Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Jönköpings län
Titel
Lärare
Född år
1956
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ledig
2006-10-06 – 2014-09-29
Ordinarie
1998-10-05 – 2006-10-05

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2002-10-15 – 2006-10-02
Ledamot
1998-10-13 – 2002-09-30

Näringsutskottet

Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02

Konstitutionsutskottet

Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30

Utbildningsutskottet

Suppleant
2000-02-01 – 2002-09-30

Krigsdelegationen

Ledamot
2006-10-17 – 2014-09-29

Riksdagsstyrelsen

Suppleant
2000-07-01 – 2006-10-10

Valberedningen

Suppleant
2002-09-30 – 2006-10-02

Utrikesnämnden

Suppleant
2004-04-29 – 2006-10-10

Riksbanksfullmäktige

Suppleant
2004-04-29 – 2006-10-16

Socialdepartementet

Statsråd
2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Införselkvoterna för alkohol

    Införselkvoterna för alkohol

    Interpellation 2006/07:580 av Holm, Ulf (mp)

    den 28 maj Interpellation 2006/07:580 Införselkvoterna för alkohol av Ulf Holm mp till statsrådet Maria Larsson kd Kristi himmelsfärdshelgen har just avslutats och med den ännu en storhelg där alkoholen flödat, inte minst bland många unga. En av orsakerna till det ökade supandet är med stor sannolikhet att införselkvoterna
    Inlämnad
    2007-05-28
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Beredskapslagring av antivirala medel

    Beredskapslagring av antivirala medel

    Interpellation 2006/07:634 av Lindblad, Göran (m)

    den 31 maj Interpellation 2006/07:634 Beredskapslagring av antivirala medel av Göran Lindblad m till statsrådet Maria Larsson kd Jag har i en skriftlig fråga 2006/07:1090 ställd till statsrådet Maria Larsson frågat vad hon avser att göra för att öka beredskapen inför en eventuell pandemi. Svaret ger vid handen
    Inlämnad
    2007-05-31
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Villkoren för frivilliga samhällsarbetare

    Villkoren för frivilliga samhällsarbetare

    Interpellation 2006/07:579 av Nordén, Marie (s)

    den 28 maj Interpellation 2006/07:579 Villkoren för frivilliga samhällsarbetare av Marie Nordén s till statsrådet Maria Larsson kd Det finns en stor grupp i samhället som i det tysta gör en enormt viktig insats för en mycket liten ersättning. Det handlar om gode män, kontaktpersoner, stödfamiljer, förvaltare, övervakare
    Inlämnad
    2007-05-28
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Missbruk av drogen GHB

    Missbruk av drogen GHB

    Interpellation 2006/07:578 av Olofsson, Eva (v)

    den 25 maj Interpellation 2006/07:578 Missbruk av drogen GHB av Eva Olofsson v till statsrådet Maria Larsson kd Från eufori till andningsstillestånd gränsen mellan kick och förgiftning är hårfin för den som använder GHB, GBL eller Butandiol. I Västsverige ställer de svårdoserade bokstavsdrogerna till med stora
    Inlämnad
    2007-05-25
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Våld mot missbrukande kvinnor

    Våld mot missbrukande kvinnor

    Interpellation 2006/07:560 av Olofsson, Eva (v)

    den 24 maj Interpellation 2006/07:560 Våld mot missbrukande kvinnor av Eva Olofsson v till statsrådet Maria Larsson kd När det gäller stöd till och behandling av människor med missbruksproblem är männen norm. De är det i kraft av att männen utgör majoriteten av människor som har tunga missbruksproblem, men också
    Inlämnad
    2007-05-24
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Barebacking och smittorisker

    Barebacking och smittorisker

    Interpellation 2006/07:523 av Linna, Elina (v)

    den 11 maj Interpellation 2006/07:523 Barebacking och smittorisker av Elina Linna v till statsrådet Maria Larsson kd Sexualiteten är en viktig drivkraft både för människor och för samhällsutvecklingen. Vänsterpartiet vill ha ett rättvist och jämlikt samhälle för alla flator, bögar, bisexuella, heterosexuella, transsexuella,
    Inlämnad
    2007-05-11
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Statsbidragen till handikapporganisationerna

