Kungl. Maj:ts proposition angående medel för den svenska andelen av 1974 års verksamhetsbudget för det nordiska kultursamarbetet, m.m.
Proposition 1973:83
Kungl. Majrts proposition nr 83 år 1973 Prop. 1973:83
Nr 83
Kungl. Maj:fs proposition angående medel för den svenska andelen av 1974 års verksamhetsbudget för det nordiska kultursamarbetet m. m.; given Stockholms slott, den 13 april 1973.
Kungl. Maj:t vUl härmed, under åberopande av bilagda utdrag av statsrådsprotokollet över utbildningsärenden, föreslå riksdagen att bifalla de förslag om vars avlåtande till riksdagen föredraganden hemställt.
Under Hans Maj:ts
Min allernådigste Konungs och Herres frånvaro,
enligt Dess nådiga beslut:
CARL GUSTAF
SVEN MOBERG
Propositionens huvudsakliga innehåll
I det år 1971 ingångna avtalet om nordiskt kulturellt samarbete ingår bestämmelser om en gemensam verksamhetsbudget för kultursamarbetet. Nordiska ministerrådet fastställde den 26 mars 1973 ett förslag tiU budget för år 1974. I propositionen begärs medel för att täcka den svenska andelen av denna budget. Förslag läggs också fram om en genereU princip för fördelning meUan länderna av kostnaderna för ändamål som ingår i verksamhetsbudgeten. Vidare berörs vissa frågor angående det gemensamma sekretariat för nordiskt kulturellt samarbete som i enlighet med kulturavlalets bestämmelser inrättats i Köpenhamn.
Slutligen begärs i propositionen medel för att kompensera den minskning av det svenska bidraget till vissa nordiska institutioner m. m. som annars skuUe följa av de i början av år 1973 beslutade kursförändringarna av bl. a. den svenska kronan.
1 Riksdagen 1973. 1 saml Nr 83
Prop. 1973:83
Utdrag av protokollet över utbildningsärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen J statsrådet på Stockholms slott den 13 april 1973.
Närvarande: statsministern PALME, ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden STRÄNG, ASPLING, NILSSON, LUNDKVIST, ODHNOFF, MOBERG, NORLING, LÖFBERG, LIDBOM, CARLSSON, FELDT.
Statsrådet Moberg anmäler efter gemensam beredning med statsrådets övriga ledamöter fråga om medel för den svenska andelen av 1974 års verksamhetsbudget för det nordiska kultursamarbetet, m. m. och anför.
I prop. 1973: 1 (bil. 10 s. 510) har Kungl, Maj:t föreslagit riksdagen att, i avvaktan på särskild proposition om den svenska andelen av 1974 års verksamhetsbudget för det nordiska kultursamarbetet, i riksstatsförslaget för budgetåret 1973/74 beräkna
1. till Sekretariatet för nordiskt kulturellt samarbete m. m. ett reservationsanslag av 900 000 kr.,
2. till Nordiska samarbetsprojekt m. m. ett reservationsanslag av 4059 000 kr,,
3. tUl Nordiska institutet för samhällsplanering ett reservationsanslag av 424 000 kr„
4. tUl Nordiska institutet för teoretisk atomfysik ett reservationsanslag av 1 093 000 kr., och
5. tUl Nordiska kulturfonden ett reservationsanslag av 1 284 000 kr. Jag anhåller att nu få ta upp dessa frågor.
Prop. 1973: 83
1. Inledning
Ar 1971 ingick de nordiska länderna ett avtal om kulturellt samarbete, som efter ratifikation trädde i kraft den 1 januari 1972 (prop. 1971:54, KrU 1971:13, rskr 1971:188). Avtalet fastslår bl.a, att en ordning med en gemensam budget för det nordiska kultursamarbetet skall tillämpas.
