Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Jönköpings län
Titel
Lärare
Född år
1956
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ledig
2006-10-06 – 2014-09-29
Ordinarie
1998-10-05 – 2006-10-05

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2002-10-15 – 2006-10-02
Ledamot
1998-10-13 – 2002-09-30

Näringsutskottet

Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02

Konstitutionsutskottet

Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30

Utbildningsutskottet

Suppleant
2000-02-01 – 2002-09-30

Krigsdelegationen

Ledamot
2006-10-17 – 2014-09-29

Riksdagsstyrelsen

Suppleant
2000-07-01 – 2006-10-10

Valberedningen

Suppleant
2002-09-30 – 2006-10-02

Utrikesnämnden

Suppleant
2004-04-29 – 2006-10-10

Riksbanksfullmäktige

Suppleant
2004-04-29 – 2006-10-16

Socialdepartementet

Statsråd
2006-10-06 – 2014-10-03

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • med anledning av skr. 2001/02:120 2002 års redogörelse för företag med statligt ägande

    Motion 2001/02:N65 av Inger Strömbom m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:N65 av Inger Strömbom m.fl. kd med anledning av skr. 2001/02:120 2002 års redogörelse för företag med statligt ägande 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Skrivelsen 2 4 Ägarutövningen 2 4.1 Skilda styrformer 3 4.2 Styrelsesammansättningen 3

    Inlämnad
    2002-06-13
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    2002/03:NU9
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): 6 avslag
  • med anledning av prop. 2001/02:185 Uppehållstillstånd med tillfälligt skydd vid massflykt

    Motion 2001/02:Sf42 av Magda Ayoub m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Sf42 av Magda Ayoub m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:185 Uppehållstillstånd med tillfälligt skydd vid massflykt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att föreskrifterna för att ytterligare kategorier av fördrivna

    Inlämnad
    2002-06-12
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    2002/03:SfU4
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): 6 avslag
  • med anledning av prop. 2001/02:182 Ömsesidigt erkännande av beslut om avvisning och utvisning

    Motion 2001/02:Sf38 av Magda Ayoub m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Sf38 av Magda Ayoub m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:182 Ömsesidigt erkännande av beslut om avvisning och utvisning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2001/02:182 i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering Regeringen föreslår i den framlagda propositionen

    Inlämnad
    2002-06-12
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:SfU3
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av skr. 2001/02:188 Utbildning för kunskap och jämlikhet - regeringens utvecklingsplan för kvalitetsarbetet i förskola, skola och vuxenutbildning

    Motion 2001/02:Ub28 av Yvonne Andersson m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Ub28 av Yvonne Andersson m.fl. kd med anledning av skr. 2001/02:188 Utbildning för kunskap och jämlikhet regeringens utvecklingsplan för kvalitetsarbetet i förskola, skola och vuxenutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen

    Inlämnad
    2002-06-11
    Förslag
    10
    Utskottsberedning
    2002/03:UbU1 2002/03:UbU3
    Riksdagsbeslut
    (10 yrkanden): 10 avslag
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: språkstudier i skolan

    språkstudier i skolan

    Interpellation 2001/02:454 av Larsson, Maria (kd)

    den 26 april Interpellation 2001/02:454 av Maria Larsson kd till utbildningsminister Thomas Östros om språkstudier i skolan Svensk skola har hävdat sig bra i test såväl när det gäller svenska språket som engelskkunskaper. I undervisningen i svensk skola fästs stort avseende vid att kunna tala och bruka språket. Flertalet

    Inlämnad
    2002-04-26
    Besvarare
    utbildningsminister Thomas Östros (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: personal inom offentlig verksamhet

    personal inom offentlig verksamhet

    Interpellation 2001/02:453 av Larsson, Maria (kd)

    den 26 april Interpellation 2001/02:453 av Maria Larsson kd till utbildningsminister Thomas Östros om personal inom offentlig verksamhet Bristen på personal inom offentlig verksamhet tilltar och tenderar att bli allt större beroende på ökande pensionsavgångar. Utbildningsplatserna har utökats eller planerats utökas

    Inlämnad
    2002-04-26
    Besvarare
    utbildningsminister Thomas Östros (S)
  • flyktingar från Kosovo

    Skriftlig fråga 2001/02:1270 av Larsson, Maria (kd)

    den 31 maj Fråga 2001/02:1270 av Maria Larsson kd till statsrådet Jan O Karlsson om flyktingar från Kosovo När Sverige under 1999 handplockade flyktingar från Kosovo prioriterades de med vårdbehov och de med traumatiska upplevelser. När dessa flyktingar sedermera skulle återsändas till Kosovo startade en debatt. Återsändandet

    Inlämnad
    2002-05-31
    Besvarare
    statsrådet Jan O Karlsson (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: företagares villkor

    företagares villkor

    Interpellation 2001/02:475 av Larsson, Maria (kd)

    den 26 april Interpellation 2001/02:475 av Maria Larsson kd till näringsminister Björn Rosengren om företagares villkor Företagsamhet är i ordets mest grundläggande mening helt avgörande för ett samhälles fortlevnad. Förmågan att omsätta goda idéer i konkret och konstruktiv handling kan inte lovordas nog mycket. Företagsamheten

    Inlämnad
    2002-04-26
    Besvarare
    näringsminister Björn Rosengren (S)
  • underkända jämställdhetsplaner

    Skriftlig fråga 2001/02:1224 av Larsson, Maria (kd)

    den 23 maj Fråga 2001/02:1224 av Maria Larsson kd till jordbruksminister Margareta Winberg om underkända jämställdhetsplaner FN har riktat kritik mot Sverige för att det finns så få kvinnor på ledande poster och att det fortfarande finns stora löneskillnader mellan män och kvinnor. Regeringen har gång på gång kritiserat