    Statsbidragen till handikapporganisationerna

    Interpellation 2006/07:472 av Granberg, Lars U (s)

    den 13 april Interpellation 2006/07:472 Statsbidragen till handikapporganisationerna av Lars U Granberg s till statsrådet Maria Larsson kd Handikapporganisationerna organiserar mer än en halv miljon människor och har en viktig roll när det gäller att bevaka handikappfrågorna. Mycket av arbetet sker direkt mot medlemmarna
    Inlämnad
    2007-04-13
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Inledning: Inledning

    Inledning

    Datum
    2007-04-25
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Missbruk av dopningspreparat

    Missbruk av dopningspreparat

    Interpellation 2006/07:438 av Lilja, Lars (s)

    den 26 mars Interpellation 2006/07:438 Missbruk av dopningspreparat av Lars Lilja s till statsrådet Maria Larsson kd Missbruk av dopningspreparat, och då i första hand anabola steroider, har oftast kopplats till utövandet av vissa idrotter och därför ansetts som ett problem närmast för idrotten. Mycket talar dock
    Inlämnad
    2007-03-26
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Nedläggningen av Mobilisering mot narkotika och Alkoholkommittén

    Nedläggningen av Mobilisering mot narkotika och Alkoholkommittén

    Interpellation 2006/07:456 av Johansson, Morgan (s)

    den 30 mars Interpellation 2006/07:456 Nedläggningen av Mobilisering mot narkotika och Alkoholkommittén av Morgan Johansson s till statsrådet Maria Larsson kd Under 1990-talet kunde vi se en kraftig ökning av såväl alkoholkonsumtion som narkotikamissbruk, framför allt bland ungdomar. Andelen 15-åringar som uppgav
    Inlämnad
    2007-03-30
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Lagstiftning om kontroll av narkotika

    Lagstiftning om kontroll av narkotika

    Interpellation 2006/07:298 av Bouveng, Helena (m)

    den 6 februari Interpellation 2006/07:298 Lagstiftning om kontroll av narkotika av Helena Bouveng m till socialminister Göran Hägglund kd Mängden narkotika ökar i Sverige. Med detta följer ett ökat bruk av narkotika i hela vårt samhälle, på våra arbetsplatser och i våra offentliga miljöer. Det är särskilt viktigt
    Inlämnad
    2007-02-06
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Nedskärning av tillsynen av den sociala barn- och ungdomsvården

    Nedskärning av tillsynen av den sociala barn- och ungdomsvården

    Interpellation 2006/07:275 av Johansson, Morgan (s)

    den 31 januari Interpellation 2006/07:275 Nedskärning av tillsynen av den sociala barn- och ungdomsvården av Morgan Johansson s till statsrådet Maria Larsson kd I oktober 2005 presenterade Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén sitt slutbetänkande, Källan till en chans SOU 2005:81Den socialdemokratiska regeringen
    Inlämnad
    2007-01-31
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Regeringens hemlöshetsstrategi

    Regeringens hemlöshetsstrategi

    Interpellation 2006/07:222 av Frid, Egon (v)

    den 12 januari Interpellation 2006/07:222 Regeringens hemlöshetsstrategi av Egon Frid v till statsrådet Maria Larsson kd Det har kommit till min kännedom att regeringen avser att ta fram en strategi mot hemlösheten vilket i och för sig är lovvärt. Dessvärre saknar den borgerliga regeringen en helhetssyn på hemlöshetsproblematiken.
    Inlämnad
    2007-01-12
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Teckenspråket

    Teckenspråket

    Interpellation 2006/07:173 av Åström, Alice (v)

    den 18 december Interpellation 2006/07:173 Teckenspråket av Alice Åström v till statsminister Fredrik Reinfeldt m I utredningen Teckenspråk och teckenspråkiga SOU 2006:54, står det bland annat: För döva är tillgången till information och möjligheten att göra sig förstådda på teckenspråk en grundläggande förutsättning
    Inlämnad
    2006-12-18
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Rätt till behandling för spelberoende

