Protokoll utskottssammanträde 2018/19:48
Utskottens protokollKonstitutionsutskottets protokoll 2018/19:48
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:48 |
DATUM | 2019-06-03 |
TID | 16.35–16.35 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Granskning av regeringen Se särskilt protokoll 2018/19:41. | |
Vid protokollet Justerat 2019-06-11 Karin Enström |
KONSTITUTIONSUTSKOTTET (Kompletteringsval 2019-05-08) | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2018/19:48 | ||||||||||||||||
§ 1 | § | § | § | § | § | § | ||||||||||||
LEDAMÖTER | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||
Karin Enström (M) ordf. | X | |||||||||||||||||
Hans Ekström (S) v. ordf. | X | |||||||||||||||||
Ida Karkiainen (S) | X | |||||||||||||||||
Marta Obminska (M) | X | |||||||||||||||||
Matheus Enholm (SD) | X | |||||||||||||||||
Per-Arne Håkansson (S) | X | |||||||||||||||||
Linda Ylivainio (C) | X | |||||||||||||||||
Mia Sydow Mölleby (V) | - | |||||||||||||||||
Ida Drougge (M) | - | |||||||||||||||||
Fredrik Lindahl (SD) | X | |||||||||||||||||
Laila Naraghi (S) | X | |||||||||||||||||
Tuve Skånberg (KD) | X | |||||||||||||||||
Daniel Andersson (S) | X | |||||||||||||||||
Bengt Eliasson (L) | X | |||||||||||||||||
Mikael Strandman (SD) | - | |||||||||||||||||
Jonas Eriksson (MP) | X | |||||||||||||||||
Erik Ottoson (M) | X | |||||||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||||||
Thomas Hammarberg (S) | O | |||||||||||||||||
Jörgen Berglund (M) | O | |||||||||||||||||
Erik Ezelius (S) | ||||||||||||||||||
Carl-Oskar Bohlin (M) | ||||||||||||||||||
Per Söderlund (SD) | X | |||||||||||||||||
Ingela Nylund Watz (S) | ||||||||||||||||||
Johan Hedin (C) | ||||||||||||||||||
Jessica Wetterling (V) | X | |||||||||||||||||
Margareta Cederfelt (M) | ||||||||||||||||||
Patrick Reslow (SD) | ||||||||||||||||||
Patrik Björck (S) | ||||||||||||||||||
Lars Adaktusson (KD) | ||||||||||||||||||
Maria Strömkvist (S) | ||||||||||||||||||
Tina Acketoft (L) | ||||||||||||||||||
Lars Andersson (SD) | ||||||||||||||||||
Rasmus Ling (MP) | ||||||||||||||||||
Ann-Britt Åsebol (M) | ||||||||||||||||||
Anne Oskarsson (SD) | ||||||||||||||||||
Jörgen Grubb (SD) | ||||||||||||||||||
Allan Widman (L) | ||||||||||||||||||
Johan Pehrson (L) | ||||||||||||||||||
Anna Sibinska (MP) | ||||||||||||||||||
Per Schöldberg (C) | ||||||||||||||||||
Ali Esbati (V) | ||||||||||||||||||
Andreas Carlson (KD) | ||||||||||||||||||
Mikael Oscarsson (KD) | ||||||||||||||||||
Björn Wiechel (S) | ||||||||||||||||||
Kalle Olsson (S) | ||||||||||||||||||
Abir Al-Sahlani (C) | ||||||||||||||||||
Fredrik Schulte (M) | X | |||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.