John E Weinerhall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti
Moderaterna
Valkrets
Östergötlands län, plats 325
Titel
Fil.stud.
Född år
1995
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Utrikesutskottet

Ledamot

Socialutskottet

Suppleant

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2018-09-24 – 2026-09-21

Kulturutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2022-10-27
Ledamot
2021-02-02 – 2022-09-26
Suppleant
2018-10-02 – 2021-02-02

Utrikesutskottet

Ledamot
2022-10-27 – 2026-09-21
Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2018-10-02 – 2019-06-17

Socialutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2026-09-21
Suppleant
2018-10-02 – 2022-09-26

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant
2022-10-26 – 2023-10-31

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18-, kulturutskottet 18- och trafikutskottet 18-.

Föräldrar

Företagaren Erik Simons Eriksson och undersköterskan Susanne Weinerhall.

Utbildning

Ekonomiprogrammet, Kunskapsgymnasiet, Norrköping 11-13. Komvux, Norrköping 15-16. Statsvetenskap, Linköpings universitet 17-. Kurser i religionsvetenskap och litteraturvetenskap, Linnéuniversitetet.

Anställningar

Lantarbetare, Bränntorp gård 10-15. Konsult, ML Resurs 13-15. Kommunikatör, Mediakonsulterna 13. Butikspersonal, Stockholms Dragspelsservice AB 13-18.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Finspång 14-16. Ledamot, demokratiberedningen, Finspång 13-15. Ledamot, lärandeberedningen, Finspång 15-16. Ersättare, Finspångs samordningsförbund 14-16. Regionfullmäktig, Region Östergötland 14-18. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden 14-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämndens utskott för uppföljning 14-18. Ersättare, socialnämnden, Linköpings kommun.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Vice ordförande, Moderata ungdomsförbundet Norrköping, 12-14. Vice ordförande, Moderat skolungdom Östergötland 12-13 och ordförande 13-14. 1:e vice distriktsordförande, Moderata ungdomsförbundet Östergötland 14-15 och ordförande 15-18. 2:e vice förbundsordförande, Moderata ungdomsförbundet 18-. Kursledning för WASS 15-.

Litteratur

Diagnos Sverige: En antologi om framtidens hälsa (18).

Sagt och gjort

Valda filter
  • Höstens högskoleprov

    Skriftlig fråga 2020/21:3468 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:3468 Höstens högskoleprov av John Weinerhall M till Statsrådet Matilda Ernkrans S För väldigt många unga är högskoleprovet en viktig chans att komma in på en utbildning. Inte minst under pandemin när ungdomsarbetslösheten har skjutit i höjden är en högre utbildning för många en chans att senare kunna få

    Inlämnad
    2021-08-17
    Besvarare
    Statsrådet Matilda Ernkrans (S)
  • Uttalande från den etiopisk-ortodoxa kyrkan

    Skriftlig fråga 2020/21:3395 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:3395 Uttalande från den etiopisk-ortodoxa kyrkan av John Weinerhall M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Den 22 juli gick i tidningen Dagen att ta del av mycket uppseende uppgifter om den etiopisk-ortodoxa kyrkan i Sverige. Bland annat har rapporterats att dess ärkebiskop har uppmanat trossamfundets

    Inlämnad
    2021-07-28
    Besvarare
    Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)
  • En expansion av AB Svenska Spels verksamhet

    Skriftlig fråga 2020/21:2575 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:2575 En expansion av AB Svenska Spels verksamhet av John Weinerhall M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I en TT-artikel från den 7 mars 2021 intervjuas Casino Cosmopols vd om vilka planer bolaget har efter det att man lämnat covid-19-krisen och den nuvarande nedstängningen bakom sig. Vd:n utvecklar tankar

    Inlämnad
    2021-04-16
    Besvarare
    Näringsminister Ibrahim Baylan (S)
  • Förordningen om tillfälliga spelansvarsåtgärder

    Skriftlig fråga 2020/21:2560 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:2560 Förordningen om tillfälliga spelansvarsåtgärder av John Weinerhall M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Trots att det inte finns belägg för att problemspelandet har ökat under coronapandemin har nu regeringens tillfälliga förordning om tillfälliga spelansvarsåtgärder snart varit på plats i ett år.

