Kungl. Maj:ts proposition angående allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74
Proposition 1973:80
Kungl. Majrts proposition nr 80 år 1973 Prop. 1973: 80
Nr 80
Kungl. Maj:ts proposition angående allmän bcredskapsstat för budgetåret 1973/74; given Stockholms slott den 9 mars 1973.
Kungl, Maj:t vill härmed, under åberopande av bilagda utdrag av statsrådsprotokollet över finansärenden, föreslå riksdagen att bifalla de förslag, om vars avlåtande till riksdagen föredragande departementschefen hemställt.
GUSTAF ADOLF
G, E, STRÄNG
Propositionens huvudsakliga innehåll
Propositionen innehåller förslag tUl allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74. Den avser begäran om anslag för investeringar som är lämpliga att utföra i arbetslöshetsbekämpande syfte. Förslaget till allmän beredskapsstat omfattar sammanlagt 1 432,4 mUj, kr, i anslag. Härav faller 1 099,5 milj, kr, på driftbudgeten och 332,9 milj, kr, på ka-pilalbudgeten. Den s. k. finansfuUmakten som är knuten till beredskaps-staten skall enligt förslaget oförändrat gälla 600 milj. kr.
1 Riksdagen 1973. 1 saml. Nr 80
Prop. 1973: 80
Utdrag av protokollet över finansärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet på Stockholms slott den 9 mars 1973.
Närvarande: statsministern PALME, ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden STRÄNG, ANDERSSON, HOLMQVIST, ASPLING, LUNDKVIST, GEIJER, ODHNOFF, MOBERG, BENGTSSON, LÖFBERG, LIDBOM, CARLSSON.
Chefen för finansdepartementet, statsrådet Sträng, anmäler efler gemensam beredning med statsrådets övriga ledamöter fråga om aUinän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 och anför.
Inledning
Enligt 63 § regeringsformen kan riksdagen anta en allmän beredskapsstat med de anslag som kan behövas i en ekonomisk krissituation eller i ett annat nödläge. Beredskapsstaten skall antas i samma ordning som gäller för reglering av riksstaten. I samband härmed kan riksdagen bestämma de vUlkor under vUka Kungl, Maj:t får disponera de anslag som är upptagna i beredskapsstaten.
Allmän beredskapsstat för budgetåret 1972/73 har antagils av 1972 års riksdag (prop, 1972: 80, InU 1972: 10, rskr 1972: 154), Den omfattar sammanlagt 1 198,9 mUj, kr, i anslag. Härav faUer 961 milj. kr, på driftbudgeten och 237,9 milj, kr. på kapitalbudgeten. För att beredskapsstaten skaU sättas i kraft krävs särskilt beslut av riksdagen. När riksdagen antog beredskapsstalen beslöt den också om en s, k. finansfullmakt. Denna innebär att Kungl. Maj:t omedelbart kan besluta om utförande av arbeten för vilka anslag uppförts på beredskapsstaten intill ett sammanlagt belopp om 600 milj. kr. Finansfullmakten får utnyttjas endast om arbetsmarknadsläget kräver det. Den har hittills inle utnyttjats.
Arbetsmarknadsstyrelsen skall varje år enligt sin instruktion upprätta ett förslag till reserv av statliga, kommunala och statsunderstödda investeringsobjekt. Styrelsen har nu kommit in med det förslag som skall ligga till grund för den allmänna beredskapsstaten för budgetåret 1973/ 74, Förslaget torde få fogas vid statsrådsprotokollet i detta ärende som bihang.
Prop. 1973: 80
Arbetsmarknadsstyrelsens förslag till investeringsreserv och finansiering av denna
Arbetsmarknadsstyrelsens förslag till investeringsreserv bygger på samma principer som tidigare år. Det innebär att i förslaget ingår endast arbetsobjekt och induslribeställningar som är så angelägna att de i vart fall skulle utföras under de närmaste åren. När långsiktiga investeringsplaner förelegat har objekten i regel valts inom ramen för dessa. På så sätl sker en samordning mellan de anslag som anvisas på riksslat och de som anvisas på beredskapsstat.
Arbetsmarknadsstyrelsen framlägger inte några kvantifierade förslag avseende investeringar inom byggnadsstyrelsens verksamhetsområde utan föreslår, efter samråd med byggnadsstyrelsen, att ett sammanlagt anslag till vissa byggnadsarbeten m. m. inom byggnadsstyrelsens verksamhetsområde föres upp under finansdepartementets huvudtitel.
Liksom tidigare år har i statsverkspropositionen föreslagits anslag för vissa affärsdrivande verk, som medger en investeringsökning utöver ramama med omkring 10 %, om detta befinns påkaUat av konjunkturmässiga eller andra skäl. För vägväsendet synes anslagsmässiga möjligheter föreligga att tUlfälligt öka verksamheten under budgetåret 1973/74, om detta befinns önskvärt.
Genom den angivna anslagstekniken får man på betydelsefulla områden en flexibilitet motsvarande den som avses med beredskapsstalen. Investeringsreservens avgränsning gentemot de projekt som kan utföras genom en ökning av investeringsramarna med anlitande av tillgängliga och föreslagna anslag eller beställningsbemyndiganden blir därför flytande, bl, a, med hänsyn till att ändringar i turordningen för de ordinarie projekten kan äga rum.
För intagande av arbeten eller beställningar i investeringsreserven har i regel satts som vUlkor att planeringsläget skall medge arbetenas påbörjande resp. utläggning av beställning inom en varseltid av 4 månader. För husbyggnadsobjekt medger planeringssituationen dock inte delta, utan en varsellid av 4—6 månader eller längre får beräknas för dessa. Sammanlagt ingår byggnads- och anläggningsarbeten samt industrianskaffningar lill ett belopp av 2 026,9 milj. kr, i styrelsens förslag lill investeringsreserv. Av nämnda kostnadsvolym utgörs 1 340,5 milj, kr, av anläggningsarbeten, inberäknat skogsvårdsarbeten m, m,, 321,2 milj, kr, av husbyggnadsarbelen och 365,2 milj, kr, av industribeställningar. Objekt för 1 326,9 milj. kr. faUer inom den statliga sektorn och objekt för 700 milj. kr. inom den kommunala sektorn.
Sysselsättningseffekten av i förslaget upptagna projekt kan i sista produktionsledet beräknas uppgå tUl ca 4 300 000 dagsverken. Härav hänför sig ca 2 900 000 tUl byggnads- och anläggningsarbeten, ca 650 000 till industribeslällningar och ca 750 000 till skogs- och natur-
Prop. 1973: 80 4
vårdsarbelen, HärtUl kommer de effekter i tidigare produktionsled som arbetenas utförande skulle föranleda. Av en från arbetsmarknadsstyrelsen under hand lämnad redovisning framgår alt projekt i investeringsreserven finns upptagna för samthga län. Totalt är ca 1 000 000 dagsverken hänförliga lill skogslänen.
Av de i investeringsreserven upptagna statliga industrianskaffningarna om totalt ca 365 milj, kr, faller den största delen (40 %) inom lextU-och beklädnadsindustri. Därefter kommer fordonsteknisk industri och övrig verkstadsindustri. I övrigt representeras bl. a, radio- och elinduslri samt skeppsvarv och båtbyggeri.
Beträffande frågan om finansieringen av investeringsreserven föreslår arbetsmarknadsstyrelsen i första hand att vissa förslagsanslag i den riksstat som kommer att fastställas för budgetåret 1973/74 skall få belastas med högre belopp än det i riksstaten upptagna. Detta gäller följande anslag, nämligen Farledsverksamhel, exkl. isbrytning. Bidrag tUl byggnadsarbeten inom skolväsendet m. m.. Bidrag tih skogsförbättringar, Åtgärder för ökad skogsproduktion i Norrland m, m,, Vägbyggnader på skogar I enskild ägo. Bidrag tUl kommunala avloppsreningsverk m, m,, Arbetsmarknadsverket: Anskaffning av utrustning samt Beredskap för oljebekämpning tiU sjöss. Härutöver föreslår arbetsmarknadsstyrelsen att anslag förs upp på allmän beredskapsstat med sammanlagt 1 419,5 milj. kr. Härav faller 1 065 milj. kr. på driftbudgeten och 354,5 mUj. kr. på kapitalbudgeten.
De anslag som arbetsmarknadsstyrelsen föreslår avser dels enstaka investeringsobjekt, dels kollektiva ändamål. Beträffande de sistnämnda föreslår styrelsen att de bestämmelser som gäller för innevarande budgetår skall gälla även för beredskapsstaten för budgetåret 1973/74. Sålunda bör objekt för vilka medel beräknats under kollektivanslag kunna bytas ut mot andra objekt av likarlat slag. Vidare bör kollektivanslagen kunna användas för att forcera arbeten av motsvarande art för vilka medel beräknats på riksstaten. För att man skall få önskvärd handlingsfrihet vid uppkommande arbetslöshetssituationer bör det härutöver liksom under innevarande budgetår också finnas ett samlingsanslag benämnt Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa.
Arbetsmarknadsstyrelsen konstaterar, att statsbidrag i princip bör utgå enUgt gällande grunder lUl kommunala och enskilda arbeten, som anordnas i sysselsättningsstödjande syfte. Möjligheter bör dock liksom hittills finnas att jämka stalsbidragsgrunderna med hänsyn till de särskilda förhållanden under vilka investeringsverksamheten kan komma att bedrivas.
För att Kungl. Maj:t i viss utsträckning skall kunna utnyttja beredskapsstaten redan innan särskilt riksdagsbeslut meddelats, föreslår arbetsmarknadsstyrelsen slutUgen, att Kungl. Maj:t hos riksdagen hemställer om en finansfuUmakt erUigt hittills tUlämpade grunder avseende ett belopp av 600 milj, kr.
Prop. 1973: 80
Departementschefen
Riksdagen fastställer sedan år 1960 varje budgetår en allmän beredskapsstat. En sådan gäller även för innevarande budgetår. Den omfattar anslag till olika statliga, kommunala eller statsunderstödda investeringsobjekt, som bedömts lämpliga att sättas i gång i sysselsättningsstödjande syfte vid en konjunkturavmattning.
För att den allmänna beredskapsstaten skall träda i kraft behövs ett särskilt beslut av riksdagen. Om arbetsmarknadsläget skulle kräva det får emellertid Kungl, Maj:t med stöd av en till beredskapsstalen knuten finansfullmakt besluta om utförande av arbeten för vilka anslag uppförts på beredskapsstalen inom ramen för 600 milj. kr.
Den allmänna beredskapsstaten har aldrig satts i kraft trots att av-matlningar i konjunkturen inträffat under tiden. Inte heller har den till beredskapsstaten knutna finansfullmakten utnyttjats.
I förslaget till allmän beredskapsstat för budgetåret 1970/71 (prop, 1970: 80 s. 5) berördes det framtida behovet av en särskild beredskapsstat. Jag konstaterade sammanfattningsvis bl. a. att budgetutredningen kommer att närmare belysa de förändringar som behövs inom statlig planering och i det statliga budgetsystemet för att i särskild ordning framlagd investeringsreserv och beredskapsstat i dess nuvarande form skall kunna avvecklas. Jag anser således skäl tala för att beredskapsstaten efter hand bör kunna avvecklas. I avvaktan härpå bör förslag om allmän beredskapsstat alltjämt föreläggas riksdagen.
Arbetsmarknadsstyrelsen har föreslagit att i investeringsreserven skall ingå byggnads- och anläggningsarbeten samt industrianskaffningar tiU ett sammanlagt belopp av 2 026,9 mUj. kr., varav för statliga och statsunderstödda arbeten 1 326,9 milj. kr. samt för kommunala arbeten 700 milj. kr. HärtUl kommer möjligheten att vid en konjunkturförsvagning öka bostadsbyggandet. I likhet med tidigare år ingår nämligen inte detta i arbetsmarknadsstyrelsens investeringsreserv. För att finansiera de arbeten som ingår i investeringsreserven föreslår styrelsen att anslag förs upp på allmän beredskapsstat. Det sammanlagda beloppet av dessa anslag uppgår enligt styrelsens förslag tUl 1 419,5 milj. kr., varav på driftbudgeten 1 065 milj. kr. och på kapitalbudgeten 354,5 mUj, kr.
Skillnaden i totalsumman mellan investeringsreserv och beredskaps-stat har två orsaker. För det första föreslås för några investeringar att de i riksstaten upptagna anslagen för dessa ändamål skall få överskridas i stället för att anslag förs upp på allmän beredskapsstat. För det andra tas vid kommunala objekt som anslag upp endast det belopp som utgår i form av statsbidrag, medan hela investeringsbeloppet tas upp i investeringsreserven,
I det föregående har redovisats vissa uppgifter beträffande bl. a. re-
Prop. 1973: 80 6
gional fördelning av investeringsreserven och branschvis fördelning av industrianskaffningarna. Det bör också nämnas att de i investeringsreserven intagna objekten har varierande igångsättningstider och även kräver mycket olika tider för sitt genomförande. På denna punkt vill jag hänvisa tUl vad som anfördes i det av riksdagen antagna förslaget till beredskapsstat för budgetåret 1968/69 (prop. 1968: 80).
Arbetsmarknadsstyrelsens förslag har beretts inom berörda departement. Därvid har, utöver arbetsmarknadsstyrelsens förslag, i investeringsreserven tagits upp ett belopp av ca 200 milj. kr, för mUjövårdande åtgärder inom industrin m, m. Ett anslag av 50 milj, kr. för samma ändamål föreslås bli uppfört på allmän beredskapsstat. Samtidigt har vissa projekt utmönstrats, som av arbetsmarknadsstyrelsen i samråd med vederbörande verk eller myndighet föreslagits skola föras upp på beredskapsstat. Det är här fråga om projekt vilkas tiUkomst kan ifrågasättas eller som bedöms ligga långt fram i tiden, I flertalet fall är de avvikelser som gjorts från arbetsmarknadsstyrelsens förslag beloppsmässigt små. De bedömningar av hur investeringsreserven fördelar sig på skilda industribranscher som berörts i det föregående kvarstår i huvudsak.
Kungl, Maj:t fattar denna dag på hemstäUan av vederbörande föredragande beslut i fråga om anslag på allmän beredskapsstat. Utdrag av statsrådsprotokollet i dessa ärenden bör bifogas propositionen som bilagor 1—10. Förslag tUl aUmän beredskapsstat för budgetåret 1973/ 74, upprättat i enlighet med dessa beslut, torde få fogas tUl statsrådsprotokollet i detta ärende som bilaga 11. Förslaget upptar anslag om sammanlagt 1 432,4 milj, kr. Härav faller 1 099,5 milj, kr. på driftbudgeten och 332,9 milj, kr, på kapitalbudgeten.
Jag anser inte att någon investeringsreserv avseende bostadsbyggandet behöver läggas fram. De fullmakter som i statsverkspropositionen (prop. 1973: 1 bU. 13) begärts i detta syfte finner jag tUlräckliga,
Liksom under tidigare år bör Kungl. Maj:t kunna besluta om utbyte av projekt som på beredskapsstaten är upptagna under kollektivanslag om de ursprungliga projekten är mindre lämpade att utföra i en viss arbetsmarknadssituation. Vidare bör kollektivanslag på beredskapsstaten få användas för att forcera arbeten för vUka motsvarande anslag förts upp på riksstaten.
I fråga om vissa arbeten, som är upptagna i investeringsreserven, finns förslagsanslag uppförda i riksstaten för motsvarande ändamål. Sådana arbeten bör liksom tidigare kunna finansieras genom merbelastning av anslagen på riksstaten.
