Per Unckel (M)

Född år
1948
Avliden
20 september 2011

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1994-10-07 – 2002-12-31
Ledig
1994-10-02 – 1994-10-06
Ordinarie
1983-12-21 – 1986-06-06
Ledig
1983-11-18 – 1983-12-20
Ordinarie
1976-10-03 – 1983-11-17

Konstitutionsutskottet

Ordförande
2002-10-08 – 2002-12-31
Ordförande
1998-10-13 – 2002-09-30
Ledamot
1979-09-30 – 1982-10-02
Suppleant
1976-10-03 – 1979-09-29

Utbildningsutskottet

Suppleant
1994-10-24 – 1998-10-04
Ledamot
1985-09-29 – 1986-10-06
Ledamot
1982-10-03 – 1985-09-29

Arbetsmarknadsutskottet

Ledamot
1994-10-10 – 1998-10-04

Kulturutskottet

Suppleant
1976-10-03 – 1979-09-29

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
1978-10-02 – 1979-09-29

Näringsutskottet

Suppleant
1982-10-03 – 1985-09-29

Skatteutskottet

Suppleant
1983-10-03 – 1985-09-29

Trafikutskottet

Suppleant
1983-10-03 – 1985-09-29

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

Ordförande
2002-04-18 – 2002-06-04
Ordförande
2001-10-16 – 2001-12-06
Deputerad
2001-03-27 – 2001-04-26

EU-nämnden

Ledamot
1995-01-01 – 1998-10-05

Krigsdelegationen

Ledamot
1998-10-20 – 2002-09-30

Valberedningen

Ledamot
1999-09-23 – 2002-09-30
Suppleant
1998-10-05 – 1999-09-23

Riksdagsstyrelsen

Ledamot
2000-07-01 – 2002-10-08

Utrikesnämnden

Ledamot
2002-01-01 – 2002-10-08
Suppleant
2001-03-08 – 2002-01-01

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Rdl 1976-86. Utbildningsmin. 1991- Suppleant i Konstitutionsutskottet 76/77-78/79, Kulturutskottet 76/77-78/79, Justitieutskottet 78/79, Näringsutskottet 82/83-84/85, Skatteutskottet 83/84-84/85, Trafikutskottet 83/84-84/85 och Utbildningsutskottet 94/95-. Ledamot av Konstitutionsutskottet 79/80-81/82, Utbildningsutskottet 82/83-86/87 och Arbetsmarknadsutskottet 94/95-. Ledamot av EU-nämnden 94/95-. - Ledamot av m-gruppens förtroenderåd 94/95-.

Bostadsort

Finspång, senare Söderköping

Utbildning

Studentexamen 68. Studier vid Uppsala universitet 69-71. Förbundsordförande i Moderata ungdomsförbundet (MUF) 71-76. Partisekreterare i Moderata samlingspartiet 86-91. Statsråd och chef för utbildningsdepartementet 4.10.1991-7.10.1994.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot av styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 95-01, Ledamot av styrelsen för Östergötlands läns distrikt av Högerns ungdomsförbund, ordförande 69-70, Östergötlands länsförbund av Moderata samlingspartiet 69-70 och 76-86, samt MUF, 1:e vice ordförande 70-71, ordförande 71-76. Ledamot av Moderata samlingspartiets partistyrelse 70-76, 78-91 och 99-00.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot av styrelsen för Datainspektionen 77-78, Statens kärnkraftinspektion 79-86, Sveriges Riksradio AB 81-86 och Skolöverstyrelsen 83-87, Riksbankens jubileumsfond 95-. Ledamot av Energiforskningsnämnden 82-83, Forskningsberedningen 92-94, ordförande 92-94, Svenska delegationen i finsk-svenska utbildningsrådet 92-94, ordförande 92-94 och Offentliga sektorns särskilda nämd (SHA-nämnden) 99-, vice ordförande 99-. - Ledamot av energirådet 73-74, delegationen för energiforskning 77-82, yttrandefrihetsutredningen 77-86, värnpliktsinflytandekommittén 77-81, naturresurs- och miljöutredningen 78-83, 1981 års energikommitté 81-84, beredningen om en plan för vattenkraftens utbyggnad 82-83, meddelarskyddskommittén 88-90, demokratiutredningen 97-00.

