Annelie Enochson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Göteborgs kommun
Titel
Arkitekt
Född år
1953
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2000-02-01 – 2014-09-29

Trafikutskottet

Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29
Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04

Skatteutskottet

Suppleant
2012-05-03 – 2014-09-29
Suppleant
2010-12-20 – 2012-05-02
Suppleant
2000-02-01 – 2000-10-18

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Försvarsutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Utrikesutskottet

Suppleant
2010-12-20 – 2014-09-29

Bostadsutskottet

Suppleant
2004-12-01 – 2006-10-02
Ledamot
2002-06-09 – 2002-09-30
Ledamot
2000-06-09 – 2002-09-29
Suppleant
2000-02-02 – 2000-06-08

EU-nämnden

Suppleant
2002-10-15 – 2006-10-10

OSSE-delegationen

Suppleant
2006-10-17 – 2014-09-29
Ledamot
2002-10-15 – 2006-10-16

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • tomträtt

    Skriftlig fråga 2003/04:1393 av Enochson, Annelie (kd)

    den 30 juni Fråga 2003/04:1393 av Annelie Enochson kd till justitieminister Thomas Bodström om tomträtt I mars 1990 publicerades Tomträttsutredningens betänkande Tomträttsavgäld SOU 1990:23Utredningen remissbehandlades under hösten samma år. Efter bland annat en motion i riksdagen 1994/95:Bo408 har regeringen därefter

    Inlämnad
    2004-06-30
    Besvarare
    Thomas Bodström (S)
  • med anledning av skr. 2003/04:120 2004 års redogörelse för företag med statligt ägande

    Motion 2003/04:N22 av Maria Larsson m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:N22 av Maria Larsson m.fl. kd med anledning av skr. 2003/04:120 2004 års redogörelse för företag med statligt ägande 1 Sammanfattning Den socialdemokratiska ägarpolitiken har nått vägs ände. Under det gångna året har den statliga bolagssfären fortsatt att utmärka sig genom mutskandaler,

    Inlämnad
    2004-06-23
    Förslag
    4
    Utskottsberedning
    2004/05:NU4
    Riksdagsbeslut
    (4 yrkanden): 4 avslag
  • med anledning av prop. 2003/04:139 Avtal mellan Sverige och Norge om vitaliserat näringslivssamarbete

    Motion 2003/04:N20 av Lars Lindén m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:N20 av Lars Lindén m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:139 Avtal mellan Sverige och Norge om vitaliserat näringslivssamarbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att tillträda avtalet mellan Sverige och Norge om ändring av protokoll om upprättande av

    Inlämnad
    2004-06-23
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2004/05:NU6
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): 3 avslag
  • med anledning av prop. 2003/04:169 Kommunal medverkan vid statlig trängselskatt

    Motion 2003/04:Sk48 av Per Landgren m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:Sk48 av Per Landgren m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:169 Kommunal medverkan vid statlig trängselskatt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2003/04:169 i enlighet med vad som anförs i motionen. Regeringens proposition Regeringen föreslår i föreliggande

    Inlämnad
    2004-06-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:SkU4
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av prop. 2003/04:155 Ändringar i det kommunala utjämningssystemet

    Motion 2003/04:Fi45 av Lars Lindén m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:Fi45 av Lars Lindén m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:155 Ändringar i det kommunala utjämningssystemet 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Propositionens förslag i sammanfattning 2 4 Kristdemokraternas utgångspunkter 2 5 Kristdemokraternas

    Inlämnad
    2004-06-23
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2004/05:FiU7
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): 3 avslag
  • med anledning av prop. 2003/04:105 God ekonomisk hushållning i kommuner och landsting

    Motion 2003/04:Fi41 av Lars Lindén m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:Fi41 av Lars Lindén m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:105 God ekonomisk hushållning i kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar, med avslag på propositionens förslag i denna del, om ändring i 10 kap. 8 kommunallagen enligt följande: Nuvarande lydelse Föreslagen

    Inlämnad
    2004-06-23
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:FiU8
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av prop. 2003/04:163 Skattereduktion för utgifter för byggnadsarbete på bostadshus

    Motion 2003/04:Sk44 av Per Landgren m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:Sk44 av Per Landgren m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:163 Skattereduktion för utgifter för byggnadsarbete på bostadshus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att införa en skattereduktion för hushållens köp av tjänster.

    Inlämnad
    2004-06-14
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:SkU3
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av prop. 2003/04:163 Skattereduktion för utgifter för byggnadsarbete på bostadshus

    Motion 2003/04:Sk43 av Annelie Enochson (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:Sk43 av Annelie Enochson kd med anledning av prop. 2003/04:163 Skattereduktion för utgifter för byggnadsarbete på bostadshus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om de positiva effekterna som uppstått av Finlands skattesänkningar

    Inlämnad
    2004-06-14
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    2004/05:SkU3
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): 2 avslag
  • med anledning av skr. 2003/04:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

    Motion 2003/04:Fi36 av Lars Lindén m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:Fi36 av Lars Lindén m.fl. kd med anledning av skr. 2003/04:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 1 Sammanfattning Välfärdstjänsterna vård, skola och omsorg är prioriterade områden för Kristdemokraterna. Merparten av dessa uppgifter sköts av kommuner och landsting. Men vi menar att

    Inlämnad
    2004-05-21
    Förslag
    7
    Utskottsberedning
    2004/05:FiU3 2004/05:FiU7 2004/05:FiU9
    Riksdagsbeslut
    (7 yrkanden): 7 avslag
  • med anledning av prop. 2003/04:145 Trängselskatt

