Näthat
Skriftlig fråga 2022/23:448 av Sanne Lennström (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2023-03-13
- Överlämnad
- 2023-03-14
- Anmäld
- 2023-03-15
- Svarsdatum
- 2023-03-22
- Sista svarsdatum
- 2023-03-22
- Besvarad
- 2023-03-22
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
Våldshandlingar kan ske i både fysisk och psykisk form. Med sociala mediers utspridning och samhällets digitalisering skapas helt nya möjligheter men också en hel del nya utmaningar för lagstiftare. Det är ständigt en utmaning för lagstiftningen att följa med i samhällsutvecklingen på detta område, inte minst när det gäller näthat.
Näthat är ett samlingsbegrepp och kan innehålla flera brottsrubriceringar. Det kan exempelvis gälla hot av olika slag, förtal eller spridning av material som är av kränkande natur. Näthat kan snabbt få stor spridning och ge stora konsekvenser för brottsoffret. Det finns studier som visar att en majoritet av unga flickor har utsatts för någon form av hat eller hot på sociala mediers plattformar. Denna problematik rapporterar både Plan International och Ecpat om. Dessa unga tjejer blir inte sällan utsatta för hot om fysiskt eller sexuellt våld.
Med anledning av detta vill jag fråga justitieminister Gunnar Strömmer:
Tänker ministern verka för att regeringen lämnar förslag om ny lagstiftning för att motverka näthat, t.ex. för att öka ansvaret för sociala mediers plattformar?
Svar på skriftlig fråga 2022/23:448 besvarad av Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
Avsändare (3)
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.