Kjell Ericsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Titel
fd kommunalråd
Född år
1946
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1988-10-02 – 1998-10-05

Näringsutskottet

Ledamot
1994-10-10 – 1998-10-04
Ledamot
1991-10-07 – 1994-10-01
Suppleant
1988-10-10 – 1991-09-29

Justitieutskottet

Suppleant
1988-10-10 – 1991-09-29

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
1996-02-23 – 1998-10-04
Suppleant
1989-10-03 – 1991-09-29

Finansutskottet

Suppleant
1991-10-07 – 1994-10-01

EES-utskottet

Suppleant
1992-06-10 – 1993-06-04
Suppleant
1992-06-10 – 1993-06-04

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Rdl 1988- Suppleant i Justitieutskottet 88/89-90/91, Näringsutskottet 88/89-90/91, Arbetsmarknadsutskottet 89/90-90/91, Finansutskottet 91/92- och EES-utskottet 92/93. Ledamot av Näringsutskottet 91/92-. - Ledamot av styrelsen för Sällskapet politik och näringsliv 91-.

Bostadsort

Töcksfors

Utbildning

Skogs- och lantmannaskola 63. Skogsarbetare 60-64. Folkhögskola 64-66. Statens polisskola 67. Polis 67-. Kommunalråd i Årjäng 85-88.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot av styrelsen för Värmlands museums vänner 92-. - Ledamot av styrelsen för Nordmarkens Travsällskap 89- och Värmlands skidförbund, ordförande 90-. - Ledamot av styrelsen för Centerpartiets kommunorganisation i Årjäng, vice ordförande 85-91, ordförande 91-92, och Värmlands läns centerpartidistrikt, ordförande 92-.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot av styrelsen för Länsstyrelsen i Värmlands län 89-, Statens lantmäteriverk 90-93, Glesbygdsmyndigheten/glesbygdsverket 91- och Statens maskinprovningar, ordförande 92-96. Ledamot av Regionalpolitiska nämnden 89-. - Sakkunnig i utvecklingsfondsutredningen 93. Ledamot av kommunala utjämningsutredningen 95-98.

Kommunala uppdrag

Ledamot av Årjängs kommunfullmäktige 83-, ordförande 88-. Ledamot av kommunstyrelsen 80-88, ordförande 86-88, och dess arbetsutskott 80-88, ordförande 86-88. Ledamot av skolstyrelsen 80-85, ordförande 80-85, trafiknämnden 80-82 och näringslivskommittén 86-88, ordförande 86-88. Ledamot av Svenska Kommunförbundets länsavdelning i Värmlands län, vice ordförande 86-92 och 95-, ordförande 92-95, och samarbetskommittén Värmland-Östfold 90-, ordförande 91-. - Ledamot av Töcksmarks pastoratskyrkoråd, ordförande 85-91. Ordförande i Västa Fågelviks kyrkostämma 90-.

Föräldrar

Lantbrukaren Gustaf Olvar Ericsson och Signe Ellida Andersson

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

    Motion 1993/94:Fi60 av Kjell Ericsson (c)

    Motion till riksdagen 1993/94:Fi60 av Kjell Ericsson c med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Den nya länsflygplats som måste byggas i Värmland beräknas kosta 355 miljoner kronor. Det fattas nu 45 miljoner kronor för att

    Inlämnad
    1994-05-10
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:FiU20
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

    Motion 1993/94:Jo73 av Karin Starrin och Kjell Ericsson (c)

    Motion till riksdagen 1993/94:Jo73 av Karin Starrin och Kjell Ericsson c med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Svenska sågverksindustrin domineras av mindre och medelstora företag ofta belägna i landets skogsbygder där

    Inlämnad
    1994-05-10
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:JoU32
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft

    Motion 1993/94:Ub73 av Göthe Knutson m.fl. (m, c)

    Motion till riksdagen 1993/94:Ub73 av Göthe Knutson m.fl. m, c med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft Förslag föreligger i riksdagen om inrättandet av ett internationellt riskcentrum i Karlstad. I försvarsutskottets betänkande 1992/93:FöU13, Forskning, behandlas frågan

    Inlämnad
    1994-04-18
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:UbU12
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft

    Motion 1993/94:Ub69 av Kjell Ericsson m.fl. (c, m)

    Motion till riksdagen 1993/94:Ub69 av Kjell Ericsson m.fl. c, m med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft Skogsforskning i Värmland I Värmland finns en rad olika företag relaterade till skogsnäringen. Det finns verksamheter knutna till allt ifrån pappersmaskintillverkning,

    Inlämnad
    1994-04-18
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:UbU12
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft

