Carl Bildt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti
Moderaterna
Titel
Statssekreterare, statsminister, partiordförande, medlare.
Född år
1949
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2000-07-01 – 2001-09-18
Ledig
1999-09-14 – 2000-06-30
Ordinarie
1994-10-07 – 1999-09-13
Ledig
1991-10-04 – 1994-10-06
Ordinarie
1981-10-05 – 1991-10-03
Ledig
1980-10-07 – 1981-10-04
Ledig
1979-11-05 – 1980-10-05
Ordinarie
1979-09-30 – 1979-11-04

Utrikesutskottet

Suppleant
1998-10-20 – 1999-09-23
Suppleant
1994-10-10 – 1998-10-04
Suppleant
1988-11-07 – 1991-09-29
Suppleant
1986-10-06 – 1988-10-01

Skatteutskottet

Suppleant
2000-09-19 – 2001-09-18

Lagutskottet

Suppleant
1994-10-10 – 1998-10-04

EU-nämnden

Suppleant
1995-01-19 – 1995-10-25

Krigsdelegationen

Ledamot
2006-10-17 – 2006-10-24
Ledamot
1998-10-20 – 1999-09-23
Ledamot
1994-10-17 – 1998-10-05
Ledamot
1992-02-20 – 1994-10-02
Ledamot
1982-10-03 – 1991-09-29

Utrikesnämnden

Ledamot
1998-10-20 – 1999-09-23
Ledamot
1994-10-17 – 1998-10-05
Ledamot
1982-10-03 – 1991-09-29

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant
1998-10-20 – 1999-09-14
Ledamot
1994-10-17 – 1998-10-05
Ledamot
1986-10-06 – 1991-09-29

Statsrådsberedningen

Statsminister
1991-10-03 – 1994-10-06

Utrikesdepartementet

Utrikesminister
2006-10-06 – 2014-10-03

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Rdl 1979-. Statsminister 1991- Suppleant i Utrikesutskottet 79/80-81/82, 86/87-90/91 och 94/95, Civilutskottet 81/82, Försvarsutskottet 82/83-86/87 och Lagutskottet 94/95. Ledamot av Utrikesutskottet 82/83-85/86. Suppleant i EU-nämnden 94/95-95/96. Ledamot av Krigsdelegationen 82/83-90/91 och 92/93-, Utrikesnämnden 82/83-90/91 och 94/95-99/00 samt Nordiska rådets svenska delegation 86/87-90/91 och 94/95. - Ledamot av m-gruppens förtroenderåd 82/83-99/00, ordförande 86/87-99/00, tillika gruppledare 86/87-87/88.

Bostadsort

Stockholm

Utbildning

Studentexamen 68. Studier vid Stockholms universitet 68-73. Redaktör för Svensk Linje 69-73. Politisk sekreterare i Moderata samlingspartiet 73-76. Sakkunnig i ekonomidepartementet 76-78. Statssekreterare vid regeringens samordningskanslier 79-81. Partiordförande i Moderata samlingspartiet 86-99. Statsminister 4.10.1991-7.10.1994. Medlare i konflikten i före detta Jugoslavien 95-97.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot av styrelsen för Fria moderata studentförbundet, ordförande 73-74, och av Moderata samlingspartiets partistyrelse 81-99, ordförande 86-99. Ordförande i European Democrat Students 74-76. Vice ordförande i International Democrat Union 89, ordförande 90-.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot av styrelsen för Östekonomiska byrån 78-84. - Ledamot av kommittén angående 1981 års konferens om nya och förnybara energikällor 79-81, kommittén angående Sveriges medlemskap i Interamerikanska utvecklingsbanken 79-82, ubåtsskyddskommissionen 82-83, 1984 års försvarskommitté 84-87 samt hälso- och sjukvårdsberedningen 91-94, ordförande 91-94. Expert i konsekvensutredningen 79.

Kommunala uppdrag

Ledamot av Stockholms läns landsting 74-77.

