Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti
Moderaterna
Valkrets
Gävleborgs län
Titel
lantmästare
Född år
1941
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1991-09-29 – 2006-10-02

Arbetsmarknadsutskottet

Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02
Ledamot
1998-10-13 – 2002-09-30
Ledamot
1994-10-10 – 1998-10-04
Suppleant
1991-10-07 – 1994-10-01

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2002-10-15 – 2002-12-31
Suppleant
1998-10-20 – 2002-09-30
Suppleant
1991-10-07 – 1994-10-01

Kulturutskottet

Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30
Suppleant
1994-10-10 – 1998-10-04

Försvarsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
2002-12-03 – 2002-12-18

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Rdl 1991- Suppleant i Jordbruksutskotet 91/92-93/94, Arbetsmarknadsutskottet 91/92-93/94 och Kulturutskottet 94/95-. Ledamot av Arbetsmarknadsutskottet 94/95-. Suppleant i Riksdagens revisorer 99/00-.

Bostadsort

Kilafors

Utbildning

Studentexamen 61. Lantmästarexamen 68. Företagare, Kilafors lantbruk AB, 69-.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot av styrelsen för Södra Hälsinglands mejeriförening 89-91. - Ledamot av styrelsen för Dala-Norrlands skogs- och lantarbetsgivareförbund, ordförande 89-. Ledamot av Skogs- och lantarbetsgivareförbundets (SLA) förhandlingsdelegation 88- samt av styrelsen för SLA:s jordbrukssektion 89-. Ledamot av lantbrukets yrkesnämnd 90-94. - Ledamot av styrelsen för Hanebo-Segersta LRF-avdelning, ordförande 83-88. - Ledamot av styrelsen för Bollnäs Moderata förening 77-91 och Gävleborgs läns länsförbund av Moderata samlingspartiet 77-86 och 91-, ordförande 91-.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot av koncessionsnämnden för miljöskydd 87-93, regionalpolitiska nämnden 95-. Ledamot av styrelsen för kemikalieinspektionen 92-, länsstyrelsen i Gävleborgs län 95-. - Sakkunnig i utredningen om vissa frågor rörande miljöfarligt avfall 92-93.

Kommunala uppdrag

Ledamot av Bollnäs kommunfullmäktige 77-94. Ledamot av kommunstyrelsen 80-91. Ledamot av valberedningen 85-91 och personalnämnden 86-88. Ledamot av styrelsen för Bollnäs-Ovanåkers Renhållnings AB 89-91.

Föräldrar

Jur kand Carl-Robert Axelsson Norinder och Inga-Britt Håkansson

Sagt och gjort

Valda filter

Filter