    Rätt till behandling för spelberoende

    Interpellation 2006/07:156 av Holma, Siv (v)

    den 12 december Interpellation 2006/07:156 Rätt till behandling för spelberoende av Siv Holma v till statsrådet Maria Larsson kd Spel är ett trevligt och hanterbart tidsfördriv för många, men för en allt större mängd människor, och en tilltagande andel unga, är det ett stort problem. Enligt Lotteriinspektionen
    Inlämnad
    2006-12-12
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Utbildningsvikariat och kompetensen i äldreomsorgen

    Utbildningsvikariat och kompetensen i äldreomsorgen

    Interpellation 2006/07:155 av Olofsson, Eva (v)

    den 12 december Interpellation 2006/07:155 Utbildningsvikariat och kompetensen i äldreomsorgen av Eva Olofsson v till statsrådet Maria Larsson kd I dag saknar 40 av den befintliga personalen inom äldreomsorgen en adekvat utbildning. 90 har en gymnasiekompetens som behöver kompletteras med vissa ämnen. Det finns
    Inlämnad
    2006-12-12
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: EU och alkoholen

    EU och alkoholen

    Interpellation 2006/07:150 av Frid, Egon (v)

    den 11 december Interpellation 2006/07:150 EU och alkoholen av Egon Frid v till statsrådet Maria Larsson kd Sveriges medlemskap i EU har inneburit att flera av de verksamma instrument som medverkat till att begränsa alkoholskadorna trubbats av, vilket fått till följd att totalkonsumtionen av alkohol ökat kraftigt.
    Inlämnad
    2006-12-11
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner (prop. 2006/07:1)

    Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner (prop. 2006/07:1)

    Betänkande 2006/07:FiU3

    Riksdagen sade ja till regeringens förslag om att anslagen för 2007 under utgiftsområdet Allmänna bidrag till kommunerna ska uppgå till cirka 72,8 miljarder kronor. Utgiftsområdet omfattar statens bidrag till kommuner och landsting samt bidrag och avgifter i det kommunala utjämningssystemet. Utjämningssystemet
    Behandlade dokument
    6
    Förslagspunkter
    3
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    34, 98 minuter
    Justering
    2006-12-05
    Debatt
    2006-12-21
    Beslut
    2006-12-21
  • Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning (prop. 2006/07:1)

    Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning (prop. 2006/07:1)

    Betänkande 2006/07:FiU2

    Anslaget för utgiftsområdet Samhällsekonomi och finansförvaltning kommer att uppgå till 11,9 miljarder kronor 2007. Riksdagen sade ja till regeringens förslag. Utgiftsområdet omfattar bland annat anslag till statliga tjänstepensioner, regeringens stabsmyndigheter och Riksrevisionen. Riksdagen godkände
    Behandlade dokument
    10
    Förslagspunkter
    12
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    18, 36 minuter
    Justering
    2006-12-05
    Debatt
    2006-12-21
    Beslut
    2006-12-21
  • Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg m.m.

    Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg m.m.

    Betänkande 2006/07:SoU1

    Riksdagen sade ja till regeringens förslag i budgetpropositionen om 46,9 miljarder kronor i anslag till hälsovård, sjukvård och social omsorg. De största anslagen går till bidrag för läkemedelsförmåner (21,4 miljarder kronor), kostnader för statlig assistansersättning (14,4 miljarder kronor), tandvårdsförmåner (3,2 miljarder kronor) och stimulansbidrag och åtgärder inom äldrepolitiken (2,1 miljarder kronor).
    Behandlade dokument
    52
    Förslagspunkter
    23
    Reservationer
    16 
    Anföranden och repliker
    73, 264 minuter
    Justering
    2006-11-30
    Debatt
    2006-12-15
    Beslut
    2006-12-19

Filter

Valda filter