Litteratur

Sverige. Landet som steg ut i kylan (1972), Framtid i frihet (1976) och Hallänning, svensk, europé (1991).

Föräldrar

Byrådirektören Nils Daniel Fredrik Bildt och förbundssekreteraren Rut Kerstin Maria Andersson-Alwå

Sagt och gjort

Valda filter
  • med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91, m.m. (kompletteringsproposition)

    Motion 1989/90:Fi66 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Fi66 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91, m.m. kompletteringsproposition Innehåll 1. Sammanfattning 2 2. Den internationella utvecklingen

    Inlämnad
    1990-05-10
    Förslag
    46
    Utskottsberedning
    -----------------------1989/90:FiU29 1989/90:FiU40
    Riksdagsbeslut
    (46 yrkanden): , , 23 saknar beslutsinformation
  • med anledning av proposition 1989/90:146 om

    Motion 1989/90:Jo85 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo85 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av proposition 1989/90:146 om livsmedelspolitiken Innehåll Sida 1. Sammanfattning 1 2. Inledning 2 3. Allmänna utgångspunkter 3 4. Regeringens förslag 4 5. Det svenska jordbrukets

    Inlämnad
    1990-05-08
    Förslag
    56
    Utskottsberedning
    ----------------------------1989/90:JoU25
    Riksdagsbeslut
    (56 yrkanden): , , 28 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:110 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning

    Motion 1989/90:Sk59 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sk59 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:110 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning Sänkt skatt för större frihet och ökad välfärd det första steget 1. Sammanfattning Redan i den moderata partimotionen

    Inlämnad
    1990-05-02
    Förslag
    100
    Utskottsberedning
    --------------------------------------------------1989/90:SkU30
    Riksdagsbeslut
    (100 yrkanden): , , 50 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:110 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning

    Motion 1989/90:Sk58 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sk58 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:110 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning Innehållsförteckning 1. Sammanfattning 2 2. En ny bolagsbeskattning 3 2.1 Bolagsskattesatsen och en ny generell reserveringsmöjlig

    Inlämnad
    1990-05-02
    Förslag
    56
    Utskottsberedning
    ----------------------------1989/90:SkU30
    Riksdagsbeslut
    (56 yrkanden): , , 28 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:111 1989/90

    Motion 1989/90:Sk108 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sk 108 av Carl Bildt m.fl. m v Mot. med anledning av prop. 1989/90:111 1989/90 Reformerad mervärdeskatt Skl08 Innehållsförteckning 1. Sammanfattning 1 2. Inledning 2 3. De indirekta skatternas roll 3 4. Mervärdeskattesystemet

    Inlämnad
    1990-05-02
    Förslag
    50
    Utskottsberedning
    -------------------------1989/90:SkU31
    Riksdagsbeslut
    (50 yrkanden): , , 25 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:76 1989/90

    Motion 1989/90:A83 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:A83 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:76 1989/90 Regionalpolitik för 90-talet A83 Innehållsförteckning 1. Sammanfattning 3 2. Inledning 3 3. Regionalpolitik i olika perspektiv 5 3.1 Den centraliserade

    Inlämnad
    1990-03-26
    Förslag
    38
    Utskottsberedning
    -------------------1989/90:AU13 1989/90:AU27
    Riksdagsbeslut
    (38 yrkanden): , , 19 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:88 Vissa näringspolitiska frågor

    Motion 1989/90:T45 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:T45 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:88 Vissa näringspolitiska frågor Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1989/90:N60 hemställs 1. att riksdagen hos regeringen begär förslag till nya finansieringsformer

    Inlämnad
    1990-03-26
    Förslag
    16
    Utskottsberedning
    --------1989/90:TU27
    Riksdagsbeslut
    (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:114 om vissa

    Motion 1989/90:Fi45 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Fi45 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:114 om vissa ekonomisk-politiska åtgärder, m.m. Innehåll 1. Sammanfattning 12 2. Bakgrunden 12 2.1 Den ofullständiga finansplanen 12 2.2 Det ursprungliga krispaketet