Som arbetsmarknadsstyrelsen erinrat om i sin framställning erbjuder de anslagsprinciper som tiUämpas för de flesta affärsdrivande verk möjligheter att snabbt öka investeringama på betydelsefulla områden.
Prop. 1973: 80 7
Jag vUl i detla sammanhang erinra om de riktlinjer för kompensation till affärsverk m. fl. som tillämpas t. v. i samband med av konjunkturbe-tingade skäl tidigarelagda investeringar. Riktlinjerna är giltiga såväl för induslribeställningar som för beredskapsarbeten i egentlig mening. Enligt dessa riktlinjer, för vilka jag närmare redogjort i prop, 1969: 1 (bil, 19), skall myndigheten i princip ersättas för de merkostnader som en tidigareläggning av en investering förorsakar, I normalfallet kan en schablonregel tillämpas som innebär alt myndigheten får ersättning med 10 % av investeringsbeloppet. Återstående 90 % förräntas på vanligt sätt. Ersättningen i fråga om investeringar som finansieras över investeringsanslag lämnas genom att 10 % av investeringen avskrivs på förslagsvis beräknade avskrivningsanslag på riksstaten.
För att åstadkomma överensstämmelse mellan skilda former av kon-junkturbelingade investeringar bör motsvarande ordning även gälla i den mån medel över beredskapsstaten tas i anspråk för investeringar i affärsverken.
I likhet med arbetsmarknadsstyrelsen anser jag att gällande stals-bidragsgrunder liksom tidigare bör kunna jämkas för kommunala och enskilda arbeten i investeringsreserven, om detta är skäligt med hänsyn till de särskilda förhållanden under vilka investeringsverksamheten kan komma att bedrivas. En jämkning bör i särskilda fall kunna ske även beträffande den i det föregående behandlade kompensationen om 10 % till affärsverk m, fl.
De anslag som förts upp på beredskapsstat bör ulan riksdagens hörande få utnyttjas endast inom ramen av ett visst högsta belopp. För att hela beredskapsstaten skall träda i kraft bör således krävas särskUt beslut av riksdagen. Bemyndigandet för Kungl, Maj:t att utan riksdagens hörande meddela beslut om utförande av arbeten, för vilka anslag förts upp på beredskapsstaten, den s. k. finansfullmakten, bör liksom under innevarande budgetår fastställas till 600 mUj, kr. Även vid tillämpning av detta bemyndigande bör de i det föregående nämnda förutsättningarna för disp9sition av anslagen få gälla och berörda jämkningar i stalsbidragsgrunderna få medges.
Utgifter för projekt som normalt fordrar Kungl. Maj:ts särskilda medgivande, upptagna i investeringsreserven, bör ej komma till stånd utan sådant medgivande oavsett om arbetsmarknadsmedel eller, i förekommande fall, särskilda konjunkturmarginaler på riksstatsanslag tas i anspråk.
Under åberopande av vad jag sålunda anfört hemställer jag att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen att
1) godkänna förslaget tiU allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74,
Prop. 1973: 80
2) bemyndiga Kungl. Maj:t att, om arbetsmarknadsläget kräver del, besluta att arbeten för vilka anslag forts upp på allmän beredskapsstat får utföras intill ett sammanlagt belopp av 600 000 000 kr.
Med bifall tUl vad föredraganden sålunda med instämmande av statsrådets övriga ledamöter hemställt förordnar Hans Maj:t Konungen alt tUl riksdagen skall avlåtas proposition av den lydelse bUaga till detta protokoll utvisar.
Ur protokollet: Gunnel Anderson
Prop. 1973: 80
Bilaga 1
JUSTITIEDEPARTEMENTET
utdrag av protokollet över justitieärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet på Stockholms slott den 9 mars 1973.
Närvarande: statsministern PALME, ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden STRÄNG, ANDERSSON, HOLMQVIST, ASPLING, LUNDKVIST, GEIJER, ODHNOFF, MOBERG, BENGTSSON, LÖFBERG, LIDBOM, CARLSSON,
Chefen för justitiedepartementet, statsrådet Geijer, anmäler de ärenden under justitiedepartementets handläggning som angår utgifter på allmän bcredskapsstat för budgetåret 1973/74 och anför.
DRIFTBUDGETEN
ANDRA HUVUDTITELN
B. Polisväsendet
[1] B 2. Polisverket: Inköp av motorfordon' m. m. Under denna rubrik har ell reservationsanslag av 27 mUj, kr. tagits upp i prop. 1973: 1 (bU, 4 s. 34). Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s, 5), efter samråd med rikspolisstyrelsen, att sådan materiel som avses här las in i invesle-ringsreserven till en kostnad av 2,8 milj, kr.
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer, att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att till Polisverket: Inköp av motorfordon m. m. på aUmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 2 800 000 kr.
[2] B 7. Lokala polisorganisationen: Utrustning. För detla ändamål har ett reservationsanslag av 13 milj, kr. tagits upp i prop. 1973: 1 (bil. 4 s. 52), Efter samråd med rikspolisstyrelsen föreslår arbetsmarknadsstyrelsen (Bihang s. 5) alt materiel av här avselt slag för en kostnad av 1,1 milj, kr, tas in i investeringsreserven.
Prop. 1973: 80 10
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer, alt Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att till Lokala polisorganisationen: Utrustning på allmän bered-skapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 1 100 000 kr.
F. Kriminalvården
[3] F 4. Maskin- och verktygsutrustning m. m. I prop. 1973: 1 (bil. 4 s, 171) har ett reservationsanslag av 1,5 mUj, kr, tagils upp för anskaffning av maskin- och verktygsutrustning. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s, 5), efter samråd med kriminalvårdsstyrelsen, att komplettering av maskin- och verktygsutrustning vid fångvårdsanstallerna för en sammanlagd kostnad av 1 milj. kr. las in i invesleringsreserven.
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer, att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att till Maskin- och verktygsutrustning m. m. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 1 000 000 kr,
[4] F 5. Engångsanskaffning av inventarier m. m. För detta ändamål har ett reservationsanslag av 2 milj. kr. tagits upp i prop. 1973: 1 (bU. 4 s, 171), Efter samråd med kriminalvårdsstyrelsen föreslår arbetsmarknadsstyrelsen (Bihang s, 6) att anskaffningar för en sammanlagd kostnad av 1,5 milj, kr, tas in i investeringsreserven.
Jag biträder förslaget och hemställer, alt Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
alt tUl Engångsanskaffning av inventarier m. m. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 1 500 000 kr.
Vad föredraganden sålunda med instämmande av statsrådets övriga ledamöter hemställt bifaller Hans Maj:t Konungen.
Ur protokollet: Gunnel Anderson
Prop. 1973:80 11
BUaga 2
FÖRSVARSDEPARTEMENTET
utdrag av protokollet över försvarsärenden, hållet inför Hans Majrt Konungen i statsrådet på Stockholms slott den 9 mars 1973.
Närvarande: statsministern PALME, ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden STRÄNG, ANDERSSON, HOLMQVIST, ASPLING, LUNDKVIST, GEIJER, ODHNOFF, MOBERG, BENGTSSON, LÖFBERG, LIDBOM, CARLSSON.
Chefen för försvarsdepartementet, statsrådet Andersson, anmäler de ärenden under försvarsdepartementets handläggning som angår utgifter på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 och anför.
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår att i investeringsreserven tas in anskaffning av industriprodukter för det militära försvaret till en kostnad av 135,5 milj. kr. Såvitt avser iståndsättningsarbeten för det miUtära försvaret föreslår styrelsen att objekt för sammanlagt 12,5 milj, kr. tas in i Invesleringsreserven.
För civilförsvaret föreslår arbetsmarknadsstyrelsen att i investeringsreserven tas in anskaffning av industriprodukter tUl en kostnad av 3 milj. kr.
Närmare uppgifter om hur urvalsmalerialet fördelar sig på olika anskaffningar och arbeten framgår av föreliggande förslag till investeringsreserv (Bihang s, 7).
I det följande anmäler jag de anslag som behövs för ifrågavarande anskaffningar och arbeten. Anslagen bör liksom tidigare år, under de förutsättningar som gäller för beredskapsstaten, dels få användas för att genomföra vilka som helst av de anskaffningar och arbeten som har tagils in i urvalsmaterialet i fråga, dels få utnyttjas för att forcera sådana anskaffningar och arbeten som ingår i de ordinarie anskaffnings- och arbetsprogram, för vilka medel har anvisats på riksstaten. Utgifter för ändamål som här avses bör inte komma till stånd utan Kungl. Maj:ts särskUda medgivande oavsett om arbetsmarknadsmedel på riksstatsanslag eller anslag under beredskapsstaten tas i anspråk.
Prop. 1973: 80 12
DRIFTBUDGETEN
FJÄRDE HUVUDTITELN
B. Arméförband
[1] B 2. Arméförband: Materielanskaffning. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s. 8), att för delta ändamål las upp ett anslag av 74 milj. kr. på allmän bcredskapsstat för nästa budgetår.
Jag förordar att ett anslag av 70 milj, kr. förs upp på allmän bcredskapsstat och hemställer all Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att till Arméförband: Materielanskaffning på allmän beredskaps-stat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 70 000 000 kr.
[2] B 3. Arméförband: Iståndsättning av befästningar och kaserner.
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s. 8), att för detta ändamål på allmän beredskapsstat för nästa budgetår tas upp ett anslag av 7 milj. kr.
Jag biträder styrelsens förslag och hemställer alt Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att till Arméförband: Iståndsättning av befästningar och kaserner på allmän bcredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 7 000 000 kr.
C. Marinförband
[3] C 2. Arméförband: Materielanskaffning. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s. 8), alt på allmän bcredskapsstat för nästa budgetår tas upp ett anslag av 26,5 milj, kr. för ifrågavarande ändamål.
Jag förordar att ett anslag av 25 milj. kr. förs upp på allmän bcredskapsstat och hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att lill Marinförband: Materielanskaffning på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ell anslag av 25 000 000 kr.
[4] C 3. Marinförband: Iståndsättning av befästnuigar och kaserner.
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s. 8), att på allmän bered-skapsslat för nästa budgetår tas upp ett anslag av 2 milj. kr, för ifrågavarande ändamål.
Jag biträder styrelsens förslag och hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
Prop. 1973: 80 13
att till Marinförband: Iståndsättning av befästningar och kaserner på aUmän bcredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 2 000 000 kr.
D. Flygvapenförband
[5] D 2. Flygvapenförband: Materielanskaffning. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s. 8), alt för detta ändamål på allmän beredskapsstat för nästa budgetår tas upp ett anslag av 27 milj, kr.
Jag förordar att ett anslag av 25 milj, kr, förs upp på allmän bcredskapsstat och hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att till Flygvapenförband: Materielanskaffning på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ell anslag av 25 000 000 kr.
{6] D 3. Flygvapenförband: Iståndsättning av befästningar och kaserner. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s. 8), alt för detta ändamål på allmän beredskapsstat för nästa budgetår tas upp ett anslag av 1,5 milj, kr.
Jag biträder styrelsens förslag och hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
alt till Flygvapenförband: Iståndsättning av befästningar och kaserner på allmän bcredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 1 500 000 kr.
E. Central och högre regional ledning
[7] E 8. Central och högre regional ledning: Iståndsättning av befästningar och kaserner. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s. 8), att på allmän beredskapsstat för nästa budgetår tas upp ett anslag av 2 milj, kr, för detta ändamål.
Jag biträder styrelsens förslag och hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
alt till Central och högre regional ledning: Iståndsättning av befästningar och kaserner på allmän bcredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 2 000 000 kr.
F. Gemensarama myndigheter och funktioner
[8] F 24. Anskaffning av fortifikatorisk materiel m. m. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s, 8), alt på allmän bcredskapsstat för nästa budgetår tas upp ett anslag av 6 milj, kr, för ifrågavarande ändamål.
Prop. 1973: 80 J4
Jag biträder styrelsens förslag och hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att tUl Anskaffning av fortifikatorisk materiel m. m. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 6 000 000 kr.
G. Civilförsvar
[9] G 1. Civilförsvar. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s, 8), alt för detta ändamål på allmän beredskapsstat för nästa budgetår tas upp ett anslag av 3 milj. kr. inom delproduktionsområdet materielanskaffning.
Jag biträder styrelsens förslag och hemställer att Kungl, Maj:l föreslår riksdagen
alt till Civilförsvar på allmän bcredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 3 000 000 kr.
Vad föredraganden sålunda med instämmande av statsrådets övriga ledamöter hemställt bifaller Hans Maj:t Konungen.
Ur protokollet: Gunnel Anderson
Prop. 1973: 80 15
Bilaga 3
SOCIALDEPARTEMENTET
utdrag av protokollet över socialärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet på Stockholms slott den 9 mars 1973.
Närvarande: statsministern PALME, ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden STRÄNG, ANDERSSON, HOLMQVIST, ASPLING, LUNDKVIST, GEIJER, ODHNOFF, MOBERG, BENGTSSON, LÖFBERG, LIDBOM, CARLSSON.
Chefen för socialdepartementet, statsrådet Aspling, anmäler de ärenden under socialdepartementets handläggning som angår utgifter på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 och anför.
DRIFTBUDGETEN
FEMTE HUVUDTITELN
H. Övrig sjukhusvård m. m.
[1] 7. Utrustning m. m. av beredskapssjukhus vid krig eller krigsfara.
Till ifrågavarande ändamål har i prop. 1973: 1 (bU. 7 s, 162) föreslagils ett reservationsanslag av 1 781 000 kr, I enlighet med vad arbetsmarknadsstyrelsen föreslagit (Bihang s. 9) bör i investeringsreserven för budgetåret 1973/74 tas in 3 milj. kr. för vissa anskaffningar och arbeten. Jag hemstäUer att Kungl. Maj:! föreslår riksdagen
att till Utrustning m. m. av beredskapssjukhus vid krig eller krigsfara på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 3 000 000 kr.
KAPITALBUDGETEN
V. FONDEN FÖR LÅNEUNDERSTÖD
[2] 2. Lån till nybyggnader vid erkända vårdanstalter för alkoholmiss-brukare m. m. För detta ändamål har i prop. 1973: 1 (bU, 7 s, 259) föreslagils ett investeringsanslag av 1 milj, kr. Arbetsmarknadsstyrelsen
Prop. 1973: 80 16
föreslår (Bihang s, 9) att på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/ 74 förs upp ett anslag för husbyggnadsarbeten för rubricerade ändamål med 8 milj. kr.
Jag biträder styrelsens förslag och hemställer att Kungl, Maj:l föreslår riksdagen
alt till Lån tid nybyggnader vid erkända vårdanstalter för alkoholmissbrukare m. m. på allmän bcredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 8 000 000 kr.
Vad föredraganden sålunda med instämmande av statsrådets övriga ledamöter hemställt bifaller Hans Maj:t Konungen,
Ur protokollet: Gunnel Anderson
Prop. 1973: 80 17
Bilaga 4
KOMMUNIKATIONSDEPARTEMENTET
utdrag av protokollet över kommunikationsärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet på Stockholms slott den 9 mars 1973.
Närvarande: statsministern PALME, ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden STRÄNG, ANDERSSON, HOLMQVIST, ASPLING, LUNDKVIST, GEIJER, ODHNOFF, MOBERG, BENGTSSON, LÖFBERG, LIDBOM, CARLSSON.
T.f. chefen för kommunikationsdepartementet, statsrådet Löfberg, anmäler de ärenden under kommunikationsdepartementets handläggning som angår utgifter på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 och anför.
