Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti
Vänsterpartiet
Valkrets
Örebro län
Titel
Lärare/Adjunkt
Född år
1954
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1998-10-05 – 2010-10-04

Kulturutskottet

Suppleant
2006-10-24 – 2008-09-25
Suppleant
2005-06-18 – 2006-10-02
Ledamot
2002-10-08 – 2005-06-18
Ledamot
1998-10-13 – 2002-09-30

Trafikutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Ledamot
2005-06-16 – 2006-10-02

Konstitutionsutskottet

Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30

Utbildningsutskottet

Suppleant
2006-10-24 – 2008-09-25
Suppleant
2002-10-24 – 2005-10-10

Skatteutskottet

Suppleant
2007-06-04 – 2010-10-04

Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

Suppleant
2002-12-19 – 2006-12-12

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Valda filter
  • Pornografi på Postens utlämningsställen

    Skriftlig fråga 2008/09:883 av Pedersen, Peter (v)

    den 24 april Fråga 2008/09:883 Pornografi på Postens utlämningsställen av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Det har kommit till min kännedom att Posten samarbetar med utlämningsställen som säljer grov porr detta trots att Posten enligt uppgift skriver avtal med utlämningsställena där de förbinder

    Inlämnad
    2009-04-24
    Besvarare
    Maud Olofsson (C)
  • Bohusbanans framtid

    Skriftlig fråga 2007/08:486 av Pedersen, Peter (v)

    den 13 december Fråga 2007/08:486 Bohusbanans framtid av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Det har kommit oroande signaler till min kännedom när det gäller Bohusbanans framtid. Det finns tydligen planer hos Rikstrafiken att minska bidraget till Västtrafiks tågtrafik på Bohusbanan med 66 miljoner

    Inlämnad
    2007-12-13
    Besvarare
    Åsa Torstensson (C)
  • Kreosotförbud och järnväg

    Skriftlig fråga 2007/08:159 av Pedersen, Peter (v)

    den 24 oktober Fråga 2007/08:159 Kreosotförbud och järnväg av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Kemikalieinspektionen vill förbjuda impregnering med kreosot i järnvägssliprar. Det är bra att ett farligt ämne som kreosot inte används så att det kan skada människor och djur. Banverket har dock med

    Inlämnad
    2007-10-24
    Besvarare
    Åsa Torstensson (C)
  • Hastighetskontroll på alla vägar

    Skriftlig fråga 2007/08:158 av Pedersen, Peter (v)

    den 24 oktober Fråga 2007/08:158 Hastighetskontroll på alla vägar av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Statens väg- och transportforskningsinstitut, VTI, har utvärderat hur den sänkta rapporteringsgränsen för hastighetsgränser efterlevs. Det visar sig att det råder olika bedömningar beroende på

    Inlämnad
    2007-10-24
    Besvarare
    Beatrice Ask (M)
  • Bromma flygplats

    Skriftlig fråga 2007/08:157 av Pedersen, Peter (v)

    den 24 oktober Fråga 2007/08:157 Bromma flygplats av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Enligt uppgifter från Luftfartsverket avser verket att göra en uppgörelse med Stockholms stad, som innebär att flygverksamheten på Bromma flygplats blir kvar till och med 2038. Det är en mycket lång avtalstid

    Inlämnad
    2007-10-24
    Besvarare
    Åsa Torstensson (C)
  • statliga arbetstillfällen i Karlskoga

    Skriftlig fråga 2001/02:187 av Pedersen, Peter (v)

    den 9 november Fråga 2001/02:187 av Peter Pedersen v till näringsminister Björn Rosengren om statliga arbetstillfällen i Karlskoga I samband med beslutet att omstrukturera det svenska försvaret utlovades ett antal kommuner en rad åtgärder för att möta förlusten av arbeten inom försvaret eller försvarsindustrin. Karlskoga

    Inlämnad
    2001-11-09
    Besvarare
    näringsminister Björn Rosengren (S)
  • kvinnomisshandel

    Skriftlig fråga 2001/02:186 av Pedersen, Peter (v)

    den 9 november Fråga 2001/02:186 av Peter Pedersen v till justitieminister Thomas Bodström om kvinnomisshandel Enligt den nyligen presenterade rapporten Dödligt våld mot kvinnor i nära relationer från Brottsförebyggande Rådet BRÅ dödas i genomsnitt 16 kvinnor varje år i Sverige av en man de har eller har haft en

    Inlämnad
    2001-11-09
    Besvarare
    justitieminister Thomas Bodström (S)
  • isocyanater i hemmiljön

    Skriftlig fråga 2001/02:168 av Pedersen, Peter (v)

    den 6 november Fråga 2001/02:168 av Peter Pedersen v till miljöminister Kjell Larsson om isocyanater i hemmiljön Isocyanater är en grupp kemiska ämnen vilka används vid tillverkning av bl.a. polyuretanplast som ingår i skumgummi. Isocyanaterna är kraftigt allergiframkallande och vissa av dem, t.ex. toluendiisocyanat

    Inlämnad
    2001-11-06
    Besvarare
    miljöminister Kjell Larsson (S)

Filter