Dzenan Cisija (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Göteborgs kommun, plats 228
Född år
1976
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Socialutskottet

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2026-09-21

Socialutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2026-09-21

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Tillgänglig information om vårdpersonal som jobbar över gränserna i Norden

    Skriftlig fråga 2022/23:390 av Dzenan Cisija (S)

    Fråga 2022/23:390 Tillgänglig information om vårdpersonal som jobbar över gränserna i Norden av Dzenan Cisija S till Statsrådet Acko Ankarberg Johansson KD I dag finns i alla nordiska länder ett register över alla som har legitimation för yrken inom hälso- och sjukvården. Registret tillhandahåller aktuella uppgifter om

    Inlämnad
    2023-02-23
    Svarsdatum
    2023-03-08
    Besvarare
    Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)

Filter

Valda filter