Ändring i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner
Betänkande 1997/98:UU24
Utrikesutskottets betänkande
1997/98:UU24
Ändring i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner
Innehåll
1997/98 UU24
Sammanfattning
I enlighet med EG:s rådsförordning nr 926/98 har Sverige förbundit sig att införa nationella lagbestämmelser om straff vid överträdelse av de förbud som de där innefattade sanktionerna mot Förbundsrepubliken Jugoslavien innebär. Straffbestämmelserna i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner är inte tillämpliga på de nu beslutade sanktionerna. Lagstiftningens hittillsvarande utformning har inneburit att straffbestämmelserna vunnit tillämpning endast i de fall då Europeiska gemenskapen meddelat förbud i en rådsförordning med anledning av ett beslut eller en rekommendation av Förenta nationernas (FN:s) säkerhetsråd. I detta betänkande föreslår utskottet att straffbestämmelserna m.m. i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner skall kunna tillämpas även vid överträdelser av förbud i förordningar om ekonomiska sanktioner som har beslutats av Europeiska gemenskapen med anledning av ett beslut som har fattats i överensstämmelse med bestämmelserna om en gemensam utrikes- och säkerhetspolitik i Fördraget om Europeiska unionen och som syftar till att upprätthålla eller återställa internationell fred och säkerhet. Den härigenom föreslagna lagstiftningen avses ges tidsbegränsad giltighet. Regeringen uppmanas att till riksdagen återkomma med en proposition som kan behandlas i sådan tid att en ny lag kan träda i kraft till årsskiftet 1998/99. Utskottets initiativ har tillkommit på grundval av föreskrifterna i 3 kap. 7 § riksdagsordningen, som stadgar att utskott får väcka förslag hos riksdagen i ämne som hör till dess handläggning.
Utskottet
Bakgrund FN:s säkerhetsråd har den 31 mars 1998 i resolution 1160 (1998) beslutat om ett vapenembargo mot Förbundsrepubliken Jugoslavien, inklusive Kosovo, och ett förbud mot beväpning och träning för terroristaktiviteter där. Europeiska unionens råd beslutade redan den 19 mars 1998 i en gemensam ståndpunkt, 98/240/GUSP, om restriktiva åtgärder mot Förbundsrepubliken Jugoslavien. Beslutet är i enlighet med det uttalande som den s.k. kontaktgruppen (USA, Ryssland, Storbritannien, Tyskland, Frankrike och Italien) gjorde den 9 mars 1998 och syftar till att förmå statsledningen i Förbundsrepubliken Jugoslavien att ta avgörande steg för att minska spänningen i Kosovo och inleda en dialog med de kosovoalbanska ledarna om Kosovos framtid. De beslutade åtgärderna innefattar - bekräftelse av ett vapenembargo mot f.d. Jugoslavien som har fastställts genom en gemensam ståndpunkt 96/184/GUSP, - förbud mot export till Förbundsrepubliken Jugoslavien av utrustning som kan användas till intern repression eller terrorism, - moratorium för statligt finansierad exportkredit till stöd för handel och investeringar inbegripet statlig finansiering av privatiseringar i Serbien, - visumrestriktioner. Sanktionerna såvitt avser förbudet mot export av utrustning och moratoriet har därefter genomförts i rådets förordning (EG) nr 926/98 av den 27 april 1998 om att inskränka vissa ekonomiska förbindelser med Förbundsrepubliken Jugoslavien. Förordningen måste kompletteras med straffbestämmelser på nationell nivå. Enligt artikel 5 i rådsförordningen skall varje medlemsstat besluta om vilka sanktioner som skall tillämpas om bestämmelserna i förordningen överträds.
