Karin Enström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti
Moderaterna
Valkrets
Stockholms län, plats 6
Titel
Kapten i amfibiekåren.
Född år
1966
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Moderaterna

Partisekreterare

Utrikesutskottet

Suppleant

Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

Ledamot

Krigsdelegationen

Ledamot

Utrikesnämnden

Suppleant

Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2014-10-04 – 2026-09-21
Ledig
2012-04-18 – 2014-10-03
Ordinarie
1998-10-05 – 2012-04-17

Moderaterna

Partisekreterare
2022-10-19 –

Utrikesutskottet

Suppleant
2022-11-29 – 2026-09-21
Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03
Suppleant
2018-01-19 – 2018-09-24
Vice ordförande
2014-10-07 – 2017-12-19
Ordförande
2010-10-12 – 2012-04-17
Ledamot
2010-10-12 – 2010-10-12
Suppleant
2006-10-24 – 2010-10-04
Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02
Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30

Konstitutionsutskottet

Vice ordförande
2022-10-04 – 2022-10-20
Ledamot
2022-10-04 – 2022-10-04
Ordförande
2019-02-26 – 2022-09-26
Ledamot
2019-02-13 – 2019-02-26
Suppleant
1998-10-13 – 2000-02-15

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03
Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2000-02-15 – 2002-09-30

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2002-10-15 – 2006-10-02

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-26 – 2020-09-13
Deputerad
2017-11-14 – 2017-12-15
Ordförande
2017-05-02 – 2017-06-14
Deputerad
2016-11-15 – 2016-12-14
Vice ordförande
2016-04-28 – 2016-05-25
Ordförande
2016-04-12 – 2016-04-28
Deputerad
2015-11-17 – 2015-12-16
Deputerad
2015-05-19 – 2015-06-16
Ordförande
2015-04-14 – 2015-05-19
Deputerad
2014-11-20 – 2014-12-17
Ordförande
2011-11-24 – 2011-12-14
Deputerad
2011-09-20 – 2011-09-21
Ordförande
2011-06-16 – 2011-06-17
Deputerad
2011-03-31 – 2011-04-01
Ordförande
2010-11-23 – 2010-12-15
Deputerad
2010-02-04 – 2010-03-03
Vice ordförande
2009-11-12 – 2009-12-09
Deputerad
2009-02-12 – 2009-03-12
Deputerad
2008-11-20 – 2008-12-19
Deputerad
2007-10-18 – 2008-06-18
Deputerad
2007-03-22 – 2007-06-01
Deputerad
2006-10-10 – 2006-10-13
Deputerad
2006-05-18 – 2006-06-14
Deputerad
2005-11-22 – 2005-12-07
Deputerad
2004-10-19 – 2004-12-15
Suppleant
2003-06-11 – 2003-06-12
Suppleant
2002-05-31 – 2002-06-12
Deputerad
2002-01-17 – 2002-01-18
Suppleant
2001-10-25 – 2001-12-11
Deputerad
1999-03-23 – 1999-09-13

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

Suppleant
2002-04-18 – 2002-06-04

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04
Ledamot
2017-12-19 – 2019-02-14
Suppleant
2014-10-14 – 2017-12-19

Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

Suppleant
2022-10-26 –
Ordförande
2018-10-24 – 2022-10-24
Vice ordförande
2014-11-05 – 2018-10-24
Ledamot
2014-10-28 – 2014-11-05
Ordförande
2010-11-17 – 2012-04-17

Utrikesnämnden

Suppleant
2022-10-04 –
Suppleant
2014-10-07 – 2022-10-02
Ledamot
2010-10-12 – 2012-04-17

