Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti
Liberalerna
Valkrets
Västra Götalands läns södra
Titel
datakonsult
Född år
1947
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2002-09-30 – 2006-10-02

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Skatteutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Valda filter
  • klargörande av asylskäl för barn

    Skriftlig fråga 2004/05:2125 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 25 augusti Fråga 2004/05:2125 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om klargörande av asylskäl för barn Med anledning av det vägledande beslut som regeringen fattade den 7 juli 2005 i ett asylärende rörande en uzbekisk pojke med uppgivenhetssymtom har Migrationsverket tagit fram nya anvisningar

    Inlämnad
    2005-08-25
    Besvarare
    Barbro Holmberg (S)
  • poliser och kvinnomisshandel

    Skriftlig fråga 2004/05:2041 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 19 juli Fråga 2004/05:2041 av Anne-Marie Ekström fp till justitieminister Thomas Bodström om poliser och kvinnomisshandel För någon tid sedan gjorde SVT en granskning av vilka typer av brott som begåtts av poliser. Undersökningen visade att en anmärkningsvärd andel av brotten utgjorde våld mot närstående. I 39

    Inlämnad
    2005-07-19
    Besvarare
    Thomas Bodström (S)
  • datum då lagen om butandiol träder i kraft

    Skriftlig fråga 2004/05:1974 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 30 juni Fråga 2004/05:1974 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Morgan Johansson om datum då lagen om butandiol träder i kraft Den 2 juni fattade riksdagen beslut betänkande 2004/05:SoU23 att klassificera butandiol och GBL som hälsofarliga varor. Av beslutet framgår inget datum när lagen ska börja gälla eftersom

    Inlämnad
    2005-06-30
    Besvarare
    Morgan Johansson (S)
  • åldersbestämning av asylsökande barn

    Skriftlig fråga 2004/05:1941 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 27 juni Fråga 2004/05:1941 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om åldersbestämning av asylsökande barn I mars i år ställde jag en fråga till migrationsministern om vad hon avser att vidta för åtgärder så att Migrationsverket följer de riktlinjer och rekommendationer som Socialstyrelsen givit

    Inlämnad
    2005-06-27
    Besvarare
    Barbro Holmberg (S)
  • skydd för vittnen vid krigstribunalen

    Skriftlig fråga 2004/05:1923 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 21 juni Fråga 2004/05:1923 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om skydd för vittnen vid krigstribunalen Sverige har ingått avtal om att ge skydd för personer som lämnar vittnesmål i krigstribunaler, till exempel den i Haag. Detta gäller en person som har vittnat eller som krigstribunalen begär

    Inlämnad
    2005-06-21
    Besvarare
    Barbro Holmberg (S)
  • dagersättning för asylsökande

    Skriftlig fråga 2004/05:1914 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 20 juni Fråga 2004/05:1914 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om dagersättning för asylsökande Migrationsverket kan med stöd i lagen sänka dagersättningen för de vuxna som inte själva medverkar till att fastställa sin identitet. När beslutet togs i riksdagen motsatte sig Folkpartiet förslaget

    Inlämnad
    2005-06-20
    Besvarare
    Barbro Holmberg (S)
  • uppehållstillstånd för trafficking-offer

    Skriftlig fråga 2004/05:1822 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 7 juni Fråga 2004/05:1822 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om uppehållstillstånd för trafficking offer I mitten på maj föll domen mot ett antal män i Borås för människohandel. En 17-årig flicka från Kosovo har grymt utnyttjats för sexhandel. I dag beviljas kvinnor som utsatts för människohandel

    Inlämnad
    2005-06-07
    Besvarare
    Barbro Holmberg (S)
  • familjesplittring vid avvisning

    Skriftlig fråga 2004/05:1605 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 12 maj Fråga 2004/05:1605 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om familjesplittring vid avvisning En familj är en helhet, men i dag är det inte ovanligt att familjer splittras vid avvisningar. Det kan gälla att vuxna par avvisas till skilda länder på grund av att de har olika etnicitet trots

    Inlämnad
    2005-05-12
    Besvarare
    Barbro Holmberg (S)
  • migrationsmyndigheternas språktest av asylsökande

    Skriftlig fråga 2004/05:1400 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 12 april Fråga 2004/05:1400 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om migrationsmyndigheternas språktest av asylsökande Regeringen har i februari 2004 fattat praxisbeslut i några asylärenden gällande tjetjenska asylsökande. I besluten slog man fast att personer från Tjetjenien inte kan återvända

    Inlämnad
    2005-04-12
    Besvarare
    Barbro Holmberg (S)
  • åldersbestämning av flyktingar

    Skriftlig fråga 2004/05:1317 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 24 mars Fråga 2004/05:1317 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om åldersbestämning av flyktingar På grund av avsaknad av födelsebevis eller andra identitetshandlingar kan det ibland vara svårt att fastställa ålder på barn som kommit till landet som flyktingar eller som adoptivbarn. Socialstyrelsen

