Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti
Liberalerna
Valkrets
Västra Götalands läns södra
Titel
datakonsult
Född år
1947
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2002-09-30 – 2006-10-02

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Skatteutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Valda filter
  • diskriminering av unga kvinnor i patriarkala familjer

    Skriftlig fråga 2002/03:1358 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 5 september Fråga 2002/03:1358 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Mona Sahlin om diskriminering av unga kvinnor i patriarkala familjer I veckan har ett nytt exempel uppdagats på hur invandrarflickor i patriarkala familjer diskrimineras och ställs utanför samhället. Göteborgs-Posten har rapporterat om att

    Inlämnad
    2003-09-05
    Besvarare
    Mona Sahlin (S)
  • Migrationsverkets rutiner

    Skriftlig fråga 2002/03:1348 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 3 september Fråga 2002/03:1348 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Jan O Karlsson om Migrationsverkets rutiner En asylsökande familj med två barn är bosatta i Sverige sedan fem år. Familjen mår dåligt efter den långa tiden i oviss väntan. Äldsta barnet har gått alla sina fem första skolår i svensk skola men

    Inlämnad
    2003-09-03
    Besvarare
    Jan O Karlsson (S)
  • privat uthyrning av rum till studenter

    Skriftlig fråga 2002/03:883 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 7 maj Fråga 2002/03:883 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Bosse Ringholm om privat uthyrning av rum till studenter I höst kommer många studenter att påbörja sina studier vid någon av landets högskolor eller universitet. Det är brist på studentbostäder på de flesta håll i landet. Studenter ska inte behöva

    Inlämnad
    2003-05-07
    Besvarare
    Bosse Ringholm (S)
  • störningarna i X2000-trafiken

    Skriftlig fråga 2002/03:686 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 17 mars Fråga 2002/03:686 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Ulrica Messing om störningarna i X 2000-trafiken Medan SJ reparerar ett stort antal av sina X 2000-tåg så används långsammare ersättningståg och bussar. Sveriges Radio Ekot har nyligen uppmärksammat att SJ varken justerat ankomsttider på biljetterna

    Inlämnad
    2003-03-17
    Besvarare
    Leif Pagrotsky (S)
  • anhöriginvandring

    Skriftlig fråga 2002/03:497 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 10 februari Fråga 2002/03:497 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Jan O Karlsson om anhöriginvandring I Sverige bor många människor som vid flykten från sitt tidigare hemland varit tvungna att lämna kvar någon nära anhörig, till exempel en åldrig mamma eller pappa. När man sedan ska skapa en ny tillvaro i

    Inlämnad
    2003-02-10
    Besvarare
    Jan O Karlsson (S)
  • asylsökande från forna Sovjetunionen

    Skriftlig fråga 2002/03:437 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 24 januari Fråga 2002/03:437 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Jan O Karlsson om asylsökande från forna Sovjetunionen Under 2002 har antalet asylsökande från forna Sovjetunionen mer än fördubblats. Av totala antalet asylsökande under 2002, det vill säga 33 016 enligt Migrationsverket, kom 6 163 från forna

    Inlämnad
    2003-01-24
    Besvarare
    Jan O Karlsson (S)
  • företagarnas rättssäkerhet

    Skriftlig fråga 2002/03:342 av Ekström, Anne-Marie (fp)

    den 19 december Fråga 2002/03:342 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Bosse Ringholm om företagarnas rättssäkerhet TV 4 har i flera reportage på nytt visat den rättsosäkerhet som många småföretagare lever under. Skattemyndigheterna har hos företagare hittat oriktiga uppgifter och utan att utreda om det förelegat

    Inlämnad
    2002-12-19
    Besvarare
    Bosse Ringholm (S)

Filter