DRIFTBUDGETEN
SJÄTTE HUVUDTITELN
B. Vägväsendet
[1] B 2, 3, 5, 7. Vägdrift och vägbyggande. För dessa ändamål har 1 prop, 1973: 1 (bil, 8 s, 62—67) föreslagits reservationsanslag av 1 024,8 milj, kr,, 725,5 milj, kr,, 333,6 milj, kr, resp, 24,8 milj. kr. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s. 11), alt på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 förs upp anslag till den statliga vägdriften med 100 milj. kr,, lill det statliga vägbyggandet med 375 milj, kr,, lill bidrag lill byggande av kommunala vägar och gator med 75 milj. kr, samt till bidrag till byggande av enskilda vägar med 14 milj, kr.
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp följande anslag, nämligen
Kr.
Drift av statliga vägar 100 000 000
Byggande av statliga vägar 375 000 000
Bidrag till byggande av kommunala vägar och
gator 75 000 000
Bidrag till byggande av enskilda vägar 14 000 000
2 Riksdagen 1973. 1 saml. Nr 80
Prop. 1973: 80 18
£. Institut m. m.
[2] E 4. Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut: Nyanskaffning av instrument m.m. För delta ändamål har i prop, 1973: 1 (bil, 8 s, 142) föreslagils ett reservationsanslag av 400 000 kr. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s, 12), att på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 förs upp ett anslag av 4 milj, kr, för ifrågavarande ändamål.
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att till Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut: Nyanskaffning av instrument m. m. på allmän bcredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 4 000 000 kr.
KAPITALBUDGETEN
I, STATENS AFFÄRSVERKSFONDER
A. Postverket
[3] 1. Posthus m.m. För delta ändamål har i prop. 1973: 1 (bil, 8 s. 143) föreslagits ett investeringsanslag av 47,1 milj, kr. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s. 12), att på aUmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 förs upp ett anslag av 1,1 milj, kr. för ifrågavarande ändamål.
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att till Posthus m. in. på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 1 100 000 kr.
B. Televerket
[4] 1. Teleanläggningar m.m. För detta ändamål har i prop, 1973: 1 (bil, 8 s. 210) föreslagits ett investeringsanslag av 803,6 milj, kr. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s, 13), alt på allmän beredskaps-stal för budgetåret 1973/74 förs upp ell anslag av 31 milj, kr, för ifrågavarande ändamål.
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
alt lill Teleanläggningar in. in. på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 31 000 000 kr.
Prop. 1973: 80 19
C. Statens järnvägar
[5] 1. Järnvägar m. m. För detta ändamål har i prop. 1973: 1 (bil. 8 s. 236) föreslagits ett investeringsanslag av 382,6 milj. kr. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s. 14), att på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 förs upp ett anslag av 34 milj, kr. för ifrågavarande ändamål.
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att till Järnvägar m. m. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 34 000 000 kr.
D. Luftfartsverket
[6] 1. Flygplatser m.m. För detta ändamål har i prop. 1973: 1 (bil. 8 s. 252) föreslagits ett investeringsanslag av 75,7 milj. kr. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s. 14), att på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 förs upp ett anslag av 2,4 milj, kr. för ifrågavarande ändamål.
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att till Flygplatser m. m. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 2 400 000 kr.
IV. STATENS UTLANINGSFONDER
[7] 4. Statens lånefond för den mindre skeppsfarten. För detla ändamål har i prop. 1973: 1 (bU. 8 s. 253) föreslagits ett investeringsanslag av 1 000 kr. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s, 15), att på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 förs upp ett anslag av 35 milj. kr, för ifrågavarande ändamål.
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer att Kungl, Maj:l föreslår riksdagen
att till Statens lånefond för den mindre skeppsfarten på allmän
beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av
35 000 000 kr.
Prop. 1973: 80 20
IX. DIVERSE KAPITALFONDER
Statens vägverks förrådsfond
[8] 2. Vägmaskiner m.m; För detta ändamål har i prop. 1973:1 (bil. 8 s, 260) föreslaghs ett investeringsanslag av 52,1 milj. kr. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s. 15), att på allmän beredskaps-stat för budgetåret 1973/74 förs upp ett anslag av 26 milj. kr. för ifrågavarande ändamål.
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att till Vägmaskiner m.m. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 26 000 000 kr.
Sjöfartsverkets fond
[9] 3. Sjöfartsmateriel m. m. För detta ändamål har i prop. 1973: 1 (bil. 8 s. 266) föreslagits ett investeringsanslag av 47,3 milj. kr. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår (Bihang s. 16), att på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 förs upp ett anslag av 10 milj. kr. för ifrågavarande ändamål.
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att tUl Sjöfartsmateriel m. m. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 10 000 000 kr.
Vad föredraganden sålunda med instämmande av statsrådets övriga ledamöter hemställt bifaller Hans Maj:t Konungen.
Ur protokollet: Gunnel Anderson
Prop. 1973: 80 21
Bilaga 5
FINANSDEPARTEMENTET
Utdrag av protokollet över finansärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet på Stockholms slott den 9 mars 1973.
Närvarande: statsministern PALME, ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden STRÄNG, ANDERSSON, HOLMQVIST, ASPLING, LUNDKVIST, GEIJER, ODHNOFF, MOBERG, BENGTSSON, LÖFBERG, LIDBOM, CARLSSON.
Chefen för finansdepartementet, statsrådet Sträng, anmäler ärende under finansdepartementets handläggning som angår utgifter på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 och anför.
KAPITALBUDGETEN
II. STATENS ALLMÄNNA FASTIGHETSFOND
[1] 11 a. Vissa byggnadsarbeten m. m. inom byggnadsstyrelsens verksamhetsområde. Arbetsmarknadsstyrelsen har i sin skrivelse inte avgivit förslag till särskilda byggnadsobjekt eller grupper av sådana. I stället föreslår arbetsmarknadsstyrelsen, efter samråd med byggnadsstyrelsen, att ett samlat anslag av 60 mUj. kr. förs upp för byggnadsarbeten m. m. inom byggnadsstyrelsens verksamhetsområde. (Bihang s. 17).
Byggnadsstyrelsen har på nuvarande stadium inle kunnat göra den slutliga prioriteringen för att ange en viss investeringsvolym inom olika verksamheter. Arbetet med detta pågår. Jag anser det angeläget att en viss sysselsättningsreserv finns färdigprojekterad. Med hänsyn tUl det föreliggande underlaget förordar jag att anslaget förs upp med 40 milj. kr. Det bör ankomma på Kungl. Maj:t att vid behov ta ställning till förslag om utförande av objekt ur sysselsättningsreserven.
Jag hemställer att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att tUl Vissa byggnadsarbeten m. m. inom byggnadsstyrelsens verksamhetsområde på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 40 000 000 kr.
Prop. 1973: 80 22
Vad föredraganden sålunda med instämmande av statsrådets övriga ledamöter hemställt bifaller Hans Maj:t Konungen.
Ur protokollet: Gunnel Anderson
Prop. 1973: 80 23
BUaga 6
UTBILDNINGSDEPARTEMENTET
Utdraget av protokoUet över utbildningsärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet på Stockholms slott den 9 mars 1973.
Närvarande: statsministern PALME, ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden STRÄNG, ANDERSSON, HOLMQVIST, ASPLING, LUNDKVIST, GEIJER, ODHNOFF, MOBERG, BENGTSSON, LÖFBERG, LIDBOM, CARLSSON,
Statsråden Carlsson och Moberg anmäler de ärenden under utbildningsdepartementels handläggning som angår utgifter på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74, Statsrådet Carlsson anmäler härvid frågan under punkten 1 och statsrådet Moberg frågan under punkten 2, Föredragandena anför.
DRIFTBUDGETEN
ÄTTONDE HUVUDTITELN
D. Skolväsendet
[1] D 32. Bidrag till byggnadsarbeten inom skolväsendet m. m. I prop. 1973: 1 (bU, 10 s, 289) har Kungl, Maj:t föreslagit att till bidrag lUl byggnadsarbeten inom skolväsendet m. m. skaU för nästa budgetår anvisas ett förslagsanslag av 174 milj. kr. Anslaget har beräknats med utgångspunkt i en byggnadsverksamhet motsvarande en sammanlagd kostnad av 450 milj, kr.
Arbetsmarknadsstyrelsen har från skolmyndigheterna erhållit uppgift om angelägna skolbyggnader, som bedöms kunna utföras under budgetåret 1973/74, De skolbyggnadsförelag som skulle komma i fråga utgörs av såväl permanenta som provisoriska byggnader för grundskolan och gymnasieskolan, vissa särskolor saml elevhemsbyggnader. Arbetsmarknadsstyrelsen räknar med att byggnadsarbeten inom skolväsendet för en kostnad av 100 milj, kr, kan tas in i investeringsreserven (Bihang s, 17),
Statsbidraget till en byggnadsverksamhet av denna omfattning kan beräknas tiU ca 35 milj, kr., varav hälfien skulle betalas ut under budgetåret 1973/74, Statsbidrag bör enligt arbetsmarknadsstyrelsen få beviljas även till anskaffande av sådana inventarier, till vUka statsbidrag kan utgå.
Prop. 1973: 80 24
Statsbidrag till byggnader, som ingår i investeringsreserven, förutsätts på sätt som medgetts i samband rned fastställande av allmän beredskapsstat för budgetåret 1971/72 få beviljas genom merbelastning av delta förslagsanslag.
Departementschefen
Jag förordar att byggnadsarbeten inom skolväsendet till en kostnad av 100 milj. kr. las in i invesleringsreserven. Med hänsyn till de principer som följts i fråga om anslag till bidrag tUl skolbyggnader vid fastställande av allmän beredskapsstat under de senaste budgetåren anser jag i likhet med arbetsmarknadsstyrelsen, att något anslag för detta ändamål inte bör föras upp på allmän beredskapsstat för nästa budgetår. Vid ett utnyttjande av investeringsreserven under nästa budgetår beträffande skolbyggnader m, m, samt elevhem för grundskolans och gymnasieskolans del bör från detla förslagsanslag avföras statsbidrag, som utgår enligt kungörelsen (1957: 318) om statsbidrag lill byggnadsarbeten inom det allmänna skolväsendet (omtryckt 1962: 479, ändrad senast 1971: 1273), kungörelsen (1936: 202) angående statsbidrag till skolhemsbyggnader och deras inredning, kungörelsen (1945: 594) angående statsbidrag tUl skolhem för lärjungar vid högre skolor och lill avlöning av föreståndare vid dylikt skolhem (ändrad senast 1971: 217) samt enligt Kungl, Maj:ts beslut den 27 maj 1971 tUl elevhem åt elever vid vissa linjer och specialkurser i gymnasieskolan. Med hänsyn till den inte obetydliga merbelastning av anslaget, som härvid kan uppkomma, bör vad jag sålunda förordat anmälas tUl riksdagen.
Medel för statsbidrag till undervisningsmateriel för gymnasieskolor har i prop. 1973: 1 (bil. 10 s. 297) föreslagits bli anvisade under ett särskilt reservationsanslag. I den mån förevarande anslag tas i anspråk för uppförande av gymnasieskolor och ett ökat anslagsbehov för undervisningsmateriel uppslår på gmnd härav, bör skolöverstyrelsen anmäla detta till Kungl. Maj:t.
Jag hemställer att Kungl. Maj:t bereder riksdagen tillfälle laga del av vad jag har anfört om skolbyggnader m. m.
G. Vuxenutbildning
[2] G 9. Bidrag till byggnadsarbeten vid folkhögskolor. Med stöd av föreliggande uppgifter om aktuella byggnadsförelag för folkhögskolorna föreslår arbetsmarknadsstyrelsen efler samråd med skolöverstyrelsen (Bihang s. 17), att i investeringsreserven tas in arbeten avseende permanenta lokaler för folkhögskolor tiU en sammanlagd kostnad av 20 milj, kr. Med hänsyn till att statsbidraget utgår med högst 75 % av bidragsunderlaget beräknar arbetsmarknadsstyrelsen statsbidraget tUl dessa arbeten tUl ca 12 milj. kr.
Prop. 1973: 80 25
Föredraganden
Med beaktande av investeringsbehoven för ifrågavarande ändamål förordar jag att i investeringsreserven tas in arbeten tUl en sammanlagd kostnad av 10 mUj, kr. Statsbidraget till dessa arbeten kan beräknas tUl ca 6 milj, kr. Jag hemställer att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att till Bidrag tid byggnadsarbeten vid folkhögskolor på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ell anslag av 6 000 000 kr.
Vad föredragandena sålunda med instämmande av statsrådets övriga ledamöter hemställt bifaller Hans Maj:t Konungen.
Ur protokollet: Gunnel Anderson
Prop. 1973: 80 27
Bilaga 7
JORDBRUKSDEPARTEMENTET
Utdrag av protokollet över jordbruksärenden, hållet Inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet på Stockholms slott den 9 mars 1973.
Närvarande: statsministern PALME, ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden STRÄNG, ANDERSSON, HOLMQVIST, ASPLING, LUNDKVIST, GEIJER, ODHNOFF, MOBERG, BENGTSSON, LÖFBERG, LIDBOM, CARLSSON.
Chefen för jordbruksdepartementet, statsrådet Bengtsson, anmäler de ärenden under jordbruksdepartementets handläggning som angår utgifter på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 och anför,
DRIFTBUDGETEN
NIONDE HUVUDTITELN
D. Skogsbruk
[1] D 3. Bidrag till skogsförbättringar, D 4. Vägbyggnader på skogar i enskild ägo och D 5. Åtgärder för ökad skogsproduktion i Norrland
m. m. I riksstatsförslaget för budgetåret 1973/74 (prop, 1973: 1 bil. 11 s. 60—63) har förts upp
1. till Bidrag till skogsförbättringar ett förslagsanslag av 8 milj. kr., varjämte har föreslagits att statsbidrag skall få beviljas med högst 8,5 milj. kr. till skogsodlingsåtgärder på sämre jordbruksmark och med anslaget i övrigt avsedda ändamål,
2. till Vägbyggnader på skogar i enskUd ägo ett förslagsanslag av 15 milj. kr., varjämte har föreslagits att statsbidrag skall få beviljas med högst 14,5 milj. kr. till vägbyggnader på skogar i enskild ägo samt att förhöjt statsbidrag skaU få beviljas med högst 500 000 kr. till skogshuvudvägar av särskUd betydelse från frilidssynpunkt,
3. till Ätgärder för ökad skogsproduktion i Norrland m, m, ett förslagsanslag av 10,1 milj. kr., varjämte har föreslagits att statsbidrag skall få beviljas med högst 11,9 milj. kr. tiU skogliga åtgärder inom samverkansområden i de fyra nordligaste länen och för att fullfölja skogsvårdsföretag i lappmarken.
Prop. 1973: 80 28
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår alt de rambelopp som tagits upp för budgetåret 1973/74 för bidrag från de i det föregående angivna anslagen bör enligt Kungl, Maj:ls bestämmande få överskridas under de förutsättningar som gäller för beredskapsstatens ikraftträdande (Bihang s, 18),
Jag ansluter mig tUl arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att medge att de för budgetåret 1973/74 föreslagna rambeloppen för bidrag från anslagen Bidrag till skogsförbätlringar. Vägbyggnader på skogar i enskild ägo och Åtgärder för ökad skogsproduktion i Norrland m. m. får, under fömtsättningar som gäUer för beredskapsstatens ikraftträdande, överskridas enligt Kungl, Maj:ts bestämmande.
H. Miljövård m. m.
[2] H 8. Stöd till idrotten: Anläggningsstöd m. m. För detta ändamål har på riksstaten för budgetåret 1973/74 föreslagits ett reservationsanslag av 24,2 milj, kr, (prop. 1973: 1 bil. 11 s, 140).
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår, efter samråd med statens naturvårdsverk, att på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 bör föras upp ett anslag av 15 milj. kr. till Stöd till idrotten: Anläggningsstöd m. m. (Bihang s. 19).
