Extra ändringsbudget: Förslag om pengar till hyreskostnader, sjuklönekostnader, egenföretagare och snabbtester
Regeringen föreslår ytterligare åtgärder för att mildra effekterna av coronapandemin. Finansutskottet föreslår att riksdagen säger ja till förslaget som innebär att statens utgifter 2021 ökar med 12,4 miljarder kronor. Pengarna ska bland annat gå till ett nytt stöd för hyreskostnader, ersättning för sjuklönekostnader, stöd till egenföretagare och snabbtester för covid-19. Utskottet föreslår också att riksdagen genom ett tillkännagivande uppmanar regeringen att återkomma med förslag på ett större och bättre stöd till civilsamhället.
Den fortsatta spridningen av covid-19 får stora effekter för svenska företag, svenskt näringsliv och det svenska samhället. Regeringen föreslår i en extra ändringsbudget för 2021 ytterligare åtgärder för att mildra effekterna av pandemin.
Nytt stöd för hyreskostnader
Enligt förslaget ska 3 miljarder kronor under 2021 gå till ett nytt tillfälligt stöd för hyreskostnader till företag i framför allt detaljhandeln och hotell- och restaurangbranschen, som drabbats extra hårt av pandemins konsekvenser. Stödet ska utformas som en tillfällig kompensation till hyresvärdar som kommer överens med hyresgäster om en rabatt på den fasta delen av hyran.
Fortsatt ersättning för sjuklönekostnader
Eftersom smittspridningen fortsätter föreslår regeringen även att statens ersättning för arbetsgivares sjuklönekostnader över den normala nivån förlängs till och med den 30 april 2021. Utgifterna i statens budget ökar med 2,5 miljarder kronor 2021 med anledning av detta.
Möjligheten för egenföretagare att få ersättning från staten för karensavdrag och karensdagar ska också förlängas till och med den 30 april 2021, enligt förslaget.
Förlängt omsättningsstöd för egenföretagare
Regeringen föreslår också att det ekonomiska omsättningsstödet för egenföretagare, som fått minskad omsättning på grund av pandemin, förlängs till att omfatta perioden januari-februari 2021. Utgifterna i statens budget 2021 ökar med 2,1 miljarder kronor med anledning av detta. Även det ekonomiska stödet till handelsbolag, inklusive kommanditbolag, föreslås förlängas med perioden januari-februari 2021.
Ersättning till regionerna för snabbtester och andra åtgärder
Regeringen föreslår att 1,4 miljarder kronor i statens budget under 2021 går till att medfinansiera regionernas användning av antigentester, så kallade snabbtester, för att påvisa pågående covid-19-infektion. Utöver det föreslår regeringen också att mer pengar under 2021 ska gå till olika stöd till kultur och idrott, medel för olika myndigheters tillsyn enligt den tillfälliga pandemilagen covid-19-lagen och förlängt slopat fribelopp för studiemedel.
Statens utgifter ökar med 12,4 miljarder kronor
Regeringens förslag till extra ändringsbudget innebär att statens utgifter ökar med 12,4 miljarder kronor 2021. Pengarna ska framför allt gå till det nya stödet för hyreskostnader, den förlängda ersättningen för sjuklönekostnader, det utökade omsättningsstödet till egenföretagare och ersättningen till regionerna för snabbtester för covid-19.
Utskott vill se ökat stöd till civilsamhället
Finansutskottet välkomnar regeringens förslag och föreslår att riksdagen säger ja till det. Samtidigt anser finansutskottet att de statliga stöden till civilsamhällets olika organisationer och föreningar, som också drabbats hårt av pandemin, behöver vara större och bättre anpassade. Utskottet föreslår därför också att riksdagen, genom ett tillkännagivande, uppmanar regeringen att återkomma med ett stöd som bättre når fram till det breda civilsamhället.
Förslaget om tillkännagivandet är ett så kallat utskottsinitiativ. Det betyder att förslaget har väckts i utskottet och inte bygger på en proposition eller en motion.
Kristdemokraterna har synpunkter på förslaget
Ett enigt utskott står bakom förslaget till riksdagsbeslut men Kristdemokraterna har synpunkter på delar av regeringens förslag. I en reservation skriver partiet bland annat att det slopade fribeloppet för studiemedel borde förlängas till att gälla under hela 2021, inte enbart till halvårsskiftet 2021. Partierna anser också att stöden till företag, civilsamhället och pensionärsorganisationerna bör utvärderas
Kontaktpersoner för media
Planerad dag för debatt och beslut
Debatt och beslut sker torsdag 25 februari. Debatten sänds via webb-tv.
Ledamöter
Finansutskottets ledamöter 
Dokument
Finansutskottets betänkande 2020/21:FiU43 Extra ändringsbudget för 2021 - Förlängda ersättningar på sjukförsäkringsområdet, stöd till företag och andra åtgärder med anledning av coronaviruset (publiceras 12 februari) 