Jan Lindholm (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Dalarnas län
Titel
Förskollärare.
Född år
1951
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2004-11-15 – 2018-09-24

Riksdagsledamot

Ersättare
2004-08-16 – 2004-11-14
Ersättare
1998-01-23 – 1998-02-22

Socialutskottet

Ledamot
2014-10-07 – 2018-09-24
Suppleant
2006-10-24 – 2010-10-04
Ledamot
2004-11-15 – 2006-10-02
Suppleant
2004-09-14 – 2004-11-14
Suppleant
1998-01-23 – 1998-02-22

Civilutskottet

Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29
Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2004-11-15 – 2006-10-02
Suppleant
2004-09-14 – 2004-11-14
Suppleant
1998-01-23 – 1998-02-22

Utbildningsutskottet

Suppleant
2004-11-15 – 2006-10-02
Suppleant
2004-09-14 – 2004-11-14
Suppleant
1998-01-23 – 1998-02-22

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2006-10-24 – 2010-10-04

Justitieutskottet

Suppleant
2018-05-24 – 2018-09-24

Sammansatta utrikes- och socialutskottet

Deputerad
2005-02-15 – 2005-03-16

Sammansatta justitie- och socialutskottet

Deputerad
2006-02-09 – 2006-04-26

Nordiska rådets svenska delegation

Ledamot
2014-10-07 – 2017-09-28
Ledamot
2013-09-17 – 2014-09-29
Ledamot
2012-10-04 – 2013-09-16
Ledamot
2011-10-12 – 2012-09-18
Ledamot
2010-10-19 – 2011-09-15
Ledamot
2006-10-17 – 2010-10-04

Ledamotsrådet

Suppleant
2016-11-09 – 2018-09-24

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 98 (ersättare 980123-980222) och 04-. Ledamot socialutskottet 04-06 och 14-, sammansatta utrikes- och socialutskottet 05, justitie- och socialutskottet 06 och civilutskottet 06-14. Suppleant socialutskottet 98, 04 och 06-10, socialförsäkringsutskottet 98 och 04-06, utbildningsutskottet 98 och 04-06 och arbetsmarknadsutskottet 06-10. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 06-.

Föräldrar

Handelsläraren Rune Lindholm och företagaren Ulla-Greta Lindholm, f. Bergman.

Utbildning

Elektronikingenjör, Borlänge 72. Engelska, Stockholms universitet 73. Förskollärarexamen, Högskolan Dalarna 80.

Anställningar

ASEA 68. Typograf, Falun 72. Stålverksarbetare, Domnarvets järnverk, Borlänge 73-77. Egenföretagare. Förskollärare, Falu kommun 80-16. Assistent, Centrum för solenergiforskning (SERC) vid Högskolan Dalarna, Borlänge 91-16.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Falun 88-06. Ledamot, kommunstyrelsen 94-04. Ledamot, tekniska styrelsen, Falu kommun 88-04, ordförande 94-98. Ordförande, gatu- och parknämnden 02-04. Styrelseledamot, regionkommittén Falun-Borlänge 94-02. Ledamot, styrgruppen för Agenda 21, 94-02 och styrgruppen för Friska Falun 94-02. Styrelseledamot, Dalatrafik 89-92 och Falu Energi och Vatten 98-09.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Styrelseledamot, Studiefrämjandet Dalarna på 70-talet, Falu Miljögrupp - stoppa kärnkraften 77-, Nybroboden kooperativ ekonomisk förening 79-88 och Dalarnas ekonomiska kulturhusförening 73-77. Ledamot, styrelsen för AB Lindholm & Söner 78-98. Styrelseledamot, DAKA specialavfall 94-98. Ledamot, styrelsen för Miljöpartiet Dalarna 88-05 och styrelsen för Miljöpartiet i Falun 88- 06.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Situationen på bostadsmarknaden för unga och studenter

    Situationen på bostadsmarknaden för unga och studenter

    Interpellation 2012/13:369 av Lindholm, Jan (MP)

    den 10 april Interpellation 2012/13:369 Situationen på bostadsmarknaden för unga och studenter av Jan Lindholm MP till statsrådet Stefan Attefall KD Den 1 februari 2013 trädde nya regler för andrahandsuthyrning av bostäder i kraft. Lagändringen fick redan före införandet massiv kritik då det befarades leda till
    Inlämnad
    2013-04-10
    Besvarare
    Stefan Attefall (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Hotet mot våra skyddade vattendrag

    Hotet mot våra skyddade vattendrag

    Interpellation 2012/13:243 av Lindholm, Jan (MP)

    den 31 januari Interpellation 2012/13:243 Hotet mot våra skyddade vattendrag av Jan Lindholm MP till miljöminister Lena Ek C Civilutskottet behandlade i juni förra året, i betänkandet Insatser för vandrande fisk i sjöar och vattendrag frågan om behovet av det tredje stycket i 6 i 4 kap. i miljöbalken. Ett enigt
    Inlämnad
    2013-01-31
    Besvarare
    Lena Ek (C)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Fastighetsskatten och taxeringen 2009

