Annelie Enochson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Göteborgs kommun
Titel
Arkitekt
Född år
1953
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2000-02-01 – 2014-09-29

Trafikutskottet

Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29
Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04

Skatteutskottet

Suppleant
2012-05-03 – 2014-09-29
Suppleant
2010-12-20 – 2012-05-02
Suppleant
2000-02-01 – 2000-10-18

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Försvarsutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Utrikesutskottet

Suppleant
2010-12-20 – 2014-09-29

Bostadsutskottet

Suppleant
2004-12-01 – 2006-10-02
Ledamot
2002-06-09 – 2002-09-30
Ledamot
2000-06-09 – 2002-09-29
Suppleant
2000-02-02 – 2000-06-08

EU-nämnden

Suppleant
2002-10-15 – 2006-10-10

OSSE-delegationen

Suppleant
2006-10-17 – 2014-09-29
Ledamot
2002-10-15 – 2006-10-16

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Kristna irakiska flyktingar

    Kristna irakiska flyktingar

    Interpellation 2010/11:50 av Halef, Robert (KD)

    den 10 november Interpellation 2010/11:50 Kristna irakiska flyktingar av Robert Halef KD till statsrådet Tobias Billström M Sedan den USA-ledda invasionen av Irak år 2003 har de kristna minoriteterna syrianer, kaldéer och assyrier drabbats hårt av de inre konflikterna i landet. Många kristna har blivit mördade

    Inlämnad
    2010-11-10
    Besvarare
    Tobias Billström (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: skattevillkor för inköp hushållsnära tjänster

    skattevillkor för inköp hushållsnära tjänster

    Interpellation 2003/04:391 av Wikström, Cecilia (fp)

    den 29 mars Interpellation 2003/04:391 av Cecilia Wikström fp till finansminister Bosse Ringholm om skattevillkor för inköp av hushållsnära tjänster Hemservicebranschen omsätter i dagsläget ca 150 miljoner kronor. Den svarta sektorn omsätter för enbart städning ca 10-15 av dessa 150 miljoner enligt Riksskatteverket.

    Inlämnad
    2004-03-29
    Besvarare
    Bosse Ringholm (S)
  • regeringens hantering av frågan om tomträtter

    Interpellation 2003/04:428 av Enochson, Annelie (kd)

    den 13 april Interpellation 2003/04:428 av Annelie Enochson kd till justitieminister Thomas Bodström om regeringens hantering av frågan om tomträtter I mars 1990 publicerades Tomträttsutredningens betänkande Tomträttsavgäld SOU 1990:23Utredningen remissbehandlades under hösten samma år. Efter bland annat en motion

    Inlämnad
    2004-04-13
    Besvarare
    Thomas Bodström (S)
  • skattelättnader för hushållstjänster

    Interpellation 2003/04:394 av Enochson, Annelie (kd)

    den 30 mars Interpellation 2003/04:394 av Annelie Enochson kd till finansminister Bosse Ringholm om skattelättnader för hushållstjänster Frågan om tjänster som utförs i hemmen har åter aktualiserats, till exempel i och med att Riksåklagaren avstår från att överklaga den friande domen mot fyra kvinnor som anlitat en

    Inlämnad
    2004-03-30
    Besvarare
    Bosse Ringholm (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: EUCM:s rapport om antisemitismen i Sverige

    EUCM:s rapport om antisemitismen i Sverige

    Interpellation 2003/04:214 av Enochson, Annelie (kd)

    den 23 december Interpellation 2003/04:214 av Annelie Enochson kd till utrikesminister Laila Freivalds om EUCM:s rapport om antisemitismen i Sverige I Expressen den 18 december 2003 skriver Henrik Bachner, idéhistoriker vid Lunds universitet, om antisemitismen som åter växer i världen. Han exemplifierar med nyheter

    Inlämnad
    2003-12-23
    Besvarare
    Mona Sahlin (S)

Filter

Valda filter