Svar på fråga 2016/17:1790 av Beatrice Ask (M) Antalet antagna till polisutbildningen
Beatrice Ask har frågat mig om jag och regeringen kommer att ge Polismyndigheten eller någon annan i uppdrag att snabbt utvärdera antagningsreglerna och i så fall lägga förslag för att öka intresset och möjligheten för fler att antas till polisutbildningen.
Det är Polismyndighetens ansvar att säkerställa kompetensförsörjningen för polisverksamheten och det är en utmaning att rekrytera poliser i den omfattning som kommer att krävas. Bland annat därför har vi fördubblat intagningen till polisutbildningen. I år börjar över 1300 polisstudenter, en kraftig ökning i förhållande till föregående år. Det är också glädjande att konstatera att intresset för att bli polis är stort. Till den polisutbildning som börjar 2018 så var det ett rekordstort antal sökande.
Myndigheten arbetar aktivt för att bredda rekryteringen och attrahera rätt sökande till polisutbildningen. Arbetet behöver dock intensifieras. Därför beslutade regeringen den 20 juli att ge Polismyndigheten i uppdrag att stärka kompetensförsörjningen. För att öka rekryteringstakten till polisutbildningen ska Polismyndigheten genomföra en rekryteringskampanj.
Det är också viktigt att urvalet av lämpliga kandidater till polisutbildningen görs med kvalitet. Därför genomförs uppdraget i samråd med Totalförsvarets rekryteringsmyndighet och Försvarsmakten. Polismyndigheten ska också undersöka förutsättningarna för att etablera polisutbildning på fler platser i landet. Den del i uppdraget som avser ökad kapacitet i antagningsprocessen till polisutbildningen ska redovisas senast den 15 november 2017.
Regeringens utgångspunkt är att det inte ska finnas tomma platser på polisutbildningen och jag kommer fortsättningsvis att noga följa Polismyndighetens arbete med kompetensförsörjning.
Stockholm den 23 augusti 2017
Morgan Johansson