Jag har inte något att erinra mot arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
alt lill Stöd till idrotten: Anläggningsstöd m. ni. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 15 000 000 kr,
[3] H 12. Bidrag till kommunala avloppsreningsverk m.m. För detta ändamål har på riksstaten för budgetåret 1973/74 föreslagits ett förslagsanslag av 255 milj. kr. (prop. 1973: 1 bU. 11 s. 146), varjämte har föreslagits alt statsbidrag till kommunala avloppsreningsverk skall få beviljas intill ett belopp av 130 milj. kr.
Arbetsmarknadsstyrelsen anför att under för beredskapsstalen gällande förutsättningar torde statsbidrag till byggande av avloppsreningsverk kunna utgå genom överskridande av förslagsanslaget Bidrag till kommunala avloppsreningsverk m, m. (Bihang s. 19).
Jag ansluter mig till arbetsmarknadsstyrelsens bedömning. Del rambelopp som föreslagits för budgetåret 1973/74 bör under för beredskapsstalen gällande förutsättningar få överskridas enligt Kungl, Maj:ts bestämmande. Jag hemstäUer att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
Prop. 1973: 80 29
alt medge att det för budgetåret 1973/74 föreslagna ram beloppet för bidrag från anslaget Bidrag till kommunala avloppsreningsverk m. m. får, under förutsättningar som gäller för be-redskapsslatens ikraftträdande, överskridas enligt Kungl, Maj:ts bestämmande,
[4] H 13. Bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin m.m.
För detta ändamål har på riksstaten för budgetåret 1973/74 föreslagits ett reservationsanslag av 50 milj. kr. (prop. 1973: 1 bil. 11 s, 148), Arbetsmarknadsstyrelsen har i sitt förslag till investeringsreserv inte tagit upp några arbeten inom detta område. Enligt min uppfattning bör emellertid sådana arbeten till ett belopp av ca 200 milj. kr. tas upp i investeringsreserven för budgetåret 1973/74 och ett anslag av 50 milj. kr. föras upp på aUmän beredskapsstat. Jag hemställer att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att till Bidrag till milfövårdande åtgärder inom industrin m. m.
på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett
anslag av 50 000 000 kr.
Vad föredraganden sålunda med instämmande av statsrådets övriga ledamöter hemställt bifaller Hans Maj:t Konungen.
Ur protokoUet: Gunnel Anderson
Prop. 1973: 80 31
Bilaga 8
HANDELSDEPARTEMENTET
utdrag av protokollet över handelsärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet på Stockholms slott den 9 mars 1973.
Närvarande: statsministern PALME, ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden STRÄNG, ANDERSSON, HOLMQVIST, ASPLING, LUNDKVIST, GEIJER, ODHNOFF, MOBERG, BENGTSSON, LÖFBERG, LIDBOM, CARLSSON.
T.f, chefen för handelsdepartementet, statsrådet Lidbom, anmäler de ärenden under handelsdepartementets handläggning som angår utgifter på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 och anför.
KAPITALBUDGETEN
VIII. FONDEN FÖR BEREDSKAPSLAGRING
Överstyrelsens för ekonomiskt försvar delfond
[1] 1. Lagring för beredskapsändamål. Efter samråd med överstyrelsen för ekonomiskt försvar föreslår arbetsmarknadsstyrelsen (Bihang s, 19) att i investeringsreserven tas in anskaffning av garner till en kostnad av 90 milj, kr, samt upparbetning av varor i överstyrelsens beredskapslager för 5 milj, kr, eller tillsammans 95 milj, kr.
Vid min anmälan i prop. 1972: 127 (s. 52) av frågan om försörjningsberedskapen på beklädnadsområdet uttalade jag alt en del av den föreslagna lagerinvesteringen (gamer) bör föras upp som sysselsättnings-reserv på allmän beredskapsstat.
Jag förordar nu, att för ändamålen förs upp 95 milj. kr. på allmän beredskapsstat, varav 90 milj. kr. avser anskaffning av garner och 5 milj. kr. upparbetning av textila råvaror i överstyrelsens beredskapslager. Jag hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att till Lagring för beredskapsändamål på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 95 000 000 kr.
Prop. 1973: 80 32
IX. DIVERSE KAPITALFONDER
Förrådsfonden för ekonomisk försvarsberedskap
[2] 7. Förrådsanläggningar m. m. Efter samråd med överstyrelsen för ekonomiskt försvar föreslår arbetsmarknadsstyrelsen, att i investeringsreserven tas in anskaffning av distributionsmateriel till en kostnad av 1,8 milj, kr, samt byggnads- och anläggningsarbeten för 1,2 milj, kr, eller tUlsammans 3 milj, kr.
Jag förordar, att för ändamålen förs upp 1,4 milj, kr, på allmän beredskapsstat, varav 0,2 milj, kr, avser anskaffning av distributionsmateriel för olja och 1,2 mUj, kr. byggnads- och anläggningsarbeten för förråd med fällledningsmateriel.
Jag hemställer alt Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
alt till Förrådsanläggningar m. m. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag på 1 400 000 kr.
Vad föredraganden sålunda med instämmande av statsrådets övriga ledamöter hemställt bifaller Hans Maj:t Konungen.
Ur protokollet: Gunnel Anderson
Prop. 1973: 80 33
Bilaga 9
INRIKESDEPARTEMENTET
utdrag av protokollet över inrikesärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet på Stockholms slott den 9 mars 1973.
Närvarande: statsministern PALME, ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden STRÄNG, ANDERSSON, HOLMQVIST, ASPLING, LUNDKVIST, GEIJER, ODHNOFF, MOBERG, BENGTSSON, LÖFBERG, LIDBOM, CARLSSON.
Chefen för inrikesdepartementet, statsrådet Holmqvist, anmäler de ärenden under inrikesdepartementets handläggning som angår utgifter på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 och anför.
DRIFTBUDGETEN
ELFTE HUVUDTITELN
B, Arbetsmarknad m. m.
[1] B 2. Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa. I prop, 1973: 1 (bil. 13 s. 97) har föreslagits att för budgetåret 1973/74 skall under angiven rubrik anvisas ett reservationsanslag av 360,2 milj. kr. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår att på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 skaU under samma rubrik föras upp ett anslag av 300 milj. kr. (Bihang s, 21,)
Departementschefen
På allmänna beredskapsstaten för innevarande budgetår har tagils upp ett allmänt sysselsättningsanslag, benämnt Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa. Ett motsvarande anslag bör i enlighet med arbetsmarknadsstyrelsens förslag föras upp på beredskapsstaten också för nästa budgetår. Detta anslag bör i första hand kunna användas för sådana ändamål som är avsedda att tillgodoses genom det på riksstaten under samma rubrik uppförda anslaget. Ifrågavarande anslag på beredskapsstaten bör också — i likhet med vad som gäller för innevarande budgetår — kunna användas dels för ändamål som tillgodosetts genom särskUda anslag på beredskapsstat, om sistnämnda anslag skulle bli otUl-
3 Riksdagen 1973.1 saml. Nr 80
Prop. 1973: 80 34
räckliga, dels för att täcka merkostnader som direkt orsakas av alt företag utförs i arbetslöshetsbekämpande syfte, dels för åtgärder som i övrigt fordras för att motverka sysselsätlningsmbbningar.
Arbetsmarknadsstyrelsen har föreslagit att kostnader för skogsröj-ningsarbeten och landskapsvårdande arbeten som utförs i sysselsättningsskapande syfte, skall kunna täckas av medel från detta anslag. (Bihang s, 18 och 19,) Jag har ingen erinran mot dessa förslag.
Vidare har arbetsmarknadsstyrelsen föreslagit alt sådana underhåUsarbeten på televerkels Unje och nät som normalt bekostas av televerkets driftmedel skall kunna bekostas från förevarande anslag om arbetena inte kan finansieras på vanligt sätt. (Bihang s, 13,) Liksom föregående år (prop. 1972: 80 bU. 9 s. 36) kan jag endast såtUlvida biträda detta förslag att jag förordar att dessa arbeten bör finansieras i den ordningen att utgiften vid behov i sin helhet förskotleras från anslaget och alt 10 % av utgiften slutligt belastar anslaget, medan återstående 90 % slutligt bestrids av driftmedel.
Det av arbetsmarknadsstyrelsen föreslagna anslagsbeloppet bör godtas.
Jag hemställer att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
alt till Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 300 000 000 kr.
[2] B 7. Arbetsmarknadsverket: Anskaffning av utrustning. Under denna rubrik har i prop, 1973: 1 (bU. 13 s, 124) föreslagils ett reservationsanslag av 6,5 milj, kr. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår att på allmän beredskapsslat för ifrågavarande ändamål förs upp ett anslag av 6,4 milj. kr. Den utrustning som avses är huvudsakligen maskiner och fordon för beredskapsarbeten saml vissa förläggningsbyggnader. (Bihang s. 21.)
Departementschefen
Jag har inte något alt erinra mot arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att till Arbetsmarknadsverket: Anskaffning av utrustning på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 6 400 000 kr.
Vad föredraganden sålunda med instämmande, av statsrådets övriga ledamöter hemställt bifaller Hans Maj:t Konungen.
Ur protokollet: Gunnel Anderson
Prop. 1973: 80 35
Bilaga 10
INDUSTRIDEPARTEMENTET
Utdrag av protokollet över industriärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet på Stockholms slott den 9 mars 1973.
Närvai-ande: statsministern PALME, ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden STRÄNG, ANDERSSON, HOLMQVIST, ASPLING, LUNDKVIST, GEUER, ODHNOFF, MOBERG, BENGTSSON, LÖFBERG, LIDBOM, CARLSSON.
T.f. chefen för industridepartementet, statsrådet Löfberg, anmäler de ärenden under industridepartementets handläggning som angår utgifter på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 och anför.
DRIFTBUDGETEN
TRETTONDE HUVUDTITELN
C. Bergsbruk
[1] C 3. Sveriges geologiska undersökning: Utrustning. Till detta ändamål har i prop. 1973: 1 (bU. 15 s, 39) för budgetåret 1973/74 föreslagits ett reservationsanslag av 730 000 kr. Samtidigt (s. 41) har under reservationsanslaget Sveriges geologiska undersökning: Prospektering föreslagils 21,9 mUj. kr.
Med anledning av en skrivelse den 14 december 1972 från Sveriges geologiska undersökning har arbetsmarknadsstyrelsen föreslagit (Bihang s, 22), alt på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 skall under anslaget för utmstning tas upp 2,3 milj, kr. och under anslaget för prospektering 900 000 kr, för anskaffningar av diamantborrmaskiner, diverse fordon och instrument m, m.
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
alt till Sveriges geologiska undersökning: Utrustning på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 2 300 000 kr.
Prop. 1973: 80 36
[2] C 4. Sveriges geologiska undersökning: Prospektering. Med hänvisning till vad jag anfört under föregående punkt hemställer jag att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att till Sveriges geologiska undersökning: Prospektering på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 900 000 kr.
KAPITALBUDGETEN
I, STATENS AFFÄRSVERKSFONDER
F. Statens vattenfallsverk
[3] 1. Kraftstationer m. m. Efter samråd med statens vatlenfallsverk har arbetsmarknadsstyrelsen föreslagit (Bihang s. 23), att på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 skall tas upp ett anslag av 29 milj. kr. för dels byggnadsarbeten avseende kraftledningsbyggen och husbyggnader, dels tidigareläggning av beställningar av transformatorer och stålkonstruktioner tUl kraftledningar.
Jag förordar, alt ett anslag av 29 milj. kr. förs upp på allmän beredskapsstat för byggnadsarbeten avseende kraftledningsbyggen och husbyggnader och för tidigareläggning av beställningar av viss materiel samt hemställer alt Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att till Kraftstationer m. m. på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 29 000 000 kr.
G. Domänverket
[4] Avsättning till domänverkets fond. Efter samråd med domänverket har arbetsmarknadsstyrelsen föreslagit (Bihang s. 23), att på aUmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 skall tas upp ett anslag av 20 milj. kr. för avsättning tiU domänverkets fond.
Jag biträder arbetsmarknadsstyrelsens förslag och hemställer all Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att tiU Avsättning till domänverkets fond på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 20 000 000 kr.
Vad föredraganden sålunda med instämmande av statsrådets övriga ledamöter hemställt bifaUer Hans Maj:t Konungen,
Ur protokollet: Gunnel Anderson
Prop. 1973: 80
37
Bilaga 11
Förslag till
allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74
DRIFTBUDGETEN
II, Justitiedepartementet
IV, Försvarsdepartementet
V, Socialdepartementet
VI, Kommunikationsdeparlemenlet VIII, Utbildningsdepartementet
IX, Jordbruksdepartementet
XI. Inrikesdepartementet XIII. Industridepartementet
6 400 000
141 500 000
. 3 000 000
568 000 000
• 6 000 000
65 000 000
306 400 000
3 200 000
Summa 1 099 500 000
KAPITALBUDGETEN
I, Statens affärsverksfonder
II, Statens allmänna fastighetsfond
IV, Statens utlåningsfonder
V, Fonden för låneunderstöd
VIII, Fonden för beredskapslagring
IX, Diverse kapitalfonder
117 500 000 40 000 000 35 000 000 8 000 000 95 000 000 37 400 000
Summa 332 900 000
Specifikation till driftbudgeten
IL JUSTITIEDEPARTEMENTET
B. Polisväsendet
Polisverket: Inköp av motorfordon m, m. Lokala polisorganisationen: Utrustning
F. Kriminalvården
Maskin- och verktygsutrustning m. m. Engångsanskaffning av inventarier m, m.
2 800 000 1 100 000
1 000 000 1 500 000
IV. FÖRSVARSDEPARTEMENTET
B. Arméförband
Arméförband: Materielanskaffning
Arméförband: Iståndsättning av befästningar och kaserner
70 000 000 7 000 000
Frop. 1973: 80 38
C. Marinförband
Marinförband: Materielanskaffning 25 000 000
Marinförband: Iståndsättning av befästningar och kaserner 2 000 000
D. Flygvapenförband
Flygvapenförband: Materielanskaffning 25 000 000
Flygvapenförband:
Iståndsättning av befästningar och ka
serner 1 500 000
£. Central och högre regional ledning
Central
och högre regional ledning: Iståndsättning av be
fästningar och kaserner 2 000 000
F. Gemensamma myndigheter och funktioner
Anskaffning av fortifikatorisk materiel m. m. 6 000 000
G. Civilförsvar
Civilförsvar 3 000 000
V. SOCIALDEPARTEMENTET
H. övrig sjukhusvård m. m.
Utrustning m. m. av beredskapssjukhus vid krig eller
krigsfara 3 000 000
VI. KOMMUNIKATIONSDEPARTEMENTET
B. Vägväsendet
Drift av statliga vägar " 100 000 000
Byggande av statliga vägar 375 000 000
Bidrag tUl byggande av kommunala vägar och galor 75 000 000
Bidrag till byggande av enskilda vägar 14 000 000
E. Institut m. m.
Sveriges
meteorologiska och hydrologiska institut: Nyan
skaffning av instrument m, m. 4 000 000
VIII. UTBILDNINGSDEPARTEMENTET
C. Vuxenutbildning
Bidrag lill byggnadsarbeten vid folkhögskolor 6 000 000
IX. JORDBRUKSDEPARTEMENTET
H. Miljövård m. m.
Stöd tUl idrotten: Anläggningsslöd m. m, 15 000 000
Bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin m. m. 50 000 000
Prop. 1973:80
XI. INRIKESDEPARTEMENTET
B. Arbetsmarknad m. m.
Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa Arbetsmarknadsverket: Anskaffning av utrustning
39
300 000 000 6 400 000
XIII. INDUSTRIDEPARTEMENTET
C. Bergsbruk
Sveriges geologiska undersökning: Utrustning Sveriges geologiska undersökning: Prospektering
2 300 000 900 000
Specifikation till kapitalbudgeten
I. STATENS AFFÄRSVERKSFONDER
A. Postverket
Posthus m, m,
B. Televerket
Teleanläggningar m. m,
C. Statens järnvägar
Järnvägar m, m.
