Pia Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Västmanlands län
Titel
Fil.kand.
Född år
1962
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2006-10-02 – 2022-09-26

Riksdagsledamot

Statsrådsersättare
2004-11-01 – 2006-10-02

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Ledamot
2014-10-07 – 2018-09-24
Ledamot
2010-10-12 – 2011-05-03
Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Ledamot
2011-05-04 – 2014-09-29

Utbildningsutskottet

Ledamot
2018-10-02 – 2022-09-26
Suppleant
2010-10-19 – 2014-09-29
Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2004-11-11 – 2006-10-02

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Lagutskottet

Ledamot
2005-01-01 – 2006-10-02

Bostadsutskottet

Suppleant
2004-12-02 – 2006-10-02

EU-nämnden

Suppleant
2018-10-09 – 2022-09-26

Riksdagsstyrelsen

Ersättare
2018-10-02 – 2022-09-26
Ersättare
2012-10-01 – 2014-10-07
Ledamot
2010-10-12 – 2012-02-23

Valprövningsnämnden

Ledamot
2011-04-06 – 2015-02-18
Suppleant
2007-01-18 – 2011-04-05

Krigsdelegationen

Ledamot
2014-10-14 – 2018-10-09

Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

Personlig suppleant
2018-10-16 – 2020-10-31
Personlig suppleant
2012-11-01 – 2016-10-31
Personlig suppleant
2012-03-23 – 2012-10-31

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 04- (statsrådsersättare 041101-061002). Ledamot trafikutskottet 06-11, lagutskottet 05-06, finansutskottet 11-14, trafikutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 18-. Suppleant skatteutskottet 04-06, utbildningsutskottet 06-14, bostadsutskottet 04-06 och EU-nämnden 18-. Ledamot Valprövningsnämnden 11-15, riksdagsstyrelsen 10-12 och krigsdelegationen 14-18. Suppleant Valprövningsnämnden 07-11, riksdagsstyrelsen 12-14 och 18- samt styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 12-16 och 18-.

Föräldrar

Metallarbetaren Bo Nilsson och sjuksköterskan Inger Nilsson, f. Thunberg.

Utbildning

Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Sala, slutår 81. Fil.kand., informationslinjen, Örebro högskola 89-92. Litteraturvetenskap, Mälardalens högskola 97-98 och 04-05.

Anställningar

Butiksbiträde 81-84. Sjukvårdsbiträde och lärarvikarie 85-89. Lärarvikarie 89-92. Informationsassistent 92-94. Svenska 2-lärare 94-97. Gymnasielärare i svenska 97-04.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Sala 85-. Ledamot, kommunstyrelsen, Sala 94-04 och arbetsutskottet 98-04. Ledamot, Sjuktransportförbundet 02-05.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Revisorsersättare, arbetarekommunen i Sala 01-. Vice ordförande, Socialdemokraterna i Västmanland 07-17 och ordförande 17-. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 07-. Ledamot, Sala Shape Club 98-01, Sala Sparbank 01- och föräldraråd på Ängshagenskolan i Sala 04-08. Kassör i föreningen Helgas 06-15.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Begränsningar inom registerkontrollen

    Skriftlig fråga 2012/13:325 av Nilsson, Pia (S)

    den 20 februari Fråga 2012/13:325 Begränsningar inom registerkontrollen av Pia Nilsson S till utbildningsminister Jan Björklund FP Skolverket och Socialstyrelsen är båda kontrollerande myndigheter över centrala verksamheter i samhället. I dag säger lagen att den som ska arbeta eller på andra sätt verka inom vissa

    Inlämnad
    2013-02-20
    Besvarare
    Jan Björklund (FP)
  • Arbetsförmedlingens regelverk

    Skriftlig fråga 2012/13:244 av Nilsson, Pia (S)

    den 11 januari Fråga 2012/13:244 Arbetsförmedlingens regelverk av Pia Nilsson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M I dag är omkring 400 000 människor utan arbete, och bara i Västmanland är över 12 600 arbetslösa. Till detta ska läggas att 50 000 människor varslades om uppsägning under 2012. Det är en

    Inlämnad
    2013-01-11
    Besvarare
    Hillevi Engström (M)

Filter

Valda filter