I enlighet med beslut av Nordiska ministerrådet den 13 december 1971 om utformning av behandlingen av den gemensamma budgeten har den nya ordningen tillämpats i förenklad form för verksamhetsåret (kalenderåret) 1973 (prop, 1972: 130 s, 41, KrU 1972: 24, rskr 1972: 315), Inför verksamhetsåret 1974 avses ordningen bli tillämpad i full utsträckning. Efter budgetbehandling i de samarbetsorgan som tillkommit inom ramen för kulturavtalet, har Nordiska ministerrådet vid möte den 26 mars 1973 fastställt ett förslag till verksamhetsbudget för det nordiska kultursamarbetet för år 1974. I enlighet med en i samband med att avtalet ingicks träffad överenskommelse har överläggningar ägt rum den 5 februari 1973 mellan ministerrådet och Nordiska rådets kulturutskott bl. a, om prioriteringsavvägningar mellan olika sakområden.
2. 1974 års verksamhetsbudget m. m.
2.1 Det nordiska
kultursamarbetets struktur
Det mellanstatliga nordiska kultursamarbetet är inordnat under Nordiska ministerrådet — tillkommet genom 1971 års ändring av 1962 års nordiska samarbetsöverenskommelse, det s. k. Helsingforsavtalet (prop, 1971: 53, UU 1971: 9, rskr 1971: 154) — i sammansättning av undervisnings- och kulturministrarna. Under ministerrådet leds samarbetet av en särskild ämbetsmannakommitté med ledamöter från de fem nordiska länderna. Vidare har upprättats ett gemensamt sekretariat som förlagts till Köpenhamn, Som rådgivande instanser för samarbetsorganen har ministerrådet tillsatt tre rådgivande kommittéer, en för vardera utbildning, forskning och allmänkulturdl verksamhet.
Samarbete bedrivs vidare bl. a. inom ett antal gemensamma institutioner och andra samarbetsorgan. De nordiska länderna genomför dessutom en rad projekt, såväl av mer permanent art som av begränsad varaktighet. Ett omfattande samarbete äger mm genom direktkontakter mellan myndigheter m. fl. i de nordiska länderna; detta samarbete har i allmänhet inte direkt påvisbara budgetära följder men har stor betydelse för utvecklingen av den nordiska kulturgemenskapen. I den gemensamma budgeten ingår också vissa bidrag till verksamhet inom fristående organisationer m, m.
Prop. 1973:83 4
2.2 Samarbetets finansiering
Kostnaderna för kultursamarbetet har hittUls bestridits genom nationella anslag. För vissa institutioner och projekt har man enats om en gemensam budget där kostnaderna delats mellan ländema efter en i varje särskUt fall överenskommen procentfördelning. I andra fall har varje land för sig beslutat om storleken äv sitt bidrag.
I samband med att kulturävtalet kom tiU uttalade den arbetsgmpp som utarbetade förslag till avtal att en enhetlig princip för fördelning av kostnaderna borde införas. Denna fråga har dryftats av Nordiska ministerrådet (undervisnings- och kulturministrarna) varvid man konstaterade att frågan berörde hela det nordiska samarbetsfältet och borde tas upp i ett större sammanhang.
Efter ytterUgare diskussioner har ministerrådet (samarbetsministrarna) enats om att föreslå att kostnaderna för nordiska samarbetsprojekt fördelas mellan de nordiska länderna i enlighet med en fördelningsnyckel som baseras på ländernas bruttonationalprodukter. Fördelningsnyckeln skall revideras vart tredje år. Fördelningen för åren 1974—1976 är: Danmark 22%, Finland 16%, Island 1 %, Norge 16% och Sverige 45%.
2.3 1974 års verksamhetsbudget
Nordiska ministerrådet fastställde den 11 december 1972 en verksamhetsbudget för år 1973 om 32 136 900 danska kronor. Den svenska andelen därav motsvarade (enligt då gällande valutakurser i Norden) ca 8 100 000 svenska kronor.
