Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Västerbottens län
Titel
Socionom
Född år
1947
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1998-10-05 – 2010-10-04

Näringsutskottet

Suppleant
2007-01-17 – 2010-10-04
Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02
Ledamot
2001-03-22 – 2002-09-29
Suppleant
1998-10-13 – 2001-03-21

Justitieutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Skatteutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Riksdagsstyrelsen

Ersättare
2006-10-10 – 2010-10-04

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Skattekontoren i Vilhelmina och Lycksele

    Skriftlig fråga 2006/07:1296 av Abramsson, Karl Gustav (s)

    den 1 juni Fråga 2006/07:1296 Skattekontoren i Vilhelmina och Lycksele av Karl Gustav Abramsson s till finansminister Anders Borg m Inom Skatteverket genomförs nu rationaliseringar i verksamheten. Denna vecka informerades personalen vid skattekontoren i Lycksele och Vilhelmina om att merparten av verksamheten skulle

    Inlämnad
    2007-06-01
    Besvarare
    Anders Borg (M)
  • Hatbrott och hedersrelaterade brott i polisutbildningen

    Skriftlig fråga 2006/07:1244 av Abramsson, Karl Gustav (s)

    den 25 maj Fråga 2006/07:1244 Hatbrott och hedersrelaterade brott i polisutbildningen av Karl Gustav Abramsson s till justitieminister Beatrice Ask m I regeringens regleringsbrev till polisen ska Rikspolisstyrelsen vidta åtgärder för att öka polisens kompetens och förmåga att förebygga, upptäcka och utreda hedersrelaterad

    Inlämnad
    2007-05-25
    Besvarare
    Beatrice Ask (M)
  • Ökat företagande i Norrland

    Interpellation 2006/07:568 av Abramsson, Karl Gustav (s)

    den 24 maj Interpellation 2006/07:568 Ökat företagande i Norrland av Karl Gustav Abramsson s till näringsminister Maud Olofsson c Förutsättningarna för att bo och arbeta i Sverige varierar kraftigt mellan landets olika delar. Detta har konstaterats i olika utredningar och senast nu av Långtidsutredningen. Fortfarande

    Inlämnad
    2007-05-24
    Besvarare
    Maud Olofsson (C)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Transportbidraget

    Transportbidraget

    Interpellation 2006/07:285 av Stenberg, Hans (s)

    den 2 februari Interpellation 2006/07:285 Transportbidraget av Hans Stenberg s till näringsminister Maud Olofsson c Transportbidraget har sedan tillkomsten för drygt trettio år sedan varit ett viktigt stöd för företag i norra Sverige. Bidraget garanterar viss kompensation för deras dyra transportkostnader, vilket

    Inlämnad
    2007-02-02
    Besvarare
    Maud Olofsson (C)
  • Transportbidraget

    Interpellation 2006/07:291 av Abramsson, Karl Gustav (s)

    den 5 februari Interpellation 2006/07:291 Transportbidraget av Karl Gustav Abramsson s till näringsminister Maud Olofsson c Transportbidraget har sedan tillkomsten för drygt trettio år sedan varit ett viktigt stöd för företag i norra Sverige. Bidraget garanterar viss kompensation för deras dyra transportkostnader,

    Inlämnad
    2007-02-05
    Besvarare
    Maud Olofsson (C)
  • Informationen vid SGU:s mineralkontor i Malå

    Skriftlig fråga 2006/07:560 av Abramsson, Karl Gustav (s)

    den 26 januari Fråga 2006/07:560 Informationen vid SGU:s mineralkontor i Malå av Karl Gustav Abramsson s till näringsminister Maud Olofsson c En stor del av den svenska tillväxten härrör från gruv- och mineralnäringen. Under senare år har intresset för prospektering och etablerandet av gruvor ökat kraftigt. I Västerbotten

    Inlämnad
    2007-01-26
    Besvarare
    Maud Olofsson (C)
  • SGU:s mineralkontor i Malå

    Skriftlig fråga 2006/07:559 av Abramsson, Karl Gustav (s)

    den 26 januari Fråga 2006/07:559 SGU:s mineralkontor i Malå av Karl Gustav Abramsson s till näringsminister Maud Olofsson c Antalet besök vid SGU:s mineralkontor i Malå har ökat explosionsartat de senaste åren. I kontoret finns också Borrkärnearkivet som kräver vård och hantering för besökande intressenter. Det

    Inlämnad
    2007-01-26
    Besvarare
    Maud Olofsson (C)
  • Skoterpolitik

    Skriftlig fråga 2005/06:1207 av Abramsson, Karl Gustav (s)

    den 15 mars Fråga 2005/06:1207 av Karl Gustav Abramsson s till statsrådet Ulrica Messing s Skoterpolitik Skoterfrågorna är viktiga, både för dem som bor i skogslänen och för turistnäringen. Skoteråkning utgör ett väsentligt motiv för vinterturismen i stora delar av landet. Antalet skotrar ökar också mycket snabbt.

    Inlämnad
    2006-03-15
    Besvarare
    Ulrica Messing (S)

Filter

Valda filter