Christin Hagberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Skåne läns västra
Titel
Förbundssekreterare
Född år
1958
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2002-09-30 – 2010-10-04
Ordinarie
1995-10-09 – 1998-10-05

Riksdagsledamot

Ersättare
2012-11-14 – 2012-12-19
Ersättare
2012-02-14 – 2012-03-31
Ersättare
2011-04-06 – 2011-05-02
Ersättare
1995-01-10 – 1995-10-08

Socialutskottet

Extra suppleant
2012-11-14 – 2012-12-19
Extra suppleant
2012-02-15 – 2012-03-31
Extra suppleant
2011-04-07 – 2011-05-02
Ledamot
1996-09-24 – 1998-10-04
Suppleant
1995-01-19 – 1996-09-16

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04
Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02

Skatteutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04

Justitieutskottet

Suppleant
1995-01-19 – 1998-10-04

Civilutskottet

Extra suppleant
2012-11-14 – 2012-12-19
Extra suppleant
2012-02-15 – 2012-03-31
Extra suppleant
2011-04-07 – 2011-05-02

Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2003-02-18 – 2003-05-21

Lagutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Piercing och tatuering

    Motion 2002/03:So493 av Siw Wittgren-Ahl m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:So493 av Siw Wittgren-Ahl m.fl. s Piercing och tatuering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om piercing, bodymodification och tatuering. Motivering Piercing och tautering har under de senaste åren blivit allt vanligare,

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:SoU1
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • En reformerad taxinäring

    Motion 2002/03:T530 av Anders Karlsson och Christin Nilsson (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:T530 av Anders Karlsson och Christin Nilsson s En reformerad taxinäring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om samlade åtgärder för en reformerad och sanerad taxinäring. En reformerad taxinäring Taxinäringen avreglerades

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2003/04:TU5
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Campus Helsingborg

    Motion 2002/03:Ub505 av Anders Karlsson m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:Ub505 av Anders Karlsson m.fl. s Campus Helsingborg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av särskilda insatser för att skapa en från kvalitetssynpunkt fullvärdig och ekonomiskt bärkraftig universitetsmiljö vid

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:UbU1
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Ogifta kvinnors tjänstepensioner

    Motion 2002/03:Fi282 av Inger Segelström m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:Fi282 av Inger Segelström m.fl. s Ogifta kvinnors tjänstepensioner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om stopp mot diskriminering av ogifta vad gäller tjänstepension. Motivering De personer som var ogifta i december 1997

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:FiU19
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Kortare arbetstid

    Motion 2002/03:A362 av Inger Segelström m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:A362 av Inger Segelström m.fl. s Kortare arbetstid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om kortare arbetstid. Motivering S-kvinnorna har i nästan 30 år kämpat för sex timmars arbetsdag utan att få en minut. På de två

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:AU3
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Heltid rättighet och deltid möjlighet

    Motion 2002/03:A361 av Inger Segelström m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:A361 av Inger Segelström m.fl. s Heltid rättighet och deltid möjlighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om lag om heltid som rättighet och deltid som möjlighet i avtal. Motivering Cirka 40 procent av Sveriges kvinnor

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:AU6
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Unga kvinnors arbetsvillkor

    Motion 2002/03:A347 av Siw Wittgren-Ahl m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:A347 av Siw Wittgren-Ahl m.fl. s Unga kvinnors arbetsvillkor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att stärka unga kvinnors villkor på arbetsmarknaden och att förändringar bör ske i de lagar som rör anställningsskydd, föräldraledighet

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:AU6
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Elektronisk övervakning

    Motion 2002/03:Ju289 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:Ju289 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. s Elektronisk övervakning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om elektronisk övervakning för att stoppa våld mot kvinnor. Motivering Varje dag rapporteras det i media om olika vålds-

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:JuU17
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Ensamstående föräldrar