    Fastighetsskatten och taxeringen 2009

    Interpellation 2007/08:650 av Green, Monica (s)

    den 7 maj Interpellation 2007/08:650 Fastighetsskatten och taxeringen 2009 av Monica Green s till finansminister Anders Borg m Villaägarnas Riksförbund har låtit Statistiska centralbyrån SCB studera de bostadsaffärer som ligger till grund för nya taxeringsvärden år 2009. Prognosen visar att taxeringsvärdena stiger
    Inlämnad
    2008-05-07
    Besvarare
    Anders Borg (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Möjligheterna till försäkringsskydd i bostadssektorn

    Möjligheterna till försäkringsskydd i bostadssektorn

    Interpellation 2007/08:736 av Lindholm, Jan (mp)

    den 13 maj Interpellation 2007/08:736 Möjligheterna till försäkringsskydd i bostadssektorn av Jan Lindholm mp till statsrådet Mats Odell kd Det finns i dag inget försäkringsbolag i Sverige som med en hyresgäst tecknar en försäkring som omfattar egendoms- och personskador som uppstår hos hyresgästen vid en byggfelsskada
    Inlämnad
    2008-05-13
    Besvarare
    Andreas Carlgren (C)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Byggreglernas effekt på koldioxidutsläppen

    Byggreglernas effekt på koldioxidutsläppen

    Interpellation 2007/08:459 av Lindholm, Jan (mp)

    den 3 mars Interpellation 2007/08:459 Byggreglernas effekt på koldioxidutsläppen av Jan Lindholm mp till statsrådet Mats Odell kd Enligt Boverkets nya byggregler får en nyproducerad villa, söder om Dalarna, endast förbruka 110 kilowattimmar per kvadratmeter och år och 130 kilowattimmar per kvadratmeter och år om
    Inlämnad
    2008-03-03
    Besvarare
    Andreas Carlgren (C)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Förbud mot industriellt framställda transfetter

    Förbud mot industriellt framställda transfetter

    Interpellation 2007/08:390 av Lindholm, Jan (mp)

    den 12 februari Interpellation 2007/08:390 Förbud mot industriellt framställda transfetter av Jan Lindholm mp till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Jag har motionerat om förbud mot industriellt framställda transfetter i livsmedel alltsedan jag hösten 2004 blev riksdagsledamot. Forskningsläget
    Inlämnad
    2008-02-12
    Besvarare
    Eskil Erlandsson (C)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Ansvarsfrågor kring mögelskadade bostäder

    Ansvarsfrågor kring mögelskadade bostäder

    Interpellation 2007/08:330 av Lindholm, Jan (mp)

    den 23 januari Interpellation 2007/08:330 Ansvarsfrågor kring mögelskadade bostäder av Jan Lindholm mp till statsrådet Mats Odell kd Sedan början av 1980-talet har mögelskador i bostäder då och då dykt upp som ett allvarligt hälsoproblem. Många enskilda har fått sina liv förstörda genom så kraftiga hälsostörningar
    Inlämnad
    2008-01-23
    Besvarare
    Andreas Carlgren (C)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Bergslagsbanan

    Bergslagsbanan

    Interpellation 2007/08:374 av Runeson, Carin (s)

    den 1 februari Interpellation 2007/08:374 Bergslagsbanan av Carin Runeson s till statsrådet Åsa Torstensson c Det är ingen överdrift att kalla Ludvika för ABB-koncernens centrum för kraftöverföring. Ingen annanstans i världen finns en så komplett elkraftsteknisk leverantör som hos just ABB i Ludvika. Företagets
    Inlämnad
    2008-02-01
    Besvarare
    Åsa Torstensson (C)
  • Sidastöd vid svenska företags investeringar i Colombia

    Interpellation 2007/08:367 av Lindholm, Jan (mp)

    den 1 februari Interpellation 2007/08:367 Sidastöd vid svenska företags investeringar i Colombia av Jan Lindholm mp till utrikesminister Carl Bildt m Enligt uppgift avser regeringen i Colombia att utveckla produktion av biodrivmedel med sikte på den europeiska marknaden. Tanken är att Colombia ska bli en av världens
    Inlämnad
    2008-02-01
    Besvarare
    Carl Bildt (M)
  • Användandet av fyrverkeripjäser

    Interpellation 2007/08:324 av Lindholm, Jan (mp)

    den 21 januari Interpellation 2007/08:324 Användandet av fyrverkeripjäser av Jan Lindholm mp till försvarsminister Sten Tolgfors m Årets nyårsfirande visar att det behövs en kraftfull reglering av användandet av pyroteknik för nöjesändamål. Varje år kommer ett antal människor till skada och egendomsskadorna som
    Inlämnad
    2008-01-21
    Besvarare
    Sten Tolgfors (M)
  • Skärpt lagstiftning om fyrverkeriartiklar

    Interpellation 2007/08:303 av Bråkenhielm, Catharina (s)

    den 4 januari Interpellation 2007/08:303 Skärpt lagstiftning om fyrverkeriartiklar av Catharina Bråkenhielm s till justitieminister Beatrice Ask m Inför årsskiftet 2000/01 infördes ett förbud mot smällare, vilket innebar att fyrverkeriartiklar med knall som främsta effekt inte får säljas eller användas för konsumentbruk.
    Inlämnad
    2008-01-03
    Besvarare
    Sten Tolgfors (M)

Filter

Valda filter