Kaj Larsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Titel
inköpare
Född år
1938
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1985-09-29 – 2002-09-30

Miljö- och jordbruksutskottet

Ledamot
1998-10-13 – 2002-09-30
Ledamot
1994-10-10 – 1998-10-04
Ledamot
1991-09-29 – 1994-10-01
Ledamot
1990-10-03 – 1991-09-29
Suppleant
1988-10-02 – 1990-10-02
Suppleant
1985-09-29 – 1988-10-01

Utbildningsutskottet

Suppleant
1985-09-29 – 1988-10-01

Konstitutionsutskottet

Suppleant
1988-10-26 – 1991-09-29

Skatteutskottet

Suppleant
1999-11-04 – 2002-09-30
Suppleant
1994-10-10 – 1998-10-04
Suppleant
1991-10-07 – 1994-10-01

Nordiska rådets svenska delegation

Ledamot
1998-10-20 – 2002-09-30
Ledamot
1995-11-08 – 1998-10-05
Suppleant
1994-10-17 – 1995-11-07

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Föräldrar

Kyrkovaktmästaren Carl Erik Larsson och Nancy Erika Svensson

Uppdrag inom riksdag och regering

Rdl 1985- Suppleant i Utbildningsutskottet 85/86-87/88, Jordbruksutskottet 85/86-89/90, Konstitutionsutskottet 88/89-90/91 och Skatteutskottet 91/92-. Ledamot av Jordbruksutskottet 90/91-. Suppleant i Nordiska rådets svenska delegation 94/95. Ledamot av Nordiska rådets svenska delegation 95/96-.

Bostadsort

Tomelilla

Utbildning

Inköparutbildning i Malmö 65-66. Järnvägstjänsteman, inköpare, inköpschef.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot av styrelsen för Stifab. - Ledamot av styrelsen för klubb inom Svenska Industritjänstemannaförbundets avdelning i Tomelilla, ordförande. - Ledamot av styrelsen för Tomelilla arbetarekommun, ordförande 79-90, och Skånes SAP-distrikt 85-92.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot av styrelsen för Utvecklingsfonden i Kristianstads län 80-94, vice ordförande 91-94, Statens livsmedelsverk 93-96, Kronofogdemyndigheten i Malmö 99-. Ledamot av Fiskenämnden i Kristianstads län, ordförande 86-91, Lantbruksnämnden i Kristianstads län, vice ordförande 86-91, Livsmedelsekonomiska samarbetsnämnden 87-91, Gentekniknämnden 95-. - Ledamot av referensgrupp till utredningen om fiskerinäringens utvecklingsmöjligheter 92-93.

Kommunala uppdrag

Ledamot av Tomelilla kommunfullmäktige 75-, 2:e vice ordförande 92-94, ordförande 94-. Ledamot av kommunstyrelsen 77-85, vice ordförande 80-85. Ledamot av fritidsnämnden 69-82, vice ordförande 77-82, och valberedningsnämnden 79-85. Ledamot av styrelsen för Tomelilla Industribyggnads AB 79-86, vice ordförande, och Tomelilla Sommarland AB, 83-86.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • kulturellt bevarande av hamnar

    Skriftlig fråga 1999/2000:1342 av Larsson, Kaj (s)

    den 23 augusti Fråga 1999/2000:1342 av Kaj Larsson s till kulturminister Marita Ulvskog om kulturellt bevarande av hamnar Längs våra kuster finns många hamnar. En stor del av dessa är inte aktiva fiskehamnar men får ändå anses ha ett stort kulturellt värde, tillsammans med samhällena som omger hamnarna. Här har våra

    Inlämnad
    2000-08-23
    Besvarare
    kulturminister Marita Ulvskog (S)
  • Bristande säkerhet inom sjukvården

    Motion 1999/2000:So468 av Ulla Wester och Kaj Larsson (s)

    Motion till riksdagen 1999/2000:So468 av Wester, Ulla s Bristande säkerhet inom sjukvården Sjukvården är omgärdat av sträng sekretess. Vi tar för självklart att det vi säger till doktorn och det denne skriver i journalen inte kommer någon obehörig till del. Sjukvårdande personal är i regel mycket mån om tystnadsplikten

    Inlämnad
    1999-10-05
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1999/2000:SoU9
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Säkerställande av fordringar

    Motion 1999/2000:Ju812 av Ulla Wester och Kaj Larsson (s)

    Motion till riksdagen 1999/2000:Ju812 av Wester, Ulla s Säkerställande av fordringar Sveriges medlemskap i EU har vidgat våra vyer och öppnat våra gränser på gott och ont. Tillgången till den inre marknaden är av stort värde för vårt näringsliv. Tull- och momsregler är samordnade länderna emellan för att uppnå största

    Inlämnad
    1999-10-05
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1999/2000:JuU5
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Ekobrottsdomstolar

    Motion 1999/2000:Ju422 av Ulla Wester och Kaj Larsson (s)

    Motion till riksdagen 1999/2000:Ju422 av Wester, Ulla s Ekobrottsdomstolar Den ekonomiska brottsligheten innebär inte bara ett stort skattebortfall utan är ett hot mot hela vår samhällsstruktur. Det är därför med stor tillfredsställelse det kan konstateras att den socialdemokratiska regeringen vidtagit omfattande

    Inlämnad
    1999-10-05
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1999/2000:JuU4
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Bevarandet av hamnar

    Motion 1999/2000:Kr301 av Kaj Larsson och Ulla Wester (s)

