Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Kronobergs län
Titel
Arbetsvägledare
Född år
1949
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1998-10-05 – 2010-10-04

Kulturutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Vice ordförande
2005-10-01 – 2006-10-02
Ledamot
2002-10-08 – 2005-09-30
Ledamot
1998-12-18 – 2002-09-30
Suppleant
1998-10-13 – 1998-12-17

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Socialutskottet

Suppleant
2007-01-17 – 2010-10-04

Nordiska rådets svenska delegation

Ledamot
2006-10-17 – 2010-10-04
Ledamot
2002-10-15 – 2006-10-02

Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

Personlig suppleant
2008-11-01 – 2010-10-04
Personlig suppleant
2006-11-01 – 2008-10-31

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Praxis angående tillståndsgivningen för kampsportsmatcher

    Skriftlig fråga 2009/10:1031 av Wegendal, Lars (s)

    den 27 september Fråga 2009/10:1031 Praxis angående tillståndsgivningen för kampsportsmatcher av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Regeringen avlämnade under våren 2006 propositionen Lag om tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher. Senare under våren beslutade riksdagen i enlighet

    Inlämnad
    2010-09-27
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Nordenkunskaper i grundskolan

    Skriftlig fråga 2009/10:325 av Wegendal, Lars (s)

    den 11 december Fråga 2009/10:325 Nordenkunskaper i grundskolan av Lars Wegendal s till utbildningsminister Jan Björklund fp Just nu pågår ett arbete inom Skolverket med att ta fram nya kursplaner. En del av detta arbete omfattar hur svenska grundskoleelever ska få kunskaper om Norden och nordiska språk. I Helsingforsavtalet,

    Inlämnad
    2009-12-11
    Besvarare
    Jan Björklund (FP)
  • Kulturministerns närvaro vid Paralympics

    Skriftlig fråga 2007/08:1629 av Wegendal, Lars (s)

    den 5 september Fråga 2007/08:1629 Kulturministerns närvaro vid Paralympics av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Inför OS i Peking var det i samhället en omfattande diskussion om huruvida den svenska regeringen skulle låta sig representeras vid invigningen av de olympiska spelen. Internationellt

    Inlämnad
    2008-09-05
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Marinens musikkår i Karlskrona

    Skriftlig fråga 2007/08:1627 av Wegendal, Lars (s)

    den 5 september Fråga 2007/08:1627 Marinens musikkår i Karlskrona av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m I skriftliga frågor och interpellationer till kulturministern och försvarsministern har vi socialdemokrater försökt få ministrarna att uttala sitt stöd för Marinens musikkår i Karlskrona.

    Inlämnad
    2008-09-05
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Strategi för att få fler internationella evenemang

    Skriftlig fråga 2007/08:1625 av Wegendal, Lars (s)

    den 5 september Fråga 2007/08:1625 Strategi för att få fler internationella evenemang av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Vid ett flertal tillfällen under det senaste året har jag ställt frågor till olika ministrar angående regeringens arbete med att forma en strategi för att stärka

    Inlämnad
    2008-09-05
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Samtal om mänskliga rättigheter och demokrati vid OS i Peking

    Skriftlig fråga 2007/08:1624 av Wegendal, Lars (s)

    den 5 september Fråga 2007/08:1624 Samtal om mänskliga rättigheter och demokrati vid OS i Peking av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Inför OS i Peking, som nyligen avslutats, var det en omfattande diskussion om bojkott av hela spelen, om bojkott av invigningarna eller endast en politisk

    Inlämnad
    2008-09-05
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Scoutrörelsens evenemang

    Skriftlig fråga 2007/08:1027 av Wegendal, Lars (s)

    den 2 april Fråga 2007/08:1027 Scoutrörelsens evenemang av Lars Wegendal s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Under lång tid har det förts en diskussion om idrottens internationella evenemang och på vilket sätt regeringen kan stödja idrotten i dess strävanden att erhålla fler internationella

    Inlämnad
    2008-04-02
    Besvarare
    Nyamko Sabuni (FP)
  • Nationell mobilisering

    Skriftlig fråga 2007/08:980 av Wegendal, Lars (s)

    den 17 mars Fråga 2007/08:980 Nationell mobilisering av Lars Wegendal s till justitieminister Beatrice Ask m I går kom en mycket glädjande rapport. Lotteriinspektionen lämnade sin rapport om illegala spel i landet. Rapporten visar på att antalet illegala automatspel minskat med en tredjedel. Detta är naturligtvis

    Inlämnad
    2008-03-17
    Besvarare
    Beatrice Ask (M)
  • Stöd till nyskapande kulturprojekt

    Skriftlig fråga 2007/08:930 av Wegendal, Lars (s)

    den 10 mars Fråga 2007/08:930 Stöd till nyskapande kulturprojekt av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Den 28 februari var sista dagen för att inlämna ansökningar till Stiftelsen framtidens kultur. Stiftelsens sista beslut planeras att komma i slutet av september månad. Stiftelsen, som

    Inlämnad
    2008-03-10
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Medel för Skapande skola

