människohandel
Skriftlig fråga 2002/03:1340 av Larsson, Maria (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2003-09-01
- Besvarad
- 2003-09-10
- Besvarad
- 2003-09-15
- Anmäld
- 2003-09-16
- Svar anmält
- 2003-09-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 1 september
Fråga 2002/03:1340
av Maria Larsson (kd) till justitieminister Thomas Bodström om människohandelVarje år förs mellan 200 och 500 personer till Sverige för att utnyttjas sexuellt. Det rör sig om ren människohandel. Enligt Rikspolisstyrelsen kommer hälften av dem till Stockholmsområdet.
Enligt en undersökning från Stiftelsen Kvinnoforum förra året saknar berörda myndigheter praxis för hur de ska ta hand om de drabbade. Samarbetet mellan myndigheterna är dåligt, ansvaret oklart och rollfördelningen otydlig.
Åtta myndigheter och en rad organisationer slår sig nu ihop i ett pilotprojekt i Stockholms län, dels för att ta fram rutiner på respektive instans, dels för att samordna alla aktörer. I mars nästa år ska en handlingsplan vara klar.
Hur man juridiskt ska kunna göra det möjligt för de drabbade att stanna i Sverige under en brottsutredning är fortfarande oklart. I dag krockar utredarnas intresse med utlänningslagen som säger att personerna ska avvisas från landet.
Vad avser statsrådet att göra för att människor som utsatts för människohandel ska kunna kvarstanna i landet under den tid brottsutredningen pågår?
Svar på skriftlig fråga 2002/03:1340 besvarad av
Avsändare (3)
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.