Efter
en budgetbehandling inom samarbetsorganen enades minister
rådet den 26 mars 1973 om ett förslag till verksamhetsbudget för år
1974 om 33 700 000 danska kronor, yartUl kommer automatiska löne
ökningar till följd av nya löneavtal m, m uppskattade till 1 500 000
danska kronor. En sammanställning av förslaget torde få fogas till stats
rådsprotokollet i detta ärende som bilaga 1.1 anslagsframställningar
m.m. hade begärts i runt tal 50 milj. danska kronor. Budgetförslaget
skall behandlas nationeUt i de olika länderna och föreläggas resp, lands
parlament innan ministerrådet i slutet av år 1973 fastställer .1974 års
budget. j i
Vid utarbetande av budgetförslaget har relativt sett större vikt lagts vid det allmänkultureUa området. Detta har skett bl. a. mot bakgrund av att tyngdpunkten i budgeten hittills kommit att ligga på den verksamhet som har mer formaliserad och institutionaliserad karaktär, något som i första hand gäller forsknings- och utbildningsområdena. För de institutionaUserade verksamheterna har det också be,dömts väsentligt att företa en utvärdering innan någon större utbyggnad sker.
Prop. 1973:83 5
Kravet på utvärdering gäller framför allt forskningsområdet, där det i dag finns en rad gemensamma nordiska institutioner. Budgetförslaget fömtser därför i huvudsak en verksamhet på samma aktivitetsnivå som hittills. Vissa ökningar föreslås dock, bl, a, för Nordiska sommarskolan för forskarutbildning. Dessutom beräknas medel för ett vul-kanologiskt institut i Island som ministerrådet, med utgångspunkt i bl. a. Nordiska rådets rekommendation nr 30/1968, enats om bör starta.
På utbildningsområdet föreslås en ytterligare utvidgning av arbetet på harmonisering av skolordningarna i Norden. Beroende av hur planeringsarbetet fortskrider förutsätts ytterligare medel kunna tillskjutas under år 1974 från medel som står till ministerrådets disposition.
Inom det allmänkulturella området föreslås bl. a. ökningar av bidrag till musiksamarbete. Som ny post förs upp ett särskUt anslag till teater-gästspelsutbyte, en verksamhet som t, o, m, år 1972 finansierats av Nordiska kulturfonden och under år 1973 av medel till ministerrådets disposition. Vidare beräknas medel för ett nordiskt sameinstitut som avses bli förlagt till Kautokeino i Norge och arbeta med såväl samisk kultur som forskning om samiska förhållanden.
För Nordiska kulturfonden beräknas i enlighet med överenskommelsen om fonden 5 mUj. danska kronor.
I samband med att kulturavtalet ingicks beslöt man att medel skulle stå till Nordiska ministerrådets fria disposition för åtgärder inom det nordiska kultursamarbetet. Detta dispositionsbelopp har för såväl år 1972 som år 1973 uppgått tiU 6,5 mUj, danska kronor. För år 1974 har beräknats 5,3 milj, danska kronor.
2.4 Sekretariatet för nordiskt kulturellt samarbete
I enhghet med bestämmelserna i kulturavtalets art, 10 och 12 har ett gemensamt nordiskt sekretariat upprättats i Köpenhamn, Vid sekretariatet har hittiUs vad gäller anställningsförhållanden m, m, tillämpats en ordning som ansluter tiU danska förhållanden.
Vid möte den 11 december 1972 enades Nordiska ministerrådet om att sekretariatet skulle ha ställning av internationell organisation, Samma beslut hade tidigare fattats om det ministerrådssekretariat som avses bli upprättat i Oslo under år 1973. Utredning har gjorts om hur ställningen som internationell organisation skall regleras i olika avseenden. Den 12 april 1973 undertecknades ett avtal mellan de nordiska länderna om Nordiska ministerrådets sekretariat och dessas rättsliga ställning (jfr prop, 1973: 122),
Avtalet innebär konkret för kultursekretariatet bl, a, att sekretariatet befrias från all direkt beskattning liksom från tullavgifter m, m. För personalen fastställs en särskild löneskala som i princip anknyter till det danska lönesystemet; därutöver utgår vissa tillägg. På lönerna be-
Prop. 1973:83 6
räknas i stället för skatt en särskild avgift som erläggs till sekretariatet, inte till stationeringslandet.
