Stefan Hagfeldt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Östergötlands län
Titel
byggnadsingenjör
Född år
1944
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2003-01-01 – 2006-10-02
Ordinarie
1998-10-05 – 2002-09-30

Näringsutskottet

Suppleant
2003-11-24 – 2006-10-02
Ledamot
2003-01-01 – 2003-11-24
Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30

Skatteutskottet

Ledamot
2003-11-24 – 2006-10-02
Suppleant
2003-02-06 – 2003-11-24
Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30

Socialutskottet

Suppleant
2003-01-01 – 2006-10-02

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: lotsningsavgifter

    lotsningsavgifter

    Interpellation 2003/04:498 av Hagfeldt, Stefan (m)

    den 14 maj Interpellation 2003/04:498 av Stefan Hagfeldt m till statsrådet Ulrica Messing om lotsningsavgifter Under de senaste fem åren har lotsavgifterna höjts med ca 120 beräknat enligt ränta-på-ränta-metoden år 1999 +12 år 2000 +15 år 2001 +15 år 2002 +23 och år 2003 +20 Enligt Sjöfartsverket beräknas lotsavgifterna

    Inlämnad
    2004-05-14
    Besvarare
    Ulrica Messing (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: public service-företagens oberoende

    public service-företagens oberoende

    Interpellation 2000/01:272 av Karlsson, Ola (m)

    den 20 februari Interpellation 2000/01:272 av Ola Karlsson m till kulturminister Marita Ulvskog om public service företagens oberoende Vadå rättigheterAlla möjliga jobbEfter plugget och Storforum är några TV-program svensk public service givit oss den senaste tiden. De har något mer gemensamt, de är nämligen delvis

    Inlämnad
    2001-02-20
    Besvarare
    kulturminister Marita Ulvskog (S)
  • utvärdering av Östersjömiljarden

    Interpellation 2000/01:177 av Hagfeldt, Stefan (m)

    den 7 december Interpellation 2000/01:177 av Stefan Hagfeldt m till statsrådet Leif Pagrotsky om utvärdering av Östersjömiljarden Det har kommit till min kännedom att det finns mycket kritiska synpunkter på om pengarna i Östersjömiljarden 1 har använts på ett effektivt sätt. I departementets interna PM med rubriken

    Inlämnad
    2000-12-08
    Besvarare
    statsrådet Leif Pagrotsky (S)

Filter

Valda filter