Annelie Enochson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti
Kristdemokraterna
Valkrets
Göteborgs kommun
Titel
Arkitekt
Född år
1953
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2000-02-01 – 2014-09-29

Trafikutskottet

Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29
Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04

Skatteutskottet

Suppleant
2012-05-03 – 2014-09-29
Suppleant
2010-12-20 – 2012-05-02
Suppleant
2000-02-01 – 2000-10-18

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Försvarsutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Utrikesutskottet

Suppleant
2010-12-20 – 2014-09-29

Bostadsutskottet

Suppleant
2004-12-01 – 2006-10-02
Ledamot
2002-06-09 – 2002-09-30
Ledamot
2000-06-09 – 2002-09-29
Suppleant
2000-02-02 – 2000-06-08

EU-nämnden

Suppleant
2002-10-15 – 2006-10-10

OSSE-delegationen

Suppleant
2006-10-17 – 2014-09-29
Ledamot
2002-10-15 – 2006-10-16

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Valda filter
  • samordning av mobilmaster

    Skriftlig fråga 2001/02:768 av Enochson, Annelie (kd)

    den 20 februari Fråga 2001/02:768 av Annelie Enochson kd till statsrådet Lena Sommestad om samordning av mobilmaster Den 5 februari hade jag en interpellationsdebatt i kammaren med statsrådet Lena Sommestad gällande samordningen av UMTS-näten. Interpellationen berörde de problem som kommunerna har med att utöva sitt

    Inlämnad
    2002-02-20
    Besvarare
    statsrådet Lena Sommestad (S)
  • europeisk sjöfartsmyndighet

    Skriftlig fråga 2001/02:758 av Enochson, Annelie (kd)

    den 19 februari Fråga 2001/02:758 av Annelie Enochson kd till näringsminister Björn Rosengren om europeisk sjöfartsmyndighet Sverige är en framträdande sjöfararnation med ett stort förtroendekapital på den internationella arenan när det gäller sjönäringen. När nu EU planerar för en europeisk sjöfartsmyndighet, EMSA

    Inlämnad
    2002-02-19
    Besvarare
    näringsminister Björn Rosengren (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: strandskydd och regional utveckling

    strandskydd och regional utveckling

    Interpellation 2001/02:194 av Rådhström, Jan-Evert (m)

    den 23 januari Interpellation 2001/02:194 av Jan-Evert Rådhström m till statsrådet Ulrica Messing om strandskydd och regional utveckling I Sverige finns 380 000 km stränder vid sjöar, vattendrag, kust och runt öar. Strandremsorna är emellertid ojämnt fördelade per invånare inom olika delar av landet. Medan innevånarna

    Inlämnad
    2002-01-23
    Besvarare
    statsrådet Lena Sommestad (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: samordnad utbyggnad av mobilmaster

    samordnad utbyggnad av mobilmaster

    Interpellation 2001/02:191 av Enochson, Annelie (kd)

    den 22 januari Interpellation 2001/02:191 av Annelie Enochson kd till miljöminister Kjell Larsson om samordnad utbyggnad av mobilmaster Regeringen gav i december 2000 fyra operatörer tillstånd att bygga tredje generationens mobiltelefoninät. Tillstånden är gratis men kräver i gengäld att nätet ska täcka mer än 99,8 av

    Inlämnad
    2002-01-22
    Besvarare
    statsrådet Lena Sommestad (S)
  • kvalitetssäkring av innemiljön

    Skriftlig fråga 2001/02:655 av Enochson, Annelie (kd)

    den 1 februari Fråga 2001/02:655 av Annelie Enochson kd till statsrådet Lena Sommestad om kvalitetssäkring av innemiljön Innemiljön har stor betydelse för vår hälsa, eftersom vi tillbringar större delen av tiden inomhus. Undermålig ventilation, obeprövade bygg- och inredningsmaterial liksom fukt- och mögelskador bidrar

    Inlämnad
    2002-02-01
    Besvarare
    statsrådet Lena Sommestad (S)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Hyresgästinflytande vid ombyggnad och andra hyresrättsliga frågor

