Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti
Socialdemokraterna
Valkrets
Kronobergs län
Titel
Arbetsvägledare
Född år
1949
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1998-10-05 – 2010-10-04

Kulturutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Vice ordförande
2005-10-01 – 2006-10-02
Ledamot
2002-10-08 – 2005-09-30
Ledamot
1998-12-18 – 2002-09-30
Suppleant
1998-10-13 – 1998-12-17

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Socialutskottet

Suppleant
2007-01-17 – 2010-10-04

Nordiska rådets svenska delegation

Ledamot
2006-10-17 – 2010-10-04
Ledamot
2002-10-15 – 2006-10-02

Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

Personlig suppleant
2008-11-01 – 2010-10-04
Personlig suppleant
2006-11-01 – 2008-10-31

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Valda filter
  • Praxis angående tillståndsgivningen för kampsportsmatcher

    Skriftlig fråga 2009/10:1031 av Wegendal, Lars (s)

    den 27 september Fråga 2009/10:1031 Praxis angående tillståndsgivningen för kampsportsmatcher av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Regeringen avlämnade under våren 2006 propositionen Lag om tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher. Senare under våren beslutade riksdagen i enlighet

    Inlämnad
    2010-09-27
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Nordenkunskaper i grundskolan

    Skriftlig fråga 2009/10:325 av Wegendal, Lars (s)

    den 11 december Fråga 2009/10:325 Nordenkunskaper i grundskolan av Lars Wegendal s till utbildningsminister Jan Björklund fp Just nu pågår ett arbete inom Skolverket med att ta fram nya kursplaner. En del av detta arbete omfattar hur svenska grundskoleelever ska få kunskaper om Norden och nordiska språk. I Helsingforsavtalet,

    Inlämnad
    2009-12-11
    Besvarare
    Jan Björklund (FP)
  • Nordisk språkförståelse

    Skriftlig fråga 2005/06:1062 av Wegendal, Lars (s)

    den 21 februari Fråga 2005/06:1062 av Lars Wegendal s till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Nordisk språkförståelse I Helsingforsavtalets artikel 8 föreskrivs att undervisningen och utbildningen ska i skolorna i de nordiska länderna i lämplig omfattning innefatta undervisning i språk, kultur och

    Inlämnad
    2006-02-21
    Besvarare
    Ibrahim Baylan (S)
  • järnvägen Olofström-Karlshamn

    Skriftlig fråga 2004/05:1840 av Wegendal, Lars (s)

    den 9 juni Fråga 2004/05:1840 av Lars Wegendal s till statsrådet Ulrica Messing om järnvägen OlofströmKarlshamn Ur miljösynpunkt är det viktigt att satsningar görs för att föra över transportvolymer från lastbil till järnväg och andra miljövänligare transportslag. Två stora företag, Ikea och Volvo, har en transportintensiv

    Inlämnad
    2005-06-09
    Besvarare
    Ulrica Messing (S)
  • byggnadsdeklarationer av fastigheter

    Skriftlig fråga 2004/05:1598 av Wegendal, Lars (s)

    den 11 maj Fråga 2004/05:1598 av Lars Wegendal s till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om byggnadsdeklarationer av fastigheter Den 1 juli 2004 presenterade utredningen om byggnadsdeklarationer, byggnadsregister med mera SOU 2004:78 sitt första delbetänkande. I betänkandet föreslås bland annat att en obligatorisk

    Inlämnad
    2005-05-11
    Besvarare
    Mona Sahlin (S)
  • radon i flerbostadshus

    Skriftlig fråga 2004/05:1597 av Wegendal, Lars (s)

    den 11 maj Fråga 2004/05:1597 av Lars Wegendal s till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om radon i flerbostadshus Inför år 2005 avsatte regeringen 5 miljoner kronor för informationsinsatser om radon i egnahem. Boverket planerar nu en informationskampanj om radon vilken endast kommer att vända sig till de som bor

    Inlämnad
    2005-05-11
    Besvarare
    Mona Sahlin (S)
  • nationell kommitté för Linnéjubileet

