Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti
Liberalerna
Valkrets
Västra Götalands läns södra
Titel
datakonsult
Född år
1947
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2002-09-30 – 2006-10-02

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Skatteutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Valda filter
  • utredningsarbetet om skatteregler för idrottsföreningar

    Skriftlig fråga 2003/04:1490 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 4 augusti Fråga 2003/04:1490 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Bosse Ringholm om utredningsarbetet om skatteregler för idrottsföreningar I stället för att ägna sin tid åt den verksamhet som är syftet med föreningen tvingas idrottsföreningar och andra ideella föreningar i stället att lägga ned alltmer

    Inlämnad
    2004-08-04
    Besvarare
    Bosse Ringholm (S)
  • riktlinjer för kvinnors skyddsbehov

    Skriftlig fråga 2003/04:1439 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 15 juli Fråga 2003/04:1439 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om riktlinjer för kvinnors skyddsbehov Asylprocessen har traditionellt i huvudsak skett utifrån manliga värderingar och utgångspunkter. Insikten att kvinnors asylskäl ofta är annorlunda än männens har inneburit att Migrationsverket

    Inlämnad
    2004-07-15
    Besvarare
    Barbro Holmberg (S)
  • portalparagrafen om barns bästa

    Skriftlig fråga 2003/04:1404 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 5 juli Fråga 2003/04:1404 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om portalparagrafen om barns bästa I början på juni avvisades en trettonårig flicka tillsammans med sin familj till Bosnien. Familjen är serber men kommer ursprungligen från ett muslimskt område som de tvingades lämna redan 1992.

    Inlämnad
    2004-07-05
    Besvarare
    Barbro Holmberg (S)
  • narkotikaklassade droger

    Skriftlig fråga 2003/04:1398 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 1 juli Fråga 2003/04:1398 av Anne-Marie Ekström fp till justitieminister Thomas Bodström om narkotikaklassade droger Ständigt uppstår nya ämnen som kan användas som berusningsmedel. Tyvärr hänger inte samhället med när det gäller att klassa dessa ämnen som narkotika, vilket innebär att polisen har små möjligheter

    Inlämnad
    2004-07-01
    Besvarare
    Morgan Johansson (S)
  • tillfälligt arbetstillstånd

    Skriftlig fråga 2003/04:1379 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 29 juni Fråga 2003/04:1379 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Hans Karlsson om tillfälligt arbetstillstånd I dag finns det mycket begränsade möjligheter att anställa en person från ett icke EU/EES-land. Endast vid tillfälligt arbete och om det är fråga om en nyckelperson kan arbetstillstånd beviljas. När

    Inlämnad
    2004-06-29
    Besvarare
    Hans Karlsson (S)
  • utredning om idrottens skattesituation

    Skriftlig fråga 2003/04:777 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 16 februari Fråga 2003/04:777 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Bosse Ringholm om utredning om idrottens skattesituation En idrottsförening eller annan allmännyttig ideell förening ska ägna sig åt den verksamhet som är syftet med föreningen. Det vill säga en tennisklubb ska ägna sig åt tennisspel. Tyvärr

    Inlämnad
    2004-02-17
    Besvarare
    Bosse Ringholm (S)
  • tolkning och rättsäkerhet i asylprocessen

    Skriftlig fråga 2003/04:487 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 16 december Fråga 2003/04:487 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om tolkning och rättsäkerhet i asylprocessen För en asylsökande är det utomordentligt viktigt att det han eller hon säger i samband med asylutredningen blir korrekt uttolkat och nedskrivet. De som tolkar från den asylsökandens

    Inlämnad
    2003-12-16
    Besvarare
    Barbro Holmberg (S)
  • tolkning och rättsäkerhet i rättsprocesser

    Skriftlig fråga 2003/04:475 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 15 december Fråga 2003/04:475 av Anne-Marie Ekström fp till justitieminister Thomas Bodström om tolkning och rättsäkerhet i rättsprocesser För en person med annat modersmål än det svenska och som ställs inför domstol är det utomordentligt viktigt att det han eller hon säger i samband med domstolsprocessen blir

    Inlämnad
    2003-12-15
    Besvarare
    Mona Sahlin (S)

Filter