D. Luftfartsverket
Flygplatser m. m.
F. Statens vattenfallsverk
Kraftstationer m. m.
G. Domänverket
Avsättning till domänverkets fond
1 100 000
31 000 000
34 000 000
2 400 000
29 000 000
20 000 000
II. STATENS ALLMÄNNA FASTIGHETSFOND
Finansdepartementet:
Vissa byggnadsarbeten m, m, inom byggnadsstyrelsens
verksamhetsområde
40 000 000
IV. STATENS UTLÅNINGSFONDER
Kommunikationsdepartementet: Statens lånefond för den mindre skeppsfarten
35 000 000
Prop. 1973: 80 40
V. FONDEN FÖR LÄNEUNDERSTÖD
Socialdepartementet:
Lån tUl nybyggnader vid erkända vårdanstalter för al-
koholmissbmkare m, m. 8 000 000
VIII. FONDEN FÖR BEREDSKAPSLAGRING
Handelsdepartementet:
Överstyrelsens för ekonomiskt försvar delfond: Lagring
för beredskapsändamål 95 000 000
IX. DIVERSE KAPITALFONDER
Kommunikationsdepartementet:
Statens vägverks förrådsfond: Vägmaskiner m. m. 26 000 000
Sjöfartsverkets fond: Sjöfartsmateriel m. m. 10 000 000
Handelsdepartementet:
Förrådsfonden
för ekonomisk försvarsberedskap: För
rådsanläggningar m. m. 1 400 000
Prop. 1973: 80 1
KUNGL, ARBETSMARKNADSSTYRELSEN
Bihang
Förslag till investeringsreserv
Enligt instruktion för arbetsmarknadsstyrelsen har styrelsen att varje år upprätta och tiU Kungl. Maj:t inge förslag liU reserv av statliga, kommunala och statsunderstödda investeringsobjekt (invesleringsreserv). Förslaget har bmkat ges en form som tUl stor del betingats av att det skall ligga till grund för förslag tiU finansiering genom aUmän beredskaps-stal.
Den sista finansieringsformen är föremål för översyn bl. a, av budgetulredningen. I prop. 1970: 80, angående allmän beredskapsslat för budgetåret 1970/71, har departementschefen anfört att det kan väntas alt i särskild ordning framlagd investeringsreserv och beredskapsslat i nuvarande form skall kunna avvecklas. Dock borde i avvaktan härpå förslag om allmän beredskapsstat alltjämt föreläggas riksdagen. I det följande framlagt förslag till invesleringsreserv ansluter sig därför till de former som använts under tidigare år.
Allmänna synpunkter rörande investeringsreserven
Under år 1972 har mycket omfattande sysselsättningsskapande åtgärder vidtagits i form av beredskapsarbeten samt statliga och kommunala beställningar hos industrier såsom bl. a. framgår av dels styrelsens framställning till Kungl. Maj:t den 18 sept. 1972 angående ytterligare åtgärder för motverkande av arbetslöshet, dels Kungl. Maj:ls föreskrifier den 15 dec. 1972 lill arbetsmarknadsstyrelsen om anslag på tilläggsstät I till riksstaten för budgetåret 1972/73 tiU sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa och särskilda åtgärder för arbetsanpassning, dels ock styrelsens framställning tUl Kungl. Maj:t den 9 febr. 1973 om anvisning av ytterligare medel å tilläggsstat budgetåret 1972/73 för reservationsanslagen B2 Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa samt B4 Särskilda åtgärder för arbetsanpassning. Vidare har efter beslut av Kungl, Maj:t och riksdagen viss offentlig byggnadsverksamhet stimulerats genom utvidgade investeringsramar och höjda anslag.
Arbetsmarknadsstyrelsen har på vanligt sätt inhämtat uppgifter från verk och myndigheter om arbeten och anskaffningar lämpliga att inlagas i investeringsreserven. I samband med förberedandet och verkställandet av ovannämnda sysselsättningsskapande åtgärder har samråd fortlöpande skett mellan arbetsmarknadsverket och berörda statliga och kommunala myndigheter m. fl. Vid denna verksamhet har eftersträvats att få fram arbetsobjekt som bedömts omedelbart kunna skapa sysselsättning. Ytterligare överläggningar har ägt mm med främst statliga verk angående investeringsreserven.
Berörda verk har i regel gjort en bedömning av hur stor reserv av angelägna och tUlräckligt projekterade arbeten av olika slag som inom resp. verksamhetsområden väntas föreligga hösten 1973, Av de samråd som ägt rum framgår bl. a. att stora invesleringsönskemål alltjämt föreligger. Ev. minskningar av investeringsreserven inom vissa verksamhetsområden genom att liUlänkla arbetsobjekt kommer tUl utförande tidi-
Prop. 1973: 80 2
gare än beräknat eller bortfaller av annan anledning, har förutsatts uppvägas genom en intensiv fortsatt planeringsverksamhet och av ökningar med andra objekt.
Efter överläggningar med SIDA angående industribeslällningar i sysselsättningsskapande syfte har under innevarande budgetår dylika beställningar för katastrofberedskap i särskUda lägen kunnat utläggas I sysselsällningssyfle, I vilken omfattning liknande åtgärder blir genomförbara under nästa budgetår kan dock inte nu bedömas, — I skrivelse till arbetsmarknadsstyrelsen den 14 dec, 1972 har SIDA meddelat att en utredning f, n. pågår inom SIDA om det framtida varubiståndet. Därvid sägs: "Enligt förslag i utredningen kommer varubiståndet att anknytas lUl långsiktiga planer för upphandling i mottagarlandet, I planerna för vart och ett budgetår skulle vissa aktueUa varugrupper fastställas av mottagarlandet. Ifrågavarande förteckningar kommer att delgivas AMS." — I prop, 1973: 1 bil, 5 s, 33 har departementschefen anfört alt genom en omsorgsfull och långsiktig planering leveranser av varor som prioriteras i mottagarländernas importprogram kan anpassas till kapacitetsutnyttjandet i det svenska näringslivet, — I den mån beställningar för varubiståndsverksamheten sedermera kan komma att användas i sysselsättningsskapande syfte förutsätter arbetsmarknadsstyrelsen att medel under de för beredskapsstalen gällande förutsättningarna må utgå för sådant ändamål från det samlingsanslag på beredskaps-stal lill sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa som styrelsen föreslår i del följande (inrikesdepartementet), — Särskilt förslag till investeringsreserv framläggs därför inte i här nämnda sammanhang.
Liksom föregående år har för vissa affärsdrivande verk i statsverkspropositionen föreslagits anslag, som medger investeringsökning utöver ramarna, om detla befinnes påkallat av konjunklurmässiga eller andra särskilda skäl. För vägväsendet synes anslagsmässiga möjligheter föreligga alt tillfälligt öka verksamheten under budgetåret 1973/74 därest detla befinnes önskvärt.
Genom den angivna anslagsteknikcn erhåUes på betydelsefulla områden en flexibilitet motsvarande den som avses med beredskapsstalen. Investeringsreservens avgränsning gentemot de företag, som kan utföras genom en ökning av investeringsramarna med anlitande av tillgängliga och föreslagna anslag eller beställningsbemyndiganden blir därför flytande, bl, a, med hänsyn till att ändringar i turordningen för de ordinarie objekten kan äga mm. Någon skarp gränsdragning mellan sådana investeringar som finansieras över ordinarie anslag och sådana för vilka medel erfordras på beredskapsslat torde i allmänhet inle låta sig göra.
Det bör understrykas att arbetsmarknadsstyrelsen har haft som allmän riktlinje för förslaget till investeringsreserv att begränsa urvalet av statliga och statsunderstödda arbetsobjekt till sådana aktuella eller eljest angelägna anläggnings- och husbyggnadsarbeten saml anskaffningar av industriprodukter, som bedömts böra komma till utförande i normal turordning under de närmaste åren. Denna urvalsprincip innebär, alt arbeten i invesleringsreserven inom sådana verksamhetsområden, där långtidsplaner finns upprättade, i regel skall utsättas inom ramen för dessa.
För att ifrågakommande investeringsobjekt skall kunna utnyttjas för att motverka arbetslöshet, måste de kunna igångsättas tUlräckligt snabbt. För myndigheter har framhållits alt en intensiv planerings- och projekteringsverksamhet är en förutsättning för att reserven skall kunna tas i anspråk inom avsedd lidrymd. Arbetsmarknadsstyrelsen vill starkt
Prop. 1973: 80 3
understryka vikten av att den del av den arbetsmarknadspoliliska beredskapen som den samhäUiga investeringsverksamheten utgör, är så för-lidsplanerad alt den snabbt kan utvidgas om detta visar sig önskvärt från konjunktur- och arbetsmarknadssynpunkt.
I anslutning lill vad som anförts i det föregående vill styrelsen framhålla vikten av att planeringsarbetet fullföljes för sådana statliga och statsunderstödda investeringar som närmast bör ifrågakomma vid en sådan utvidgning, vare sig det gäller forcering av ordinarie investeringsverksamhet eller arbeten i investeringsreserven. Arbetsmarknadsstyrelsen förutsätter också i övrigt att återstående projekterings- och planeringsåtgärder fullföljes för de i del här framlagda förslaget lill invesleringsreserv upptagna arbetena.
Investeringsreservens omfattning
Den föreslagna investeringsreservens omfattning och fördelning på anläggningsarbeten (i vilka även skogs- och nalurvårdsarbeten inräknats), husbyggnadsarbeten och industribeställningar, framgår av del följande. Förslaget har utarbetats i enlighet med den uppställning som använts för tidigare till Kungl. Maj:t överlämnade förslag. För intagande av arbeten eller beställningar i investeringsreserven har i regel satts som vUlkor all planeringsläget skall medge arbetenas påbörjande resp, utläggning av beställning inom en varseltid av 4 månader. För husbyggnadsobjekt medger planeringssituationen dock icke detla ulan en varseltid av 4—6 månader eller längre får beräknas för dessa.
Sammandrag av förslag till investeringsreserv för arbeten och industribeställningar budgetåret 1973/74 (1 000-tal kronor)
|
|
Anlägg- |
Husbygg- |
Industri- |
Summa |
|
|
ningsarbe- |
nadsar- |
beställ- |
|
|
|
ten |
beten |
ningar |
|
|
Statliga och statsunderstödda |
|
|
|
|
|
arbeten (a) |
|
|
|
|
|
Justitiedepartementet |
— |
— |
6 400 |
6 400 |
|
Försvarsdepartementet |
— |
12 000 |
138 500 |
150 500 |
|
Socialdepartementet |
— |
8 000 |
3 000 |
11000 |
|
Kommunikationsdepartementet |
603 300 |
7 700 |
92 400 |
703 400 |
|
Finansdepartementet |
— |
60 000 |
5 400 |
65 400 |
|
Utbildningsdepartementet |
— |
] 20 000 |
— |
120 000 |
|
Jordbruksdepartementet |
80 000 |
10 000 |
— |
90 000 |
|
Handelsdepartementet |
1 200 |
_ |
96 800 |
98 000 |
|
Inrikesdepartementet |
— |
— |
6 400 |
6 400 |
|
Civildepartementet |
— |
— |
2 100 |
2 100 |
|
Industridepartementet |
56 000 |
3 500 |
14 200 |
73 700 |
|
Summa (a) |
740 500 |
221 200 |
365 200 |
1326 900 |
|
Kommunala arbeten (b) |
600 000 |
100 000 |
-, |
700 000 |
|
Summa (a-fb) |
1 340 500 |
321 200 |
365 200 |
2 026 900 |
Investeringsreservens finansiering
De genereUa bemyndigande, som här nedan föreslås att gälla i anslutning lill allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 överensstämmer med de för innevarande budgetår gällande.
Prop. 1973: 80 4
Arbetsmarknadsstyrelsen hemstäUer i det följande, att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen alt föra upp anslag på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74. Vid beräkning av anslagsbehovet har förutsatts att överskridande i erforderUg omfattning skall kunna ske av vissa på riksstaten för budgetåret 1973/74 uppförda förslagsanslag, nämligen Farledsverksamhet exkl. isbrytning, Bidrag till byggnadsarbeten inom skolväsendet m, m. Bidrag tUl skogsförbättringar, Åtgärder för ökad skogsproduktion i Norrland m, m,, Vägbyggnader på skogar i enskild ägo. Bidrag till kommunala avloppsreningsverk m. m., Arbetsmarknadsverket: Anskaffning av utrustning samt Beredskap för oljebekämpning till sjöss.
I avsikt att vinna rörelsefrihet vid utväljande av för uppkommande arbetslöshetssituationer bäst lämpade investeringsobjekt föreslås, att arbeten som avses att finansieras med anslag tUl koUektivt angivna ändamål, skall få ersättas med nya arbeten av samma slag, för den händelse ursprungligen till intagande i investeringsreserven avsedda arbeten i en viss arbetsmarknadssituation icke visar sig lämpliga att bedriva. Vidare föreslås, att kollektivanslag på beredskapsstaten skall få tagas i anspråk icke endast för utförande av arbeten inom vilken objektgrupp som helst: som omfattas av kollektivanslaget, utan även för forcering av arbeten, till vUka motsvarande anslag uppförts på riksstaten.
I det följande under inrikesdepartementet framlägges Uksom på den allmänna beredskapsstaten för innevarande budgetår, förslag och hemställan om uppförande av ett samlingsanslag. Anslaget föreslås att i likhet med närmast motsvarande anslag på riksstaten få benämningen Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa.
Statsbidrag lill kommunala och enskilda arbeten, anordnade i sysselsättningssyfte, bör i princip utgå enligt gällande gmnder. Angeläget är dock att såsom för den allmänna beredskapsstaten innevarande budgetår, de gällande stalsbidragsgmnderna för kommunala och enskilda arbeten må kunna jämkas, där så erfordras med hänsyn till de särskilda förhållanden under vilka investeringsverksamheten kan komma att bedrivas.
För den allmänna beredskapsstatens ikraftträdande torde krävas särskilt beslut av riksdagen. För att Kungl, Maj:t skall kunna i viss utsträckning utnyttja beredskapsstaten redan innan särskUt riksdagsbeslut om statens ikraftträdande meddelats, synes det erforderligt, alt Kungl, Maj:t hos riksdagen hemställer om finansfuUmakt enligt hittiUs tUl-lämpade grunder. Kungl. Maj:t har bemyndigats att, därest arbetsmarknadsläget så påfordrar, inom ramen av ett belopp av 600 mUj. kr. meddela beslut om utförande av arbeten, för vUka anslag uppförts på den allmänna beredskapsstalen för budgetåret 1972/73, Arbetsmarknadsstyrelsen anser denna ram böra bibehållas. Även vid tUlämpning av ett motsvarande bemyndigande för budgetåret 1973/74 synes de i det föregående nämnda fömtsättningarna för disposition av anslagen böra få gälla samt —därest så visar sig erforderligt — berörda jämkningar i slatsbidragsgmnderna få medgivas.
Under åberopande av vad sålunda anförts hemställer arbetsmarknadsstyrelsen, att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att bemyndiga Kungl. Maj:t att, därest arbetsmarknadsläget så påfordrar, inom ramen av ett belopp av 600 milj. kr. meddela beslut om utförande av arbeten, för vilka anslag uppförts på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74.
