Torsdag den 29 april 2021
TalarlistaKammarens talarlista 2021-04-29
Talarlistor
I talarlistorna står det vilka ledamöter som på förhand har anmält att de vill tala under kammarens sammanträden.
Kl. |
|
Arbetsplenum | |
|
14.00 |
|
Frågestund |
|
15.20 |
|
Votering |
______________________________________________________________________________
Nr |
|
Anmäld tid (min.) |
Ackumulerad tid | ||||
10 |
Finansutskottets betänkande FiU23 |
|
| ||||
|
Riksbankens förvaltning 2020 |
|
| ||||
|
|
|
____ |
____ | |||
|
|
|
0.00 |
0.00 | |||
11 |
Finansutskottets betänkande FiU45 |
|
| ||||
|
Värdlandsavtal mellan Sverige och Banken för internationell betalningsutjämning (BIS) |
|
| ||||
|
|
|
____ |
____ | |||
|
|
|
0.00 |
0.00 | |||
12 |
Försvarsutskottets betänkande FöU7 |
|
| ||||
|
Samhällets krisberedskap |
|
| ||||
|
1 |
Alexandra Anstrell (M) |
8 |
| |||
|
2 |
Sven-Olof Sällström (SD) |
8 |
| |||
|
3 |
Daniel Bäckström (C) |
9 |
| |||
|
4 |
Hanna Gunnarsson (V) |
8 |
| |||
|
5 |
Mikael Oscarsson (KD) |
8 |
| |||
|
6 |
Kalle Olsson (S) |
8 |
| |||
|
7 |
Camilla Hansén (MP) |
8 |
| |||
|
|
|
____ |
____ | |||
|
|
|
0.57 |
0.57 | |||
13 |
Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU17 |
|
| ||||
|
Jordbrukspolitik |
|
| ||||
|
1 |
Kristina Yngwe (C) |
8 |
| |||
|
2 |
John Widegren (M) |
8 |
| |||
|
3 |
Staffan Eklöf (SD) |
8 |
| |||
|
4 |
Elin Segerlind (V) |
8 |
| |||
|
5 |
Magnus Oscarsson (KD) |
8 |
| |||
|
6 |
Nina Lundström (L) |
8 |
| |||
|
7 |
Markus Selin (S) |
8 |
| |||
|
8 |
Maria Gardfjell (MP) |
8 |
| |||
|
|
|
____ |
____ | |||
|
|
|
1.04 |
2.01 | |||
14 |
Kulturutskottets betänkande KrU2 |
|
| ||||
|
Idrott, friluftsliv och spel |
|
| ||||
|
1 |
Christer Nylander (L) |
6 |
| |||
|
2 |
Annicka Engblom (M) |
8 |
| |||
|
3 |
Cassandra Sundin (SD) |
8 |
| |||
|
4 |
Peter Helander (C) |
8 |
| |||
|
5 |
Hanna Gunnarsson (V) |
8 |
| |||
|
6 |
Roland Utbult (KD) |
8 |
| |||
|
7 |
Anna Wallentheim (S) |
8 |
| |||
|
8 |
Maria Gardfjell (MP) |
8 |
| |||
|
9 |
John Weinerhall (M) |
6 |
| |||
|
|
|
____ |
____ | |||
|
|
|
1.08 |
3.09 | |||
15 |
Kulturutskottets betänkande KrU6 |
|
| ||||
|
Kulturarvsfrågor |
|
| ||||
|
1 |
Christer Nylander (L) |
6 |
| |||
|
2 |
Annicka Engblom (M) |
6 |
| |||
|
3 |
Aron Emilsson (SD) |
8 |
| |||
|
4 |
Per Lodenius (C) |
8 |
| |||
|
5 |
Jessica Wetterling (V) |
8 |
| |||
|
6 |
Roland Utbult (KD) |
8 |
| |||
|
7 |
Lawen Redar (S) |
8 |
| |||
|
8 |
Mats Berglund (MP) |
8 |
| |||
|
|
|
____ |
____ | |||
|
|
|
1.00 |
4.09 | |||
16 |
Kulturutskottets betänkande KrU10 |
|
| ||||
|
Folkbildningsfrågor |
|
| ||||
|
1 |
John Weinerhall (M) |
8 |
| |||
|
2 |
Jonas Andersson i Linghem (SD) |
8 |
| |||
|
3 |
Lotta Johnsson Fornarve (V) |
8 |
| |||
|
4 |
Roland Utbult (KD) |
8 |
| |||
|
5 |
Christer Nylander (L) |
6 |
| |||
|
6 |
Azadeh Rojhan Gustafsson (S) |
6 |
| |||
|
7 |
Per Lodenius (C) |
6 |
| |||
|
8 |
Mats Berglund (MP) |
8 |
| |||
|
|
|
____ |
____ | |||
|
|
|
0.58 |
5.07 | |||
17 |
Utrikesutskottets betänkande UU16 |
|
| ||||
|
Afrika |
|
| ||||
|
1 |
Markus Wiechel (SD) |
8 |
| |||
|
2 |
Yasmine Posio (V) |
8 |
| |||
|
3 |
Gudrun Brunegård (KD) |
8 |
| |||
|
4 |
Olle Thorell (S) |
8 |
| |||
|
5 |
Helena Antoni (M) |
8 |
| |||
|
6 |
Magnus Ek (C) |
8 |
| |||
|
7 |
Joar Forssell (L) |
8 |
| |||
|
8 |
Camilla Hansén (MP) |
6 |
| |||
|
9 |
Lotta Johnsson Fornarve (V) |
8 |
| |||
|
|
|
____ |
____ | |||
|
|
|
1.10 |
6.17 | |||
|
Totalt anmäld tid 6 tim. 17 min. | ||||||
|
–––––––––––––––––––––––––––– | ||||||
Talarlistor
I talarlistorna står det vilka ledamöter som på förhand har anmält att de vill tala under kammarens sammanträden.