    Inlämnad
    2002-05-23
    Besvarare
    statsrådet Britta Lejon (S)
  • överlikviditetsbeskattning i företag

    Skriftlig fråga 2001/02:1192 av Larsson, Maria (kd)

    den 21 maj Fråga 2001/02:1192 av Maria Larsson kd till finansminister Bosse Ringholm om överlikviditetsbeskattning i företag Tillgångar som innehas i kapitalplaceringssyfte ska tas upp till beskattning även om de ägs av ett företag, om de ej kan anses tillhöra näringsverksamheten. Detta framgår av lagrummet 3 SFL samt

    Inlämnad
    2002-05-21
    Besvarare
    finansminister Bosse Ringholm (S)
  • Krisplan mot ohälsa (väckt enligt 3 kap. 15 § RO med anledning av händelse av större vikt)

    Motion 2001/02:Sf36 av Alf Svensson m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Sf36 av Alf Svensson m.fl. kd Krisplan mot ohälsa väckt enligt 3 kap. 15 RO med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att införa en ny rehabiliteringsförsäkring i enlighet med vad som anförs i motionen. Riksdagen tillkännager för regeringen som

    Inlämnad
    2002-05-13
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    2001/02:SfU18
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): 1 avslag, ,
  • med anledning av skr. 2001/02:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

    Motion 2001/02:Fi46 av Per Landgren m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Fi46 av Per Landgren m.fl. kd med anledning av skr. 2001/02:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 1 Sammanfattning Den socialdemokratiska regeringen har under senare delen av 1990-talet använt kommunsektorn som en budgetregulator alltefter den statliga saneringspolitikens behov. Samtidigt

    Inlämnad
    2002-05-02
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    2001/02:FiU19
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): , ,
  • med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition

    Motion 2001/02:Fi44 av Mats Odell m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Fi44 av Mats Odell m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag att öka anslag 90:5 Regeringskansliet med 75 400 000 kr. Riksdagen beslutar att för budgetåret 2002 utöka anslaget 22:4 Särskilda

    Inlämnad
    2002-05-02
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    2001/02:FiU21
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): , ,
  • med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition

    Motion 2001/02:Fi37 av Alf Svensson m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Fi37 av Alf Svensson m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition 1 Sammanfattning 1.1 Tid för handling tid för regeringsskifte Ännu en mandatperiod med Socialdemokraterna vid makten går mot sitt slut. Regeringen säger sig vara stolt men inte nöjd med

    Inlämnad
    2002-05-02
    Förslag
    5
    Utskottsberedning
    2001/02:FiU20
    Riksdagsbeslut
    (5 yrkanden): , ,
  • med anledning av prop. 2001/02:165 Skatteregler mot handel med skalbolag

    Motion 2001/02:Sk38 av Kenneth Lantz m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Sk38 av Kenneth Lantz m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:165 Skatteregler mot handel med skalbolag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att beskatta kapitalvinsten för den som säljer andelar i skalbolag som inkomst av passiv näringsverksamhet. Riksdagen

    Inlämnad
    2002-04-18
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2001/02:SkU23
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): , ,
  • med anledning av prop. 2001/02:142 Ändringar i lagen om offentlig upphandling, m.m.

    Motion 2001/02:Fi30 av Per Landgren m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Fi30 av Per Landgren m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:142 Ändringar i lagen om offentlig upphandling, m.m. Sammanfattning Regeringen har försummat ytterligare ett tillfälle att förbättra lagen om offentlig upphandling. Därmed har regeringen också försummat en oerhörd potential till

    Inlämnad
    2002-04-17
    Förslag
    4
    Utskottsberedning
    2001/02:FiU12
    Riksdagsbeslut
    (4 yrkanden): , ,
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: maxtaxans effekter

    maxtaxans effekter

    Interpellation 2001/02:354 av Larsson, Maria (kd)

    den 5 april Interpellation 2001/02:354 av Maria Larsson kd till utbildningsminister Thomas Östros om maxtaxans effekter Enligt uppgifter från olika håll har maxtaxan ökat behovet av förskollärare. Redan nu uppger hälften av landets kommuner, i undersökning gjord av Kommunförbundet, att det råder brist på förskollärare.

    Inlämnad
    2002-04-05
    Besvarare
    utbildningsminister Thomas Östros (S)
  • med anledning av prop. 2001/02:151 Tillsynen över arbetslöshetsförsäkringen

    Motion 2001/02:A7 av Stefan Attefall m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:A7 av Stefan Attefall m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:151 Tillsynen över arbetslöshetsförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Riksrevisionen får möjlighet att granska arbetslöshetskassornas handläggning

    Inlämnad
    2002-04-09
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2001/02:AU7
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): , ,
  • med anledning av prop. 2001/02:112 Förändringar i kommunkontosystemet

    Motion 2001/02:Fi23 av Per Landgren m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Fi23 av Per Landgren m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:112 Förändringar i kommunkontosystemet Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Kommunkontosystemet 2 Brister i nuvarande system 2 Problematiserande istället för förslag 3 Alternativa lösningar på bristerna 4 Utvidga

    Inlämnad
    2002-04-09
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2001/02:FiU17
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): ,
  • med anledning av prop. 2001/02:170 Vissa frågor om koncessionsavgift på televisionens område

    Motion 2001/02:K92 av Ingvar Svensson m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:K92 av Ingvar Svensson m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:170 Vissa frågor om koncessionsavgift på televisionens område Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att 4 första stycket lagen 1992:72 om koncessionsavgift på televisionens och radions område skall ha den lydelse som

    Inlämnad
    2002-04-09
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2001/02:KU36
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): ,

Filter

Valda filter