Krigsdelegationen

Ledamot
2022-10-11 –
Ledamot
2010-10-19 – 2022-10-09

Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

Ledamot
2022-10-27 –
Ledamot
2020-02-11 – 2022-10-26

Riksdagsstyrelsen

Ersättare
2022-10-04 – 2022-11-08
Ersättare
2018-10-02 – 2022-10-02

Försvarsdepartementet

Försvarsminister
2012-04-18 – 2014-10-03

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 98-. Ledamot försvarsutskottet 02-10 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 99, 02, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 14, 15, 16, vice ordförande 09 och ordförande 10, 11, 15 och 16. Ledamot EU-nämnden 17-19 och konstitutionsutskottet 19, ordförande 19-. Suppleant konstitutionsutskottet 98-00, utrikesutskottet 98-10 och 18, justitieutskottet 00-02, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 01, 02, 03, utrikes- och konstitutionsutskottet 02 och socialförsäkringsutskottet 02-06. Ordförande, Försvarsberedningen 08-12. Ordförande utrikesutskottet 10-12 och vice ordförande 14-. Suppleant Utrikesnämnden 14-, EU-nämnden 14-17 och riksdagsstyrelsen 18-. Ledamot, Utrikesnämnden 10-12, krigsdelegationen 10- och riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14. Ordförande riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-12 och 18-, vice ordförande 14-18. Statsråd och chef (försvarsminister), Försvarsdepartementet 120418-141003.

Föräldrar

Överläkaren Staffan Landerholm och fil.kand. Olena Tingdal.

Utbildning

Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, S:t Eskils skola, slutår 84. Marinens officershögskola, examen 87. Allmän kurs, Marinens krigshögskola 88. Högre kurs, Krigshögskolan 93. Fänrik, Vaxholms kustartilleriregemente 87, löjtnant 88, kapten 93.

Anställningar

Generalsekreterare, MUF 91-92. Politiskt sakkunnig, Näringsdepartementet 93-94.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ordförande, försvarsberedningen 08-12.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Eskilstuna 88-91. Kommunfullmäktig, Vaxholm 94-12 och 14-, ordförande 02-06, 10-12 och 14-. Ersättare, kommunstyrelsen 94-02. Ledamot, valberedningen, ordförande 02-. Ersättare, nämnden för utbildning och social service 95-98. Representant, Länsstyrelsens skärgårdsråd 03-06. Ersättare, Skärgårdsstiftelsen 03-06.

Sagt och gjort

Valda filter
  • med anledning av skr. 2004/05:109 Svenska utvecklingssamarbetet med länderna i OSS och på västra Balkan

    Motion 2004/05:U17 av Gunilla Carlsson m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2004/05:U17 av Gunilla Carlsson m.fl. m med anledning av skr. 2004/05:109 Svenska utvecklingssamarbetet med länderna i OSS och på västra Balkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sverige aktivt bör verka för att EU skall

    Inlämnad
    2005-05-09
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    2004/05:UU12
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): 2 avslag
  • konsekvenser av stopplagen

    Skriftlig fråga 2004/05:1570 av Enström, Karin (m)

    den 3 maj Fråga 2004/05:1570 av Karin Enström m till statsrådet Ylva Johansson om konsekvenser av stopplagen Stämningen hos de anställda efter sammanslagningen av Huddinge sjukhus och Karolinska universitetssjukhuset är minst sagt turbulent. Många av de anställda har i enkäter uttryckt sitt missnöje med det ledarskap

    Inlämnad
    2005-05-03
    Besvarare
    Ylva Johansson (S)
  • stopplagens konsekvenser

    Skriftlig fråga 2004/05:1569 av Enström, Karin (m)

    den 3 maj Fråga 2004/05:1569 av Karin Enström m till statsrådet Ylva Johansson om stopplagens konsekvenser Stämningen hos de anställda efter sammanslagningen av Huddinge sjukhus och Karolinska universitetssjukhuset är minst sagt turbulent. Många av de anställda har i enkäter uttryckt sitt missnöje med det ledarskap

    Inlämnad
    2005-05-03
    Besvarare
    Ylva Johansson (S)
  • dålig luft i Stockholms innerstad

    Skriftlig fråga 2004/05:1568 av Enström, Karin (m)

    den 2 maj Fråga 2004/05:1568 av Karin Enström m till statsrådet Lena Sommestad om dålig luft i Stockholms innerstad Luften på Hornsgatan, Norrlandsgatan och Sveavägen i Stockholm är olaglig. Dessa tre gator är tungt belastade av bussar, transporter, taxibilar och privatbilar. Samt bevistas och passeras de dagligen

    Inlämnad
    2005-05-02
    Besvarare
    Lena Sommestad (S)
  • trafiken och utsläppen