Svensk rätt I 8 § lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner (jfr prop. 1995/96:35, bet. 1995/96:UU12, rskr. 1995/96:168) finns bestämmelser om straff vid överträdelser av förbud i en förordning om ekonomiska sanktioner som har beslutats av Europeiska gemenskapen med anledning av ett beslut eller en rekommendation av FN:s säkerhetsråd. Det kan inte sägas att rådets förordning (EG) nr 926/98 har beslutats med anledning av FN-sanktioner. De sanktioner som har beslutats av EG går dessutom längre än FN-sanktionerna. Bestämmelserna om straff i sanktionslagen är därför inte tillämpliga på de sanktioner som nu har beslutats genom rådets förordning (EG) nr 926/98. Utskottet har förstått att ytterligare sanktioner beslutade av FN:s säkerhetsråd inte för närvarande har framstått som en möjlig väg att gå, med tanke bl.a. på de knappa tidsförhållandena. Utskottet noterar därför med tillfredsställelse att EU:s medlemsstater tämligen snabbt har kunnat enas om en gemensam ståndpunkt med anledning av händelseutvecklingen i Kosovo. EU:s agerande har tagit sin utgångspunkt i den s.k. kontaktgruppens rekommendationer. Enligt utskottets uppfattning har dessa rekommendationer visat sig utgöra ett praktiskt och värdefullt komplement till av FN beslutade åtgärder. Det är särskilt glädjande att Ryssland i kontaktgruppen har kunnat spela en konstruktiv roll, genom att inte motsätta sig de av EG nu beslutade sanktionerna. Utskottet vill betona vikten av att svensk lagstiftning kan bidra till att uppnå syftet med rådsförordningen. Sverige har inom EU deltagit i besluten om att införa sanktionerna. Därmed har Sverige också gjort ett folkrättsligt åtagande - att tillse att nationell rätt harmonierar med rådsförordningen. Utskottet har i ett tidigare betänkande, 1995/96:UU12, uttalat sig om nationella straffbestämmelser, i anledning av internationellt överenskomna sanktioner. Utskottet anförde vid det tillfället:
Det ligger, enligt utskottets mening, i linje med traditionen inom svensk utrikespolitik att snabbt, lojalt, och effektivt genomföra internationella sanktioner som beslutats av FN:s säkerhetsråd i enlighet med Förenta nationernas stadga. Denna tradition bör även upprätthållas beträffande beslut om sanktioner fattade inom GUSP-samarbetet som syftar till att upprätthålla eller återställa internationell fred eller säkerhet. Utskottet vidhåller denna principiella inställning. Det kan inte uteslutas att nya sanktioner mot Förbundsrepubliken Jugoslavien kan bli nödvändiga, utan att de grundar sig på ett beslut eller en rekommendation av FN:s säkerhetsråd. Skulle ytterligare sanktioner visa sig nödvändiga, för att upprätthålla eller återställa internationell fred eller säkerhet, är det ett nationellt svenskt intresse att inom EU:s ram fullt ut kunna delta i utformningen av dem och nationellt bidra till effektiviteten av sådana åtgärder.
Utskottets lagförslag Mot bakgrund av vad ovan anförts finner utskottet det angeläget att sanktionslagen ändras så att straffbestämmelserna i lagen kan tillämpas även i sådana fall. Det bör enligt utskottets mening ske genom att straffbestämmelsen i 8 § sanktionslagen görs tillämplig på överträdelser av förbud i en förordning om ekonomiska sanktioner som har beslutats av EG, även när EG-beslutet har fattats med anledning av ett beslut i överensstämmelse med bestämmelserna om en gemensam utrikes- och säkerhetspolitik i Fördraget om Europeiska unionen och som syftar till att upprätthålla eller återställa internationell fred och säkerhet. Även bestämmelserna i lagen om straffbarhet (9 §), åtal (10 §), förverkande (11 och 12 §§) och tvångsmedel m.m. (14 §) bör göras tillämpliga på överträdelser av förbud i sådana förordningar. Enligt 15 § sanktionslagen skall regeringen i Svensk författningssamling ge till känna vilka förordningar om ekonomiska sanktioner som har beslutats av Europeiska gemenskapen med anledning av FN-sanktioner och för vilka straffansvar därför gäller i landet direkt enligt 8 § andra stycket i lagen. Även nu aktuella EG-förordningar bör kungöras i Svensk författningssamling.