Prop. 1973: 80
JUSTITIEDEPARTEMENTET
DRIFTBUDGETEN B. Polisväsendet
Polisverket: Inköp av motorfordon m. m. I skrivelse till arbetsmarknadsstyrelsen den 2 febr. 1973 har rikspolisstyrelsen meddelat, att behov föreligger av radiomateriel m, m, utöver de kvantiteter som kan anskaffas inom ramen för det enligt 1973 års statsverksproposition föreslagna anslaget. Angående motivering för anskaffningarna hänvisas lill rikspolisstyrelsens anslagsframstäUning för budgetåret 1973/74, I invesleringsreserven synes böra inlagas anskaffning av bärbara radiostationer m, m, för 2,8 mUj, kr. Anslag härför kan uppföras på allmän beredskapsstat.
Arbetsmarknadsstyrelsen hemstäUer, alt Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
all till Polisverket: Inköp av motorfordon m. in. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 2 800 000 kronor.
Lokala polisorganisationen: Utrustning. I skrivelse till arbetsmarknadsstyrelsen den 2 febr. 1973 har rikspolisstyrelsen meddelat att behov föreligger av inventarier samt diverse räddningsutrustning m. m, för tillsammans 1,1 milj, kr, utöver de kvantiteter som kan anskaffas inom ramen för det enligt statsverkspropositionen föreslagna anslaget. Angående motivering för anskaffningarna hänvisas till rikspolisstyrelsens anslagsframställning för budgetåret 1973/74. I investeringsreserven synes böra inlagas materiel av ifrågavarande slag för 1,1 milj. kr, och anslag härför kan uppföras på allmän beredskapsslat.
Arbetsmarknadsstyrelsen hemställer, att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att lill Lokala polisorganisationen: Utrustning på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 1 100 000 kronor.
F. Kriminalvården
Maskin- och verktygsutrustning m. m.
Av samråd med kriminalvårdsstyrelsen har framgått, att komplettering av maskin- och verktygsutmstning vid anstalter för 1 milj. kr. kan intagas i invesleringsreserven.
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår att i invesleringsreserven intages anskaffningar av nämnda slag för en kostnad av sammanlagt 1 milj. kr.
Engångsanskaffning av inventarier m. m.
Av samråd med Kriminalvårdsstyrelsen har framgått, att anskaffning för 1,5 milj. kr, erfordras för komplettering av anstalternas inventarier m, m. Närmare motivering lämnas av kriminalvårdsstyrelsen.
Prop.1973: 80 6
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår alt i invesleringsreserven intages anskaffningar av nämnda slag för en kostnad av sammanlagt 1,5 milj, kr. Arbetsmarknadsstyrelsen hemställer, alt Kungl, Maj:l föreslår riksdagen
att på allmän bcredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp följande anslag, nämligen
Kronor
Maskin- och verktygsutrustning m. in. 1 000 000
Engångsanskaffning av inventarier m.m. 1 500 000
KAPITALBUDGETEN
STATENS ALLMÄNNA FASTIGHETSFOND
Polishus
Från byggnadsstyrelsen har inhämtats att ett antal aktuella investeringsobjekt inom styrelsens verksamhetsområde, däribland polishus som är avsedda att bekostas med ordinarie medel under budgetåret 1974/75 eller senare, kan tidigareläggas och helt eller delvis komma till utförande under budgetåret 1973/74.
Byggnadsstyrelsen är emellertid inte nu beredd att göra den slutliga prioritering, som är en förutsättning för att investeringsvolymen inom olika verksamhetsområden skall kunna anges. För en dylik prioritering erfordras fortsatt beredande av ett större antal objekt ingående i byggnadsstyrelsens produktionsplan. Sådan beredning pågår och fördelning av projekteringsresurserna på reella objekt inom de verksamhetsområden, som intagits i investeringsreserven, beräknas kunna ske så tidigt, att önskvärd sysselsättningsreserv uppnås.
Arbetsmarknadsstyrelsen avger sålunda denna gång inte några kvantifierade förslag avseende ifrågavarande verksamhetsområden utan föreslår, efter samråd med byggnadsstyrelsen, att ett sammanlagt anslag lill vissa byggnadsarbeten m, m, inom byggnadsstyrelsens verksamhetsområde föres upp under finansdepartementets huvudtitel.
FÖRSVARSDEPARTEMENTET
DRIFTBUDGETEN
Med skrivelse tiU arbetsmarknadsstyrelsen den 12 dec. 1972 har från försvarsstaben översänts uppgifter rörande anskaffningar av industriprodukter för 161 milj. kr. enUgl prisläge febr. 1972 samt iståndsättningsarbeten vid befästningar och kaserner som bedömts lämpliga för invesleringsreserven.
Av lill skrivelsen hörande bilagor framgår att varseltiden för utläggning av beställningar intiU cn kostnad av ca 34 milj, kr, beräknats variera mellan 5 och 15 månader i de faU anbud skaU infordras i vanlig
Prop. 1973: 80 7
ordning. Efter förekommande samråd har meddelats alt varselliderna i vissa fall kan förkortas.
Materielanskaffning
Av de av försvarsstaben och senare av försvarets materielverk och fortifikationsförvallningen lämnade kompletterande, uppgiftema synes följande materielanskaffningar för en sammanlagd kostnad av 135,5 milj, kr, kunna intagas i invesleringsreserven. Beloppen är avrundade. Här nedan anges kostnad för anskaffningar under budgetåret 1973/74 i investeringsreserven i milj. kr.
B. Arméförband
Tygmaleriel 31,0
Inlendenturmateriel 40,0
Sjukvårdsmateriel 3,0
74,0
C. Marinförband
|
Tygmaleriel |
16,5 |
|
Fartygsmateriel |
2,5 |
|
Inlendenturmateriel |
7,0 |
|
Sjukvårdsmateriel |
0,5 |
|
|
26,5 |
|
D. Flygvapenförband |
|
|
Tygmaleriel |
2,0 |
|
Tygmaleriel m. m. |
15,0 |
|
Inlendenturmateriel |
11,6 |
|
Sjukvårdsmateriel |
0,4 |
|
|
29,0 |
|
F. Gemensamma myndigheter |
|
|
och funktioner |
6,0 |
Iståndsättning av befästningar och kaserner
Av från försvarsstaben överlämnade uppgifter framgår alt arbetsobjekt avseende iståndsättning av befästningar och kaserner kan inlagas i invesleringsreserven i följande omfattning.
B. Arméförband 7,0
C. Marinförband 2,0
D, Flygvapenförband 1,5
E, Central och högre regional ledning 2,0
Summa 12,5
Till dessa ändamål synes medel böra anvisas på allmän beredskapsstat.
Prop. 1973: 80 8
Under åberopande av det anförda hemställer arbetsmarknadsstyrelsen alt Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
alt på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 föra upp följande anslag
Kronor
Arméförband: Materielanskaffning , 74 000 000
Iståndsättning av befäst
ningar och kaserner 7 000 000
Marinförband: Materielanskaffning 26 500 000
Iståndsättning av befäst
ningar och kaserner 2 000 000
Flygvapenförband: Lednings- och förbands-
verksamhet 2 000 000
Materielanskaffning 27 000 000
Iståndsättning av befäst
ningar och kaserner 1 500 000
Central och högre regional Iståndsättning av
befäst-
ledning: ningar och kaserner 2 000 000
Gemensamma myndigheter Anskaffning av fortifikato-
och funktioner: risk materiel m, m, 6 000 000
G. Civilförsvar
Med skrivelse tiU arbetsmarknadsstyrelsen den 6 dec. 1972 har civilförsvarsstyrelsen lämnat uppgifter för upprättande av förslag tUl invesleringsreserv avseende materielanskaffningar för 14,7 milj. kr. samt anläggnings- och husbyggnadsarbeten. Av tUl skrivelsen hörande bilagor framgår att varseltiden för utläggande av bestäUningar intiU en kostnad av ca 11,5 milj. kr. beräknats uppgå tUl 6 månader. Efter förekommande samråd har meddelats alt varseltiderna i vissa fall kan förkortas.
Materielanskaffning m. in. Materielanskaffningar inom programmet civilförsvar, delproduklionsområde materielanskaffning, kan intagas i invesleringsreserven med en sammanlagd kostnad av 3 milj, kr.
Under åberopande av det anförda hemställer arbetsmarknadsstyrelsen, att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att tUl Civilförsvar på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/ 74 föra upp ett anslag av 5 000 000/cronor.
KAPITALBUDGETEN
STATENS ALLMÄNNA FASTIGHETSFOND
Uppförande av förrådsbyggnader för civilförsvaret
Från byggnadsstyrelsen har inhämtats att ett antal aktuella investeringsobjekt inom styrelsens verksamhetsområde, däribland förrådsbyggnader för civilförsvaret som ar avsedda att bekostas med ordinarie medel under budgetåret. 1974./75 eller senare, kan tidigareläggas och helt eller delvis komma tiU utförande under budgetåret 1973/74,
Prop. 1973: 80 9
Byggnadsstyrelsen är emellertid inte nu beredd att göra den slulUga prioritering, som är en förutsättning för alt investeringsvolymen inom olika verksamhetsområden skall kunna anges. För en dylik prioritering erfordras fortsatt beredande av ett större antal objekt ingående i byggnadsstyrelsens produktionsplan. Sådan beredning pågår och fördelning av projekteringsresurserna på reella objekt inom de verksamhetsområden, som intagils i investeringsreserven, beräknas kunna ske så tidigt, alt önskvärd sysselsättningsreserv uppnås.
Arbetsmarknadsstyrelsen avger sålunda derma gång inle några kvantifierade förslag avseende ifrågavarande verksamhetsområden ulan föreslår, efler samråd med byggnadsstyrelsen, att ett sammanlagt anslag till vissa byggnadsarbeten m. m. inom byggnadsstyrelsens verksamhetsområde föres upp under finansdepartementets huvudtitel.
SOCIALDEPARTEMENTET
DRIFTBUDGETEN
H, Övrig sjukhusvård m. m.
Utrustning m. m. av beredskapssjukhus vid krig eller krigsfara. Socialstyrelsen har med skrivelse den 29 jan. 1972 lämnat uppgifter beträffande förslag till invesleringsreserv av anskaffningar för rubricerade ändamål. Anskaffningar och arbeten för ca 3 milj. kr, synes kunna intagas i investeringsreserven och motsvarande belopp föras upp på allmän beredskapsslat.
Under åberopande av det anförda hemställer arbetsmarknadsstyrelsen, alt Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
alt till Utrustning m. m. av beredskapssjukhus vid krig eller krigsfara på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 3 000 000 kronor.
KAPITALBUDGETEN
V, FONDEN FÖR LÄNEUNDERSTÖD
Lån till nybyggnader vid erkända vårdanstalter för alkoholmissbru-kare m. in. Socialstyrelsen har med skrivelse den 11 dec, 1972 lämnat uppgifter med förslag till investeringsreserv av husbyggnadsarbeten för rubricerade ändamål. Arbeten för 8 milj, kr, synes kunna intagas i investeringsreserven och motsvarande belopp föras upp på allmän beredskapsslat.
Under åberopande av det anförda hemställer arbetsmarknadsstyrelsen, att Kungl, Maj:l föreslår riksdagen
att till Lån till nybyggnader vid erkända vårdanstalter för alko-holmissbrukare m. m. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 8 000 000 kronor.
4 Riksdagen 1973.1 saml Nr 80
Prop. 1973: 80 10
STATENS ALLMÄNNA FASTIGHETSFOND
Vissa byggnadsarbeten m. m. vid ungdomsvårdskolorna och vissa byggnadsarbeten m. in. vid statens vårdanstalter för alkoholmissbrukare.
Från byggnadsstyrelsen har inhämtats att ett antal aktuella investeringsobjekt inom styrelsens verksamhetsområde, däribland arbeten vid ungdomsvårdsskolorna och arbeten vid de statliga vårdanstalterna för alkoholmissbrukare som är avsedda att bekostas med ordinarie medel under budgetåret 1974/75 eller .senare, kan tidigareläggas och helt eller delvis komma till utförande under budgetåret 1973/74.
Byggnadsstyrelsen är emellertid inle nu beredd att göra den slutliga prioritering, som är en förutsättning för att investeringsvolymen inom olika verksamhetsområden skall kunna anges. För en dylik prioritering erfordras fortsalt beredande av ett större antal objekt ingående i byggnadsstyrelsens produktionsplan. Sådan beredning pågår och fördelning av projekteringsresurserna på reella objekt inom de verksamhetsområden, som intagils i investeringsreserven, beräknas kunna ske så tidigt, alt önskvärd sysselsättningsreserv uppnås.
Arbetsmarknadsstyrelsen avger sålunda denna gång inle några kvantifierade förslag avseende ifrågavarande verksamhetsområden utan föreslår, efler samråd med byggnadsstyrelsen, alt ett sammanlagt anslag till vissa byggnadsarbeten m. m. inom byggnadsstyrelsens verksamhetsområde föres upp under finansdepartementels huvudtitel.
KOMMUNIKATIONSDEPARTEMENTET
DRIFTBUDGETEN
B. Vägväsendet
Statens vägverk har till arbetsmarknadsstyrelsen meddelat uppgifter för upprättande av förslag till investeringsreserv omfattande bland annat vägunderhåll och vägbyggnader. Med beaktande av vad i prop. 1973: 1 anförts rörande i detla sammanhang ifrågakommande arbeten, har därvid framgått följande.
Drift av statliga vägar. Arbeten, som huvudsakligen omfattar dikning och förstärkning av vägkroppen, föreslås intagas i investeringsreserven. I det följande föreslaget anslag härtUl på beredskapsstat till en sammanlagd kostnad av 100 milj. kr. bör få användas jämväl för inköp av materiel, som vid ordinarie anskaffning bekostas av medel från anslag på riksstaten med samma benämning.
Byggande av statliga vägar. Viå ingången av 1973 beräknas projekteringsreserven avseende arbeten som omgående kan påbörjas till ca 600 mUj. kr. finnas så planerade att de kan utföras under budgetåret 1973/74. I prop. 1973: 1 bil. 13 s. 104 och 121 har föreslagits att under anslagen Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa- och Särskilda åtgärder för arbetsanpassning 175 respektive 50 milj. kr. avräknas mot bilskattemedel. Sistnämnda två anslag på riksstaten torde sålunda till stor del komma alt användas för utförande åv vägarbeten som beredskapsarbeten. Under antagande att de tUl uppförande på riksstat föreslagna anslå-
Prop. 1973: 80 H
gen till beredskapsarbeten i angiven omfattning ställes tiU förfogande för här ifrågavarande vägbyggnader, synes därför i investeringsreserven kunna inlagas byggande av statliga vägar för en sammanlagd kostnad av (600—225 =) 375 milj. kr. Detta belopp synes böra uppföras på allmän beredskapsstat.
Bidrag till byggande av kommunala vägar och gator. Investeringsreserven kan beräknas till jämfört med innevarande år oförändrat belopp 80 milj. kr. Motsvarande anslag utgör 75 mUj. kr. och synes böra uppföras på allmän beredskapsstat.
Bidrag till byggande av enskilda vägar. Investeringsreserven kan beräknas till 20 milj. kr. På aUmän beredskapsstat synes böra uppföras 14 milj, kr, för häremot svarande statsbidrag.
Under åberopande av vad ovan anförts hemställer arbetsmarknads: styrelsen att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp följande anslag, nämligen
Kronor
Drift av statliga vägar 100 000 000
Byggande av statliga vägar 375 000 000
Bidrag lill byggande av kommunala vägar och
galor 75 000 000
Bidrag till byggande av enskUda vägar 14 000 000
D. Sjöfart Sjöfartsverket
Från sjöfartsverket har i skrivelse den 12 dec. 1972 till arbetsmarknadsstyrelsen och sedermera imder hand lämnats uppgifter för upprättande av förslag lUl investeringsreserv.
