Laila Naraghi (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Kalmar län, plats 257
Titel
Politiskt sakkunnig.
Född år
1982
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Civilutskottet

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2020-02-15 – 2026-09-21
Ledig
2019-11-11 – 2020-02-14
Ordinarie
2019-05-08 – 2019-11-10
Ledig
2019-01-22 – 2019-05-07
Ordinarie
2016-09-12 – 2019-01-21

Konstitutionsutskottet

Ledamot
2018-10-02 – 2022-09-26
Ledamot
2016-09-12 – 2018-09-24

Civilutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2018-10-02 – 2022-09-26
Suppleant
2016-09-12 – 2018-09-24

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04

Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

Ledamot
2018-10-24 – 2022-10-24
Suppleant
2016-10-18 – 2018-10-24

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 16-. Ledamot konstitutionsutskottet 16-. Suppleant skatteutskottet 16-. Ledamot riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 18-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 16-18.

Föräldrar

Läkaren Massud Naraghi och översättaren/informatören Anna-Lena Naraghi, f. Walther.

Utbildning

Samvetenskapliga programmet, Oscarsgymnasiet, Oskarshamn. Fil.kand., statsvetenskap med inriktning mot krishantering och internationell samverkan, Försvarshögskolan.

Anställningar

Sommarguide, SKB (Svensk Kärnbränslehantering AB) 03 och 04. Brevsvarare hos socialminister Berit Andnor 04. Medarbetare till biträdande partisekreteraren och partikassören, Socialdemokraterna 05. Ombudsman, kommunikationsavdelningen, Socialdemokraterna 05-07. Programansvarig, Folk och Försvar 08-09. Analytiker, Crismart (Nationellt centrum för krishanteringsstudier) vid Försvarshögskolan 08-09. Opinionsbildnings- och pressansvarig, Olof Palmes Internationella Center 09-14. Politiskt sakkunnig hos utrikesministern, Utrikesdepartementet 14-16.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Oskarshamn 03-04. Ordförande, kommunfullmäktiges internationella utskott, Oskarshamn 03-04. Ledamot, kommunstyrelsen, Oskarshamn 14. Ordförande, bildningsnämnden, Oskarshamn 14. Nämndeman, Förvaltningsrätten i Stockholm, migrationsdomstolen 12-14.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Vice ordförande, Oscarsgymnasiets elevkår, Oskarshamn 98-99. Ersättare och ledamot, styrelsen för Socialdemokraterna, Oskarshamns kommun 99-05. Ordförande, Kalmar läns SSU-distrikt 01-04. Ledamot, LSU:s utskott för Påverkan och ungdomspolitik 06. Delegat till FN:s generalförsamling 2006, utsedd av Landsrådet för Sveriges Ungdomsorganisationer (LSU) 06-07. Ledamot, SSU:s förbundsstyrelse, internationellt ansvarig 03-07. Vice president i ECOSY - Young European Socialists 05-09. Ledamot, Socialdemokraternas rådslagsgrupp om världen/utrikespolitik som leddes av Jan Eliasson och Margot Wallström 07-09. Ordförande, Stockholms Kristna Socialdemokrater (Stockholms Broderskapsdistrikt) 08-10. Ledamot, Olof Palmes Minnesfonds styrelse 10-. Ledamot, FN-förbundets styrelse 12-. Vice ordförande, Socialdemokraterna, Oskarshamns kommun 17-.

Litteratur

Wild'n Fresh! - Fungerar fackets kriskommunikation? Arbetarrörelsens tankesmedja (08), Kroppslig autonomi i antologin Äga rum, bokförlaget Tiden (08), Carnegiekrisen - Kriskommunikation i politik och finans: på lika villkor? Crismart, Försvarshögskolan (08), Säkerhet och solidaritet - Socialdemokratisk debatt om framtidens säkerhet och försvar (redaktör till antologin, 09), Kan kriser krypa? - En begreppsanalys av "krypande kris", Crismart, Försvarshögskolan (09), Att våga drömmen, Socialdemokratin i krig och fred - Ingvar Carlsson 75 år (10).

