Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Jönköpings län
Titel
Lärare
Född år
1956
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ledig
2006-10-06 – 2014-09-29
Ordinarie
1998-10-05 – 2006-10-05

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2002-10-15 – 2006-10-02
Ledamot
1998-10-13 – 2002-09-30

Näringsutskottet

Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02

Konstitutionsutskottet

Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30

Utbildningsutskottet

Suppleant
2000-02-01 – 2002-09-30

Krigsdelegationen

Ledamot
2006-10-17 – 2014-09-29

Riksdagsstyrelsen

Suppleant
2000-07-01 – 2006-10-10

Valberedningen

Suppleant
2002-09-30 – 2006-10-02

Utrikesnämnden

Suppleant
2004-04-29 – 2006-10-10

Riksbanksfullmäktige

Suppleant
2004-04-29 – 2006-10-16

Socialdepartementet

Statsråd
2006-10-06 – 2014-10-03

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Tobaksdirektivet

    Tobaksdirektivet

    Interpellation 2011/12:448 av Forslund, Kenneth G (S)

    den 31 augusti Interpellation 2011/12:448 Tobaksdirektivet av Kenneth G Forslund S till statsrådet Maria Larsson KD Under de närmaste månaderna kommer EU-kommissionen att avsluta sin översyn av tobaksdirektivet. Vad gäller de livsfarliga cigaretterna tycks det klart att de kommer att fortsätta att vara tillåtna

    Inlämnad
    2012-08-31
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Narkotikarelaterad dödlighet

    Narkotikarelaterad dödlighet

    Interpellation 2011/12:423 av Larsson, Hillevi (S)

    den 13 juni Interpellation 2011/12:423 Narkotikarelaterad dödlighet av Hillevi Larsson S till statsrådet Maria Larsson KD Enligt Folkhälsoinstitutets statistik har den narkotikarelaterade dödligheten i Sverige stigit från 194 personer 1994 till 421 personer 2010. Det är en oroande utveckling och visar narkotikaproblemens

    Inlämnad
    2012-06-13
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar följande ministrar i regeringen direkt på frågor från riksdagsledamöterna i kammaren: Migrationsminister Tobias Billström M Infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd M Barn- och äldreminister Maria Larsson KD Integrationsminister Erik Ullenhag FP Näringsminister Annie Lööf C Tobias Billström

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: LSS

    LSS

    Interpellation 2011/12:291 av Nordén, Marie (S)

    den 13 mars Interpellation 2011/12:291 LSS av Marie Nordén S till statsrådet Maria Larsson KD Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade LSS är viktig för funktionshindrades möjligheter till ett värdigt liv. För att bland annat undersöka de kraftigt ökade kostnaderna för LSS tillsattes LSS-utredningen

    Inlämnad
    2012-03-13
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Införande av försöksverksamhet med diacetylmorfin i substitutionsbehandling

    Införande av försöksverksamhet med diacetylmorfin i substitutionsbehandling

    Interpellation 2011/12:282 av Petzäll, William (-)

    den 8 mars Interpellation 2011/12:282 Införande av försöksverksamhet med diacetylmorfin i substitutionsbehandling av William Petzäll till statsrådet Maria Larsson KD I Köpenhamn har man initierat ett försöksprojekt med att ge diacetylmorfin till 20 av Köpenhamns mest utsatta heroinmissbrukare missbrukare som trots

    Inlämnad
    2012-03-08
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Förbättrade villkor för klienter som omfattas av lagen om vård av missbrukare i vissa fall

    Förbättrade villkor för klienter som omfattas av lagen om vård av missbrukare i vissa fall

    Interpellation 2011/12:281 av Petzäll, William (-)

    den 8 mars Interpellation 2011/12:281 Förbättrade villkor för klienter som omfattas av lagen om vård av missbrukare i vissa fall av William Petzäll till statsrådet Maria Larsson KD Staten ansvarar för Sisinstitutionerna som driver LVM-hemmen. Personer som tvångsomhändertas blir det mot bakgrund av att någon eller

    Inlämnad
    2012-03-08
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Rätt till ledsagning vid grav synskada

    Rätt till ledsagning vid grav synskada

    Interpellation 2011/12:251 av Olofsson, Eva (V)

    den 16 februari Interpellation 2011/12:251 Rätt till ledsagning vid grav synskada av Eva Olofsson V till statsrådet Maria Larsson KD Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS, har till uppgift att främja jämlikhet i levnadsvillkor och full delaktighet i samhällslivetMed utgångspunkt i de egna

    Inlämnad
    2012-02-16
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Personaltäthet i den privat utförda vården

    Personaltäthet i den privat utförda vården

    Interpellation 2011/12:228 av Persson, Peter (S)

    den 10 februari Interpellation 2011/12:228 Personaltäthet i den privat utförda vården av Peter Persson S till socialminister Göran Hägglund KD Under hösten 2011 inträffade flera uppmärksammade skandaler med vanvård vid framför allt vårdföretaget Caremas äldreboenden, som ledde till en omfattande debatt om den privat