De ändringar i sekretariatets ställning, personalens anställningsvUlkor m, m, som följer av det relaterade beslutet förutsätts träda i kraft den 1 juli 1973,
3. 1973 års verksamhetsbudget
Nordiska ministerrådet fastställde den 11 december 1972, med utgångspunkt i de beslut om medelstilldelning som fattats av parlamenten i de nordiska länderna (prop, 1972: 130 s, 41, KrU 1972:24, rskr 1972: 315), en budget för kultursamarbetet under år 1973, För svensk del utgick man vid beräkningen av medelsbehovet från de vid tiden för ministerrådets förslag våren 1972 gällande valutakurserna. Sedan dess har genom valutakursändringar bl, a, den svenska kronans värde i förhållande till andra nordiska länders valutor förändrats, I vissa fall krävs ytterligare medelsanvisningar för att Sverige skall kunna erlägga sin andel av den för 1973 fastställda budgeten.
4. Föredraganden
Det år 1971 ingångna nordiska kulturävtalet kan betecknas som ett väsentligt steg i utvecklandet av kultursamarbetet mellan de nordiska länderna. Avtalet ger en definition av målen för samarbetet och en sammanfattning av vad man skall söka uppnå på olika områden. Avtalet innehåller också bestämmelser om samarbetets organisation och om en gemensam budget. Genom de samarbetsorgan som tillkommit genom avtalet och den gemensamma budgeten har man fått bättre möjligheter än tidigare att bedriva och utveckla samarbetet planmässigt.
Efter det dryga år som förflutit sedan avtalet trädde i kraft kan det finnas anledning att söka sammanfatta resultaten av verksamheten under denna tid. Det är naturligt att man i första hand måst inrikta sig dels på att finna lämpliga arbetsrutiner och bygga upp ett samarbetsnät som förutom regeringarnas samarbetsorgan omfattar även kontakter med och kanaler tUl andra organ på kulturfältet, dels på att företa en inventering av samarbetsområdet som grund för det kommande planeringsarbetet, I dag torde man kunna säga att det slår en utbyggd, effektiv samarbetsapparat tUl de deltagande ländernas förfogande.
Under detta första år har emeUertid också ett betydande planeringsarbete bedrivits. Resultaten av detta, bl. a. vad gäller prioriteringar mellan olika områden, har sammanfattats i Nordiska ministerrådets Be-
Prop. 1973:83 7
rättelse om det nordiska samarbetet, avsnittet Kulturellt samarbete, avgiven tUl Nordiska rådets session i år. De planer och beslut som återges där utgör utgångspunkter för det fortsatta samarbetet.
Som betonats i ministerrådets berättelse består samarbetet inte enbart av ett antal samnordiska projekt. Väsentliga beståndsdelar är också t. ex, arbetsfördelning mellan länderna och kontakter för förmedling av erfarenheter och resultat. Det är likaså av yttersta vikt att alltid i olika avseenden ställa det nordiska samarbetet i relation till motsvarande nationell verksamhet. Utan en sådan samordning är det en klar risk att det nordiska samarbetet blir en avskild, till stor del ofruktbar verksamhet.
En av de viktiga uppgifterna för de nya nordiska samarbetsorganen är att arbeta med den gemensamma verksamhetsbudgeten. Nordiska ministerrådet har den 26 mars 1973 fastställt ett förslag tUl verksamhetsbudget för år 1974 (bilaga 1).
Innan jag närmare behandlar förslaget vill jag ta upp frågan om samarbetets finansiering. Kostnaderna för samnordiska projekt har hittills fördelats efter olika grunder. För de ändamål som ingår i den nordiska verksamhetsbudgeten framgår den svenska andelen, i de fall en särskild fördelning formeUt fastställts, av sammanställningen av ministerrådets förslag för år 1974,
Nordiska ministerrådet har enats om att kostnaderna för samnordiska projekt fr, o, m, år 1974 bör fördelas mellan länderna enligt en fördelningsnyckel som baseras på ländernas bruttonationalprodukter, Sveriges andel skulle för år 1974 uppgå tUl 45 %. Denna fördelningsgrund bör tillämpas generellt för de ändamål som ingår i verksamhetsbudgeten, Kungl, Maj:t eller, då så bedöms ändamålsenligt, den svenske representanten i ministerrådet bör bemyndigas att, i de fall en tidigare fastställd fördelningsgrund efter riksdagens godkännande införts i avtal, statuter m, m,, ändra dessa i enlighet med beslutet om en generell fördelningsprincip.
