Nedstängning av moskéer

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-)

Jeff Ahl (-)

till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

 

I Österrike stängdes nyligen sju moskéer av den österrikiska regeringen och dessutom har imamer som sprider hatbudskap eller underblåser radikalism utvisats, detta med hänsyn till den radikalisering de bidrog med. Landets regering har också sagt att detta enbart är början på en mer omfattande nedstängning av moskéer och utvisning av imamer.

Med anledning av detta vill jag fråga justitie- och inrikesminister Morgan Johansson:

 

Är detta åtgärder som ministern och regeringen är beredd att vidta för att bekämpa islamismens utbredning i Sverige?

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad: 2018-06-08 Överlämnad: 2018-06-11 Anmäld: 2018-06-12 Svarsdatum: 2018-06-20 Sista svarsdatum: 2018-06-20
Svar på skriftlig fråga