Lagens giltighet Utskottet anser det vara av yttersta vikt att svensk lagstiftning så snabbt som möjligt anpassas till de krav som ställs i den nu aktuella rådsförordningen. Statssamfundets agerande i anledning av krisen i Kosovo måste få genomslag också i effektiva straffbestämmelser i EU:s medlemsländer. Det måste undvikas att sanktionernas syfte motverkas på grund av brister i respektive medlemslands lagstiftning. Dessa är huvudskälen till att utskottet med kort varsel valt att föreslå riksdagen den aktuella lagändringen, utan att avvakta en proposition i ämnet från regeringen. Utskottets initiativ har föranletts av situationen i Förbundsrepubliken Jugoslavien, särskilt beträffande Kosovo, och insikten att eventuella ytterligare sanktionsbeslut i anledning av händelseutvecklingen i landet också de bör kompletteras av nationella svenska straffbestämmelser. Riksdagen har dock ett legitimt intresse av att ingående kunna diskutera dessa frågor, för att på grundval av en debatt kunna fatta mera principiella och övergripande beslut. Av detta skäl föreslår utskottet att den nya lagen endast ges en tidsbegränsad giltighet. Regeringen bör därför återkomma med en proposition som kan behandlas av riksdagen i sådan tid att en ny lag kan träda i kraft till årsskiftet.
Hemställan
Utskottet hemställer beträffande ändring i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner att riksdagen dels antar det av utskottet i bilaga 1 framlagda förslaget till lag om ändring i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner, dels som sin mening ger regeringen till känna vad utskottet anfört om lagens giltighet res.1 (v) res. 2 (mp)
Stockholm den 14 maj 1998
På utrikesutskottets vägnar
Viola Furubjelke
I beslutet har deltagit: Viola Furubjelke (s), Göran Lennmarker (m), Inga-Britt Johansson (s), Nils T Svensson (s), Berndt Ekholm (s), Inger Koch (m), Urban Ahlin (s), Helena Nilsson (c), Bertil Persson (m), Karl-Göran Biörsmark (fp), Tone Tingsgård (s), Eva Zetterberg (v), Agneta Brendt (s), Lars Hjertén (m), Bodil Francke Ohlsson (mp), Ingrid Näslund (kd) och Magnus Johansson (s).
Reservationer
1. Ändring i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner Eva Zetterberg (v) anser dels att den del av utskottets betänkande som på s. 3 börjar med ?Mot bakgrund av ? och på s. 4 slutar med ?i kraft till årsskiftet? bort ha följande lydelse: Utrikesutskottet anser det angeläget att ytterligare steg tas för att minska spänningen i Kosovo och att en dialog inleds med de kosovoalbanska ledarna om Kosovos framtid. Rådets förordning (EG nr 926/98) av den 27 april 1998 om att inskränka vissa ekonomiska förbindelser med Förbundsrepubliken Jugoslavien innebär dock att riksdagen måste ändra på nuvarande bestämmelser om straff i sanktionslagen. Sådana förändringar bör enligt utskottet endast genomföras om ekonomiska eller andra sanktioner grundar sig på beslut eller rekommendationer av FN:s säkerhetsråd. Utrikesutskottet föreslår därför att nuvarande sanktionslagstiftning, som riksdagen i stor enighet beslutat om, fortsätter att gälla utan tillägg eller förändringar. dels att utskottets hemställan bort utgå.
