Lars Bäckström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti
Vänsterpartiet
Valkrets
Västra Götalands läns västra
Titel
lärare
Född år
1953
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1993-11-22 – 2006-10-02
Ledig
1993-10-21 – 1993-11-21
Ordinarie
1988-10-02 – 1993-10-20

Skatteutskottet

Suppleant
1996-09-24 – 1998-10-04
Ledamot
1994-10-10 – 1996-09-16
Suppleant
1991-09-29 – 1994-10-01
Ledamot
1988-10-10 – 1991-09-29

Finansutskottet

Ledamot
2003-02-20 – 2006-10-02
Suppleant
2002-10-24 – 2003-02-19
Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30
Suppleant
1994-10-10 – 1998-10-04
Suppleant
1989-10-03 – 1991-09-29

Utbildningsutskottet

Suppleant
1988-11-23 – 1989-10-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2002-10-24 – 2003-02-19

Krigsdelegationen

Ledamot
2002-10-15 – 2006-10-02
Ledamot
1998-10-20 – 2002-10-14
Ledamot
1996-11-06 – 1998-10-05

Riksdagsstyrelsen

Ledamot
2000-07-01 – 2006-10-02

Riksdagens förvaltningskontor

Suppleant
1998-10-13 – 2000-06-30

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Rdl 1988- Suppleant i Utbildningsutskottet 88/89, Finansutskottet 89/90-90/91 och Skatteutskottet 91/92-. Ledamot av Skatteutskottet 88/89-90/91. Ledamot av Krigsdelegationen 96/97-.

Bostadsort

Uddevalla

Utbildning

Gymnasiekompetens 73. Filosofie kandidat 77. Ämneslärarexamen 78. Lärare 78-.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot av styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 98-. Ledamot av förbundsstyrelsen för Kommunistisk ungdom och dess verkställande utskott 73-77. - Ledamot av styrelsen för Uddevalla avdelning av Vänsterpartiet kommunisterna (VPK), ordförande 80-82, och Bohusläns VPK/V-distrikt, ordförande 78-89. Ledamot av Vänsterpartiets partistyrelse 93-.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot av styrelsen för länsskattemyndigheten i Göteborgs och Bohus län 87-92, riksskatteverket 95-. - Ledamot av datalagsutredningen 91-92 och skatteväxlingsutredningen 95-97.

Kommunala uppdrag

Ledamot av Göteborgs och Bohus läns landsting/landstingsfullmäktige 82-94.

Föräldrar

Järnvägstjänstemannen Erik Bäckström och Karin Margit Johansson

Sagt och gjort

Valda filter
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Regeringens hantering av Vänsterpartiets utgiftskrav

    Regeringens hantering av Vänsterpartiets utgiftskrav

    Interpellation 2005/06:204 av Tiefensee, Roger (c)

    den 18 januari Interpellation 2005/06:204 av Roger Tiefensee c till finansminister Pär Nuder s Regeringens hantering av Vänsterpartiets utgiftskrav Regeringen är beroende av stöd från Vänsterpartiet och Miljöpartiet för att lotsa sin ekonomiska politik genom riksdagen. Själva får Socialdemokraterna inte majoritet

    Inlämnad
    2006-01-18
    Besvarare
    Pär Nuder (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: ansvar för tortyr och förnedrande behandling

    ansvar för tortyr och förnedrande behandling

    Interpellation 2003/04:517 av Ullenhag, Erik (fp)

    den 19 maj Interpellation 2003/04:517 av Erik Ullenhag fp till statsminister Göran Persson om ansvar för tortyr och förnedrande behandling Den 18 december 2001 avvisades de asylsökande egyptierna Ahmed Agiza och Mohammad al-Zery från Sverige. Det var regeringen som fattade avvisningsbeslutet. Beslutet fattades trots

    Inlämnad
    2004-05-19
    Besvarare
    Laila Freivalds (S)
  • tortyr och diplomatiska garantier

    Interpellation 2003/04:541 av Bäckström , Lars (v)

    den 21 maj Interpellation 2003/04:541 av Lars Bäckström v till justitieminister Thomas Bodström om tortyr och diplomatiska garantier Regeringen beslutade vid ett extra regeringssammanträde den 18 december 2001 att avvisa två egyptiska medborgare till hemlandet. Regeringen ansåg att de bägge männen var flyktingar, men

    Inlämnad
    2004-05-21
    Besvarare
    Laila Freivalds (S)
  • pensionsfonderna

    Skriftlig fråga 1997/98:1041 av Bäckström, Lars (v)

    Fråga 1997/98:1041 av Lars Bäckström v till finansministern om pensionsfonderna den 24 augusti Styrelsen för Mölnlycke Health Care har meddelat sin avsikt att avveckla företagets fabrik i Härryda kommun och flytta produktionen till Finland. Genom detta försvinner ca 150 arbetsplatser och 150 personer hotas av arbetslöshet.

    Inlämnad
    1998-08-24
    Besvarare
    finansminister Erik Åsbrink (S)

Filter