    Inlämnad
    1990-03-22
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    ---1989/90:FiU20
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

    Motion 1989/90:Ub125 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ub 125 av Carl Bildt m.fl. m Mot. med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning 1989/90 Ubl25 Innehållsförteckning 1. Sammanfattning 2 2. Moderata utgångspunkter 2 3.Propositionens allmänna inriktning 4 4. Sambandet grundutbildning

    Inlämnad
    1990-03-20
    Förslag
    60
    Utskottsberedning
    ------------------------------1989/90:UbU25
    Riksdagsbeslut
    (60 yrkanden): , , 30 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

    Motion 1989/90:Fi37 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Fi37 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1989/90:Ubl25 hemställs att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen

    Inlämnad
    1990-03-20
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1989/90:FiU28
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

    Motion 1989/90:Bo48 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Bo48 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1989/90:Ubl25 hemställs 1. att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen

    Inlämnad
    1990-03-20
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    ---1989/90:BoU19
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

    Motion 1989/90:Jo24 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo24 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1989/90:Ubl25 hemställs 1. att riksdagen hos regeringen begär en redovisning av möjligheterna

    Inlämnad
    1990-03-20
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    ---1989/90:JoU17
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

    Motion 1989/90:Kr24 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Kr24 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1989/90:Ubl25 hemställs 1. att riksdagen hos regeringen begär en redovisning av möjligheterna

    Inlämnad
    1990-03-20
    Förslag
    8
    Utskottsberedning
    ----1989/90:KrU23
    Riksdagsbeslut
    (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

    Motion 1989/90:N40 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:N40 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1989/90:Ubl25 hemställs 1. att riksdagen hos regeringen begär förslag om uppbyggnad av s.k. Centres

    Inlämnad
    1990-03-20
    Förslag
    8
    Utskottsberedning
    ----1989/90:NU40 1989/90:NU44
    Riksdagsbeslut
    (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

    Motion 1989/90:So36 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:So36 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1989/90:Ubl25 hemställs 1. att riksdagen avslår regeringens förslag om inrättande av ett socialvetenskapligt

    Inlämnad
    1990-03-20
    Förslag
    4
    Utskottsberedning
    --1989/90:SoU19
    Riksdagsbeslut
    (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

    Motion 1989/90:A28 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:A28 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1989/90:Ubl25 hemställs att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts

    Inlämnad
    1990-03-20
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1989/90:AU25
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

    Motion 1989/90:Ju29 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ju29 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1989/90:Ubl25 hemställs 1. att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen

    Inlämnad
    1990-03-20
    Förslag
    4
    Utskottsberedning
    --1989/90:JuU29
    Riksdagsbeslut
    (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

    Motion 1989/90:T24 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:T24 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1989/90:Ubl25 hemställs att riksdagen hos regeringen begär en redovisning av möjligheterna att

    Inlämnad
    1990-03-20
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1989/90:TU26
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:94 om tillfälligt förbud mot höjning av vinstutdelning i vissa aktiebolag

    Motion 1989/90:Fi27 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Fi27 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:94 om tillfälligt förbud mot höjning av vinstutdelning i vissa aktiebolag I propositionen föreslås förbud mot höjda utdelningar i börsnoterade aktiebolag och s.k. OTC-bolag

    Inlämnad
    1990-02-13
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1989/90:FiU31
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation
  • med anledning av prop. 1989/90:95 om allmänt lönestopp

    Motion 1989/90:A18 av Carl Bildt m.fl. (m)

    Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:A18 av Carl Bildt m.fl. m Mot. med anledning av prop. 1989/90:95 om allmänt 1989/90 lönestopp A18-20 Innehåll Inledning 2 2. Principer för lönebildningen 3 3. Regeringens panikpaket 4 4. Lönereglering 4 5. Kontrollmöjligheterna

    Inlämnad
    1990-02-12
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    -1989/90:AU24

Filter