    Motion 2003/04:Sk36 av Jakob Forssmed m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:Sk36 av Jakob Forssmed m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:145 Trängselskatt 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till riksdagsbeslut med anledning av vad som anförs i motionen. 2 Regeringens proposition Regeringen föreslår i proposition 2003/04:145 Trängselskatter

    Inlämnad
    2004-05-13
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2003/04:SkU35
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av skr. 2003/04:101 Årsredovisning för staten 2003

    Motion 2003/04:Fi31 av Mats Odell m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:Fi31 av Mats Odell m.fl. kd med anledning av skr. 2003/04:101 Årsredovisning för staten 2003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer till riksdagen med en redovisning av vilka begränsningsbelopp eller andra utgiftsbegränsande åtgärder som den beslutat om i

    Inlämnad
    2004-05-05
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    2003/04:FiU28
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): 2 avslag
  • med anledning av prop. 2003/04:100 2004 års ekonomiska vårproposition

    Motion 2003/04:Fi27 av Mats Odell m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:Fi27 av Mats Odell m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:100 2004 års ekonomiska vårproposition 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att införa ett nytt bidrag för installation av hissar förslag nummer 25 och 26Riksdagen avslår regeringens förslag om att

    Inlämnad
    2004-05-03
    Förslag
    7
    Utskottsberedning
    2003/04:FiU21
    Riksdagsbeslut
    (7 yrkanden): 7 avslag
  • med anledning av prop. 2003/04:133 Överföring av periodiseringsfond och expansionsfond vid ombildning till aktiebolag, m.m.

    Motion 2003/04:Sk34 av Lars Gustafsson m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:Sk34 av Lars Gustafsson m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:133 Överföring av periodiseringsfond och expansionsfond vid ombildning till aktiebolag, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer till riksdagen med lagförslag i enlighet med vad som anförs i

    Inlämnad
    2004-04-29
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2003/04:SkU33
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av prop. 2003/04:126 Undantag från skattskyldighet för vissa ersättningar i form av royalty och avgift

    Motion 2003/04:Sk33 av Per Landgren m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:Sk33 av Per Landgren m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:126 Undantag från skattskyldighet för vissa ersättningar i form av royalty och avgift Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer till riksdagen med förslag om att tillföra skattelagstiftningen en definition

    Inlämnad
    2004-04-15
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    2003/04:SkU32
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): 2 avslag
  • med anledning av förs. 2003/04:RRS7 Riksrevisionens styrelses framställning angående arbetslöshetsförsäkringens hantering på arbetsförmedlingen

    Motion 2003/04:A7 av Anders G Högmark m.fl. (m, fp, kd, c)

    Motion till riksdagen 2003/04:A7 av Anders G Högmark m.fl. m, fp, kd, c med anledning av förs. 2003/04:RRS7 Riksrevisionens styrelses framställning angående arbetslöshetsförsäkringens hantering på arbetsförmedlingen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att godkänna Riksrevisionens styrelses framställning.

    Inlämnad
    2004-04-14
    Förslag
    4
    Utskottsberedning
    2004/05:AU4
    Riksdagsbeslut
    (4 yrkanden): 4 avslag
  • med anledning av skr. 2003/04:114 Strategisk exportkontroll 2003 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

    Motion 2003/04:U23 av Holger Gustafsson m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:U23 av Holger Gustafsson m.fl. kd med anledning av skr. 2003/04:114 Strategisk exportkontroll 2003 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om tilläggsdirektiv för att

    Inlämnad
    2004-04-07
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2003/04:UU13
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • kriminalisering av deltagande i terrororganisationer

    Skriftlig fråga 2003/04:1045 av Enochson, Annelie (kd)

    den 5 april Fråga 2003/04:1045 av Annelie Enochson kd till justitieminister Thomas Bodström om kriminalisering av deltagande i terrororganisationer I dag är kampen mot den gränsöverskridande brottsligheten en högprioriterad fråga för Europa och övriga delar av världen. Den utgör en enorm utmaning för våra samhällen

    Inlämnad
    2004-04-05
    Besvarare
    Thomas Bodström (S)
  • med anledning av prop. 2003/04:128 Medel från Fonden för den mindre skeppsfarten

    Motion 2003/04:Fi17 av Olle Sandahl m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:Fi17 av Olle Sandahl m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:128 Medel från Fonden för den mindre skeppsfarten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå proposition 2003/04:128. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om bruttoredovisning

    Inlämnad
    2004-04-01
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    2003/04:FiU21
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): 2 avslag
  • med anledning av skr. 2003/04:60 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2003

    Motion 2003/04:U18 av Holger Gustafsson m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2003/04:U18 av Holger Gustafsson m.fl. kd med anledning av skr. 2003/04:60 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2003 Sammanfattning I regeringens skrivelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2003 redogör man allmänt för utvecklingen inom EU från unionens förbindelser med

    Inlämnad
    2004-03-25
    Förslag
    12
    Utskottsberedning
    2003/04:UU10
    Riksdagsbeslut
    (12 yrkanden): 12 avslag
  • barns förmögenhet vid beräkning av bostadsbidrag

    Skriftlig fråga 2003/04:876 av Enochson, Annelie (kd)

    den 10 mars Fråga 2003/04:876 av Annelie Enochson kd till statsrådet Berit Andnor om barns förmögenhet vid beräkning av bostadsbidrag Beräkningen av bostadsbidrag görs utifrån de sökandes inkomster och familjens sammanlagda förmögenhet. Till denna förmögenhet räknas också vissa tillgångar som familjen saknar dispositionsrätt

    Inlämnad
    2004-03-10
    Besvarare
    Berit Andnor (S)

Filter

Valda filter