    Motion till riksdagen 1999/2000:Kr301 av Larsson, Kaj s Bevarande av hamnar Eftersom vårt land har en mycket lång kuststräcka har vi också många hamnar. En stor del av dessa är inte aktiva som t.ex. fiskehamnar men trots detta utgör de ändå ett stort kulturellt värde i små fiskesamhällen. Det moderna men också det

    Inlämnad
    1999-10-05
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1999/2000:KrU13
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Skåne

    Motion 1999/2000:N339 av Johnny Ahlqvist m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 1999/2000:N339 av Ahlqvist, Johnny s Skåne Inledning Skåne är Sveriges brofäste till kontinenten. Så har det alltid varit, men Skånes geografiska läge har blivit en än större tillgång efter det att järnridån lyfts i öster och de baltiska staterna återuppstått. Skåne blir en naturlig mötesplats

    Inlämnad
    1999-10-05
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1999/2000:NU14
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:62 om insatser för aktiv rehabilitering och arbetslivsfondens verksamhet, m.m.

    Motion 1989/90:Sf24 av Ingegerd Anderlund m.fl. (s)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sf24 av Ingegerd Anderlund m.fl. s med anledning av prop. 1989/90:62 om insatser för aktiv rehabilitering och arbetslivsfondens verksamhet, m.m. Riksdagen antog den 7 juni 1989 FiU30, rskr. 327 lagen 1989:484 om arbetsmiljöavgift.

    Inlämnad
    1990-01-23
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1989/90:SfU12
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Livsmedelstekniskt vuxengymnasium i Kristianstad

    Motion 1989/90:Ub236 av Börje Nilsson m.fl. (s)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ub236 av Börje Nilsson m.fl. s Livsmedelstekniskt vuxengymnasium i Kristianstad Frågan om anställdas trivsel på arbetsplatsen blir allt angelägnare, inte minst av hälsoskäl. En viktig roll spelar härvid möjligheten till befordran.

    Inlämnad
    1990-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1989/90:UbU17
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Kemi- och ekoteknisk utbildning i Kristianstads län

    Motion 1989/90:Ub553 av Börje Nilsson m.fl. (s)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ub553 av Börje Nilsson m.fl. s Kemi- och ekoteknisk utbildning i Kristianstads län Mot. 1989/90 Ub553-561 I Kristianstads län är det stort behov av kemiingenjörer. Vi har en stor livsmedelsindustri med företag som Novia, Önos,

    Inlämnad
    1990-01-25
    Förslag
    4
    Utskottsberedning
    --1989/90:UbU19 1989/90:UbU24
    Riksdagsbeslut
    (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation
  • Utbildning i avfallshantering m.m.

    Motion 1989/90:Ub552 av Maja Bäckström m.fl. (s)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ub552 av Maja Bäckström m.fl. s Utbildning i avfallshantering m.m. Avfallsfrågor får en allt större tyngd i samhället. Kraven på källsortering av hushålls-industri- och byggavfall ökar. Såväl återvinningsmöjligheterna som miljöpåverkan

    Inlämnad
    1990-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1989/90:UbU19
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Lokalisering av ett Östersjölaboratorium

    Motion 1989/90:Jo413 av Kaj Larsson m.fl. (s)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo413 av Kaj Larsson m.fl. s Lokalisering av ett Östersjölaboratorium I samband med behandlingen av betänkande JoU 1987/88:4 beslutade riksdagen att frågan om inrättande av ett Östersjölaboratorium skulle utredas med inriktning

    Inlämnad
    1990-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1989/90:JoU14
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Strukturomvandlingen i östra Skåne

    Motion 1989/90:A419 av Börje Nilsson m.fl. (s)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:A419 av Börje Nilsson m.fl. s Strukturomvandlingen i östra Skåne Centrala myndigheter betraktar ofta Skåne som en homogen landsända i harmoni och balans. Man talar t.o.m. om att Skåne tillhör de delar av landet som under senare

    Inlämnad
    1990-01-25
    Förslag
    4
    Utskottsberedning
    --1989/90:AU13
    Riksdagsbeslut
    (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation
  • Terminal i Hässleholm för kombitrafik

    Motion 1989/90:T519 av Börje Nilsson m.fl. (s)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:T519 av Börje Nilsson m.fl. s Terminal i Hässleholm för kombitrafik I regionalpolitiska kommitténs slutbetänkande SOU 1989:55 har belysts nödvändigheten av att Blekingebanan elektrifieras och sätts i stånd. Man kan räkna med

    Inlämnad
    1990-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1989/90:TU27
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Färjeförbindelsen Simrishamn—Allinge

    Motion 1989/90:Sk635 av Kaj Larsson m.fl. (s)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sk635 av Kaj Larsson m.fl. s Färjeförbindelsen SimrishamnAllinge Färjeförbindelserna mellan Skåne och Bornholm sker från två platser, Ystad och Simrishamn. Under många år har dessa linjer trafikerats. Linjen Simrishamn Allinge

    Inlämnad
    1990-01-25
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1989/90:SkU24
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • Umgängesrätten mellan barn och föräldrar

    Motion 1989/90:L410 av Kaj Larsson m.fl. (s)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:L410 av Kaj Larsson m.fl. s Umgängesrätten mellan barn och föräldrar Vid skilsmässor och separationer där barn finns med i bilden, är det ofta dessa som blir utsatta och far illa. De barn som av vårdnadshavaren på olika sätt

    Inlämnad
    1990-01-25
    Förslag
    14
    Utskottsberedning
    -------1989/90:LU38
    Riksdagsbeslut
    (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Filter

Valda filter