Onsdag den 1 april 2020

Kammarens talarlista 2020-04-01 00:00:00

Onsdagen den 1 april 2020

Kl.

09.00

 

Val

 

 

 

Arbetsplenum

 

16.00

 

Votering

______________________________________________________________________________

Nr

 

Anmäld tid (min.)

Ackumulerad tid

15

Finansutskottets betänkande FiU25

 

 

 

Statlig förvaltning och statistikfrågor

 

 

 

1

Ulla Andersson (V)

1

 

 

 

 

____

____

 

 

 

 0.01

0.01

16

Finansutskottets betänkande FiU54

 

 

 

Extra ändringsbudget för 2020 – Kreditgarantier för lån till företag med anledning av coronaviruset

 

 

 

1

Fredrik Olovsson (S)

4

 

 

2

Edward Riedl (M)

5

 

 

3

Emil Källström (C)

3

 

 

4

Ulla Andersson (V)

4

 

 

5

Jakob Forssmed (KD)

4

 

 

6

Mats Persson (L)

3

 

 

7

Karolina Skog (MP)

4

 

 

 

 

____

____

 

 

 

 0.27

0.28

17

Justitieutskottets betänkande JuU20

 

 

 

Redovisning av användningen av hemliga tvångsmedel under 2018

 

 

 

 

 

____

____

 

 

 

 0.00

0.28

18

Justitieutskottets betänkande JuU22

 

 

 

Barnpornografibrottet och preskription av brott mot barn

 

 

 

1

Magdalena Schröder (M)

6

 

 

2

Katja Nyberg (SD)

6

 

 

3

Helena Vilhelmsson (C)

6

 

 

4

Ingemar Kihlström (KD)

6

 

 

5

Johan Pehrson (L)

6

 

 

6

Maria Strömkvist (S)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

 0.36

1.04

19

Försvarsutskottets betänkande FöU6

 

 

 

Försvarspolitik

 

 

 

1

Alexandra Anstrell (M)

6

 

 

2

Roger Richthoff (SD)

8

 

 

3

Daniel Bäckström (C)

8

 

 

4

Mikael Oscarsson (KD)

8

 

 

5

Allan Widman (L)

6

 

 

6

Niklas Karlsson (S)

8

 

 

7

Sven-Olof Sällström (SD)

4

 

 

 

 

____

____

 

 

 

 0.48

1.52

20

Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU16

 

 

 

Medborgarskap

 

 

 

1

Arin Karapet (M)

4

 

 

2

Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

6

 

 

3

Hans Eklind (KD)

6

 

 

4

Carina Ohlsson (S)

5

 

 

5

Fredrik Malm (L)

6

 

 

6

Rasmus Ling (MP)

4

 

 

 

 

____

____

 

 

 

 0.31

2.23

21

Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU25

 

 

 

Nya direktiv till utredningen om arbetskraftsinvandring

 

 

 

1

Carina Ohlsson (S)

5

 

 

2

Solveig Zander (C)

6

 

 

3

Rasmus Ling (MP)

4

 

 

4

Arin Karapet (M)

6

 

 

5

Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

6

 

 

6

Christina Höj Larsen (V)

6

 

 

7

Hans Eklind (KD)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

 0.39

3.02

22

Kulturutskottets betänkande KrU9

 

 

 

Kulturarvsfrågor

 

 

 

1

Christer Nylander (L)

4

 

 

2

John Weinerhall (M)

4

 

 

3

Angelika Bengtsson (SD)

6

 

 

4

Per Lodenius (C)

6

 

 

5

Vasiliki Tsouplaki (V)

8

 

 

6

Lawen Redar (S)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

 0.34

3.36

23

Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU9

 

 

 

Integration

 

 

 

1

Mats Green (M)

6

 

 

2

Ebba Hermansson (SD)

6

 

 

3

Ciczie Weidby (V)

6

 

 

4

Désirée Pethrus (KD)

6

 

 

5

Gulan Avci (L)

8

 

 

6

Johanna Haraldsson (S)

8

 

 

7

Martin Ådahl (C)

4

 

 

8

Rasmus Ling (MP)

4

 

 

 

 

____

____

 

 

 

 0.48

4.24

24

Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU10

 

 

 

Arbetsmiljö och arbetstid

 

 

 

1

Mats Green (M)

6

 

 

2

Ebba Hermansson (SD)

6

 

 

3

Alireza Akhondi (C)

4

 

 

4

Ciczie Weidby (V)

6

 

 

5

Désirée Pethrus (KD)

8

 

 

6

Gulan Avci (L)

6

 

 

7

Anna Johansson (S)

8

 

 

8

Rasmus Ling (MP)

4

 

 

9

Ali Esbati (V)

6

 

 

10

Rebecka Le Moine (MP)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

 1.00

5.24

 

Totalt anmäld tid 5 tim. 24 min.

 

––––––––––––––––––––––––––––

 

 

Talarlistor

I talarlistorna står det vilka ledamöter som på förhand har anmält att de vill tala under kammarens sammanträden.