    Inlämnad
    2005-03-24
    Besvarare
    Barbro Holmberg (S)
  • barnläkarkompetens i utredningen om apatiska barn

    Skriftlig fråga 2004/05:1087 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 28 februari Fråga 2004/05:1087 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om barnläkarkompetens i utredningen om apatiska barn Vid den slutna utfrågningen i socialförsäkringsutskottet om barn med depressiv devitalisering, i dagligt tal apatiska barn, uppstod en diskussion om sammansättningen i den

    Inlämnad
    2005-02-28
    Besvarare
    Barbro Holmberg (S)
  • garanterad vård för avvisade

    Skriftlig fråga 2004/05:1046 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 22 februari Fråga 2004/05:1046 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om garanterad vård för avvisade Migrationsverket har i Riksrevisionens rapport Snabbare asylprövning bland annat fått kritik för att man inte följer upp vad som händer med asylsökande efter avvisning. Detta borde vara en självklarhet,

    Inlämnad
    2005-02-22
    Besvarare
    Barbro Holmberg (S)
  • kriminalisering av bruket av butandiol och GBL

    Skriftlig fråga 2004/05:964 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 14 februari Fråga 2004/05:964 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Morgan Johansson om kriminalisering av bruket av butandiol och GBL Butandiol och GBL är ämnen som kan användas som berusningsmedel men som också har ett stort normalt användningsområde. Med dagens lagstiftning klassas inte ämnena som narkotika

    Inlämnad
    2005-02-14
    Besvarare
    Morgan Johansson (S)
  • likviditetsproblem för stormdrabbade företag

    Skriftlig fråga 2004/05:773 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 24 januari Fråga 2004/05:773 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Pär Nuder om likviditetsproblem för stormdrabbade företag I de områden som drabbats av stormen finns förutom många skogsägare också många småföretag. Småföretagen är viktiga för bygdens fortlevnad och det är angeläget att dessa har möjlighet

    Inlämnad
    2005-01-24
    Besvarare
    Pär Nuder (S)
  • samordning mellan försäkringskassa och arbetsförmedling

    Skriftlig fråga 2004/05:717 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 14 januari Fråga 2004/05:717 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Hans Karlsson om samordning mellan försäkringskassa och arbetsförmedling Försäkringskassan har blivit mer aktiv på senaste tiden när det gäller att ifrågasätta sjukskrivningar. Den som inte är sjuk ska heller inte vara sjukskriven, och den som

    Inlämnad
    2005-01-14
    Besvarare
    Hans Karlsson (S)
  • förmånsbeskattning av bilar med alkolås

    Skriftlig fråga 2004/05:500 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 3 december Fråga 2004/05:500 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Pär Nuder om förmånsbeskattning av bilar med alkolås Varje dag kör uppskattningsvis 16 000 personer onyktra i Sverige. Det blir ca 5,8 miljoner rattfulla om året en oerhörd siffra. Varje år dör också ca 150 personer i alkoholrelaterade olyckor

    Inlämnad
    2004-12-03
    Besvarare
    Pär Nuder (S)
  • upptaxering för energibesparande åtgärder

    Skriftlig fråga 2004/05:461 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 26 november Fråga 2004/05:461 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Pär Nuder om upptaxering för energibesparande åtgärder Det behövs en energibesparande och miljövänlig klimatpolitik för att vi ska få en hållbar utveckling i vårt samhälle. Energibesparingar behövs både hos företag och hos hushåll. För att

    Inlämnad
    2004-11-26
    Besvarare
    Pär Nuder (S)
  • betalningsanmärkningar

    Skriftlig fråga 2004/05:374 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 18 november Fråga 2004/05:374 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Pär Nuder om betalningsanmärkningar Ett nystartat företag hade lämnat in en skattedeklaration enligt vilken företaget skulle få tillbaka mervärdesskatt på över 30 000 kr. Det utbetalades bara 996 kr. Utbetalningen överklagades och företaget

    Inlämnad
    2004-11-18
    Besvarare
    Pär Nuder (S)
  • utbetalning av bilstöd

    Skriftlig fråga 2004/05:294 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 8 november Fråga 2004/05:294 av Anne-Marie Ekström fp till socialminister Berit Andnor om utbetalning av bilstöd Den som är funktionshindrad har i vissa fall rätt att få stöd för att handikappanpassa sin bil. Hittills har inte de medel som varit avsatta för detta ändamål i budgeten räckt till för att täcka behovet.

    Inlämnad
    2004-11-08
    Besvarare
    Berit Andnor (S)
  • kvinnor med hörselskador

    Skriftlig fråga 2004/05:293 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 8 november Fråga 2004/05:293 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Hans Karlsson om kvinnor med hörselskador Alltfler kvinnor i yrkesverksam ålder drabbas av hörselskador men det finns lite forskning kring detta problem. Detta framkom i Hörselskadades riksförbunds årliga rapport våren 2004. Undersökningar visar

    Inlämnad
    2004-11-08
    Besvarare
    Hans Karlsson (S)

Filter