2. Ändring i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner Bodil Francke Ohlsson (mp) anser dels att den del av utskottets yttrande som på s. 3 börjar med ?Mot bakgrund av ? och som slutar med ?fred och säkerhet? bort ha följande lydelse: Utrikesutskottet anser det angeläget att ytterligare steg tas för att minska spänningen i Kosovo och att en dialog inleds med de Kosovoalbanska ledarna om Kosovos framtid. Rådets förordning (EG nr 926/98) av den 27 april 1998 om att inskränka vissa ekonomiska förbindelser med Förbundsrepubliken Jugoslavien innebär dock att riksdagen måste ändra på nuvarande bestämmelser om straff i sanktionslagen. För att effektivt kunna upprätthålla de beslutade sanktionerna krävs lagbestämmelser om straff vid överträdelse av de förbud som sanktionerna innebär. Utrikesutskottet föreslår därför att sanktionslagen ändras så att straffbestämmelserna i lagen görs tillämpliga på överträdelser av förbud i en förordning om ekonomiska sanktioner som har beslutats av EG, även när EG- beslutet har fattats med anledning av ett beslut i överensstämmelse med bestämmelserna om en gemensam utrikes- och säkerhetspolitik i Fördraget om Europeiska unionen och som syftar till att upprätthålla eller återställa internationell fred och säkerhet. Denna lagändring skall dock bara gälla beträffande den nu beslutade rådsförordningen. Skulle EG också i framtiden komma att besluta om ekonomiska sanktioner, utan att de grundar sig på ett beslut eller en rekommendation av FN:s säkerhetsråd, får riksdagen ånyo ta ställning till de beslutade åtgärderna. dels att den del av utskottets betänkande som på s. 4 börjar med ?Utskottets initiativ har? och slutar med ?i kraft till årsskiftet? bort ha följande lydelse: Utskottets initiativ har föranletts av situationen i Förbundsrepubliken Jugoslavien, särskilt beträffande Kosovo. För den händelse ytterligare sanktionsbeslut i anledning av händelseutvecklingen i landet blir nödvändiga, bör regeringen återkomma till riksdagen, som ånyo får ta ställning till de beslutade åtgärderna. Riksdagen har också ett legitimt intresse av att ingående kunna diskutera dessa frågor, för att på grundval av en debatt kunna fatta mera principiella och övergripande beslut. Av detta skäl föreslår utskottet att den nya lagen endast ges en tidsbegränsad giltighet. Regeringen bör därför återkomma med en proposition som kan behandlas av riksdagen i sådan tid att en ny lag kan träda i kraft till årsskiftet. dels att utskottets hemställan bort ha följande lydelse: beträffande ändring i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner att riksdagen dels antar det av utskottet i bilaga 2 framlagda förslaget till lag om ändring i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner, dels som sin mening ger regeringen till känna vad utskottet anfört om lagens giltighet. Lag om ändring i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner
Härigenom föreskrivs att det i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner skall införas en ny paragraf, 16 §, samt närmast före 16 § en ny rubrik av följande lydelse.
Övriga bestämmelser 16 § Bestämmelserna i 8-12 §§ och 14 § skall tillämpas också i fråga om överträdelser av förbud i en förordning om ekonomiska sanktioner som har beslutats av Europeiska gemenskapen med anledning av ett sådant beslut som avses i 1 § 2. Bestämmelsen i 15 § skall tillämpas också på sådana förordningar som avses i första stycket. ______________ Denna lag träder i kraft den 1 juli 1998 och gäller till och med den 31 december 1998.
Lag om ändring i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner
Härigenom föreskrivs att det i lagen (1996:95) om vissa internationella sanktioner skall införas en ny paragraf, 16 §, samt närmast före 16 § en ny rubrik av följande lydelse.
Övriga bestämmelser 16 § Bestämmelserna i 8-12 §§ och 14 § skall tillämpas också i fråga om överträdelser av förbud i rådets förordning (EG) nr 926/98 av den 27 april 1998 om att inskränka vissa ekonomiska förbindelser med Förbundsrepubliken Jugoslavien. ______________ Denna lag träder i kraft den 1 juli 1998 och gäller till och med den 31 december 1998.