Mikael Damberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Stockholms län, plats 7
Titel
Förvaltningsekonom.
Född år
1971
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Finansutskottet

Vice ordförande

Krigsdelegationen

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-10-18 – 2026-09-21
Ledig
2014-10-03 – 2022-10-18
Ordinarie
2004-10-05 – 2014-10-02
Ledig
2004-08-30 – 2004-10-04
Ordinarie
2004-08-16 – 2004-08-29
Ledig
2004-04-05 – 2004-08-15
Ordinarie
2003-03-01 – 2004-04-04
Ledig
2003-01-21 – 2003-02-28
Ordinarie
2002-09-30 – 2003-01-20

Socialdemokraterna

Gruppledare
2012-02-23 – 2014-10-03

Utbildningsutskottet

Vice ordförande
2010-10-12 – 2012-02-23
Ledamot
2010-10-12 – 2010-10-12
Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02

Finansutskottet

Vice ordförande
2022-10-20 – 2026-09-21
Ledamot
2022-10-19 – 2022-10-20
Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Försvarsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Valberedningen

Ordförande
2014-09-29 – 2014-10-03
Vice ordförande
2012-03-01 – 2014-09-29
Ledamot
2012-02-24 – 2012-02-29

Krigsdelegationen

Ledamot
2022-10-11 –
Ledamot
2012-02-24 – 2014-10-14
Ledamot
2010-10-19 – 2012-02-23

Riksdagsstyrelsen

Ledamot
2012-02-24 – 2014-10-03

Utrikesnämnden

Ledamot
2012-02-24 – 2014-10-03

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant
2013-09-17 – 2014-09-29
Suppleant
2012-10-04 – 2013-09-16
Suppleant
2012-02-24 – 2012-09-18

Näringsdepartementet

Närings- och innovationsminister
2014-10-03 – 2019-01-21

Justitiedepartementet

Statsråd
2021-02-05 – 2021-11-30
Statsråd
2019-01-21 – 2021-02-04

Finansdepartementet

Finansminister
2022-10-07 – 2022-10-18
Finansminister
2021-11-30 – 2022-10-06

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 02-. Ledamot utbildningsutskottet 02-10 och vice ordförande utbildningsutskottet 10-12. Suppleant försvarsutskottet 02-06 och finansutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 10-14, riksdagens valberedning 12, vice ordförande 12-14 och ordförande 14. Ledamot Utrikesnämnden 12-14 och riksdagsstyrelsen 12-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12-14. Gruppledare 12-14. Statsråd (närings- och innovationsminister), Näringsdepartementet 141003-190120 och statsråd (inrikesminister), Justitiedepartementet 190121-.

Föräldrar

Partikassören och generalkonsuln Nils Gösta Damberg och sekreteraren Riitta Liisa Valtonen.

Utbildning

Förvaltningslinjen, Stockholms universitet, slutår 00.

Anställningar

Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 95-97 och Statsrådsberedningen 97-99.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, regeringens delegation för jämställdhet i förskolan 03-06. Styrelseledamot, Södertörns högskolas styrelse 04-07. Ledamot, Mistra (miljöstrategisk forskningsstiftelse) 04-07.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Solna 94-02. 2:e vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden 99.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Förbundsordförande, SSU 99-03. Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse och verkställande utskott 99-03, 09-. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 05-. Ordförande, Stockholms läns Socialdemokratiska partidistrikt 04-. Styrelseledamot, Bommersvik AB 99-03. Ordförande, Fadime Sahindals insamlingsstiftelse 01-.

Bostadsort

Solna

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Nuonaffären

    Nuonaffären

    Interpellation 2012/13:510 av Damberg, Mikael (S)

    den 30 augusti Interpellation 2012/13:510 Nuonaffären av Mikael Damberg S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Köpet av det holländska energibolaget Nuon för ca 97 miljarder kronor är den största kontantaffären i Sverige någonsin. Det var en prislapp som enligt flera bedömare var alldeles för hög. Näringsdepartementets

    Inlämnad
    2013-08-30
    Besvarare
    Peter Norman (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Ungdomars intresse för yrkesprogram

    Ungdomars intresse för yrkesprogram

    Interpellation 2010/11:273 av Damberg, Mikael (S)

    den 15 mars Interpellation 2010/11:273 Ungdomars intresse för yrkesprogram av Mikael Damberg S till utbildningsminister Jan Björklund FP I år väljer elever till den nya gymnasieskolan för första gången. Enligt uppgifter vi inhämtat från gymnasieantagningsenheterna i storstadsregionerna Stockholm, Göteborg och Malmö

    Inlämnad
    2011-03-15
    Besvarare
    Jan Björklund (FP)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: De ekonomiska konsekvenserna av Gy 11

    De ekonomiska konsekvenserna av Gy 11

    Interpellation 2010/11:224 av Damberg, Mikael (S)

    den 22 februari Interpellation 2010/11:224 De ekonomiska konsekvenserna av Gy 11 av Mikael Damberg S till utbildningsminister Jan Björklund FP Den 2 december 2010 beslutade ett enigt utbildningsutskott att uppdra åt regeringen att återuppta förhandlingar med Sveriges Kommuner och Landsting kring de ekonomiska konsekvenserna

    Inlämnad
    2011-02-22
    Besvarare
    Jan Björklund (FP)

Filter

Valda filter