    Motion 2002/03:Sf341 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:Sf341 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. s Ensamstående föräldrar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ensamstående föräldrars ekonomiska och sociala situation. Motivering Idag ser vi att alltfler lever som ensamstående

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:SfU1
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Studenters sociala villkor

    Motion 2002/03:Sf337 av Christin Nilsson (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:Sf337 av Christin Nilsson s Studenters sociala villkor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om studenters sociala villkor. Motivering I takt med att högskolor och universitet har byggts ut så ökar naturligt också antalet

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:SfU1
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Hållbar energiförsörjning

    Motion 2002/03:N355 av Ronny Olander och Christin Nilsson (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:N355 av Ronny Olander och Christin Nilsson s Hållbar energiförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om naturgasens roll i det framtida energisystemet. Motivering Det finns ett växande elbehov i Sverige och Norden.

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:NU11
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Miljöfördelar med naturgas i södra Sverige

    Motion 2002/03:N354 av Ronny Olander m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:N354 av Ronny Olander m.fl. s Miljöfördelar med naturgas i södra Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om miljöfördelar med ett utbyggt naturgasnät. Motivering I 17 år har sydvästra Sverige haft tillgång till

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:NU11
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Integration och demokrati

    Motion 2002/03:K433 av Anders Bengtsson m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:K433 av Anders Bengtsson m.fl. s Integration och demokrati Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att resurser fördelas för att initiera forskning med fokus på utvecklingen av de främlingsfientliga och nazistiska partiernas

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    5
    Utskottsberedning
    2002/03:AU3 2002/03:SfU7
    Riksdagsbeslut
    (5 yrkanden): 5 avslag
  • Redovisning av könsfördelning i styrelser

    Motion 2002/03:L334 av Siw Wittgren-Ahl m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:L334 av Siw Wittgren-Ahl m.fl. s Redovisning av könsfördelning i styrelser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kvinnorepresentation i näringslivets styrelser. Motivering Sverige har i dag en av Europas högsta förvärvsfrekvenser

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:LU7
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Bankreklam och konsumentskydd

    Motion 2002/03:L306 av Ulla Wester m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:L306 av Ulla Wester m.fl. s Bankreklam och konsumentskydd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om nödvändigheten av att ur ett konsumentperspektiv noga följa och åtgärda pågående uppluckring av praxis av gällande regelverk

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:LU9
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Könsdiskriminerande reklam

    Motion 2002/03:L305 av Ulla Wester m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:L305 av Ulla Wester m.fl. s Könsdiskriminerande reklam Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att en lagstiftning mot könsdiskriminerande reklam ånyo måste övervägas. Motivering De flesta av oss vänder oss mot könsdiskriminerande

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:LU9
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Europakorridoren

    Motion 2002/03:T487 av Annika Nilsson m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:T487 av Annika Nilsson m.fl. s Europakorridoren Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om projektet Europakorridoren. Motivering Projektet Europakorridoren är en frivillig sammanslutning av kommuner, landsting, länsstyrelser

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2003/04:TU10
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Hamnverksamhet och godstransporter

    Motion 2002/03:T477 av Christin Nilsson m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:T477 av Christin Nilsson m.fl. s Hamnverksamhet och godstransporter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om hamnverksamhet och godstransporter. Motivering Sverige är till ytan ett stort land med långa kuststräckor. Detta

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:TU1
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Integrationen i norra Öresund

    Motion 2002/03:N353 av Kent Härstedt m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:N353 av Kent Härstedt m.fl. s Integrationen i norra Öresund Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om integrationsarbetet i norra Öresund. Motivering Det råder stor enighet om behovet av ökad integration mellan de båda olika

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:NU8
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Agenda 21 och samhällsplanering

    Motion 2002/03:Bo245 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2002/03:Bo245 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. s Agenda 21 och samhällsplanering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om forskning inriktad på en helhetssyn på framtidens samhällsbyggande och integrering av det lokala Agenda 21-arbetet

    Inlämnad
    2002-10-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2002/03:BoU4
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag

Filter

Valda filter