Protokoll utskottssammanträde 2013/14:30

Civilutskottets protokoll 2013/14:30

RIKSDAGEN

CIVILUTSKOTTET

PROTOKOLL

UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:30

DATUM

2014-06-10

TID

8.00-8.40

NÄRVARANDE

Se bilaga 1

§ 1

Justering av protokoll

Utskottet justerade protokoll 2013/14:29.

§ 2

Information från Riksrevisionen om en granskningsrapport

Riksrevisorn Jan Landahl m.fl. informerade utskottet om Riksrevisionens granskningsrapport RiR 2014:2 Bostäder för äldre i avfolkningsorter.

§ 3

Riksrevisionens rapport om statens hantering av riksintressen (CU37)

Utskottet fortsatte behandlingen av regeringens skrivelse 2013/14:211.


Utskottet justerade betänkande 2013/14:CU37.

§ 4

Nya regler för erkännande och verkställighet av utländska domar på civilrättens område (CU27)

Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2013/14:219.

Utskottet justerade betänkande 2013/14:CU27.

§ 5

Inkommen skrivelse

En inkommen skrivelse anmäldes enligt förteckningen.

§ 6

Övrigt

Utskottet beslutade att under sommaruppehållet delegera till presidiet att besluta om att enligt 10 kap. 6 § RO inhämta information från regeringen i en kommande subsidiaritetsprövning.

§ 7

Nästa sammanträde

Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 12 juni 2014 kl. 8.00.

Vid protokollet

Hana Svecova

Justeras den 12 juni 2014

Veronica Palm



CIVILUTSKOTTET

NÄRVAROFÖRTECKNING

Bilaga 1

till protokoll 2013/14:30

§ 1

§ 2

§ 3-7

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

LEDAMÖTER

Veronica Palm (S), ordf.

X

X

X

Nina Lundström (FP), vice ordf.

X

X

X

Oskar Öholm (M)

X

X

X

Eva Bengtson Skogsberg (M)

X

X

X

Carina Ohlsson (S)

X

X

X

Marta Obminska (M)

X

X

X

Hillevi Larsson (S)

X

X

X

Margareta Cederfelt (M)

O

O

Jonas Gunnarsson (S)

X

X

Katarina Köhler (S)

X

X

X

Ola Johansson (C)

X

X

X

Yilmaz Kerimo (S)

X

X

X

Jessika Vilhelmsson (M)

X

X

X

Jan Lindholm (MP)

X

X

X

Roland Utbult (KD)

X

X

X

Markus Wiechel (SD)

X

X

X

Marianne Berg (V)

O

O

X

SUPPLEANTER

Thomas Finnborg (M)

X

X

X

Lars Eriksson (S)

Bino Drummond (M)

O

O

O

Clas-Göran Carlsson (S)

Ulrika Karlsson i Uppsala (M)

Elin Lundgren (S)

Cecilia Brinck (M)

Börje Vestlund (S)

Lars Tysklind (FP)

Ann Arleklo (S)

Rickard Nordin (C)

Magnus Ehrencrona (MP)

Margareta B Kjellin (M)

O

O

O

Agneta Börjesson (MP)

Yvonne Andersson (KD)

Björn Söder (SD)

Amineh Kakabaveh (V)

X

X

O

Jan Ertsborn (FP)

O

O

O

Vakant

Carina Herrstedt (SD)

Anders Sellström (KD)

Johnny Skalin (SD)

Anders Åkesson (C)

Anna Steele (FP)

N = Närvarande

x = ledamöter som deltagit i handläggningen

V = Votering

o = ledamöter som härutöver har varit närvarande