    Skriftlig fråga 2004/05:1566 av Enström, Karin (m)

    den 2 maj Fråga 2004/05:1566 av Karin Enström m till statsrådet Ulrica Messing om trafiken och utsläppen Luften på Hornsgatan, Norrlandsgatan och Sveavägen i Stockholm är olaglig. Dessa tre gator är hårt trafikerade av bussar, transporter, taxibilar och privatbilar. Man kan klart se detta som ett problem som uppkommer

    Inlämnad
    2005-05-02
    Besvarare
    Lena Sommestad (S)
  • hälsan för Stockholms invånare

    Skriftlig fråga 2004/05:1560 av Enström, Karin (m)

    den 2 maj Fråga 2004/05:1560 av Karin Enström m till statsrådet Morgan Johansson om hälsan för Stockholms invånare Luften på Hornsgatan, Norrlandsgatan och Sveavägen i Stockholm är olaglig. Sedan årsskiftet 2004/05 är en gräns för hur många dagar mängden partiklar får överskrida 50 mikrogram per kubikmeter luft utfäst

    Inlämnad
    2005-05-02
    Besvarare
    Lena Sommestad (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: helikoptrar inom sjöräddningen

    helikoptrar inom sjöräddningen

    Interpellation 2004/05:457 av Enström, Karin (m)

    den 11 mars Interpellation 2004/05:457 av Karin Enström m till statsrådet Ulrica Messing om helikoptrar inom sjöräddningen De neddragningar som försvaret drabbats av påverkar inte enbart anställda på respektive regementsort utan även befolkningen i övrigt i de berörda orterna. Trygghet som man fått genom närvaron av

    Inlämnad
    2005-03-11
    Besvarare
    Ulrica Messing (S)
  • med anledning av prop. 2004/05:108 Vissa frågor om sjukpenninggrundande inkomst och livränta

    Motion 2004/05:Sf25 av Per Westerberg m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2004/05:Sf25 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:108 Vissa frågor om sjukpenninggrundande inkomst och livränta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att den sjukpenninggrundande inkomsten skall beräknas på de senaste 24 månadernas inkomst i enlighet med vad som anförs

    Inlämnad
    2005-04-06
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:SfU13
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • ambulanshelikopter

    Skriftlig fråga 2004/05:778 av Enström, Karin (m)

    den 24 januari Fråga 2004/05:778 av Karin Enström m till försvarsminister Leni Björklund om ambulanshelikopter Att få leva och bo i skärgården året om är en förmån enligt min mening. Att känna sig trygg var man än bor borde vara en självklarhet. Stockholms skärgård är för många människor ett populärt utflyktsmål och

    Inlämnad
    2005-01-24
    Besvarare
    Leni Björklund (S)
  • med anledning av skr. 2004/05:47 Migration och asylpolitik

    Motion 2004/05:Sf11 av Per Westerberg m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2004/05:Sf11 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av skr. 2004/05:47 Migration och asylpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om åtgärder beträffande de synpunkter som framförs i Riksrevisionens rapport Snabbare asylprövning

    Inlämnad
    2005-01-21
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:SfU10
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • amfibiekåren

    Interpellation 2004/05:159 av Enström, Karin (m)

    den 18 november Interpellation 2004/05:159 av Karin Enström m till försvarsminister Leni Björklund om amfibiekåren Försvarsmakten har genomgått stora förändringar under det senaste decenniet. När man beslöt att lägga ned de gamla kustartilleriförbanden växte en ny typ av förband fram, amfibieförbanden. Dessa skapades

    Inlämnad
    2004-11-18
    Besvarare
    Leni Björklund (S)
  • med anledning av prop. 2004/05:28 Bostadsersättning för asylsökande

    Motion 2004/05:Sf7 av Per Westerberg m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2004/05:Sf7 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:28 Bostadsersättning för asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar, med ändring av regeringens förslag, att förändra lagen 1994:137 om mottagande av asylsökande m.fl. i enlighet med vad som anförs i motionen.