    Skriftlig fråga 2007/08:936 av Wegendal, Lars (s)

    den 11 mars Fråga 2007/08:936 Medel för Skapande skola av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Kulturrådet förfogar sedan årsskiftet över medel för Skapande skola. Man har utlyst två bidragsomgångar med sista ansökningsdatum den 15 mars och den 1 oktober. Bidrag kan sökas av den som är

    Inlämnad
    2008-03-11
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Kulturens roll i Norden

    Skriftlig fråga 2007/08:842 av Wegendal, Lars (s)

    den 22 februari Fråga 2007/08:842 Kulturens roll i Norden av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Vid de nordiska statsministrarnas sommarmöte 2007 diskuterades bland annat strategiska framtidsfrågor. Man bestämde sig för att en forskningssatsning skulle göras på 60 miljoner danska kronor

    Inlämnad
    2008-02-22
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Regional fördelning av polisutbildningen

    Skriftlig fråga 2007/08:829 av Wegendal, Lars (s)

    den 21 februari Fråga 2007/08:829 Regional fördelning av polisutbildningen av Lars Wegendal s till justitieminister Beatrice Ask m Under senare år har det skett en stor ökning av utbildningsplatserna till polisyrket. Dessa ökningar har till stor del genomförts i Umeå och i Växjö, men även i Stockholm. Ökningen

    Inlämnad
    2008-02-21
    Besvarare
    Beatrice Ask (M)
  • Demonstration i Beijing

    Skriftlig fråga 2007/08:827 av Wegendal, Lars (s)

    den 21 februari Fråga 2007/08:827 Demonstration i Beijing av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Alltsedan idrotten beslutade att 2008 års OS ska gå i Beijing har det funnits en viss nationell kritik kring att ett icke-demokratiskt land erhåller denna typ av evenemang. Främst är det ett

    Inlämnad
    2008-02-21
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Internationella evenemang

    Skriftlig fråga 2007/08:797 av Wegendal, Lars (s)

    den 20 februari Fråga 2007/08:797 Internationella evenemang av Lars Wegendal s till näringsminister Maud Olofsson c I tidigare frågesvar har ministern hävdat det kloka i att behandla kultur, idrott och turism gemensamt och att det finns ett tydligt mervärde i samverkan mellan dessa områden. Detta var också en tydlig

    Inlämnad
    2008-02-20
    Besvarare
    Maud Olofsson (C)
  • Fler internationella idrottsevenemang till Sverige

    Skriftlig fråga 2007/08:819 av Wegendal, Lars (s)

    den 20 februari Fråga 2007/08:819 Fler internationella idrottsevenemang till Sverige av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m På olika sätt har jag fört en dialog med idrottsministern om statens möjligheter att stödja idrottens vilja till att få fler internationella evenemang till Sverige.

    Inlämnad
    2008-02-20
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Den ökande vildsvinsstammen

    Skriftlig fråga 2007/08:769 av Wegendal, Lars (s)

    den 14 februari Fråga 2007/08:769 Den ökande vildsvinsstammen av Lars Wegendal s till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Jag har tidigare frågat ministern vad ministern avser att vidta för åtgärder för att begränsa vildsvinsstammens storlek, allt för att begränsa skador på mark och i trafiken. Ministern har då

    Inlämnad
    2008-02-14
    Besvarare
    Eskil Erlandsson (C)
  • Linné till Unescos världsarvlista

    Skriftlig fråga 2007/08:516 av Wegendal, Lars (s)

    den 18 december Fråga 2007/08:516 Linné till Unescos världsarvlista av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Under hela 2007 har Carl von Linné varit i centrum detta med anledning av det jubileum som firats i hela landet. Den gångna helgen avslutades Linnéåret med en högtidsdag i Jukkasjärvi.

    Inlämnad
    2007-12-18
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Illegalt spel

    Skriftlig fråga 2007/08:497 av Wegendal, Lars (s)

    den 14 december Fråga 2007/08:497 Illegalt spel av Lars Wegendal s till justitieminister Beatrice Ask m I en interpellationsdebatt med finansminister Anders Borg kring illegala automater diskuterades vikten av att det förekommer ett starkt samarbete över departementsgränserna i regeringen. Finansministern var väldigt

    Inlämnad
    2007-12-14
    Besvarare
    Beatrice Ask (M)
  • Länsstyrelsernas rekrytering

    Skriftlig fråga 2007/08:491 av Wegendal, Lars (s)

    den 13 december Fråga 2007/08:491 Länsstyrelsernas rekrytering av Lars Wegendal s till statsrådet Mats Odell kd Under det senaste året och under det kommande kommer länsstyrelsernas anslag att minskas. För Länsstyrelsen i Kronobergs län har minskningen av budgeten inneburit 5 miljoner kronor. Länsstyrelsen i Kronobergs

    Inlämnad
    2007-12-13
    Besvarare
    Mats Odell (KD)
  • Idrottens självständighet

    Skriftlig fråga 2007/08:476 av Wegendal, Lars (s)

    den 13 december Fråga 2007/08:476 Idrottens självständighet av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Under senare dagar har frågan om tidig specialisering och elitsatsning bland nioåringar diskuterats i medierna. Diskussionen har denna gång sitt ursprung i en fotbollsförening som gör en

    Inlämnad
    2007-12-13
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Filter

Valda filter