Förslaget till verksamhetsbudget för år 1974 har utformats med utgångspunkt i de prioriteringsavvägningar som ministerrådet gjort i sin berättelse till Nordiska rådets session. Sålunda har vad gäller den övergripande prioriteringen bedömts att ökade satsningar bör göras i första hand på det allmänkulturella området. De ökningar som föreslås i budgeten framgår av sammanfattningen av budgetförslaget. Däri ingår medel för ett nordiskt sameinstilut som föreslås bli inrättat under år 1973, Jag anser det väsentUgt alt institutet kan upprättas. Vidare har ministerrådet inom ramen för sina dispositionsmedel bl, a, igångsatt försöksverksamhet med stöd tUl nordiskt ungdomsarbete — för vilket för åren 1972—1973 anvisats 1 milj, danska kronor —• och med nordiska vandringsutställningar av allmänupplysande karaktär. Medel för dessa ändamål har även för år 1974 beräknats under dispositionsposten.
Prop. 1973:83 . 8
På forskningsområdet har ministerrådet beslutat låta göra en utvärdering av den hittillsvarande verksamheten, I avvaktan på resultatet därav bör i flertalet fall inte mer betydande utvidgningar vid existerande institutioner ske. Av nya verksamheter har ministerrådet enats om att ett vulkanologiskt institut bör upprättas i Island, Jag finner det angeläget att institutet kan upprättas och förordar att medel beviljas.
Inom utbildningsområdet förutsätts framför allt det sedan ett par år j)ågående arbetet med harmonisering av skolordningarna i Norden komma att intensifieras och utvidgas.
I verksamhetsbudgeten ingår också anslag tUl Nordiska kulturfonden. Till fonden föreslås oförändrat utgå 5 milj. danska kronor. Här bör dock anmärkas att en betydande avlastning av fonden skett genom att fr. o. m. år 1973 anslag till nordiskt teatergästspelsutbyte utgår på annat sätt. Fr. o. m. år 1974 beräknas vidare medel för sekretariatsfunktionen för fonden inom ramen för den ordinarie budgeten för sekretariatet för nordiskt kultureUt samarbete.
Jag anser det väsentligt att inom budgeten medel fortfarande står till ministerrådets disposition. För år 1974 beräknas 5,3 milj. danska kronor. Av detta belopp torde en betydande del komma att tas i anspråk av redan gjorda åtaganden. En fri, på förhand icke intecknad del bör dock alltid finnas.
I detta sammanhang vill jag erinra om de uttalanden som gjorts i samband med kulturavtalets tUlkomst att frågan om förhållandet mellan ministerrådets dispositionsmedel och Nordiska kulturfonden borde utredas och prövas så att slutUg ställning kan tas före utgången av år 1974 på grundval av de erfarenheter som då vunnits. Jag anser det viktigt att i samarbetsorganens löpande arbete uppmärksamhet ägnas denna fråga så att ett gott erfarenhetsunderlag föreUgger då ställning skaU tas.
Ministerrådet har den 11 december 1972 enats om att det ministerrådet underställda sekretariatet för nordiskt kulturellt samarbete, i likhet med det för andra samarbetsområden planerade ministerrådssekretariatet i Oslo, bör ha stäUning av internationell organisation. Ett särskilt avtal härom undertecknades den 12 april 1973; denna fråga har tidigare denna dag anmälts av statsrådet Lidbom. Det i budgetförslaget uppförda beloppet för sekretariatet har beräknats med utgångspunkt i de prehminära beslut om anställningsvillkor m. m. för personalen som fattats med anledning av beslutet om sekretariatets ställning.
Nordiska ministerrådets budgetförslag omfattar sammanlagt 33700000 danska kronor vartiU kommer automatiska löneökningar uppskattade till 1 500 000 danska kronor. Den svenska andelen för de ändamål för vUka medel beräknas under åttonde huvudtiteln utgör enhgt den föreslagna genereUa kostnadsfördelningsprincipen 15 480 000 danska kronor, med nu gällande valutakurs motsvarande 11 380 000 svenska kronor. Detta utgör en kraftig ökning av den svenska satsningen på nordiskt kulturellt
Prop. 1973:83 9
samarbete. Medlen bör anvisas på 1973/74 års riksstat som reservationsanslag varigenom de kan utnyttjas under kalenderåret 1974.