    Inlämnad
    2012-02-10
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Nationellt kompetenscentrum Anhöriga

    Nationellt kompetenscentrum Anhöriga

    Interpellation 2011/12:222 av Hallengren, Lena (S)

    den 3 februari Interpellation 2011/12:222 Nationellt kompetenscentrum Anhöriga av Lena Hallengren S till statsrådet Maria Larsson KD Anhörigomsorg berör alla människor i Sverige, något som samhället fortfarande inte fullt ut har förstått. Alla människor är någon gång eller flera gånger under sitt liv anhörigvårdare

    Inlämnad
    2012-02-03
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Legalisering av cannabis

    Legalisering av cannabis

    Interpellation 2011/12:190 av Petzäll, William (-)

    den 11 januari Interpellation 2011/12:190 Legalisering av cannabis av William Petzäll till statsrådet Maria Larsson KD Mänskligheten har sedan flera tusen år tillbaka använt cannabis och det är något vi oavsett om vi vill eller inte måste förhålla oss till. Vi måste acceptera detta faktum och anpassa lagarna och

    Inlämnad
    2012-01-11
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Kvaliteten i äldreomsorgen

    Kvaliteten i äldreomsorgen

    Interpellation 2011/12:149 av Green, Monica (S)

    den 28 november Interpellation 2011/12:149 Kvaliteten i äldreomsorgen av Monica Green S till statsrådet Maria Larsson KD Den senaste tidens avslöjanden om missförhållanden i vården väcker ett antal frågor och leder till krav på åtgärder. Alla borde ha rätt till att känna trygghet i äldrevården. Den äldre själv har

    Inlämnad
    2011-11-28
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Barn som berörs av vräkning

    Barn som berörs av vräkning

    Interpellation 2011/12:83 av Palm, Veronica (S)

    den 1 november Interpellation 2011/12:83 Barn som berörs av vräkning av Veronica Palm S till statsrådet Maria Larsson KD I februari 2007 presenterade regeringen en strategi mot hemlösheten. Ett av målen var att inget barn skulle vräkas. Det är ett bra mål, som jag vill ge regeringen beröm för. Men verkligheten

    Inlämnad
    2011-11-01
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Vanvård i privat äldreomsorg

    Vanvård i privat äldreomsorg

    Interpellation 2011/12:35 av Olofsson, Eva (V)

    den 11 oktober Interpellation 2011/12:35 Vanvård i privat äldreomsorg av Eva Olofsson V till statsrådet Maria Larsson KD I dag går det att läsa i Dagens Nyheter om allvarlig vanvård på Koppargården, ett vård- och omsorgsboende i Vällingby som drivs av bolaget Carema sedan 2008. Rapporteringen handlar om undernäring,

    Inlämnad
    2011-10-11
    Besvarare
    Maria Larsson (KD)
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

  • människohandel

    Skriftlig fråga 2002/03:1340 av Larsson, Maria (kd)

    den 1 september Fråga 2002/03:1340 av Maria Larsson kd till justitieminister Thomas Bodström om människohandel Varje år förs mellan 200 och 500 personer till Sverige för att utnyttjas sexuellt. Det rör sig om ren människohandel. Enligt Rikspolisstyrelsen kommer hälften av dem till Stockholmsområdet. Enligt en undersökning

    Inlämnad
    2003-09-01
    Besvarare
    Jan O Karlsson (S)
  • överenskommelse med kärnkraftsägarna

    Skriftlig fråga 2002/03:1144 av Larsson, Maria (kd)

    den 16 juni Fråga 2002/03:1144 av Maria Larsson kd till näringsminister Leif Pagrotsky om överenskommelse med kärnkraftsägarna Vid en uppvaktning i näringsutskottet den 6 maj hävdade kärnkraftsägarna Vattenfall, Sydkraft och Fortum att något som kan kallas förhandlingar inte påbörjats med staten utan det som skett

    Inlämnad
    2003-06-16
    Besvarare
    Leif Pagrotsky (S)
  • med anledning av skr. 2002/03:120 2003 års redogörelse för företag med statligt ägande

    Motion 2002/03:N22 av Maria Larsson m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2002/03:N22 av Maria Larsson m.fl. kd med anledning av skr. 2002/03:120 2003 års redogörelse för företag med statligt ägande 1 Inledning Kristdemokraterna har under året arbetat aktivt med att ytterligare fördjupa vår kunskap om samt analysera den statliga företagssfären. De företag som varit särskilt

    Inlämnad
    2003-06-12
    Förslag
    10
    Utskottsberedning
    2003/04:NU4
    Riksdagsbeslut
    (10 yrkanden): 10 avslag
  • med anledning av prop. 2002/03:128 Företrädaransvar m.m.

    Motion 2002/03:Sk19 av Lars Gustafsson m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2002/03:Sk19 av Lars Gustafsson m.fl. kd med anledning av prop. 2002/03:128 Företrädaransvar m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om handläggningstid i domstol. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen

    Inlämnad
    2003-06-12
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    2003/04:SkU5
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): 2 avslag

Filter

Valda filter