Lars Mejern Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Värmlands län, plats 133
Titel
Ombudsman.
Född år
1965
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Kulturutskottet

Ledamot

Nordiska rådets svenska delegation

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2005-03-01 – 2005-05-26

Riksdagsledamot

Ordinarie
2006-10-02 – 2026-09-21

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Ledamot
2014-10-07 – 2018-09-24
Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29
Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Kulturutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Ledamot
2018-10-02 – 2022-09-26
Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2005-03-01 – 2005-05-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2005-03-01 – 2005-05-26

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2014-12-03 – 2018-09-24
Suppleant
2010-10-19 – 2014-09-29

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04
Suppleant
2011-06-13 – 2014-10-07

Nordiska rådets svenska delegation

Ledamot
2018-10-09 – 2023-10-31
Suppleant
2015-06-22 – 2018-10-09

Valberedningen

Suppleant
2010-10-04 – 2018-09-24

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 05 (ersättare 050301-050526) och 06-. Ledamot trafikutskottet 10-18 och kulturutskottet 18-. Suppleant näringsutskottet 05, socialutskottet 05, kulturutskottet 06-10, trafikutskottet 06-10, arbetsmarknadsutskottet 10- och EU-nämnden 11-14. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-. Suppleant riksdagens valberedning 10-18 och Nordiska rådets svenska delegation 15-18.

Föräldrar

Metallarbetaren Lars-Göran Larsson och bibliotekskanslisten Henny Högberg, f. Johansson.

Utbildning

Gymnasieskola, bygg och anläggning, Karlstad, slutår 83.

Anställningar

Posten, Tomteboda och Karlstad 85-87. Snickare, Diös/Siab i Karlstad 87-95. Ombudsman, Bygg 29:an i Värmland 95-06.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Karlstad 98-06. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare, kollektivtrafiknämnden 95-98 och tillväxtutskottet. Ledamot, fritidsnämnden 99-02 och arbetsgruppen för demokratifrågor 99-01. Ordförande, tekniska nämnden 03-. Ersättare, Region Värmland kommunalförbund 03. Suppleant, Karlstad Stadshus AB och Helax bränsleutveckling AB 05-06. Ledamot, Karlstad-Grums vattenförbund och Stiftelsen Karlstads studentbostäder 03.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot, Socialdemokraterna i Norrstrand i Karlstad och Byggfackens Socialdemokratiska förening. Ledamot, Socialdemokraterna i Värmlands distriktsstyrelse. Styrelseledamot, Bygg 29:an Värmland, LO Värmland, Värmlands Folkblad AB, Riksbyggen Värmland, TBM Utbildning AB, RYK Värmland, Byggarbetsnämnden Värmland, Byggnads förbundsfullmäktige, VVS-branchens yrkeskommitté och NTF Värmland.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Personer som faller mellan stolarna i trygghetssystemen

    Personer som faller mellan stolarna i trygghetssystemen

    Interpellation 2012/13:409 av Larsson, Lars Mejern (S)

    den 8 maj Interpellation 2012/13:409 Personer som faller mellan stolarna i trygghetssystemen av Lars Mejern Larsson S till statsrådet Ulf Kristersson M För några veckor sedan träffade jag tillsammans med Byggnads i Värmland byggnadsarbetaren Rolf Ewen. Han har arbetat och betalat skatt i 30 år. För sex månader

    Inlämnad
    2013-05-08
    Besvarare
    Ulf Kristersson (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Järnvägens punktlighet

    Järnvägens punktlighet

    Interpellation 2012/13:343 av Larsson, Lars Mejern (S)

    den 20 mars Interpellation 2012/13:343 Järnvägens punktlighet av Lars Mejern Larsson S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Sveriges Radios program Kaliber rapporterade nyligen att järnvägen i Sverige, enligt infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd, har en punktlighet som är tredje bäst i Europa.

    Inlämnad
    2013-03-20
    Besvarare
    Catharina Elmsäter-Svärd (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Arbetsförmedlingens regelverk

    Arbetsförmedlingens regelverk

    Interpellation 2012/13:246 av Larsson, Lars Mejern (S)

    den 31 januari Interpellation 2012/13:246 Arbetsförmedlingens regelverk av Lars Mejern Larsson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Värmland drabbades under 2012 hårt av arbetslöshet och varsel. Statistik från LO visar att Värmland hamnar på femte plats när det gäller antalet varsel i förhållande till

    Inlämnad
    2013-01-31
    Besvarare
    Hillevi Engström (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Varsel i Värmland

    Varsel i Värmland

    Interpellation 2012/13:141 av Larsson, Lars Mejern (S)

    den 21 november Interpellation 2012/13:141 Varsel i Värmland av Lars Mejern Larsson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Vi kan se hur varselvågen fortsätter att svepa in över Sverige både stora och små företag varslar nu sina anställda. Volvo, Wenmec, Fimek, och Värmlands Chark är några exempel. Detta

    Inlämnad
    2012-11-21
    Besvarare
    Hillevi Engström (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Tågförseningar

    Tågförseningar

    Interpellation 2009/10:233 av Nilsson, Pia (s)

    den 9 februari Interpellation 2009/10:233 Tågförseningar av Pia Nilsson s till statsrådet Åsa Torstensson c De tågpendlare från Västmanland som har kommit till jobbet i tid den här vintern är lätträknade. Alltför många har fått vänta i timtal på försenade tåg eller helt enkelt fått stanna hemma på grund av inställda

    Inlämnad
    2010-02-09
    Besvarare
    Åsa Torstensson (C)
  • Trafikstörningar

    Interpellation 2009/10:235 av Larsson, Lars Mejern (s)

    den 9 februari Interpellation 2009/10:235 Trafikstörningar av Lars Mejern Larsson s till statsrådet Åsa Torstensson c Tusentals pendlande värmlänningar drabbas nu av tågförseningar. Busstrafik har satts in för att ersätta tågen, men även anslutningstrafik med bussar har stora förseningar. Orsaken är snö, is och

    Inlämnad
    2010-02-09
    Besvarare
    Åsa Torstensson (C)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Gränsproblematiken

    Gränsproblematiken

    Interpellation 2009/10:80 av Larsson, Lars Mejern (s)

    den 28 oktober Interpellation 2009/10:80 Gränsproblematiken av Lars Mejern Larsson s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m En byggarbetare som har jobbat i Norge under en längre tid och som sedan blir arbetslös kan hamna i en svår situation om han eller hon blir arbetslös. Det finns rapporter om fall

    Inlämnad
    2009-10-28
    Besvarare
    Sven Otto Littorin (M)

Filter

Valda filter