    Hyresgästinflytande vid ombyggnad och andra hyresrättsliga frågor

    Betänkande 2001/02:BOU3

    Riksdagen beslutade om stärkt hyresgästinflytande vid ombyggnader. Om hyresvärden vill bygga om ska hyresnämnden i sin prövning väga hyresvärdens intresse av en ombyggnad mot de skäl som hyresgäster i allmänhet kan tänkas ha för att inte vilja bygga om. Hyresvärden blir skyldig att meddela hyresgästerna

    Behandlade dokument
    11
    Förslagspunkter
    26
    Reservationer
    28 
    Anföranden och repliker
    45, 109 minuter
    Justering
    2002-01-22
    Debatt
    2002-01-30
    Beslut
    2002-01-30
  • tredimensionell fastighetsbildning

    Skriftlig fråga 2001/02:623 av Enochson, Annelie (kd)

    den 29 januari Fråga 2001/02:623 av Annelie Enochson kd till statsrådet Lars-Erik Lövdén om tredimensionell fastighetsbildning Lars-Erik Lövdén skriver i DN 25/1 att en proposition kommer under året genom vilken möjlighet till tredimensionell fastighetsbildning införs. I motionen 2001/02:Bo211 föreslår de borgerliga

    Inlämnad
    2002-01-29
    Besvarare
    justitieminister Thomas Bodström (S)
  • med anledning av prop. 2001/02:65 Ändrad ordning för utdömande av vite enligt miljöbalken m.m.

    Motion 2001/02:MJ19 av Ester Lindstedt-Staaf m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:MJ19 av Ester Lindstedt-Staaf m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:65 Ändrad ordning för utdömande av vite enligt miljöbalken m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det i miljöbalken införs en bestämmelse som

    Inlämnad
    2002-01-18
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2001/02:MJU8
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): , ,
  • med anledning av prop. 2001/02:55 Sveriges klimatstrategi

    Motion 2001/02:MJ10 av Caroline Hagström m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:MJ10 av Caroline Hagström m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:55 Sveriges klimatstrategi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att snarast för riksdagen förelägga ett samlat förslag till ytterligare åtgärder på

    Inlämnad
    2002-01-18
    Förslag
    30
    Utskottsberedning
    2001/02:MJU10
    Riksdagsbeslut
    (30 yrkanden): , ,
  • med anledning av prop. 2001/02:62 Kooperativ hyresrätt

    Motion 2001/02:Bo25 av Annelie Enochson m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Bo25 av Annelie Enochson m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:62 Kooperativ hyresrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att en förenings beslut att förvärva ett hus för ombildning av hyresrätt till kooperativ hyresrätt skall vara giltigt om hyresgästerna i minst hälften

    Inlämnad
    2001-12-13
    Förslag
    4
    Utskottsberedning
    2001/02:BoU13 2001/02:BoU5
    Riksdagsbeslut
    (4 yrkanden): , ,
  • med anledning av förs. 2001/02:RR10 Riksdagens revisorers förslag angående Lantmäteriet

    Motion 2001/02:Bo26 av Annelie Enochson m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Bo26 av Annelie Enochson m.fl. kd med anledning av förs. 2001/02:RR10 Riksdagens revisorers förslag angående Lantmäteriet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att sjömätningen även fortsättningsvis skall ligga kvar inom

    Inlämnad
    2001-12-13
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    2001/02:BoU7
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , ,
  • med anledning av prop. 2001/02:58 Allmännyttiga bostadsföretag

    Motion 2001/02:Bo19 av Ulla-Britt Hagström m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Bo19 av Ulla-Britt Hagström m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:58 Allmännyttiga bostadsföretag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget till lag om allmännyttiga bostadsföretag. Riksdagen avslår förslaget till lag om ändring i jordabalken, rörande prövning enligt hyreslagens

    Inlämnad
    2001-12-13
    Förslag
    4
    Utskottsberedning
    2001/02:BoU4
    Riksdagsbeslut
    (4 yrkanden): , ,
  • Turkiets behandling av kristna

    Skriftlig fråga 2001/02:388 av Enochson, Annelie (kd)

    den 10 december Fråga 2001/02:388 av Annelie Enochson kd till utrikesminister Anna Lindh om Turkiets behandling av kristna Det är inte bara i Afghanistan som missionärer och andra kristna grips, fängslas och ställs inför rätta för sin religions skull. Detta händer också dagligen i den påstått sekulära staten Turkiet,