Litteratur

Vem skall sköta företagen (1982, tillsammans med O Eiken).

Föräldrar

Teknologie dr August Herman Unckel och överpostexpeditören Willy Sofia Vinell

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Stillbild från Debatt om förslag: Riksrevisionen

    Riksrevisionen

    Betänkande 2002/03:KU12

    Riksdagen beslutade om två nya lagar och en rad lagändringar, bl.a. i riksdagsordningen, med anledning av riksdagens tidigare beslut om inrättande av en ny myndighet, Riksrevisionen. Riksrevisionen, som inrättas den 1 juli 2003, ska ha till uppgift att granska den verksamhet som bedrivs av staten. Lagarna

    Behandlade dokument
    2
    Förslagspunkter
    6
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    2, 23 minuter
    Beredning
    2002-10-10
    Justering
    2002-11-14
    Debatt
    2002-11-27
    Beslut
    2002-12-04
  • Stillbild från Debatt om förslag: Riksrevisionen   -   ändringar  i  regeringsformen(vilande grundlagsbeslut)

    Riksrevisionen - ändringar i regeringsformen(vilande grundlagsbeslut)

    Betänkande 2002/03:KU9

    Riksdagen beslutade slutligt om ändringar i regeringsformen som behövs för att genomföra riksdagens beslut om en ny revisionsmyndighet under riksdagen, Riksrevisionen (se 2000/01:KU8 ). Lagen träder i kraft den 1 juli 2003 och en övergångsbestämmelse införs som bl.a. innebär att riksrevisorerna kan väljas före detta datum och delta i förberedelsearbetet. (Se även 2001/02:KU25 .)

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Anföranden och repliker
    3, 12 minuter
    Justering
    2002-10-17
    Debatt
    2002-11-13
    Beslut
    2002-11-13
  • Stillbild från Debatt om förslag: Hets mot folkgrupp, m.m. (vilande grundlagsförslagoch följdlagstiftning)

    Hets mot folkgrupp, m.m. (vilande grundlagsförslagoch följdlagstiftning)

    Betänkande 2002/03:KU7

    Förbudet mot hets mot folkgrupp utvidgas genom att hets mot homosexuella kriminaliseras fr.om. den 1 januari 2003. (Se även 2001/02:KU23 .)

    Behandlade dokument
    2
    Förslagspunkter
    2
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    131, 201 minuter
    Beredning
    2002-10-10
    Justering
    2002-10-24
    Debatt
    2002-11-13
    Beslut
    2002-11-13
  • Stillbild från Debatt om förslag: Offentlighetsprincipen   och  informationstekniken(vilande grundlagsförslag)

    Offentlighetsprincipen och informationstekniken(vilande grundlagsförslag)

    Betänkande 2002/03:KU5

    Riksdagen beslutade slutligt om ändring i tryckfrihetsförordningen som gör det möjligt att i lag införa en skyldighet för myndigheter att lämna ut allmänna handlingar i elektronisk form. Beslutet innebär också andra ändringar i tryckfrihetsförordningen som rör offentlighetsprincipens tillämpning mot bakgrund av informationsteknikens utveckling. (Se även 2001/02:KU17 .)

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Anföranden och repliker
    6, 14 minuter
    Justering
    2002-10-24
    Debatt
    2002-11-13
    Beslut
    2002-11-13
  • Stärkt personlig integritet

    Motion 2002/03:K254 av Per Unckel m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2002/03:K254 av Per Unckel m.fl. m Stärkt personlig integritet 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 14 2 Förslag till riksdagsbeslut 15 3 Bakgrund 15 4 Gällande rätt 16 5 Offentlighetsprincipen 17 6 Registerlagstiftningen 17 6.1 Speciallagstiftning som tar över personuppgiftslagen

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    7
    Utskottsberedning
    2002/03:KU27
    Riksdagsbeslut
    (7 yrkanden): 7 avslag
  • Kommunal näringsverksamhet