Härav framgår att viss materiel för sjöfartsverkets drift, avseende far-ledsutmärkning, sjöräddningen och lotsväsendet för tUlsatnmans ca 0,5 milj. kr. (avrundat belopp) kan intagas i investeringsreserven.
Ytterligare arbeten för sjösäkerheten ■ och sjömätnirig anmäles i det följande under Sjöfartsverkets fond.
Arbetsmarknadsstyrelsen fömtsätter att under för beredskapsstaten gällande förutsättningar anslaget till Farledsverksamhet, exklusive isbrytning, må kunna överskridas om så behövs för ovannämnda anskaffningar.
E. Institut m.m.
Sveriges Meteorologiska och Hydrologiska Institut har i skrivelse tUl arbetsmarknadsstyrelsen den 12 dec. 1972 lämnat uppgifter för förslag till investeringsreserv. Härav framgår bl, a. att anskaffningar av materiel och instmment för institutets verksamhet för ca 1,7 mUj. kr. samt smärre båtar för ca 2,4 milj. kr. kan tidigareläggas för tillverkning budgetåret 1973/74. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår att anskaffningar för 4 milj. kr. av ifrågavarande slag intages i investeringsreserven. Anslag på beredskapsstat för ändamålet kan uppföras med detta belopp.
Prop. 1973: 80 12
Arbetsmarknadsstyrelsen hemställer, att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
alt till Nyanskaffningar av instrument m. m. på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 4 000 000 kronor.
KAPITALBUDGETEN
Som framgår av prop. 1973: 1 bU. 8 s. 183 har anslagen under statens affärsverksfonder för postverket, televerket exklusive rundradio, statens järnvägar och luftfartsverket samt statens vägverks förtådsfond och sjöfartsverkets fond där beräknats så att de, inklusive förutsedda behållningar, medger en marginal för att möjliggöra ökade investeringsramar om det skulle påkallas av konjunkturmässiga eller andra särskUda skäl. Arbetsmarknadsstyrelsen har dock utgått från att anslag som uppföres på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 skall, därest så befinnes lämpligt, i stället för till utförande av arbeten i investeringsreserven få disponeras för forcering av arbeten inom det ordinarie arbetsprogrammet.
I, STATENS AFFÄRSVERKSFONDER
A. Postverket
Postverket har i skrivelse den 14 dec. 1972 lämnat uppgifter till arbetsmarknadsstyrelsen för upprättande av förslag tUl invesleringsreserv. Arbetsmarknadsstyrelsen får härom anföra följande.
Anskaffning av bilar m. m. Ersättningsanskaffning och utökning av fordonsparken (skåp- och flakbilar samt traktorer och gaffeltruckar) för ca 1,1 milj. kr. torde kunna tidigareläggas till budgetåret 1973/74,
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår att i invesleringsreserven intages anskaffning av motorfordon för 1,1 milj. kr. för postverket,
Driflinedel. Industribeställningar för 4,8 milj, kr. avsedda att framdeles bekostas med driftmedel kan utläggas. En fördelning på vamgrup-per av i posttjänsten använda föremål och varor, som lämpligen kan för-tidsbeställas, låter sig dock inte göras för närvarande. Då ifrågavarande inköp normalt inte finansieras över statsbudgeten, beräknas ej något särskilt anslag för ändamålet på beredskapsstat.
Anslagsbehovet på allmän beredskapsstat för postverket kan sålunda beräknas tUl 1,1 milj. kr.
Åberopande det ovan anförda hemställer arbetsmarknadsstyrelsen, att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att till Posthus m. m. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 1100 000 kronor.
B. Televerket
Televerket har i skrivelse till arbetsmarknadsstyrelsen den 17 jan, 1973 lämnat uppgifter för upprättande av förslag till investeringsreserv. Arbetsmarknadsstyrelsen får beträffande förslaget hänvisa till vad som inledningsvis anförts. Med de reservationer som framgår härav finner
Prop. 1973: 80 13
arbetsmarknadsstyrelsen att i invesleringsreserven kan intagas i följande sammanställning angivna arbeten.
Kronor
Telefonstalionsbyggnader 5 000 000
A bonnentanläggningar
Vissa nätarbeten för upprustning av lokalnät samt kablar
och arbeten därmed 5 000 000
Förbindelseanläggningar
Mellanortskablar inom samtliga distrikt 11 000 000
Kopplingstekniska anläggningar
Stationsulmstning 10 000 000
I det föregående angivna arbeten kan alltså intagas i invesleringsreserven till en sammanlagd kostnad under budgetåret 1973/74 av (5-1-5-f 114-10 = ) 31 milj, kr.
Drift- och rörelsemedel. För intagande i investeringsreserven kan, utöver vad som angivils i det föregående, beräknas arbeten för en sammanlagd kostnad av 14 milj. kr., som vid utförande i normal turordning bör bekostas med anlitande av televerkets driftmedel, nämligen vissa underhållsarbeten avseende ändrad stolpsättning på llnjeanläggningar. Arbetsmarknadsstyrelsen fömtsätter att därest dessa arbeten icke kan finansieras på vanligt sätt, för ändamålet må under för allmän beredskapsslat gällande fömtsättningar anlitas medel från anslaget Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa.
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår sålunda att i investeringsreserven intages investeringar för televerket för en sammanlagd kostnad av (31 4-14 =) 45 mUj, kr. På allmän beredskapsstat synes böra föras upp anslag med 31 milj. kr.
Under åberopande av det anförda hemställer arbetsmarknadsstyrelsen, att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
alt till Teleanläggningar m. m. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 31 000 000 kronor.
C. Statens jämvägar
Från statens järnvägar har i skrivelse tUl arbetsmarknadsstyrelsen den 12 jan, 1973 lämnats uppgifter beträffande förslag till investeringsreserv. Arbetsmarknadsstyrelsen får med anledning härav anföra följande.
Fasta anläggningar
Bangårdar. Härmed avses huvudsakligen anläggningsarbeten som beräknas kunna tidigareläggas så att arbeten för 1,2 milj, kr, kan utföras under budgetåret 1973/74,
Broar. Diverse mindre broarbeten för sammanlagt 1,0 milj, kr, kan intagas i investeringsreserven.
Husbyggnader. Arbeten för ca 2,7 milj, kr, kan intagas i investeringsreserven.
Summa fasta anläggningar 4,9 milj, kr.
Prop. 1973: 80 14
Rullande materiel
Genom tidigareläggning av beställningar, upptagna i SJ förslag till investeringsbudget för 1973/74 kan anskaffningar intagas i investerings-reserven eiUigt följande. ■
Kronor
Ny- och ombyggnad av godsvagnar 27 600 000
Summa rullande materiel 27 600 000
Härutöver har anmälts all skrotning av ca 100 lok, vUket beräknats ge en sysselsättning motsvarande 2 500 dagsverken, kan intagas i investeringsreserven.
Inventarier
Kronor Anskaffning av motortrallor, verkstadsmaskiner, truckar,
traktorer 1 700 000
Summa inventarier 1 700 000
Summa investeringsreserv för SJ 34 200 000
På allmän beredskapsstat skulle behöva uppföras ett till 34 milj, kr, avrundat belopp.
Som framhållits i det föregående har arbetsmarknadsstyrelsen utgått från att anslagen på allmän beredskapsstat jämväl må anUtas för forcering av här inte särskUt nämnda arbeten i det ordinarie arbetsprogrammet.
Arbetsmarknadsstyrelsen hemstäUer, att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
alt lill Järnvägar m. m. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 34 000 000 kronor.
D. Luftfartsverket
I skrivelse till arbetsmarknadsstyrelsen den 20 dec, 1972 har luftfartsverket lämnat uppgifter för förslag till investeringsreserv. Luftfartsverket har meddelat att vissa arbeten, avseende byggnads- och anläggningsarbeten för förbättrings- och ulvidgningsarbeten vid befintliga flygplatser samt anskaffningar av belysningsanordningar kan inlagas i invesleringsreserven. Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår alt ovannämnda arbeten och anskaffningar för en sammanlagd kostnad av 2,8 mUj. kr, intages i invesleringsreserven. Anslag för ändamålet synes böra uppföras på allmän beredskapsslat. Till arbeten på flygplatser förutsätts bidrag utgå från berörda kommuner. Anslag på beredskapsstat beräknas därigenom erfordras med 2,4 milj, kr.
Arbetsmarknadsstyrelsen hemställer, alt Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att till Flygplatser m. m. på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 föra upp ell anslag av 2 400 000 kronor.
Prop. 1973: 80 15
STATENS UTLANINGSFONDER
Statens lånefond för den mindre skeppsfarten. På allmän beredskaps-, stat för budgetåret 1972/73 uppfördes till Statens lånefond för den mindre skeppsfarten ett anslag av 25 000 000 kronor. Arbetsmarknadsstyrelsen finner det önskvärt alt lånenämnden för den mindre skeppsfarten beredes möjlighet att därest arbetsmarknadsläget ger anledning därtill utöver ordinarie lånemedel kunna bevUja lån för beställningar hos mindre och medelstora varv.
Efler samråd med lånenämnden för den mindre skeppsfarten henistäl-ler arbetsmarknadsstyrelsen, att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att till Statens lånefond för den mindre skeppsfarten på aUmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 35 000 000 kronor.
DIVERSE KAPITALFONDER A. Statens vägverks förrådsfond
Med skrivelse till arbetsmarknadsstyrelsen den 14 dec, 1972 från statens vägverk har framkommit följande förslag till investeringsreserv av husbyggnadsarbeten och industribeslällningar, hänförliga lill statens vägverks förrådsfond.
Motorfordon och vägmaskiner. Avser ny- och ersättningsanskaffning av motorfordon och vägmaskiner m, m, under budgetåret 1973/74 för en sammanlagd kostnad av 13 milj, kr.
Ersättningsanskaffning av effekter. Avser anskaffningar av förnödenheter lUl förrådsverksamheten, erforderliga för ersättning och underhåll. Vägverket har beräknat alt hithörande anskaffningar kan beställas under budgetåret 1973/74 inlUl ett belopp av ca 3 milj, kr.
Driflanläggningar (byggnadsarbeten). För dessa arbeten, lämpUga alt inlagas i invesleringsreserven under budgetåret 1973/74, kan beräknas 10 milj. kr.
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår att i investeringsreserven intages arbeten och anskaffningar under vägverkels förrådsfond för (13-1-34-10 =) 26 milj, kr.
Arbetsmarknadsstyrelsen hemställer, att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
alt lill Vägmaskiner m. in. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 26 000 000 kronor.
B. Sjöfartsverkets fond
Sjöfarlsslyrelsen har i skrivelse den 12 dec, 1972 tUl arbetsmarknadsstyrelsen lämnat uppgifter, för förslag till investeringsreserv.
Av nedanstående sammanställning framgår hur investeringarna fördelar sig på olika objektgmpper.
Prop. 1973: 80 16
Sjösäkerhet Kronor
Ny- och ombyggnad av loisbåtar 2 000 000
Nybyggnad av rep- och byggnadsfarlyg samt ombyggnad
och förbättring av distriktsfartyg m. m. 1 700 000
Diverse utrustning 1 600 000
Diverse fyrar 1 600 000
5 900 000 Sjökarldäggning
Ny- och ombyggnad av sjömätningsbåtar 1 200 000
Diverse utrustning m. m. 2 800 000
4 000 000
Summa (avrundat belopp) 10 000 000
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår att i investeringsreserven intages i ovanstående sammanställning angivna anskaffningar och arbeten med en sammanlagd kostnad av i runt lal 10 milj. kr.
Under åberopande av det anförda hemställer arbetsmarknadsstyrelsen, att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att till Sjöfartsmateriel in. m. på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 10 000 000 kronor.
FINANSDEPARTEMENTET KAPITALBUDGETEN
STATENS ALLMÄNNA FASTIGHETSFOND
Vissa byggnadsarbeten m. m. inom byggnadsstyrelsens verksamhetsområde.
Från byggnadsstyrelsen har inhämtats att ett antal aktuella investeringsobjekt inom styrelsens verksamhetsområde, däribland polishus, förrådsbyggnader för civilförsvaret, arbeten vid ungdomsvårdsskolorna och arbeten vid de statliga vårdanstalterna för alkoholmissbmkare, som är avsedda alt bekostas med ordinarie medel under budgetåret 1974/75 eller senare, kan tidigareläggas och helt eller delvis komma tiU utförande under budgetåret 1973/74.
Byggnadsstyrelsen är emellertid inte nu beredd att göra den slutliga prioritering, som är en förutsättning för alt investeringsvolymen inom olika verksamhetsområden skall kunna anges. För en dylik prioritering erfordras fortsatt beredande av ett större antal objekt ingående i byggnadsstyrelsens produktionsplan. Sådan beredning pågår och fördelning av projekteringsresurserna på reella objekt inom de verksamhetsområden, som intagits i invesleringsreserven, beräknas kunna ske så tidigt, att önskvärd sysselsättningsreserv uppnås. Enligt byggnadsstyrelsens uppgift kan arbeten för totalt 60 milj. kr. intagas i investeringsreserven.
Arbetsmarknadsstyrelsen avger sålunda denna gång inte några kvantifierade förslag avseende ifrågavarande verksamhetsområden utan föreslår, efter samråd med byggnadsstyrelsen, att ett sammanlagt anslag till vissa byggnadsarbeten m. m. inom byggnadsstyrelsens verksamhetsområde föres upp under finansdepartementets huvudtitel.
Prop. 1973: 80 17
Under åberopande av det anförda hemställer arbetsmarknadsstyrelsen, att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att till Vissa byggnadsarbeten m. m. inom byggnadsstyrelsens verksamhetsområde på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 60 000 000 kronor .
UTBILDNINGSDEPARTEMENTET
DRIFTBUDGETEN D. Skolväsendet
e. Investeringsbidrag
Bidrag lill byggnadsarbeten inom skolväsendel m. m. Arbetsmarknadsstyrelsen har från skolmyndigheterna erhållit uppgift om angelägna skolbyggnader, som bedöms kunna utföras under budgetåret 1973/74, Under förutsättning av en investeringsram av 450 milj, kr, för grundskolor och gymnasieskolor, vissa särskolor samt elevhemsbyggandel (prop, 1973: 1 bil, 10 s, 295) kan en investeringsreserv för byggnadsarbeten för 100 milj, kr. avseende olika slag av byggnader beräknas tillgänglig. Erforderligt statsbidrag för en sådan verksamhet skulle uppskattningsvis utgöra ca 35 milj. kr. Statsbidrag till byggnadsarbeten inom skolväsendet som ingår i invesleringsreserven torde på sätt som medgivits i samband med fastställande av allmän beredskapsslat för budgetåret 1972/73 få beviljas med överskridande av i statsverkspropositionen upplaget förslagsanslag lill byggnadsarbeten inom skolväsendet m, m,
I förekommande fall skulle statsbidrag med överskridande av ovannämnda förslagsanslag jämväl få beviljas till anskaffande av sådana inventarier till vilka statsbidrag kan utgå enligt gällande författningar för statsbidrag till allmänna skolor respektive gymnasier, fackskolor och yrkesskolor.
G. Vuxenutbildning
Bidrag lill byggnadsarbeten vid folkhögskolor. Med slöd av föreliggande uppgifter om aktuella byggnadsförelag för folkhögskolor synes i invesleringsreserven kunna intagas arbeten avseende permanenta lokaler för folkhögskolor för en sammanlagd kostnad av 20 milj, kr. Erforderligt statsbidrag till dessa arbeten kan uppskattas till ca 12 milj, kr.
