Göte Wahlström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Jönköpings län
Titel
Drifttekniker
Född år
1951
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1998-10-05 – 2010-10-04

Socialförsäkringsutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02
Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30

Bostadsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Nordiska rådets svenska delegation

Ledamot
2006-10-17 – 2010-10-04

Riksbanksfullmäktige

Suppleant
2002-10-24 – 2006-10-16

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Småhusindustrin och bostadsbyggandet

    Småhusindustrin och bostadsbyggandet

    Interpellation 2008/09:306 av Petersson i Stockaryd, Helene (s)

    den 4 februari Interpellation 2008/09:306 Småhusindustrin och bostadsbyggandet av Helene Petersson i Stockaryd s till statsrådet Mats Odell kd Det finns ett stort behov av bostäder i vårt land. Det behövs flerfamiljshus med hyresrätter, det behövs små lägenheter för studenter och de ungdomar som vill flytta hemifrån

    Inlämnad
    2009-02-04
    Besvarare
    Mats Odell (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Barnfattigdom

    Barnfattigdom

    Interpellation 2008/09:297 av Pettersson, Marina (s)

    den 30 januari Interpellation 2008/09:297 Barnfattigdom av Marina Pettersson s till statsrådet Maria Larsson kd Samhället i dag präglas av den konjunkturnedgång som drabbar såväl vårt land som stora delar av världen i övrigt. Det är många människor i Sverige som redan blivit arbetslösa, och många går med ängslan

    Inlämnad
    2009-01-30
    Besvarare
    Göran Hägglund (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Svensk hållning rörande avvisningar till Grekland

    Svensk hållning rörande avvisningar till Grekland

    Interpellation 2008/09:64 av Wahlström, Göte (s)

    den 24 oktober Interpellation 2008/09:64 Svensk hållning rörande avvisningar till Grekland av Göte Wahlström s till statsrådet Tobias Billström m I den migrationspolitiska debatten framhåller migrationsminister Billström behovet av en EU-gemensam migrationspolitisk hållning. Jag kan instämma i denna grundsyn men

    Inlämnad
    2008-10-24
    Besvarare
    Tobias Billström (M)
  • Blått kort för arbete inom EU

    Interpellation 2007/08:711 av Wahlström, Göte (s)

    den 13 maj Interpellation 2007/08:711 Blått kort för arbete inom EU av Göte Wahlström s till statsrådet Tobias Billström m Inom Europeiska unionen diskuteras framtagandet av ett så kallat blått kort som ska underlätta för högutbildade att arbeta i EU. Förslaget går ut på att den som vill arbeta inom EU bara ska

    Inlämnad
    2008-05-13
    Besvarare
    Tobias Billström (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Villkor för asylsökande

    Villkor för asylsökande

    Interpellation 2007/08:507 av Johnsson, Eva (kd)

    den 13 mars Interpellation 2007/08:507 Villkor för asylsökande av Eva Johnsson kd till statsrådet Tobias Billström m Regeringen förbereder en proposition om arbetskraftsinvandring utifrån Ds 2007:27. Förslaget i denna departementsskrivelse innebär bland annat att asylsökande med utvisningsbeslut ska kunna söka arbets-

    Inlämnad
    2008-03-13
    Besvarare
    Tobias Billström (M)

Filter

Valda filter