    Motion 2002/03:K243 av Per Unckel m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2002/03:K243 av Per Unckel m.fl. m Kommunal näringsverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till förstärkt möjlighet för medborgarna att laglighetspröva verksamhet som bedrivs av kommuner och landsting i enlighet med vad som anförs i motionen. Kommunal

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:KU21
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Rikets styrelse, Regeringskansliet, utgiftsområde 1

    Motion 2002/03:K407 av Per Unckel m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2002/03:K407 av Per Unckel m.fl. m Rikets styrelse, Regeringskansliet, utgiftsområde 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar i enlighet med vad som anförs i motionen till utgiftsområde 1, anslag 90:6 Regeringskansliet för budgetåret 2003 4 640 433 000 kr. Motiv för våra förslag Regeringen

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:KU1
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Rikets styrelse, Presstöd, utgiftsområde 1

    Motion 2002/03:K406 av Per Unckel m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2002/03:K406 av Per Unckel m.fl. m Rikets styrelse, Presstöd, utgiftsområde 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar i enlighet med vad som anförs i motionen till utgiftsområde 1, anslag 27:2 Presstöd för budgetåret 2003 209 029 000 kr. Riksdagen beslutar att presstödet avvecklas helt fr.o.m.

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    5
    Utskottsberedning
    2002/03:KU1 2002/03:KU25
    Riksdagsbeslut
    (5 yrkanden): 5 avslag
  • med anledning av prop. 1998/99:89 Förändringar i utjämningssystemet för kommuner och landsting

    Motion 1998/99:Fi37 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 1998/99:Fi37 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:89 Förändringar i utjämningssystemet för kommuner och landsting 1 Sammanfattning 2 2 Kommunerna kan bidra till tillväxt men saknar incitament 2 3 Förutsättningar för god kommunal verksamhet måste säkras. 3 4 Grundlagen skall

    Inlämnad
    1999-04-29
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    ---1998/99:FiU25
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition

    Motion 1998/99:Fi18 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 1998/99:Fi18 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition En stängning av Barsebäck skadar Sverige Inledning En förtida kärnkraftsavveckling får betydande konsekvenser för energiförsörjningen, miljön, hushållens ekonomi, investeringarna, industrisysselsättningen

    Inlämnad
    1999-04-29
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1998/99:FiU20
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition

    Motion 1998/99:Fi14 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 1998/99:Fi14 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition InnehållSammanfattning Inledning De övergripande målen för den ekonomiska politiken bör vara att skapa förutsättningar för snabb tillväxt, en kraftig ökning av antalet nya arbetstillfällen,

    Inlämnad
    1999-04-29
    Förslag
    18
    Utskottsberedning
    ---------1998/99:FiU20 1998/99:FiU25
    Riksdagsbeslut
    (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1998/99:66 En stärkt kommunal revision

    Motion 1998/99:K21 av Per Unckel m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 1998/99:K21 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:66 En stärkt kommunal revision Allmänt I propositionen följer regeringen i huvudsak den parlamentariska Kommunrevisionsutredningens förslag In 1997:10som även Moderaterna stod bakom. Detta innebär att vi kan instämma i flertalet

    Inlämnad
    1999-03-25
    Förslag
    8
    Utskottsberedning
    ----1998/99:KU30
    Riksdagsbeslut
    (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1998/99:92 Ändringar i telelagen m.m.

    Motion 1998/99:T20 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 1998/99:T20 av Gun Hellsvik m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:92 Ändringar i telelagen m.m. Behandling av personuppgifter inom telekommunika- tionsområdet Undantag från skyldigheten att utplåna uppgifter i polisens brotts- bekämpningsarbete Som ett led i Sveriges införlivande av teledataskyddsdirektivet

    Inlämnad
    1999-03-25
    Förslag
    4
    Utskottsberedning
    --1998/99:TU12
    Riksdagsbeslut
    (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation
  • med anledning av skr. 1998/99:59 Öppen handel - rättvisa spelregler

