Lili André (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti
Kristdemokraterna
Valkrets
Gävleborgs län, plats 107
Född år
1970
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Utbildningsutskottet

Suppleant

Näringsutskottet

Suppleant

Socialutskottet

Suppleant

EU-nämnden

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2026-09-21

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2022-11-09

Socialutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2026-09-21

Kulturutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2022-11-09

Utbildningsutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2026-09-21

Näringsutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2026-09-21

EU-nämnden

Suppleant
2022-10-18 –

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Valda filter

Filter