    Motion 1993/94:Ub57 av Gullan Lindblad m.fl. (m, c)

    Motion till riksdagen 1993/94:Ub57 av Gullan Lindblad m.fl. m, c med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft Högskolan i Karlstad bör ha en nationell funktion Högskolan i Karlstad är av utomordentligt stor betydelse för Värmlands framtid, vilket vi framhållit i ett flertal

    Inlämnad
    1994-04-18
    Förslag
    4
    Utskottsberedning
    --1993/94:UbU12
    Riksdagsbeslut
    (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1993/94:236 Vissa jordbrukspolitiska frågor

    Motion 1993/94:Jo51 av Kjell Ericsson (c)

    Motion till riksdagen 1993/94:Jo51 av Kjell Ericsson c med anledning av prop. 1993/94:236 Vissa jordbrukspolitiska frågor Jordbruket i norra Sverige har en särskild regionalpolitisk betydelse som grundar sig på en mångfald av värden som näringen och dess verksamhet förknippas med. Jordbruket bidrar, förutom den grundläggande

    Inlämnad
    1994-03-30
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:JoU26
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1993/94:143 Brottsoffren i blickpunkten - en brottsofferfond och andra åtgärder för att stärka brottsoffrens ställning

    Motion 1993/94:Ju28 av Göthe Knutson m.fl. (m, fp, c, kds)

    Motion till riksdagen 1993/94:Ju28 av Göthe Knutson m.fl. m, fp, c, kds med anledning av prop. 1993/94:143 Brottsoffren i blickpunkten en brottsofferfond och andra åtgärder för att stärka brottsoffrens ställning Vi föreslår att den föreslagna Brottsoffermyndigheten tillsammans med den föreslagna Brottsofferfonden förläggs

    Inlämnad
    1994-03-17
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:JuU25
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Högskolan i Karlstad

    Motion 1993/94:Ub736 av Gullan Lindblad m.fl. (m, fp, c, kds)

    Motion till riksdagen 1993/94:Ub736 av Gullan Lindblad m.fl. m, fp, c, kds Högskolan i Karlstad Grundläggande högskoleutbildning Högskolan växer.Vi har under senare år kunnat glädja oss åt att en kraftig ökning kunnat ske av utbildningen vid högskolan i Karlstad och att högskolan idag har mellan 6 000 och 7 000 studenter.

    Inlämnad
    1994-01-25
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    ---1993/94:UbU8
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation
  • Entreprenörutbildning m.m. vid högskolan i Karlstad

    Motion 1993/94:Ub721 av Kjell Ericsson (c)

    Motion till riksdagen 1993/94:Ub721 av Kjell Ericsson c Entreprenörutbildning m.m. vid Högskolan i Karlstad Regeringen har sedan tillträdet 1991 arbetat för att upprätta Sverige som en tillväxt- och företagarnation. Bl.a. har det vidtagits en rad tillväxtbefrämjande skatte- och avgiftssänkningar, en bättre riskkapitalförsörjning

    Inlämnad
    1994-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:FiU20
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Ny länsflygplats i Värmland

    Motion 1993/94:T712 av Isa Halvarsson m.fl. (fp, m, c)

    Motion till riksdagen 1993/94:T712 av Isa Halvarsson m.fl. fp, m, c Ny länsflygplats i Värmland Allt sedan trafiken med flygplanstypen Fokker F28 startade år 1978 har diskussionen varit omfattande beträffande miljöstörningarna runt nuvarande Karlstad flygplats. Vid flygplatsen bor ca 6 500 personer inom ett område

    Inlämnad
    1994-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:TU15
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Nobelbanan

    Motion 1993/94:T535 av Roland Lében m.fl. (kds, m, fp, c)

    Motion till riksdagen 1993/94:T535 av Roland Lében m.fl. kds, m, fp, c Nobelbanan Nobelbanan är projektnamnet på den framtida järnvägslänk som skall förbinda Örebro med Karlstad via Karlskoga och Kristinehamn. Projektarbetet kring Nobelbanan startade hösten 1989. På olika sätt, i projektgruppsarbetet och genom andra

    Inlämnad
    1994-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:TU30
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Bergslagsbanan

    Motion 1993/94:T531 av Birgitta Hambraeus och Kjell Ericsson (c)

    Motion till riksdagen 1993/94:T531 av Birgitta Hambraeus och Kjell Ericsson c Bergslagsbanan Göteborg är Sveriges största exporthamn. Det är självfallet viktigt att se till att godstrafiken dit sker på ett så miljövänligt och smidigt sätt som möjligt. Lastbilarna har under en följd av år tagit över alltmer av godstransporterna