    Inlämnad
    2021-04-15
    Besvarare
    Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)
  • Informationsplikten för hivpositiva

    Skriftlig fråga 2020/21:2093 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:2093 Informationsplikten för hivpositiva av John Weinerhall M till Socialminister Lena Hallengren S För ett år sedan tillkännagav riksdagen med brett politiskt stöd att regeringen bör ta initiativ till en översyn av smittskyddslagen med en analys av om den fyller sitt ändamål när det gäller informationsplikten

    Inlämnad
    2021-03-05
    Besvarare
    Socialminister Lena Hallengren (S)
  • Samhällets återöppning efter pandemin

    Skriftlig fråga 2020/21:2065 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:2065 Samhällets återöppning efter pandemin av John Weinerhall M till Socialminister Lena Hallengren S I drygt ett år har nu Sverige och resten av världen levt med coronapandemins konsekvenser. Många människor har avlidit med covid-19, anhöriga har inte kunnat ta farväl och inte minst många äldre har levt

    Inlämnad
    2021-03-03
    Besvarare
    Socialminister Lena Hallengren (S)
  • Lättnader för allmännyttiga lotterier

    Skriftlig fråga 2020/21:1834 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:1834 Lättnader för allmännyttiga lotterier av John Weinerhall M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Spelmarknadsutredningen Ökat skydd och stärkt reglering på den omreglerade spelmarknaden som lämnade sitt slutbetänkande 14 december är nu ute på remiss. Utredningen har förutom bland annat marknadsföringsregleringar,

    Inlämnad
    2021-02-16
    Besvarare
    Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)
  • Åtgärder mot olicensierat spel

    Skriftlig fråga 2020/21:1833 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:1833 Åtgärder mot olicensierat spel av John Weinerhall M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Regeringen införde den 2 juli tillfälliga spelansvarsåtgärder för speloperatörer med svensk spellicens eftersom regeringen antog att den pågående pandemin kunde öka problemspelandet. Det handlar om skärpta regler

    Inlämnad
    2021-02-16
    Besvarare
    Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)
  • WHO:s rekommendation om munskydd

    Skriftlig fråga 2020/21:588 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:588 WHO:s rekommendation om munskydd av John Weinerhall M till Socialminister Lena Hallengren S Ända sedan det nya coronaviruset från Kina tog sig till Sverige med hemresande från Kontinentaleuropa har vårt land drabbats hårt. Över 6 000 människor har dött och 200 000 människor har konstaterats smittade

    Inlämnad
    2020-11-19
    Besvarare
    Socialminister Lena Hallengren (S)
  • Svenska Spels konkurrens med ATG

    Skriftlig fråga 2020/21:443 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:443 Svenska Spels konkurrens med ATG av John Weinerhall M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sedan omregleringen av spelmarknaden har Aktiebolaget Trav och Galopp inte längre monopol på att erbjuda vadslagning på hästkapplöpning. Såväl inför som efter ikraftträdandet av den nya spellagen den 1 januari förra

    Inlämnad
    2020-11-12
    Besvarare
    Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)
  • Republiken Kinas representation i WHO och WHA

    Skriftlig fråga 2020/21:293 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:293 Republiken Kinas representation i WHO och WHA av John Weinerhall M till Utrikesminister Ann Linde S Trots att Republiken Kina Taiwan är en utvecklad demokrati och har en hälso- och sjukvård i världsklass nekas man inträde i Världshälsoorganisationen WHO och Världshälsoförsamlingen WHAi vilken Taiwan

    Inlämnad
    2020-10-26
    Besvarare
    Utrikesminister Ann Linde (S)
  • Omsättningsstöd till enskilda firmor

    Skriftlig fråga 2020/21:223 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:223 Omsättningsstöd till enskilda firmor av John Weinerhall M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sedan coronapandemin slog till med de medföljande restriktioner som vi har levt med under större delen av året har näringslivet drabbats hårt. Detta gäller inte minst de kreativa näringarna. Hela kulturbranschen

    Inlämnad
    2020-10-14
    Besvarare
    Näringsminister Ibrahim Baylan (S)
  • Skademinimering gällande tobak

    Skriftlig fråga 2020/21:203 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:203 Skademinimering gällande tobak av John Weinerhall M till Socialminister Lena Hallengren S Riksdagen har vid flera tillfällen uttalat att tobaksrökning är ett stort hälsobekymmer för många. Samtidigt som individens rätt till självbestämmande värnas är det inte orimligt att staten inte står i vägen för

    Inlämnad
    2020-10-13
    Besvarare
    Socialminister Lena Hallengren (S)
  • Barnkonventionens följder för ungdomsvården

    Skriftlig fråga 2020/21:20 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2020/21:20 Barnkonventionens följder för ungdomsvården av John Weinerhall M till Socialminister Lena Hallengren S I slutet på augusti kunde man läsa i Svenska Dagbladet hur ST:s fackordförande på Statens institutionsstyrelse Sis beskriver vardagen på Sis-hem. Tvångsvård i Sis regi är ofta den sista anhalten och

    Inlämnad
    2020-09-09
    Besvarare
    Socialminister Lena Hallengren (S)

Filter