    Inlämnad
    2004-11-12
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    2004/05:SfU7
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): 3 avslag, 3 bifall,
  • med anledning av prop. 2004/05:21 Drivkrafter för minskad sjukfrånvaro

    Motion 2004/05:Sf2 av Per Westerberg m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2004/05:Sf2 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:21 Drivkrafter för minskad sjukfrånvaro 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå regeringens förslag om medfinansieringsansvar för arbetsgivare. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen

    Inlämnad
    2004-11-03
    Förslag
    4
    Utskottsberedning
    2004/05:SfU5
    Riksdagsbeslut
    (4 yrkanden): 4 avslag
  • Utrotning av fattigdomen - fokus på Afrika

    Motion 2004/05:U307 av Gunilla Carlsson i Tyresö m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2004/05:U307 av Gunilla Carlsson i Tyresö m.fl. m Utrotning av fattigdomen fokus på Afrika 1 Sammanfattning Det växer fram en klyfta inom u-världen mellan de länder som expanderar kraftigt och tar in avståndet till i-världen och de länder som stagnerar och blir fattigare. Det är främst länder

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    18
    Utskottsberedning
    2004/05:NU11 2004/05:UU2 2004/05:UU9 2005/06:UU5
    Riksdagsbeslut
    (18 yrkanden): 18 avslag
  • Mellanöstern och arabländerna

    Motion 2004/05:U305 av Gunilla Carlsson i Tyresö m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2004/05:U305 av Gunilla Carlsson i Tyresö m.fl. m Mellanöstern och arabländerna 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Behovet av reformer i Mellanöstern 3 4 USA och the Broader Middle East and North Africa 4 5 Barcelonaprocessen och europeiska grannskapspolitiken 5

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    14
    Utskottsberedning
    2004/05:KU1 2004/05:UU10 2004/05:UU9 2005/06:UU15 2005/06:UU8
    Riksdagsbeslut
    (14 yrkanden): 14 avslag
  • FN och folkrätten

    Motion 2004/05:U304 av Gunilla Carlsson i Tyresö m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2004/05:U304 av Gunilla Carlsson i Tyresö m.fl. m FN och folkrätten 1 Sammanfattning Sverige och andra FN-medlemmar är förpliktade att verka för FN:s principer. Det innebär främst en skyldighet att förhindra eller motverka angreppskrig, folkmord eller folkfördrivning. Därför skall vi främja FN:s

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    10
    Utskottsberedning
    2004/05:UFöU2 2004/05:UU9 2005/06:UU15
    Riksdagsbeslut
    (10 yrkanden): 10 avslag
  • Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och handikapp

    Motion 2004/05:Sf347 av Per Westerberg m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2004/05:Sf347 av Per Westerberg m.fl. m Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och handikapp 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar införa en andra karensdag i sjukförsäkringen den andra sjukdagen, fr.o.m. 1 januari 2005 i enlighet med vad som anförs i motionen. Riksdagen beslutar

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    10
    Utskottsberedning
    2004/05:SfU1
    Riksdagsbeslut
    (10 yrkanden): 10 avslag
  • Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

    Motion 2004/05:Sf346 av Per Westerberg m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2004/05:Sf346 av Per Westerberg m.fl. m Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar införa ett extra barnbidrag per barn för ensamstående föräldrar respektive för studerande föräldrar i enlighet med vad som anförs i motionen. Riksdagen

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    7
    Utskottsberedning
    2004/05:SfU1
    Riksdagsbeslut
    (7 yrkanden): 7 avslag
  • Utgiftsområde 8 Invandrare och flyktingar

    Motion 2004/05:Sf366 av Per Westerberg m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2004/05:Sf366 av Per Westerberg m.fl. m Utgiftsområde 8 Invandrare och flyktingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att en avveckling av Integrationsverket inleds. Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag om att introduktionsenheten

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    2004/05:KU29 2004/05:SfU2
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): 6 avslag
  • Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

    Motion 2004/05:U294 av Gunilla Carlsson i Tyresö m.fl. (m)

    Motion till riksdagen 2004/05:U294 av Gunilla Carlsson i Tyresö m.fl. m Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar med följande ändringar i förhållande till regeringens förslag anslagen under utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt uppställning: Anslag Regeringens

    Inlämnad
    2004-10-05
    Förslag
    5
    Utskottsberedning
    2004/05:UU1
    Riksdagsbeslut
    (5 yrkanden): 5 avslag

Filter