| |
| |
| |
| Dnr Ju/2014/4318/Statssekr
|
| |
Justitiedepartementet
|
Justitieministern
|
|
|
|
|
|
|
|
Till riksdagen
Svar på fråga 2013/14:716 av Pia Nilsson (S) Lokala polisstationer
Pia Nilsson har frågat mig om vilka åtgärder jag har för avsikt att vidta för att omorganisationen till en nationell polismyndighet inte ska leda till färre lokala polisstationer.
Regeringens motiv till ombildningen av polisen är högre kvalitet, ökad kostnadseffektivitet, ökad flexibilitet och väsentligt förbättrade resultat. Polisorganisationen ska byggas underifrån och uppåt så att beslutsbefogenheter och uppgifter placeras så långt ner i organisationen som möjligt. Det innebär att det lokala arbetet ska vara basen i den nya Polismyndighetens verksamhet. Tillgängligheten och kontakten med medborgarna ska bli ännu bättre. Det är lokalt polisen ska synas och finnas tillgänglig.
Regeringen har de senaste åren gjort kraftfulla satsningar på polisen. Det har inneburit att antalet poliser ökat betydligt. Det finns därför goda förutsättningar för den nya Polismyndighetens att skapa en stärkt lokal förankring med rätt antal poliser på plats utifrån de rådande förhållandena.
Stockholm den 8 juli 2014
Beatrice Ask