    Motion 1998/99:N7 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 1998/99:N7 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av skr. 1998/99:59 Öppen handel rättvisa spelregler Inledning Frihandel är, vid sidan av grundläggande marknadsekonomiska institutioner, äganderätt och rättsstat, den starkaste välståndsskapande kraft vi känner. För världens fattigaste länder är

    Inlämnad
    1999-03-25
    Förslag
    18
    Utskottsberedning
    ---------1998/99:NU13
    Riksdagsbeslut
    (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1998/99:74 Förändrad omvärld - omdanat försvar

    Motion 1998/99:Fö6 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 1998/99:Fö6 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:74 Förändrad omvärld omdanat försvar Sammanfattning Regeringens proposition 1998/99:77 Förändrad omvärld omdanat försvar ger en felaktig inriktning av det som borde vara svensk säkerhetspolitik kombinerat med en mycket oklar bild

    Inlämnad
    1999-03-24
    Förslag
    46
    Utskottsberedning
    -----------------------1998/99:FöU5 1998/99:UFöU1
    Riksdagsbeslut
    (46 yrkanden): , , 23 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1998/99:38 Staten och trossamfunden - begravningsverksamheten, kulturminnena, personalen, avgiftsbetalningen, m.m.

    Motion 1998/99:K12 av Per Unckel m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 1998/99:K12 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:38 Staten och trossamfunden begravningsverksamheten, kulturminnena, personalen, avgiftsbetalningen, m.m. Bristen på långsiktighet Vid de senaste årens överläggningar i kyrka-statfrågan har två synpunkter givits allt större vikt:

    Inlämnad
    1999-01-22
    Förslag
    12
    Utskottsberedning
    ------1998/99:KU18
    Riksdagsbeslut
    (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1998/99:22 Sekretess för vissa uppgifter hos uppdragsmyndigheter m.m.

    Motion 1998/99:K7 av Per Unckel m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 1998/99:K7 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:22 Sekretess för vissa uppgifter hos uppdragsmyndigheter m.m. Sammanfattning I syfte att skydda uppdragsgivares ekonomiska intresse gäller i dag sekretess hos myndigheter för uppgifter som avser t.ex. provning, bestämning av egenskaper,

    Inlämnad
    1998-12-18
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    ---1998/99:KU9
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation
  • Kvalitet i högre utbildning och forskning

    Motion 1998/99:Ub424 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 1998/99:Ub424 av Carl Bildt m.fl. m Kvalitet i högre utbildning och forskning Sammanfattning 2 Dagens utbildningspolitiska klimat 2 Kunskapsmiljöns strategiska betydelse 2 Centralisering och kunskapsförakt 4 Internationalisering och globalisering 5 Prioritera utbildningens kvalitet 6

    Inlämnad
    1998-10-28
    Förslag
    22
    Utskottsberedning
    -----------1998/99:UbU4 1998/99:UbU7
    Riksdagsbeslut
    (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation
  • Tillväxt ger välstånd och trygghet

    Motion 1998/99:Fi208 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 1998/99:Fi208 av Carl Bildt m.fl. m Tillväxt ger välstånd och trygghet Innehåll 1 Sammanfattning 1.1 Inledning Moderata samlingspartiet vill skapa en grund för en förnyelse av det svenska samhället baserad på enskilda människors initiativkraft och företagande i syfte att värna och utveckla

    Inlämnad
    1998-10-28
    Förslag
    30
    Utskottsberedning
    ---------------1998/99:FiU1 1998/99:FiU25 1998/99:FiU3
    Riksdagsbeslut
    (30 yrkanden): , , 15 saknar beslutsinformation
  • En tryggare vård med garanti och valfrihet

    Motion 1998/99:So222 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 1998/99:So222 av Carl Bildt m.fl. m En tryggare vård med garanti och valfrihet Inledning För att människor skall känna trygghet för sig och de sina måste de kunna lita på att sjukvården finns tillgänglig när den behövs. Sjukvård skall ges på lika villkor. Alla medborgare skall ha samma rättigheter

    Inlämnad
    1998-10-28
    Förslag
    10
    Utskottsberedning
    -----1998/99:SoU10 1998/99:SoU3
    Riksdagsbeslut
    (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Filter

Valda filter