    Inlämnad
    2001-12-10
    Besvarare
    utrikesminister Anna Lindh (S)
  • med anledning av skr. 2001/02:50 Hållbara Sverige - en uppföljning av åtgärder för en ekologiskt hållbar utveckling

    Motion 2001/02:MJ8 av Ester Lindstedt-Staaf m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:MJ8 av Ester Lindstedt-Staaf m.fl. kd med anledning av skr. 2001/02:50 Hållbara Sverige en uppföljning av åtgärder för en ekologiskt hållbar utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kommunernas kompetens för att

    Inlämnad
    2001-11-28
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2001/02:MJU16
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): ,
  • med anledning av förs. 2001/02:RR8 Riksdagens revisorers förslag angående Plan- och byggprocessens längd

    Motion 2001/02:Bo10 av Annelie Enochson m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Bo10 av Annelie Enochson m.fl. kd med anledning av förs. 2001/02:RR8 Riksdagens revisorers förslag angående Plan- och byggprocessens längd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen bör inrätta ett planeringsforum

    Inlämnad
    2001-11-28
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    2001/02:BoU6
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): , ,
  • Stillbild från Debatt om förslag: Svenska miljömål - delmål och åtgärdsstrategier

    Svenska miljömål - delmål och åtgärdsstrategier

    Betänkande 2001/02:MJU3

    Riksdagen beslutade om delmål, åtgärder och strategier för att nå de miljökvalitetsmål som beslutades om 1999 (se 1998/99:MJU6 ). Miljökvalitetsmålen definierar det tillstånd för den svenska miljön som miljöarbetet ska sikta mot. Delmålen anger inriktning och tidsperspektiv i det fortsatta konkreta miljöarbetet.

    Behandlade dokument
    59
    Förslagspunkter
    124
    Reservationer
    89 
    Anföranden och repliker
    84, 324 minuter
    Beredning
    2001-08-30
    Justering
    2001-11-01
    Debatt
    2001-11-22
    Beslut
    2001-11-23
  • Torslanda

    Interpellation 2001/02:76 av Enochson, Annelie (kd)

    den 15 november Interpellation 2001/02:76 av Annelie Enochson kd till statsrådet Britta Lejon om Torslanda I samband med 1998 års val anordnades en folkomröstning i Torslanda. Medborgarna hade att ta ställning till om Torslanda kommun skulle återbildas. Resultatet av folkomröstningen blev att 64,6 av de röstande sade

    Inlämnad
    2001-11-15
    Besvarare
    statsrådet Britta Lejon (S)
  • stöd till barn och ungdomar

    Skriftlig fråga 2001/02:205 av Enochson, Annelie (kd)

    den 14 november Fråga 2001/02:205 av Annelie Enochson kd till socialminister Lars Engqvist om stöd till barn och ungdomar Alltfler barn och ungdomar placeras utanför hemmet i olika familjehem, behandlingshem eller institutioner. Denna ökning under 90-talet visar inga tecken på att stagnera. Kostnader för ungdomsvården

    Inlämnad
    2001-11-14
    Besvarare
    socialminister Lars Engqvist (S)
  • med anledning av skr. 2001/02:48 Användning av försöksdjur

    Motion 2001/02:MJ5 av Caroline Hagström m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:MJ5 av Caroline Hagström m.fl. kd med anledning av skr. 2001/02:48 Användning av försöksdjur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om begränsning av användandet av försöksdjur. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin

    Inlämnad
    2001-11-12
    Förslag
    8
    Utskottsberedning
    2001/02:MJU7
    Riksdagsbeslut
    (8 yrkanden): , ,
  • med anledning av prop. 2001/02:41 Hyresgästinflytande vid ombyggnad och andra hyresrättsliga frågor

    Motion 2001/02:Bo5 av Ulla-Britt Hagström m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Bo5 av Ulla-Britt Hagström m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:41 Hyresgästinflytande vid ombyggnad och andra hyresrättsliga frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 12 kap. 18 jordabalken avseende förbud mot åtgärd som kan antas bli påbörjad

    Inlämnad
    2001-11-08
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2001/02:BoU3
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): , ,

Filter