Maria Stenberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti
Socialdemokraterna
Valkrets
Norrbottens län
Titel
Undersköterska
Född år
1966
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2002-09-30 – 2014-09-29

Arbetsmarknadsutskottet

Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29
Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04

Utbildningsutskottet

Suppleant
2007-01-17 – 2010-10-04
Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Civilutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Finansutskottet

Suppleant
2010-10-12 – 2014-09-29

Bostadsutskottet

Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02

EU-nämnden

Suppleant
2003-03-12 – 2004-10-27

Nordiska rådets svenska delegation

Ledamot
2013-09-17 – 2014-09-29
Ledamot
2012-10-04 – 2013-09-16
Ledamot
2011-10-12 – 2012-09-18
Ledamot
2010-10-19 – 2011-09-15
Ledamot
2006-10-17 – 2010-10-04
Suppleant
2005-10-21 – 2006-10-02

Riksdagens ansvarsnämnd

Ledamot
2013-01-01 – 2015-12-31

Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

Suppleant
2002-12-19 – 2006-12-12

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Valda filter
  • Arbetsplatsolyckor inom byggbranschen

    Skriftlig fråga 2006/07:1486 av Öberg, Maria (s)

    den 10 juli Fråga 2006/07:1486 Arbetsplatsolyckor inom byggbranschen av Maria Öberg s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m I byggsektorn arbetar i dag ca 245 000 personer och behovet av ny arbetskraft växer. Byggbranschen har hög andel arbetsplatsolyckor till följd av brister i arbetsmiljön med stort

    Inlämnad
    2007-07-10
    Besvarare
    Sven Otto Littorin (M)
  • Utbildning för vårdpersonal

    Skriftlig fråga 2006/07:1369 av Öberg, Maria (s)

    den 14 juni Fråga 2006/07:1369 Utbildning för vårdpersonal av Maria Öberg s till socialminister Göran Hägglund kd Trots varningarna om brist på arbetskraft och behovet av högre kompetens i de flesta yrken, genomförde regeringen en omfattande nedrustning av arbetsmarknadspolitiken i sin första budget i höstas. I

    Inlämnad
    2007-06-14
    Besvarare
    Göran Hägglund (KD)
  • Kompetensutveckling av personal inom äldreomsorgen

    Skriftlig fråga 2006/07:1368 av Öberg, Maria (s)

    den 14 juni Fråga 2006/07:1368 Kompetensutveckling av personal inom äldreomsorgen av Maria Öberg s till statsrådet Maria Larsson kd Det är ett ansvarsfullt arbete att ta hand om gamla och sjuka. Bemötande, kunskap och lyhördhet avgör kvaliteten i omsorgen. Till detta krävs hög kompetens bland personalen. Kompetensutveckling

    Inlämnad
    2007-06-14
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Budgeterade medel till arbetsmiljöforskning

    Skriftlig fråga 2006/07:893 av Öberg, Maria (s)

    den 16 mars Fråga 2006/07:893 Budgeterade medel till arbetsmiljöforskning av Maria Öberg s till finansminister Anders Borg m Den snabba nedläggningen av Arbetslivsinstitutet har mötts av hård kritik runt om i landet. Det har framför allt handlat om oron över att forskningsmedlen totalt skulle försvinna. Vid riksdagsdebatten

    Inlämnad
    2007-03-16
    Besvarare
    Lars Leijonborg (FP)
  • Lönebidrag till unga funktionshindrade

    Skriftlig fråga 2006/07:889 av Öberg, Maria (s)

    den 16 mars Fråga 2006/07:889 Lönebidrag till unga funktionshindrade av Maria Öberg s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Många funktionshindrade personer kan och vill göra sin insats i samhället och framför allt kunna arbeta och försörja sig på sin egen lön. Lönebidragsanställningar har varit ett

    Inlämnad
    2007-03-16
    Besvarare
    Sven Otto Littorin (M)
  • Gränshandel

    Skriftlig fråga 2006/07:888 av Öberg, Maria (s)

    den 16 mars Fråga 2006/07:888 Gränshandel av Maria Öberg s till statsrådet Sten Tolgfors m Etablering av handelsområdet med Ikea och andra ledande affärskedjor i Haparanda har varit mycket lyckat för denna del av Norrbotten där arbetslösheten har varit särskilt stor. Upptagningsområdet beräknas omfatta hela Nordkalotten

    Inlämnad
    2007-03-16
    Besvarare
    Sten Tolgfors (M)
  • Landningskontroll av fisk

    Skriftlig fråga 2006/07:887 av Öberg, Maria (s)

    den 16 mars Fråga 2006/07:887 Landningskontroll av fisk av Maria Öberg s till jordbruksminister Eskil Erlandsson c EU-kommissionen har i en rapport uppgivit att det pågår omfattande olagligt fiske i Sverige och att det är så mycket som 21 procent av fisket som inte rapporteras. Fiskeriverket har bekräftat att uppgifterna

    Inlämnad
    2007-03-16
    Besvarare
    Eskil Erlandsson (C)
  • Konsumentinformation vid köp av semesterbostad

    Skriftlig fråga 2006/07:886 av Öberg, Maria (s)

    den 16 mars Fråga 2006/07:886 Konsumentinformation vid köp av semesterbostad av Maria Öberg s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Många svenskar har skaffat sig en lägenhet eller ett hus för semesterboende utomlands. Intresset för Thailand är särskilt stort just nu. Men för en svensk konsument

    Inlämnad
    2007-03-16
    Besvarare
    Nyamko Sabuni (FP)
  • Budgeten för arbetsmarknadspolitiken

    Skriftlig fråga 2006/07:425 av Öberg, Maria (s)

    den 22 december Fråga 2006/07:425 Budgeten för arbetsmarknadspolitiken av Maria Öberg s till statsrådet Sven Otto Littorin m Den nytillträdda regeringen ville från årsskiftet göra förändringar i arbetslöshetsförsäkringen. Bland annat skulle avgifter höjas, och ersättningar sänkas. Nu har riksdagsmajoriteten beslutat

    Inlämnad
    2006-12-22
    Besvarare
    Sven Otto Littorin (M)
  • Nordjobb

    Skriftlig fråga 2006/07:299 av Öberg, Maria (s)

    den 7 december Fråga 2006/07:299 Nordjobb av Maria Öberg s till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Nordjobb är en möjlighet för ungdomar mellan 1828 år att under sommarferierna arbeta i ett annat nordiskt land än det de bor i. Nordjobb erbjuder inte bara arbete utan också ett aktivt fritidsprogram med möjlighet

    Inlämnad
    2006-12-07
    Besvarare
    Sven Otto Littorin (M)
  • Socialt företagande

    Skriftlig fråga 2006/07:178 av Öberg, Maria (s)

    den 17 november Fråga 2006/07:178 Socialt företagande av Maria Öberg s till näringsminister Maud Olofsson c Socialt företagande är ett alternativ för att integrera de mest utsatta grupperna både i samhälle och i arbetsliv. Det sociala företagandet har visat sig mycket framgångsrikt både i Sverige och i Europa.

    Inlämnad
    2006-11-17
    Besvarare
    Maud Olofsson (C)

Filter