Ida Gabrielsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Stockholms kommun, plats 171
Född år
1981
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Socialförsäkringsutskottet

Vice ordförande

Finansutskottet

Suppleant

EU-nämnden

Suppleant

Krigsdelegationen

Ledamot

Valberedningen

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2018-09-24 – 2026-09-21

Socialförsäkringsutskottet

Vice ordförande
2022-10-04 – 2026-09-21
Ledamot
2022-10-04 – 2022-10-04
Ledamot
2020-11-27 – 2022-09-26
Suppleant
2019-06-19 – 2020-11-27

Finansutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2026-09-21
Suppleant
2018-10-02 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2021-10-22 – 2022-09-26
Suppleant
2018-10-16 – 2021-10-21

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

EU-nämnden

Suppleant
2022-10-18 –
Suppleant
2019-03-13 – 2022-10-04

Krigsdelegationen

Ledamot
2022-10-11 –

Valberedningen

Suppleant
2022-09-26 –

Riksdagens råd för Riksrevisionen

Suppleant
2019-04-01 – 2021-03-05

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, skatteutskottet 18-, EU-nämnden 19- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Sjuk- och aktivitetsersättningens påverkan på kommunala avgifter

    Skriftlig fråga 2021/22:1102 av Ida Gabrielsson (V)

    Fråga 2021/22:1102 Sjuk- och aktivitetsersättningens påverkan på kommunala avgifter av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den 1 januari 2022 höjdes garantinivån och bostadstillägget i sjuk- och aktivitetsersättningen. Samtidigt sänktes skatten på inkomster från dessa ersättningssystem. Förändringarna
    Inlämnad
    2022-02-16
    Besvarare
    Socialminister Lena Hallengren (S)
  • Uppdelade sjukperioder

    Skriftlig fråga 2020/21:3155 av Ida Gabrielsson (V)

    Fråga 2020/21:3155 Uppdelade sjukperioder av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den så kallade rehabiliteringskedjan som infördes 2008 innebär att fasta tidsgränser påverkar prövningen av rätten till sjukpenning. Efter 90 dagar med sjukpenning ska Försäkringskassan beakta om den sjukskrivne kan försörja
    Inlämnad
    2021-06-09
    Besvarare
    Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)
  • Utredningen Tillsammans för en välfungerande sjukskrivnings- och rehabiliteringsprocess

    Skriftlig fråga 2020/21:2053 av Ida Gabrielsson (V)

    Fråga 2020/21:2053 Utredningen Tillsammans för en välfungerande sjukskrivnings- och rehabiliteringsprocess av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den 27 april 2020 lämnade den nationella samordnaren för en välfungerande sjukskrivningsprocess slutbetänkandet Tillsammans för en välfungerande sjukskrivnings-
    Inlämnad
    2021-03-03
    Besvarare
    Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)
  • Utredning av arbetsskadeförsäkringen

    Skriftlig fråga 2020/21:1998 av Ida Gabrielsson (V)

    Fråga 2020/21:1998 Utredning av arbetsskadeförsäkringen av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Arbetsskadeförsäkringen kan ge ersättning livränta vid skada på grund av olycksfall eller sjukdom i arbetet. Den är ett komplement till den ersättning som utgår från sjukförsäkringen. Ersättning kan också lämnas
    Inlämnad
    2021-02-24
    Besvarare
    Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)
  • Arbetsskadeförsäkringen och covid-19

    Skriftlig fråga 2020/21:1042 av Ida Gabrielsson (V)

    Fråga 2020/21:1042 Arbetsskadeförsäkringen och covid-19 av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Mot bakgrund av de omfattande bristerna i arbetsskadeförsäkringen ställde jag i mars en skriftlig fråga till statsrådet Ardalan Shekarabi 2019/20:1110Jag undrade om statsrådet avsåg att ta några initiativ för
    Inlämnad
    2020-12-16
    Besvarare
    Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)
  • Utförsäkring av covidsjuka

    Skriftlig fråga 2020/21:15 av Ida Gabrielsson (V)

    Fråga 2020/21:15 Utförsäkring av covidsjuka av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Tusentals svenskar kan vara långtidssjuka i covid-19. Enligt opinionsföretaget Novus beräkningar har omkring 150 000 svenskar upplevt covid-19-liknande symtom i mer än 10 veckor. Sveriges Radios Ekot har varit i kontakt
    Inlämnad
    2020-09-09
    Besvarare
    Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)
  • Arbetsskadeförsäkringen

    Skriftlig fråga 2019/20:1110 av Ida Gabrielsson (V)

    Fråga 2019/20:1110 Arbetsskadeförsäkringen av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Arbetsskadeförsäkringen kan ge ersättning livränta vid skada på grund av olycksfall eller sjukdom i arbetet. Den är ett komplement till den ersättning som utgår från sjukförsäkringen. Ersättning kan också lämnas om en försäkrad
    Inlämnad
    2020-03-19
    Besvarare
    Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Filter

Valda filter