    Inlämnad
    1994-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:TU30
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Järnvägsförbindelse Hagfors--Munkfors--Karlstad

    Motion 1993/94:T521 av Björn Samuelson m.fl. (v, fp, c, kds, nyd)

    Motion till riksdagen 1993/94:T521 av Björn Samuelson m.fl. v, fp, c, kds, nyd Järnvägsförbindelse Hagfors-Munkfors-Karlstad I riksdagens beslut om den framtida järnvägspolitiken betonades vikten av att alltmer av den tunga godstrafiken skulle flyttas över från väg till järnväg. I Värmland ligger två stålindustriorter,

    Inlämnad
    1994-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:TU30
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Företagsbeskattningen

    Motion 1993/94:Sk359 av Karin Starrin och Kjell Ericsson (c)

    Motion till riksdagen 1993/94:Sk359 av Karin Starrin och Kjell Ericsson c Företagsbeskattning Genom i första hand lagen 1993:1536 om räntefördelning vid beskattning och lagen 1993:1537 om expansionsmedel har enligt prop 1993/94:50 åsyftats att enskilda näringsidkare och delägare i handelsbolag skulle få skatteregler

    Inlämnad
    1994-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:SkU25
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Avdragsrätt för reparationer

    Motion 1993/94:Sk349 av Karin Starrin och Kjell Ericsson (c)

    Motion till riksdagen 1993/94:Sk349 av Karin Starrin och Kjell Ericsson c Avdragsrätt för reparationer Riksdagen tog ett beslut under vårriksdagen 1993 om att införa ett system med skattereduktion vid reparation av bostäder. Avdrag får göras med 30 av arbetskraftskostnaderna upp till ett basbelopp som ger en skattereduktion

    Inlämnad
    1994-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:SkU35
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Användning av skogskontomedel

    Motion 1993/94:Sk336 av Kjell Ericsson och Stina Eliasson (c)

    Motion till riksdagen 1993/94:Sk336 av Kjell Ericsson och Stina Eliasson c Användning av skogskontomedel Under de senaste åren har tillgången på riskkapital varit starkt begränsad. För att åtgärda denna brist har den borgerliga regeringen vidtagit många åtgärder. Bl.a. har det beslutats om en rad skatte- och avgiftssänkningar.

    Inlämnad
    1994-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:SkU25
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Skogsbilvägar

    Motion 1993/94:Sk317 av Kjell Ericsson (c)

    Motion till riksdagen 1993/94:Sk317 av Kjell Ericsson c Skogsbilvägar Skogsnäringen har en mycket stor betydelse för vårt land, dels genom de arbetstillfällen som finns i skogsbruket och i olika industrier, dels genom de stora exportinkomster som inbringas genom skogen. För att kunna bedriva ett rationellt och lönsamt

    Inlämnad
    1994-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:SkU25
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Alternativ arbetsgivaravgift

    Motion 1993/94:Sk638 av Kjell Ericsson (c)

    Motion till riksdagen 1993/94:Sk638 av Kjell Ericsson c Alternativ arbetsgivaravgift De mindre och medelstora företagen är i allmänhet personalintensiva. D.v.s. rörelsekostnaderna utgörs till en betydande del av löneomkostnader. Med anledning härav är varje förändring av arbetsgivaravgiftens procentsats betydelsefull.

    Inlämnad
    1994-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:SkU25
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Biobränslebaserad elproduktion

    Motion 1993/94:N422 av Ivar Franzén och Kjell Ericsson (c)

    Motion till riksdagen 1993/94:N422 av Ivar Franzén och Kjell Ericsson c Biobränslebaserad elproduktion I allt större delar av Norrlands och Svealands inland är transportkostnaden för massaved ut till de i allmänhet kustbelägna skogsindustrierna så hög att lönsamheten i att avverka massaved blir mycket svag och i många

    Inlämnad
    1994-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1993/94:NU17
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Kärnkraftens avveckling m.m.

    Motion 1993/94:N418 av Lennart Daléus m.fl. (c)

    Motion till riksdagen 1993/94:N418 av Lennart Daléus m.fl. c Kärnkraftens avveckling m.m. Sammanfattning Riksdagens intentioner avseende kärnkraftens avveckling bör tydliggöras i lagstiftning. Kärntekniklagen bör ändras så att tillstånd att driva en kärnreaktor kan återkallas om detta är ett led i genomförandet av

    Inlämnad
    1994-01-25
    Förslag
    12
    Utskottsberedning
    ------1993/94:LU35 1993/94:NU17
    Riksdagsbeslut
    (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Filter

Valda filter