Onsdag den 16 juni 2021

Kammarens talarlista 2021-06-16 00:00:00

Onsdagen den 16 juni 2021

Kl.

09.00

Arbetsplenum

16.00

Votering

______________________________________________________________________________

Nr

Anmäld tid (min.)

Ackumulerad tid

Gemensam debatt FiU20 och FiU21

23

Finansutskottets betänkande FiU20

Riktlinjer för den ekonomiska politiken

1

Elisabeth Svantesson (M)

10

2

Oscar Sjöstedt (SD)

12

3

Ulla Andersson (V)

12

4

Jakob Forssmed (KD)

10

5

Åsa Westlund (S)

12

6

Emil Källström (C)

10

7

Mats Persson (L)

10

8

Karolina Skog (MP)

10

9

Finansminister Magdalena Andersson (S)

12

10

Niklas Wykman (M)

8

11

David Lång (SD)

8

12

Tony Haddou (V)

8

13

Hampus Hagman (KD)

8

14

Jörgen Hellman (S)

8

15

Mikael Larsson (C)

8

16

Gulan Avci (L)

8

17

Rebecka Le Moine (MP)

8

18

Amineh Kakabaveh (-)

12

19

Dennis Dioukarev (SD)

8

____

____

3.02

3.02

24

Finansutskottets betänkande FiU21

Vårändringsbudget för 2021 samt extra ändringsbudget – förstärkt nedsättning av arbetsgivaravgifterna för 19–23-åringar under juni–augusti 2021

____

____

0.00

3.02

25

Finansutskottets betänkande FiU24

Utvärdering av penningpolitiken för perioden 2018–2020

____

____

0.00

3.02

26

Finansutskottets betänkande FiU30

Årsredovisning för staten 2020

____

____

0.00

3.02

27

Justitieutskottets betänkande JuU41

Åtgärder för att förbättra polisens effektivitet

1

Fredrik Lundh Sammeli (S)

6

2

Johan Hedin (C)

6

3

Linda Westerlund Snecker (V)

8

4

Rasmus Ling (MP)

6

5

Johan Forssell (M)

8

6

Adam Marttinen (SD)

6

7

Andreas Carlson (KD)

8

8

Johan Pehrson (L)

6

____

____

0.54

3.56

28

Utbildningsutskottets betänkande UbU13

Gymnasieskolan

1

Lars Püss (M)

8

2

Patrick Reslow (SD)

8

3

Fredrik Christensson (C)

6

4

Christian Carlsson (KD)

8

5

Roger Haddad (L)

8

6

Caroline Helmersson Olsson (S)

8

7

Annika Hirvonen (MP)

8

____

____

0.54

4.50

29

Utbildningsutskottets betänkande UbU20

Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfonds verksamhet och årsredovisning 2020

____

____

0.00

4.50

30

Utbildningsutskottets betänkande UbU21

Riksrevisionens rapport om styrning av ämneslärarutbildningen vid Högskolan i Gävle, Linnéuniversitetet och Stockholms universitet

1

Marie-Louise Hänel Sandström (M)

5

2

Gunilla Svantorp (S)

6

____

____

0.11

5.01

31

Näringsutskottets betänkande NU27

Tidsfrister och kontaktpunkt för att främja tillförsel av förnybar energi

1

Patrik Engström (S)

8

2

Lotta Olsson (M)

8

3

Josef Fransson (SD)

6

4

Rickard Nordin (C)

8

5

Lorena Delgado Varas (V)

4

6

Camilla Brodin (KD)

6

7

Joar Forssell (L)

8

____

____

0.48

5.49

Totalt anmäld tid 5 tim. 49 min.

––––––––––––––––––––––––––––

Talarlistor

I talarlistorna står det vilka ledamöter som på förhand har anmält att de vill tala under kammarens sammanträden.