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Epatraktorer och A-traktorer

    Skriftlig fråga 2019/20:1042 av Laila Naraghi (S)

    Fråga 2019/20:1042 Epatraktorer och A-traktorer av Laila Naraghi S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Epatraktorer och A-traktorer har stor betydelse för många unga runt om i Sverige. Fordonen ger frihet och ökad självständighet för ungdomar som ofta bor på platser dit sista bussen om det ens finns någon går redan

    Inlämnad
    2020-03-03
    Besvarare
    Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)
  • Brister i larmcentralens verksamhet

    Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S)

    Fråga 2019/20:115 Brister i larmcentralens verksamhet av Laila Naraghi S till Statsrådet Mikael Damberg S Häromdagen kunde vi läsa i lokaltidningen om en småbarnsmamma i samhället Ruda i Kalmar län som hade vaknat mitt i natten av att någon krossat hennes fönsterrutor. I lägenheten befann sig även hennes två små barn.

    Inlämnad
    2019-10-08
    Besvarare
    Statsrådet Mikael Damberg (S)
  • Valhemligheten för synskadade

    Skriftlig fråga 2017/18:1630 av Laila Naraghi (S)

    Fråga 2017/18:1630 Valhemligheten för synskadade av Laila Naraghi S till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Valhemligheten är central i en demokrati. Den borde gälla alla fullt ut, inklusive personer med synnedsättning, men tyvärr måste personer med synnedsättning i dag be om hjälp för att kunna personrösta.

    Inlämnad
    2018-08-24
    Besvarare
    Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)
  • Förenklad ansökan om bostadstillägg för pensionärer

    Skriftlig fråga 2017/18:1438 av Laila Naraghi (S)

    Fråga 2017/18:1438 Förenklad ansökan om bostadstillägg för pensionärer av Laila Naraghi S till Socialminister Annika Strandhäll S De som har varit med och byggt upp vårt land ska ha en bra pension. Det är en del av den svenska modellen. När Sveriges ekonomi går som tåget ska det också komma alla till del. Därför är det

    Inlämnad
    2018-06-07
    Besvarare
    Socialminister Annika Strandhäll (S)
  • Skatteverket och information till pensionärer

    Skriftlig fråga 2017/18:703 av Laila Naraghi (S)

    Fråga 2017/18:703 Skatteverket och information till pensionärer av Laila Naraghi S till Finansminister Magdalena Andersson S De som har varit med och byggt upp vårt land ska ha en bra pension. Det är en del av den svenska modellen. När Sveriges ekonomi går som tåget ska det också komma alla till del. Därför är det bra

    Inlämnad
    2018-02-01
    Besvarare
    Finansminister Magdalena Andersson (S)
  • Höjning av ombudsersättningarna till lanthandlarna

    Skriftlig fråga 2017/18:186 av Laila Naraghi (S)

    Fråga 2017/18:186 Höjning av ombudsersättningarna till lanthandlarna av Laila Naraghi S till Statsrådet Sven-Erik Bucht S I dag har vi i Sverige en situation där små privata näringsidkare hjälper stora statliga företag att nå fler kunder. Men samtidigt som de små aktörerna bidrar till de stora företagens omsättning och

    Inlämnad
    2017-10-26
    Besvarare
    Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)
  • Myndigheters regionalpolitiska uppdrag

    Skriftlig fråga 2016/17:1750 av Laila Naraghi (S)

    Fråga 2016/17:1750 Myndigheters regionalpolitiska uppdrag av Laila Naraghi S till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats. Den svenska industrin

    Inlämnad
    2017-07-19
    Besvarare
    Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)
  • Nyindustrialiseringsstrategins genomförande

    Skriftlig fråga 2016/17:1689 av Laila Naraghi (S)

    Fråga 2016/17:1689 Nyindustrialiseringsstrategins genomförande av Laila Naraghi S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats.

    Inlämnad
    2017-06-27
    Besvarare
    Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)
  • YH-utbildningar

    Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S)

    Fråga 2016/17:1143 YH-utbildningar av Laila Naraghi S till Statsrådet Anna Ekström S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats. Den svenska industrin dess företag och anställda

    Inlämnad
    2017-03-29
    Besvarare
    Statsrådet Anna Ekström (S)
  • Migrationsverkets rutiner vid mottagandet av asylsökande

    Skriftlig fråga 2016/17:618 av Laila Naraghi (S)

    Fråga 2016/17:618 Migrationsverkets rutiner vid mottagandet av asylsökande av Laila Naraghi S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I min hemkommun Oskarshamn avvecklar Migrationsverket boenden för asylsökande. Ett aktuellt exempel på hur detta genomförs är från ett boende där de asylsökande ska transporteras

    Inlämnad
    2017-01-10
    Besvarare
    Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Filter

Valda filter