Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti
Vänsterpartiet
Valkrets
Örebro län
Titel
Lärare/Adjunkt
Född år
1954
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1998-10-05 – 2010-10-04

Kulturutskottet

Suppleant
2006-10-24 – 2008-09-25
Suppleant
2005-06-18 – 2006-10-02
Ledamot
2002-10-08 – 2005-06-18
Ledamot
1998-10-13 – 2002-09-30

Trafikutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Ledamot
2005-06-16 – 2006-10-02

Konstitutionsutskottet

Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30

Utbildningsutskottet

Suppleant
2006-10-24 – 2008-09-25
Suppleant
2002-10-24 – 2005-10-10

Skatteutskottet

Suppleant
2007-06-04 – 2010-10-04

Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

Suppleant
2002-12-19 – 2006-12-12

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Valda filter
  • med anledning av prop. 2004/05:163 Ny vallag

    Motion 2004/05:K27 av Mats Einarsson m.fl. (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:K27 av Mats Einarsson m.fl. v med anledning av prop. 2004/05:163 Ny vallag Sammanfattning I regeringens proposition Ny vallag föreslås ingen ändring av reglerna för s.k. dubbelvalsavveckling. I dag gäller den s.k. listtrohetsprincipen fullt ut, vilket i vissa fall kan få resultat som strider

    Inlämnad
    2005-06-15
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    2005/06:KU9
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): 2 avslag
  • med anledning av prop. 2004/05:144 Internationell rättslig hjälp i brottmål: Tillträde till 2000 års EU-konvention m.m.

    Motion 2004/05:Ju50 av Rolf Olsson m.fl. (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:Ju50 av Rolf Olsson m.fl. v med anledning av prop. 2004/05:144 Internationell rättslig hjälp i brottmål: Tillträde till 2000 års EU-konvention m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att Sverige, i enlighet med artikel 9.2 i tilläggsprotokollet

    Inlämnad
    2005-04-19
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:JuU33
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av prop. 2004/05:110 Upphovsrätten i informationssamhället - genomförande av direktiv 2001/29/EG, m.m.

    Motion 2004/05:L25 av Rossana Dinamarca och Peter Pedersen (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:L25 av Rossana Dinamarca och Peter Pedersen v med anledning av prop. 2004/05:110 Upphovsrätten i informationssamhället genomförande av direktiv 2001/29/EG, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att i nära samarbete

    Inlämnad
    2005-04-13
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2004/05:LU27
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): 3 avslag
  • med anledning av prop. 2004/05:119 Ökad säkerhet i pass m.m.

    Motion 2004/05:Ju40 av Camilla Sköld Jansson m.fl. (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:Ju40 av Camilla Sköld Jansson m.fl. v med anledning av prop. 2004/05:119 Ökad säkerhet i pass m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av konsekvensbeskrivningar och redovisning av alternativa förslag vad gäller

    Inlämnad
    2005-03-31
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:JuU27
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av skr. 2004/05:103 Kommittéberättelse 2005 Kommittéernas sammansättning

    Motion 2004/05:K12 av Mats Einarsson m.fl. (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:K12 av Mats Einarsson m.fl. v med anledning av skr. 2004/05:103 Kommittéberättelse 2005 Kommittéernas sammansättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om den ojämna könsfördelningen i kommittéerna. Könsfördelning i kommittéer

    Inlämnad
    2005-03-14
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:KU25
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av prop. 2004/05:37 Sveriges antagande av rådets beslut om införande av ett antal nya funktioner för Schengens informationssystem

    Motion 2004/05:Ju18 av Rolf Olsson m.fl. (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:Ju18 av Rolf Olsson m.fl. v med anledning av prop. 2004/05:37 Sveriges antagande av rådets beslut om införande av ett antal nya funktioner för Schengens informationssystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslag till ändring i artikel 94:3 p.j.Schengenkonventionen. Motivering

    Inlämnad
    2004-11-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:JuU15
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av prop. 2004/05:43 Försvarsmaktens grundorganisation

    Motion 2004/05:Fö30 av Marie Engström och Peter Pedersen (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:Fö30 av Marie Engström och Peter Pedersen v med anledning av prop. 2004/05:43 Försvarsmaktens grundorganisation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett nytt förslag till grundorganisation för Försvarsmakten. Motivering

    Inlämnad
    2004-11-12
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:FöU5
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av prop. 2004/05:23 Nationaldagen den 6 juni som allmän helgdag

    Motion 2004/05:K2 av Mats Einarsson m.fl. (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:K2 av Mats Einarsson m.fl. v med anledning av prop. 2004/05:23 Nationaldagen den 6 juni som allmän helgdag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag att göra nationaldagen den 6 juni till allmän helgdag. Motivering Som skäl för sitt förslag att göra nationaldagen