Sedan förslaget förelagts parlamenten i de nordiska länderna avses 1974 års budget bli fastställd av ministerrådet i slutet av detta år. Ministerrådet bör därvid inom den överenskomna ramen kunna göra de ändringar i förhållande till förslaget som krävs av under mellantiden eventuellt uppkomna omständigheter.
Ministerrådet fastställde den 11 december 1972 budget för år 1973. Medel för att täcka den svenska andelen har anvisats på 1972/73 års riksstat och på tUläggsstat tUl riksstaten. Till följd av den i början av år 1973 beslutade kursförändringen för den svenska kronan kommer dessa medel inte att förslå. Ytterligare medel bör anvisas. Jag beräknar härför ett medelsbehov av 245 000 svenska kronor.
För att täcka den svenska andelen av 1974 års verksamhetsbudget för nordiskt kultursamarbete och för att kompensera kursförändringarna föreligger ett sammanlagt behov av 11 975 000 svenska kronor. I detta belopp har även medräknats medel för vissa nordiska ändamål som ej ingår i den gemensamma budgeten; en sammanstäUning med preliminär fördelning för dessa torde få fogas tUl statsrådsprotokollet i detta ärende som bilaga 2.
5. Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställer jag att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen att
1. godkänna att kostnaderna för ändamål inom verksamhetsbudgeten för nordiskt kulturellt samarbete fördelas mellan de nordiska länderna i enhghet med den överenskomna fördelningsnyckeln som baseras på ländernas bruttonationalprodukter samt bemyndiga Kungl. Maj:t att, i de fall en tidigare fastställd fördelningsgrund efter riksdagens godkännande införts i avtal, statuter m. m., ändra dessa i enlighet med beslut om en generell fördelningsprincip,
2. tUl Sekretariatet för nordiskt kultureUt samarbete m. m. för budgetåret 1973/74 under åttonde huvudtiteln anvisa ett reservationsanslag av 1 062 000 kr.,
3. tUl Nordiska samarbelsprojekl m. m. för budgetåret 1973/74 under åttonde huvudtiteln anvisa ett reservationsanslag av 7 237 000 kr.,
4. till Nordiska institutet för samhällsplanering för budgetåret 1973/74 under åttonde huvudtiteln anvisa ett reservationsanslag av 596000kr.,
5. till Nordiska institutet för teoretisk atomfysik för budgetåret
Prop. 1973:83 10
1973/74 under ättonde huvudtiteln anvisa ett reservationsanslag av 1 426 000 kr., och 6. tiU Nordiska kulturfonden för budgetåret 1973/74 under åttonde huvudtiteln anvisa ett reservationsanslag av 1 654 000 kr.
Med bifall tiU vad föredraganden sålunda med instämmande av statsrådets övriga ledamöter hemställt förordnar Hans Maj:t Konungen att till riksdagen skaU avlåtas proposition av den lydelse bUaga till detta protokoll utvisar.
Ur protokollet: Margit Edström
Prop. 1973:83
11 Bilaga 1
Nordiska ministerrådets förslag till verksamhetsbudget för det nordiska kultursamarbetet under år 1974.
Andamäl
Tidigare gäl- Anslag 1973 Förslag 1974
lande fördel- (1 000-tal (1000-tal
ningsprocent danska danska kronor)
för Sverige kronor)
Sekretariatet för nordiskt kultu
rellt samarbete ................ 37
Forskning
Nordiska institutet för teoretisk
atomfysik .................... 36,85
Nordiska institutet för folkdikt
ning ............................... 34,78
Centralinstitutet för nordisk asien
forskning ....................... 37,2
Nordiska institutet för sjörätt ,, 35
Nordiska kollegiet för fysisk
oceanografi ................... 40
Nordiska kollegiet för lerresler
ekologi ........................... 40
Nordisk sommarskola för forskar
utbildning .................... 40
Nordiska samarbetskommillén för arktisk medicinsk forskning ,. 40
Nordiska samarbetskommillén för
internationeU politik....... 45
Nordiska koordineringsorganet för vetenskaplig och teknisk information och dokumentation .. 45,5
Nordiska kollegiet för marinbio
logi ..............................