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår efler samråd med skolöverstyrelsen att arbeten avseende byggnader för folkhögskolor för en sammanlagd kostnad av 20 milj, kr. intages i invesleringsreserven.
Arbetsmarknadsstyrelsen hemställer, alt Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
all till Bidrag till byggnadsarbeten vid folkhögskolor på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 12 000 000 kronor.
Prop. 1973:80 18
JORDBRUKSDEPARTEMENTET
DRIFTBUDGETEN
D. Skogsbruk
Invesleringsreserven för skogsvårdande åtgärder kan, vad arbetsmarknadsstyrelsen funnit efter samråd med skogsstyrelsen, beräknas för innevarande år uppskattas till arbeten för ca 5 milj. kr. för ålerväxtåtgär-der och dikningar samt 25 milj. kr. för skogsröjningsarbeten.
För skogsvägar uppskattas investeringsreserven till arbeten för ca 10 milj. kr.
För all dessa arbeten skall bli tUlräckligt förberedda fordras enligt skogsstyrelsen att planläggningen inom verksamhetsområdet intensifieras,
Medelsbehovel för återväxtåtgärder, dikningar och skogsvägbyggnader i invesleringsreserven kan tillgodoses genom överskridande av ettdera förslagsanslaget Bidrag till skogsförbättringar. Åtgärder för ökad skogsproduktion i Norrland m, m, eller Vägbyggnader på skogar i enskild ägo. Därvid synes bemyndigande böra utverkas att under förutsättningar, som gäller för beredskapsstalen, överskrida de ramar för beviljande av ifrågavarande statsbidrag, som kan komma alt fastställas,
I den mån skogsröjningsarbelen inte utförts med anlitande av på riksstaten upptagna anslag till beredskapsarbeten, synes det i det följande under inrikesdepartementet föreslagna anslaget på allmän beredskapsslat till Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa böra anlitas.
Under åberopande av vad ovan anförts hemställer arbetsmarknadsstyrelsen alt Kungl. Maj:t föreslår riksdagen att de rambelopp, som i statsverksproposilion föreslagils för beviljande av bidrag från Statens skogs-förbättringsanslag och anslaget Vägbyggnader på skogar i enskild ägo under de förutsättningar, som gäller för beredskapsstalens ikraftträdande enligt Kungl, Maj:ls bestämmande får överskridas.
H. Miljövård m. m.
Stöd till idrotten: Anläggningsstöd m. m. Vid samråd med statens naturvårdsverk har framgått att arbeten till vilkas utförande statsbidrag enligt av verket tiUämpliga regler skulle kunna utgå från rubricerade anslag, torde kunna bli tillgängliga för utförande under budgetåret i en omfattning motsvarande en sammanlagd anläggningskostnad av ca 50 milj, kr, utöver dem som beräknas få bidrag från det i 1973 års statsverksproposilion upptagna anslaget. Dessa arbeten utgörs huvudsakligen av anläggningar avseende småbåtshamnar, friluftsbad (inkl. bassängbad), semeslerbyar, anläggningar för skidsport såsom elljusspår och skidbackar, friluftsområden, campingplatser, vandringsleder och fjällstugor; erforderligt statsbidrag för utförande av dessa anläggningar uppskattas till 15 milj. kr. Utöver ovannämnda torde dessutom vissa idrottsplatser, fotbollsplaner, ishockeybanor m. m. kunna ulföras. Statsbidrag utgår dock inte regelmässigt tUl sistnämnda slag av anläggningar.
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår alt ovan angivna idrotts- och frir luftsanläggningar för ca 50 milj. kr. intages i invesleringsreserven och
Prop. 1973: 80 19
att anslag av 15 milj, kr, tUl statsbidrag vid ev. utförande av arbeten uppförs på allmän beredskapsstat.
Arbetsmarknadsstyrelsen hemställer alltså att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
alt lill Stöd lill idrotten: Anläggningsstöd m. in. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 15 000 000 kronor.
Landskapsvård m. m. Landskapsvårdande arbeten synes alltjämt kunna utföras i betydande omfattning för alt bereda sysselsättning åt arbetslösa, I den mån sådana arbeten som erfordras av sysselsätlningsskäl inle utföres med anlitande av på riksstaten upptagna anslag till beredskapsarbeten, synes det i det följande under inrikesdepartementet föreslagna anslaget på allmän beredskapsslat tUl Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa böra få anlitas.
Bidrag till kommunala avloppsreningsverk m. in. Statsbidrag ulgår enligt kungörelsen den 26 april 1968 nr 308 om statsbidrag till avloppsreningsverk.
Fortsatta åtgärder har vidtagits för att stimulera byggande av avloppsreningsverk under innevarande budgetår. Någon tillförlitlig beräkning beträffande storleken av den reserv som kan planeras fram till hösten och vintern 1973/74 kan ännu inte göras. Under för beredskapsstaten gällande fömtsättningar torde statsbidrag till byggande av avloppsreningsverk kunna ske genom överskridande av förslagsanslaget Bidrag till kommunala avloppsreningsverk m, m.
HANDELSDEPARTEMENTET
KAPITALBUDGETEN
VIII: FONDEN FÖR BEREDSKAPSLAGRING överstyrelsens för ekonomiskt försvar delfond
1, Lagring för beredskapsändamål
Av prop, 1972: 127 s. 45 framgår alt departementschefen anser att en del av lagerinvesteringen i garner, som kan läggas i inhemsk produktion, bör föras upp som sysselsättningsreserv på allmän beredskapsslat.
Vid samråd med överstyrelsen för ekonomiskt försvar har framkommit alt av de totalt 175 milj, kr, som upptagils i nämnda prop, för lager-investering t, o. m, budgetåret 1973/74 kan anskaffningar av garner för en kostnad av 90 mUj, kr. tidigareläggas, Upparbetning av varor i överstyrelsens beredskapslager kan dessutom ingå i investeringsreserven med 5 mUj. kr.
Arbetsmarknadsstyrelsen hemställer att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
all lill Lagring för beredskapsändamål på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 95 000 000 kro-
Prop. 1973: 80 20
IX: DIVERSE KAPITALFONDER Förrådsfonden för ekonomisk försvarsberedskap
7, Förrådsanläggningar m. m.
Överstyrelsen för ekonomiskt försvar har i skrivelse till arbetsmarknadsstyrelsen den 14 dec. 1972 lämnat uppgifter angående distributionsmateriel saml byggnader för upprättande av förslag till investeringsreserv.
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår att anskaffningar av distributionsmateriel för 1,8 mUj. kr. samt byggnads- och anläggningsarbeten för 1,2 milj. kr. eller tillsammans 3 mUj. kr. intages i investeringsreserven.
Arbetsmarknadsstyrelsen hemställer att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att till Förrådsanläggningar m. m. på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 3 000 000 kronor.
INRIKESDEPARTEMENTET
DRIFTBUDGETEN
B. Arbetsmarknad m. m.
Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa. Angående skäl för uppförande av allmän beredskapsslat av ett samlingsanslag motsvarande det på den allmänna beredskapsslaten för innevarande budgetår uppförda anslaget Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa samt de ändamål för vUka anslaget skulle få anlitas hänvisas till vad styrelsen därom anfört angående anslag till Vissa sysselsällningspoliliska åtgärder i förslag tUl invesleringsreserv för budgetåret 1962/63 (prop. 1962: 116 Bihang B s. 13).
Ett anslag på allmän beredskapsstat lill Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa skulle i likhet med vad styrelsen föreslagit för innevarande budgetår få användas för all bestrida:
dels kostnader för sådana arbeten och anskaffningar av beskaffenhet alt böra helt eller delvis bekostas av medel från anslag på allmän beredskapsstat, vilka icke kan komma lill utförande inom anslagen ram;
dels kostnader för sådana arbeten och anskaffningar av beskaffenhet att böra helt eller delvis bekostas av medel från anslag på riksstal eller beträffande vilka statsmakterna eljest medgivit utförande och för vilka anslag icke uppförts på allmän beredskapsstat;
dels kostnader för beredskapsarbeten anordnade i enlighet med arbetsmarknadskungörelsen den 3 juni 1966;
dels kostnader för statsbidrag lill kommuner, kommunala samfälligheter och kommunala bolag för beställningar hos industri i sysselsällningsfrämjande syfte;
dels merkostnader, som direkt orsakas av all ell företag ulföres i arbetslöshetsbekämpande syfte;
dels ock förstärkning av anslag för investeringsändamål under statens utlåningsfonder.
Prop. 1973: 80 21
Vid uppskattning av anslagets storlek kommer i första hand i betraktande medelsbehovet vid ökning av kommunala och enskUda beredskapsarbeten i ett läge som kräver beredskapsstatens utnyttjande, samt vissa statliga arbeten och beställningar till vilka särskilda anslag på beredskapsstat inle föreslagits. Med ovan föreslagen dispositionsrätt över anslaget synes det för nästa budgetår böra uppföras med 300 milj. kr. Under åberopande av del anförda hemställer arbetsmarknadsstyrelsen, all Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att till Sysselsättningsskapande åtgärder för arbetslösa på allmän beredskapsslat för budgetåret 1973/74 föra upp ell anslag av 300 000 000 kronor.
Arbetsmarknadsverket: Anskaffning av utrustning. Även om en del av de i investeringsreserven ingående anläggnings- och husbyggnadsarbetena kan ge sysselsättning i närheten av hemorten erfordras dels personalvagnar lämpade för byggnads- och skogarbeten, dels matsals-och fritidsbyggnader som komplement till förläggnlngsbyggnader. Kostnaderna för tillgodoseende av behovet av personalvagnar och byggnader m, m, har beräknats till ca 2,2 milj, kr.
Alltjämt torde för bedrivande av beredskapen en viss ökning av maskinparken behövas för upprätthållande av en god beredskap. Arbetsmarknadsstyrelsen beräknar kostnaden för en maskinberedskap utöver den som beräknas finnas tillgänglig hos statliga verk, kommuner och ifrågakommande entreprenörer, till 3 milj. kr. Hänsyn har därvid tagits till uppskattade möjligheter att i ett läge som kräver beredskapsstatens användande hyra in arbetsmaskiner.
Nyanskaffningar av utmstning för industriella beredskapsarbeten kan tidigareläggas intill en beräknad kostnad av 1,2 milj, kr.
Fördelning av anskaffningarna Kronor
Förläggningsbyggnader 600 000
Maskiner och fordon för beredskapsarbeten 3 000 000
Vagnar och bodar för beredskapsarbeten 1 600 000
Maskiner för industriella beredskapsarbeten 1 200 000
Sa 6 400 000
Arbetsmarknadsstyrelsen föreslår att ovan angivna anskaffningar intages i investeringsreserven och att ett anslag av 6,4 milj, kr, uppföres på allmän beredskapsslat.
Under åberopande av det anförda hemställer arbetsmarknadsstyrelsen att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
alt till Arbetsmarknadsverket: Anskaffning av utrustning på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 6 400 000 kronor.
Prop. 1973: 80 22
CIVILDEPARTEMENTET
DRIFTBUDGETEN
F. Räddningstjänst m. m.
Beredskap för olfebekämpning lill sjöss. I skrivelse till arbetsmarknadsstyrelsen den 12 dec, 1972 har generaltullstyrelsen anfört att i investeringsreserven kan intagas viss anskaffning av bekämpningsanordningar m, m, såsom lednings- och oljebekämpningsfarlyg, länsör, oljecontainers och mekaniska upptagningssyslem för ett belopp av 2,1 milj, kr.
Arbetsmarknadsstyrelsen förutsätter att under för beredskapsslaten gällande förutsättningar anslaget till Beredskap för oljebekämpning tUl sjöss må kunna överskridas om så behövs för ovannämnda anskaffningar.
INDUSTRIDEPARTEMENTET
DRIFTBUDGETEN
C. Bergsbruk
Sveriges geologiska undersökning. I skrivelse den 14 dec. 1972 har Sveriges geologiska undersökning meddelat att behov föreligger av anskaffningar av diamantborrmaskiner, div. fordon och instmment m. m. för en kostnad av tillsammans ca 5,4 milj. kr.
Medel till sådana anskaffningar utgår i normal ordning från anslagen Utrustning samt Prospektering,
Arbetsmarknadsstyrelsen hemställer, att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
att på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp följande anslag
Kronor
Sveriges geologiska undersökning: Utrustning 2 300 000
Sveriges geologiska undersökning: Prospektering 900 000
KAPITALBUDGETEN
STATENS AFFÄRSVERKSFONDER
F. Statens vattenfallsverk
I skrivelse den 12 dec. 1972 har statens vattenfallsverk lämnat uppgifter för förslag till investeringsreserv.
Kraftstationer. I investeringsreserven kan inlagas byggnadsarbeten avseende kraftledningsbyggen, främst för regionala nät och detaljdistribution, samt husbyggnad. Kostnaden för dessa arbeten beräknas till 18 milj, kr.
Prop. 1973: 80 23
Beställningar av transformatorer jämte stålkonstruktioner till kraftledningar beräknas kunna tidigareläggas för utförande under budgetåret 1973/74 och ingå i invesleringsreserven. Omfattningen av sistnämnda arbeten beräknas tUl 11 milj, kr.
Invesleringsreserven för statens vattenfallsverk beräknas sålunda till (184-11=) 29 milj. kr.
För närmare uppgifter om ovannämnda arbetsobjekt får arbetsmarknadsstyrelsen hänvisa till vatlenfallsverket.
Som framgår av prop. 1973: 1 (bU. 15. s. 441) har anslaget tUl Kraftstationer m. m, för budgetåret 1973/74 där beräknats med beaktande av att en marginal bör finnas för att möjliggöra ökning av medelsförbrukningen som kan påkallas av bl. a. konjunkturmässiga skäl. Arbetsmarknadsstyrelsen har dock utgått från att anslag, som uppföres på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 skall, därest så befinnes lämpligt, i stället för till utförande av arbeten i Lnvesteringsreserven få disponeras för forcering av arbeten inom det ordinarie arbetsprogrammet.
Arbetsmarknadsstyrelsen hemställer, att Kungl, Maj:t föreslår riksdagen
alt till Kraftstationer m. m. på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 29 000 000 kronor.
G. Domänverket
Domänverket har i skrivelse den 12 dec. 1972 till arbetsmarknadsstyrelsen lämnat uppgifter för förslag till investeringsreserv, varav framgår följande.
Skogsvårdsarbeten och arbeten för naturvårds- och fritidsverksamhet för tillsammans 22 mUj. kr. kan ingå i investeringsreserven.
Vägbyggnads- och anläggningsarbeten för 16 milj. kr. kan ingå i investeringsreserven.
Husbyggnadsarbeten samt övriga arbeten för ca 3,5 mUj, kr. kan ingå i invesleringsreserven.
Tillsammans beräknas alltså finnas arbeten lämpliga att intagas i invesleringsreserven för domänverket för en sammanlagd kostnad av (22 -f 164-3,5 = ) 41,5 milj. kr.
I den mån ovannämnda arbeten inte finansieras av driftmedel eller på riksstaten upptagna anslag tUl beredskapsarbeten synes i likhet med vad som skett under föregående år böra uppföras ett anslag på allmän beredskapsstat, förslagsvis med 20 milj. kr.
Under åberopande av vad ovan anförts hemställer arbetsmarknadsstyrelsen, att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
alt till Avsättning lill domänverkels fond på allmän beredskapsstat för budgetåret 1973/74 föra upp ett anslag av 20 000 000 kronor.
MARCUS BOKTR. STOCKHOLM 1»73 TitfHi