    Skriftlig fråga 2004/05:643 av Wegendal, Lars (s)

    den 20 december Fråga 2004/05:643 av Lars Wegendal s till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om nationell kommitté för Linnéjubileet Vid tidigare tillfällen har jag frågat olika ministrar om statens engagemang vid firandet av 300-årsjubileet av Carl von Linnés födelse. Senast har jag i oktober 2004 fått

    Inlämnad
    2004-12-20
    Besvarare
    Leif Pagrotsky (S)
  • 300-års jubiléet av Carl von Linnés födelse

    Skriftlig fråga 2004/05:64 av Wegendal, Lars (s)

    den 29 september Fråga 2004/05:64 av Lars Wegendal s till kulturminister Pär Nuder om 300-årsjubileet av Carl von Linnés födelse Sverige kraftsamlar nu inför firandet av 300-årsjubileet av Carl von Linnés födelse. Firandet kommer att äga rum år 2007. Bland många orter som har beröring med Linné finns Uppsala, Helsingborg

    Inlämnad
    2004-09-29
    Besvarare
    Pär Nuder (S)
  • handläggningstider hos PTS vad gäller kommunala frekvenstillstånd

    Skriftlig fråga 2001/02:983 av Wegendal, Lars (s)

    den 3 april Fråga 2001/02:983 av Lars Wegendal s till statsrådet Mona Sahlin om handläggningstider hos PTS vad gäller kommunala frekvenstillstånd Kommunerna och deras skolor arbetar för närvarande intensivt med att införa Internet och e-post på sina skolenheter. Detta för att så snart som möjligt ge eleverna det verktyg

    Inlämnad
    2002-04-03
    Besvarare
    statsrådet Mona Sahlin (S)
  • Banverkets handläggningstider

    Skriftlig fråga 2001/02:303 av Wegendal, Lars (s)

    den 28 november Fråga 2001/02:303 av Lars Wegendal s till näringsminister Björn Rosengren om Banverkets handläggningstider För att avsevärt minska sina transporter på landsväg, inom och utom landet, har företaget Ikea under en period planerat för en omfattande järnvägssatsning. Företaget har som mål att öka järnvägstransporterna

    Inlämnad
    2001-11-28
    Besvarare
    näringsminister Björn Rosengren (S)
  • handlingsprogram mot spelberoende

    Skriftlig fråga 2001/02:141 av Wegendal, Lars (s)

    den 31 oktober Fråga 2001/02:141 av Lars Wegendal s till socialminister Lars Engqvist om handlingsprogram mot spelberoende Det är med glädje och stor tillfredsställelse jag kan konstatera att ministern givit Statens folkhälsoinstitut i uppdrag att utarbeta ett handlingsprogram mot spelberoende. Jag kan också konstatera

    Inlämnad
    2001-10-31
    Besvarare
    socialminister Lars Engqvist (S)
  • kostnader för säkerhetsåtgärder vid kommunala flygplatser

    Skriftlig fråga 2001/02:72 av Wegendal, Lars (s)

    den 17 oktober Fråga 2001/02:72 av Lars Wegendal s till näringsminister Björn Rosengren om kostnader för säkerhetsåtgärder vid kommunala flygplatser De avskyvärda terrordåden i USA den 11 september har inneburit avsevärt ökade säkerhetsarrangemang även i vårt land. Främst märker vi det på våra flygplatser. Allt bagage

    Inlämnad
    2001-10-17
    Besvarare
    näringsminister Björn Rosengren (S)
  • vägvisningsskyltar

    Skriftlig fråga 1998/99:290 av Wegendal, Lars (s)

    Fråga 1998/99:290 av Lars Wegendal s till näringsministern om vägvisningsskyltar den 27 januari Riksdagen har under lång tid ställt sig positiv till att underlätta företagande på landsbygd. Detta har också inneburit att många mindre företag har etablerat sin verksamhet utanför tätorterna. Så har också skett i Kronobergs

    Inlämnad
    1999-01-27
    Besvarare
    näringsminister Björn Rosengren (S)

Filter