Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Kronobergs län
Titel
Arbetsvägledare
Född år
1949
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1998-10-05 – 2010-10-04

Kulturutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Vice ordförande
2005-10-01 – 2006-10-02
Ledamot
2002-10-08 – 2005-09-30
Ledamot
1998-12-18 – 2002-09-30
Suppleant
1998-10-13 – 1998-12-17

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Socialutskottet

Suppleant
2007-01-17 – 2010-10-04

Nordiska rådets svenska delegation

Ledamot
2006-10-17 – 2010-10-04
Ledamot
2002-10-15 – 2006-10-02

Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

Personlig suppleant
2008-11-01 – 2010-10-04
Personlig suppleant
2006-11-01 – 2008-10-31

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Praxis angående tillståndsgivningen för kampsportsmatcher

    Skriftlig fråga 2009/10:1031 av Wegendal, Lars (s)

    den 27 september Fråga 2009/10:1031 Praxis angående tillståndsgivningen för kampsportsmatcher av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Regeringen avlämnade under våren 2006 propositionen Lag om tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher. Senare under våren beslutade riksdagen i enlighet

    Inlämnad
    2010-09-27
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Nordenkunskaper i grundskolan

    Skriftlig fråga 2009/10:325 av Wegendal, Lars (s)

    den 11 december Fråga 2009/10:325 Nordenkunskaper i grundskolan av Lars Wegendal s till utbildningsminister Jan Björklund fp Just nu pågår ett arbete inom Skolverket med att ta fram nya kursplaner. En del av detta arbete omfattar hur svenska grundskoleelever ska få kunskaper om Norden och nordiska språk. I Helsingforsavtalet,

    Inlämnad
    2009-12-11
    Besvarare
    Jan Björklund (FP)
  • Artistskatten och idrotten

    Skriftlig fråga 2008/09:485 av Wegendal, Lars (s)

    den 16 januari Fråga 2008/09:485 Artistskatten och idrotten av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Just nu remissbehandlas ett förslag om att utländska artister ska betala mer skatt för sina inkomster även om de vistas kortare tid än sex månader i landet. Vad som är aktuellt är en höjning

    Inlämnad
    2009-01-16
    Besvarare
    Anders Borg (M)
  • Fördelning av världskulturarv

    Skriftlig fråga 2008/09:347 av Wegendal, Lars (s)

    den 3 december Fråga 2008/09:347 Fördelning av världskulturarv av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Kulturutskottet hade förmånen att vid ett sammanträde nyligen träffa företrädare för svenska Unescorådet. Vid detta möte diskuterades bland annat de svenska världskulturarven och den

    Inlämnad
    2008-12-03
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Icke-materiellt kulturarv

    Skriftlig fråga 2008/09:346 av Wegendal, Lars (s)

    den 3 december Fråga 2008/09:346 Icke-materiellt kulturarv av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m År 2003 antog Unesco en ny konvention om icke-materiellt kulturarv. De länder som ratificerar en konvention ska inarbeta konventionens bestämmelser i landets lagstiftning. Detta arbete kan

    Inlämnad
    2008-12-03
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Kulturarvet under vatten

    Skriftlig fråga 2008/09:345 av Wegendal, Lars (s)

    den 3 december Fråga 2008/09:345 Kulturarvet under vatten av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Konventionen om skydd för kulturarvet under vatten antogs vid Unescos generalkonferens 2001. Det stod tidigt klart att inte alla länder skulle rösta för konventionen utan den antogs först efter

    Inlämnad
    2008-12-03
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Funktionshindrade barns ställning vid val av friskola

    Skriftlig fråga 2008/09:151 av Wegendal, Lars (s)

    den 27 oktober Fråga 2008/09:151 Funktionshindrade barns ställning vid val av friskola av Lars Wegendal s till utbildningsminister Jan Björklund fp Utbildningsradions tre program Skolfront Barnaministeriet och Skolministeriet har genomfört en stor granskning av landets friskolor och deras vilja eller ovilja

    Inlämnad
    2008-10-27
    Besvarare
    Jan Björklund (FP)
  • Kulturpolitik i regeringsförklaringen

    Skriftlig fråga 2008/09:10 av Wegendal, Lars (s)

    den 17 september Fråga 2008/09:10 Kulturpolitik i regeringsförklaringen av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Många var de kulturutövare som hade skruvat upp förväntningarna inför det att statsministern skulle avge regeringsförklaringen inför det nu inledda riksdagsåret. Förväntningarna

    Inlämnad
    2008-09-17
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Nordisk språkförståelse

    Skriftlig fråga 2005/06:1062 av Wegendal, Lars (s)

    den 21 februari Fråga 2005/06:1062 av Lars Wegendal s till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Nordisk språkförståelse I Helsingforsavtalets artikel 8 föreskrivs att undervisningen och utbildningen ska i skolorna i de nordiska länderna i lämplig omfattning innefatta undervisning i språk, kultur och

    Inlämnad
    2006-02-21
    Besvarare
    Ibrahim Baylan (S)
  • Samhall

    Skriftlig fråga 2002/03:1337 av Wegendal, Lars (s)

    den 29 augusti Fråga 2002/03:1337 av Lars Wegendal s till statsrådet Hans Karlsson om Samhall Samhall AB har som sitt ändamål att skapa meningsfulla arbeten åt människor med arbetshandikapp. Arbetsförmedlingen har bland annat genom anställningar vid Samhall möjlighet att underlätta för människor med olika arbetshandikapp

    Inlämnad
    2003-08-29
    Besvarare
    Hans Karlsson (S)
  • glasindustrin som turistmål

    Skriftlig fråga 2002/03:893 av Wegendal, Lars (s)

    den 8 maj Fråga 2002/03:893 av Lars Wegendal s till näringsminister Leif Pagrotsky om glasindustrin som turistmål Glasindustrin har under många år minskat i antal anställda. Det är en mycket oroande utveckling i det småländska Glasriket men också på övriga håll i landet där glasindustrin är lokaliserad. Det bör finnas

    Inlämnad
    2003-05-08
    Besvarare
    Ulrica Messing (S)
  • stammen av vildsvin

    Skriftlig fråga 2002/03:323 av Wegendal, Lars (s)

    den 16 december Fråga 2002/03:323 av Lars Wegendal s till miljöminister Lena Sommestad om stammen av vildsvin Antalet vildsvin har ökat mycket kraftigt i Sverige, inte minst i mitt eget hemlän Kronoberg. En fortsatt kraftig ökning väntas ske. Vildsvinet är sedan länge ett naturligt inslag i vår fauna och därför är

    Inlämnad
    2002-12-16
    Besvarare
    Ann-Christin Nykvist (S)
  • äldreskyddsombud

    Skriftlig fråga 2002/03:263 av Wegendal, Lars (s)

    den 6 december Fråga 2002/03:263 av Lars Wegendal s till socialminister Lars Engqvist om äldreskyddsombud De 100 nya äldreskyddsombuden ska arbeta med att utveckla och granska äldreomsorgen. De ska anställas på landets länsstyrelser och Socialstyrelsen har ansvaret för tillsynen. Fördelning av medel har nu sänts till

    Inlämnad
    2002-12-06
    Besvarare
    Lars Engqvist (S)

Filter

Valda filter