    Inlämnad
    2004-10-28
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:KU6
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av prop. 2004/05:26 En ny åklagarorganisation

    Motion 2004/05:Ju13 av Rolf Olsson m.fl. (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:Ju13 av Rolf Olsson m.fl. v med anledning av prop. 2004/05:26 En ny åklagarorganisation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att frågan om regler för åklagares jäv bör utredas. Motivering De förändringar som föreslås

    Inlämnad
    2004-10-27
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:JuU11
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av prop. 2004/05:5 Vårt framtida försvar

    Motion 2004/05:Fö9 av Marie Engström och Peter Pedersen (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:Fö9 av Marie Engström och Peter Pedersen v med anledning av prop. 2004/05:5 Vårt framtida försvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att beslut om Försvarsmaktens grundorganisation skall fattas av riksdagen. Riksdagen

    Inlämnad
    2004-10-11
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -2004/05:FöU5
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): 1 avslag, 1 saknar beslutsinformation
  • Scenkonsten och pensionerna

    Motion 2004/05:Kr309 av Peter Pedersen m.fl. (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:Kr309 av Peter Pedersen m.fl. v Scenkonsten och pensionerna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att i särskild ordning utreda och redovisa hur frågan om scenkonstsinstitutionernas premiepensionsavgifter långsiktigt

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    5
    Utskottsberedning
    2004/05:KrU1
    Riksdagsbeslut
    (5 yrkanden): 5 avslag
  • Riksdagsarvodet

    Motion 2004/05:K371 av Peter Pedersen m.fl. (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:K371 av Peter Pedersen m.fl. v Riksdagsarvodet 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att uppdra till riksdagsstyrelsen att lägga fram förslag till riksdagen som innebär att systemet med arvodesnämnd för att fastställa ledamöternas arvoden slopas, och att styrelsen i stället överväger

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2004/05:KU28 2004/05:KU29
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): 3 avslag
  • Lönebidragstaket

    Motion 2004/05:A298 av Peter Pedersen (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:A298 av Peter Pedersen v Lönebidragstaket 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen låter överväga en höjning av lönebidragstaket i enlighet med det i motionen anförda. 2 Motivering Situationen på arbetsmarknaden kan sägas hårdna allt mer genom ständiga krav på effektivisering,

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:AU1
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Diskriminerande åldersgränser

    Motion 2004/05:A306 av Peter Pedersen (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:A306 av Peter Pedersen v Diskriminerande åldersgränser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen tillsätter en utredning med direktivet att kartlägga förekomsten av olika åldersgränser som används diskriminerande mot personer som uppnått myndig ålder, dvs.18 år, och om

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:AU7
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Regionalpolitiska analyser och konsekvensbeskrivningar

    Motion 2004/05:N323 av Peter Pedersen (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:N323 av Peter Pedersen v Regionalpolitiska analyser och konsekvensbeskrivningar 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att samtliga propositioner skall innehålla ett särskilt avsnitt där förslag och åtgärder skall analyseras

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:NU2
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Bergvärme

    Motion 2004/05:N322 av Peter Pedersen (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:N322 av Peter Pedersen v Bergvärme 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag om åtgärder som underlättar övergången till att använda bergvärme som energikälla. 2 Motivering Det pågår sedan länge ett arbete med att ställa om vår energianvändning,

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:NU3
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Reglerad spelmarknad

    Motion 2004/05:Kr394 av Peter Pedersen (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:Kr394 av Peter Pedersen v Reglerad spelmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av att vidmakthålla en reglerad spelmarknad. Motivering Sverige har historiskt sett men också i nuläget en rad olika och för

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2005/06:KrU3
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Kostnader för idrott

    Motion 2004/05:Kr322 av Peter Pedersen m.fl. (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:Kr322 av Peter Pedersen m.fl. v Kostnader för idrott 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen i samarbete med idrottsrörelsen skall föreslååtgärder i syfte att begränsa resekostnaderna i samband med barns/ungdomars

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:KrU5
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Kampsport

    Motion 2004/05:Kr310 av Peter Pedersen (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:Kr310 av Peter Pedersen v Kampsport 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag till åtgärder som gör att olika kampsporter kan utövas på lika villkor. Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag som upphäver förbudet mot proffsboxning.

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2004/05:KrU5
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): 3 avslag
  • Avdrag för prostituerade m.m.

    Motion 2004/05:Sk375 av Peter Pedersen (v)

    Motion till riksdagen 2004/05:Sk375 av Peter Pedersen v Avdrag för prostituerade m.m. 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till ändring i skattelagstiftningen, med innebörden att prostitution ej är att betrakta som näringsverksamhet och att F-skattsedel eller avdrag för kostnader

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:SkU35
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag

Filter