Nordiska geoexkursioner till Is
land ...............................
Nordiska sommaruniversitetet ,.
Nordiskt vulkanologiskt institut ,,
Utbildning
Nordens folkliga akademi . 40
Harmonisering av skolordningarna
i Norden.......................... 40
Nordisk journalistkursus.... 30
Nordiska hushållshögskolans sty
relse ............................. 25
Nordiska institutet för samhälls
planering ..................... 37,5
Nordiska kurser i språk oeh litte
ratur ..............................
Nordiska universitetskurser i hi
storia ...........................
Nordisk federation för medicinsk
undervisning ...............
Allmänkulturcll verksamhet .,,,
Nordens hus i Reykjavik . 37
Nordiska teaterseminarier ..... 25
Nordiska rådets litteraturpris . ,.
Medel beräknas under trettonde huvudtiteln.
|
3150 |
3 210 |
|
10 480,1 |
11520 |
|
4 500 |
4310 |
|
207,9 |
275 |
|
1 106,2 414 |
1 130 545 |
|
435 |
445 |
|
302 |
305 |
|
900 |
1 100 |
|
255 |
300 |
|
490 |
490 |
|
4941 |
800' |
|
319 |
325 |
|
122 935 |
145 500 850 |
|
4 929,1 |
5180 |
|
1374 |
1450 |
|
650 313,5 |
850 350 |
|
140 |
— |
|
1756 |
1800 |
|
500 |
525 |
|
40 |
50 |
|
155,6 |
155 |
|
1595 |
3 490 |
|
814,3 200 60 |
1033 200 140 |
Prop. 1973:83
12
|
Ändamål |
Tidigare gällande fördelningsprocent för Sverige |
Anslag 1973 (1 000-tal danska kronor) |
Förslag 1974 (1 000-tal danska kronor) |
Nordiska rådets musikpris.
Nordiskt samarbete om bildande
konst..............................
Nordiskt musiksamarbete
Nordiskt teatergästspelsutbyte ..
Nordiskt samiskt institut....
Medel till Nordiska ministerrå
dets disposition............. 37
Nordiska kulturfonden....... 37
Summa ..........................
Medel avsedda att täcka under
år 1974 inträffade avtalsenliga
löneökningar m. m..........
Summa totalt.....................
99
|
107,7 163 250 |
125 400 643 850 |
|
6 500 |
5 300 |
|
5 000 |
5 000 |
|
|
33 700 |
|
|
1500 |
|
|
35 200 |
Prop. 1973:83 13
Bilaga 2
Vissa ändamål under anslaget Nordiska samarbetsprojekt m. m. som ej ingår i Nordiska ministerrådets förslag till verksamhetsbudget under år 1974.
Ändamål Anslag 1973 Förslag 1974
(belopp i svenska kronor)
Nordisk journalistkursus:
stipendier ....................................... 8200 8200
Stipendier till kulturkritiker oeh kulturjourna
lister ............................................ . 22 000 22 000
Nordiska författarstipendier ............ 22 000 22 000
Nordiskt samarbete om bildande konst 45 000 50 000
Nordiskt teatergästspelsutbyte......... . 70 000 70 000
Nordiska samarbetsrådet för kriminologi 73 000 152 300
Nordisk Forum.................................... . 25 000 25 000
Summa............................................... ..................... 349 500
Prop. 1973:83 14
Innehåll
1 Inledning 3
2 1974 års verksamhetsbudget m. m.
2.1 Det nordiska kultursamarbetets struktur 3
2.2 Samarbetets finansiering 4
2.3 1974 års verksamhetsbudget 4
2.4 Sekretariatet för nordiskt kulturellt samarbete 5
3 1973 års verksamhetsbudget 6
4 Föredraganden 6
5 Hemställan 9
Bilaga
1: Nordiska ministerrådets förslag till verksamhetsbudget 11
för det nordiska kultursamarbetet under år 1974
Bilaga
2: Vissa ändamål under anslaget Nordiska samarbetspro- 13
jekt m, m, som ej ingår i Nordiska ministerrådets
förslag till verksamhetsbudget under år 1974