Utbildningsdepartementet
|
Utbildningsministern och vice statsministern
|
|
|
|
|
|
|
|
Till riksdagen
Svar på fråga 2013/14:549 av Hans Olsson (S) Framtidens utbildning och PISA
Hans Olsson har frågat mig hur jag vill styra över mer av utbildningen till idékläckande och kreativa processer.
Den PISA-rapport om problemlösningsförmåga som presenterades nyligen visar på ett tydligt samband mellan goda kunskaper inom matematik, läsförståelse och naturvetenskap å ena sidan och problemlösningsförmåga å andra sidan. Jag kan konstatera att den svenska skolan inte kommer att kunna bli bättre på problemlösning om den inte också når bättre resultat inom ämnena.
Regeringen har sedan 2006 genomfört ett stort antal reformer för att förbättra resultaten i skolan. Bland annat har nya läroplaner med tydligare kunskapskrav införts i grundskolan och motsvarande skolformer. Även gymnasieskolan har fått en ny läroplan och nya ämnesplaner. Kunskapsuppföljningen har förbättrats genom tidigare och fler nationella prov, tidigare betyg och en ny betygsskala. Dessutom görs flera reformer för att stärka läraryrkets attraktivitet och lärarkårens kompetens, t.ex. Mattelyftet och Läslyftet.
Dessa reformer lägger grunden för bättre resultat i skolan på sikt och därmed också för större framgång när det gäller idékläckande och kreativa processer.
Stockholm den 9 april 2014
Jan Björklund